build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 03-Mar-2014 at 19:47
Зошто талибанистан? Да си верник значи дека си талибан? Косово хаха одличен пример, да се сака и да се прави, меѓу овие два работи има голема разлика
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 03-Mar-2014 at 20:43
Не би сакал да бидам погрешно сватен,но во граѓанско општество,почитувањето на законите е на прво место.А законот кажува дека од 22 часот до 06(или 07 незнам точно) ништо несмее да го ремети мирот на граѓаните.

Било кое нарушување а посебно од масовен тип како пуштање на звучници под самите прозори на граѓаните е грубо кршење на законите.

Пред 1 година кај мој братучед во Скопје местевме нова кујна,и околу 22,15 комшијата ни викна полиција бидејќи нормално се слушаа звуци од бормашини.

Е сега ова да се спореди со 100 децибели во 5 часот наутро-нема смисла.

`талибански работи` општо народот ги сметаат сите каде нели `нормално` е да се кршат законите.

Ако треба и на сам ден Велигден на полноќ нека се забрани биењето на камбаните,но ако важи законот ,нека важи секаде и во секој случај
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 03-Mar-2014 at 20:44
my Macedonia, не знам кога последен пат си бил во Скопје, ама гласноста на џамиите е преку секоја мерка! Јас сум атеист и го почитувам правото на секој да верува, но мора да се воведе ред со гласноста на минарињата кога верниците се повикуваат на молитва. Пет пати во денот Скопје звучи како некој град од Блискиот исток, а не град што се наоѓа во Јужна Европа. Мене би ми пречело и кога црквите пет пати на ден би ме вознемирувале со биење на камбаните.
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 03-Mar-2014 at 20:53
Џамиите што се градат во Македонија, Јужна Србија, Црна Гора, Косово и Босна. Си немаат врска со религија и си немаат врска со традиционално муслиманство. Повеќето од тие џамии се градат од радикални побуди за покажување на доминација и владеење со територии. Особено во места каде што има мешано население. Оваа лето кога поминував откај западниот дел на Македонија неможев да поверувам дека за толку кратко време има изградено толку многу и толку високи Џамии. Имаше случаи каде што во мали села има по неколку новоизградени Џамии. Но мислам дека најрадикалниот пример го видов во Струга каде што директно до православините гробишта има изградено на самиот ќош збутана без никаква урбанистичка линија огромна џамија. Што мислам дека е јасна порака. Што се однесува до бучноста тука мислам дека државата кога малку ќе се подсредат некој други работи треба да ги зема работите во своите раце и да го спроведе законот за бучава кој и онака постои но не се почитува. 
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 03-Mar-2014 at 21:01
Originally posted by Makedonij

Da ne preteravame nogu ama ovaa liči za edno zabutano selo?http://i1046.photobucket.com/albums/b462/Makedonij/Dzamiji/Batinci-Studeniani.jpgEdinstvena šo mi se sviga kako objekt od toj stil e taa vo Dolno Konjare - Petrovec


Оваа е во Батинци
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 03-Mar-2014 at 21:08
Originally posted by Џоле

my Macedonia, не знам кога последен пат си бил во Скопје, ама гласноста на џамиите е преку секоја мерка! Јас сум атеист и го почитувам правото на секој да верува, но мора да се воведе ред со гласноста на минарињата кога верниците се повикуваат на молитва. Пет пати во денот Скопје звучи како некој град од Блискиот исток, а не град што се наоѓа во Јужна Европа. Мене би ми пречело и кога црквите пет пати на ден би ме вознемирувале со биење на камбаните.

Vcera bev vo skopje
Grad sto se naogja vo evropa haha da, ulicite i drugite raboti se kako vo evropa neli pa sega zvucite treba da se sredat... hehe nemam nekoj komentar osven toa sto makedonija e vo katastrofalna infrastrukturna sostojba pa zatoa prvo neka gi sredat najvaznite raboti pa potoa kje vidime..
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 03-Mar-2014 at 21:28
На сликата што ја објавив погоре може да се види дека има уште една џамија на само 50 метри од новата (зелената), а исто така може да се види во каков инфраструктурен хаос е Гази Баба. Зарем не е поголем приоритет да се средат улиците и куќите/зградите во оваа населба од градењето уште еден храм за молење?
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 03-Mar-2014 at 22:14

Кога сме веќе кај Талибан.


Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 03-Mar-2014 at 22:31
Сите овие џамии се градат со пари од фондови, а и луѓето како таа на сликата земаат пари од фондови за тоа да го прават. Тоа е општо познато и се знае од каде и за која цел потекнуваат тие пари. За човек што е прав верник сето тоа е неразумно и ненормално трошење на пари. Слично е и со црквичките и крстот што се гради во општина Аеродром и тоа не е за оправдување воопшто. А за MyMacedonia, а се спомни нешто за ислам, албанци или градови со мнозински албанско население се однесуваш многу пристрасно што не е случај за другите теми.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 04-Mar-2014 at 17:07
Нова џамија во Глумово,Сарај.
Соборен храм во центар,само муслиманска верзија.

Edited by kiriOK - 04-Mar-2014 at 17:16
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 04-Mar-2014 at 17:20
Оваа џамија ја видов уште пред една и пол година и се чудам за што само ли ќе им служи кога во околината има уште 5-6 џамии , но они си знаат. Како и да е интересна градба.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1270
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 04-Mar-2014 at 18:01
Како за што ќе служи? Па се знае која е нивната намера, да ги има насекаде, да се знае кај се, да ги вознемируваат другите, да ти предизвикува мачнина кога ќе ги видиш и останато. За се, само не за верски потреби
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 04-Mar-2014 at 18:47
конструкциски повеќе ми наликува на Аја Софија
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 04-Apr-2014 at 15:47
Тетово

За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 04-Apr-2014 at 18:45
Originally posted by Џоле

ТетовоОва е ново изградена џамија??Не ми е јасно зошто тогаш не се дозволува изградба на црква во Тетово.Жал ми е за Македонците таму ги изиграа поштено
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 10-Apr-2014 at 14:05
Македонците во Тетово неможат да се пожалат на немање црква,ако почнеме да се натпреваруваме во тоа кој колку ќе изгради или да градиме онака,без врска,колку да има,тогаш сме станале како другата страна.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 10-Apr-2014 at 17:55
Originally posted by kiriOK

Македонците во Тетово неможат да се пожалат на немање црква,ако почнеме да се натпреваруваме во тоа кој колку ќе изгради или да градиме онака,без врска,колку да има,тогаш сме станале како другата страна.


Во Тетово се нема изградено црква повеќе од 80 години.Црква е предложено да се изгради во новиот дел на градот бидејќи таму нема а има огромен број на православно население таму.И на крај краева никој не бара пари од општината.Самите православни верници сакаат да донираат како и голем број на фирми се спремни да донираат.Само што сега ветеното се заборава и пак се тера по старо
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 10-Apr-2014 at 18:46

Јакиот к... ако се изгради и црква! Треба да се подобрат условите за живот и да се отвориме према Европа а не да се натпреваруваме кој каков верски објект ќе изгради. Тоа што е изградено е изградено и нема назад. Се друго е политика.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 07-May-2014 at 21:51
Шутка, Скопје (не знам дали е пуштена во употреба)

За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 07-May-2014 at 22:03
или е оваа или тука во близина навремето се градеше `Амдибеговата` џамија на г-дин 107 зарес нешто %
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.