build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 20-Apr-2017 at 13:56
Originally posted by my Macedonia

џоле може координати?


Според фотографијата на статијата од Утрински весник, отприлика тоа е тука (има и табла со џамијата, а и местото е заградено со лимени тараби)

https://www.google.de/maps/@42.0181353,21.4309169,3a,75y,32.06h,89.55t/data=!3m6!1e1!3m4!1s3K8knnlek95b_GpaWbsSIA!2e0!7i13312!8i6656
За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 20-Apr-2017 at 16:01
Originally posted by Џоле

Како и секогаш, расправата тргна во погрешна насока. Главното прашање што овде треба да се постави е зошто Општина Чаир е нетранспарентна во врска со овој проект? Потоа: дали има потреба од толкав верски објект во зелена површина пред станбени згради? Јас го познавам теренот, сум поминувал оттаму, нема доволно простор и нема шанси да се изгради објект со толкава површина како на рендерите, освен ако не планираат да уриваат дел од зградите. Едно од другите прашања што треба да се постават е дали воопшто има потреба од уште еден муслимански верски објект во тој дел од градот? Кој ќе ја финансира изградбата? Дали има градежна дозвола за проектот? Итн. итн. А доколку законот не е запазен, ете добра можност тие што се на власт да го покажат својот патриотизам и да го сопрат проектот, барем додека не ги исполни сите законски услови.


Саудиска Арабија и Турција се најголемите донатори за изградба на џамии во МК, а конкретно џамијава е турска инвестиција. Нели нашите најголеми пријатели, лол.

Џамијата е точно пикирана помеѓу зградите каде што сеуште живее македонско население. Иако џамиите исполнуваат некакви национални стратегии тие на подолг рок не се некаква стратешка инвестиција, затоа што џамијата нема да им донесе леб на маса. Пак ќе имигрираат со зголемено темпо и ќе се враќаат два пати годишно во тој голубарник наречен Чаир без средени паркови и зеленила, широки булевари, квалитетна инфраструктура и така натаму. Чаир е една од најгусто населените општини во Европа. Факт што точно зборува каков хаос владее таму. Убаво средена околина креира и драстично поубава психа и поздрави луѓе.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 20-Apr-2017 at 21:53
Видете вака во врска градењето на верски објекти лично мислам дека се залудно потрешени ресурси, бидејќи нема некоја голема корист од нив, ова го мислам и за двете страни. Е сега бијеќи законите им дозволуваат да си градат што си сакаат, тоа и си го прават и тука нема што да се буниме. Во врска со тоа дека многу се градело, да точно е. Џамии можат да се најдат во секое забутано село во републикава, дури и онаму каде нема потреба од нив. Како и од каде се финансирани они си знаат, и тоа државата треба да си го регулира.
Е од другава страна, МПЦ (исто како ИВЗ) си води евиденција и регулира каде има потреба од верски објекти за нивните следбеници. Дали и од каде имаат финансии не занм, но тоа е нивен проблем. Ако и они исто како и фанатициве од ИВЗ сакаат да градат што повеќе, нека си ја свиткаат главата и ајт на исток да молат за пари за објектите, а верувам дека сигурно ќе добијат.

Е сега бидејќи се стремиме кон еднаквост во општеството, строго треба да се казнат градоначалиците на "албанските" општини кои го блокираат секое барање за изградба на православни цркви во тие делови каде македонците се во помал број. Ова навистина не е во ред, и само додаваат во веќе кревките односи помеѓу двете најбројни заедници.

Во глобала со вакви закони каде секој може да отвори религиозна установа, па и не е нешто страшно, се додека фрустрациите ги лечат со тоа кој е поголем, ќе тераме барем минимум уште дваесет години додека не изумреме од колера или некоја болест од пречистата околина, или се додека не му фркне на некој и не го повлече чкрапалото прв.

ПС. Приметив дека за време на Велигден (барем кај мене во Ѓорче) не се слушаше повикот за молитва од Сарајските џамии, или беше по тивок? Ме интересира дали некој друг го примети ова? Ако е точно,навистина добар гест е.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 23-Apr-2017 at 21:17
ДОМ: Сечење парк и градба на џамија без легална процедура?

ДОМ јавно бара одговор од општина Чаир, Градот Скопје и од Министерството за транспорт и врски, дали е спроведена легална процедура, дали се издадени и со кое образложение, дозволи за сечење на стариот парк во Топанско Поле и за изградба на џамија среде стамбени згради.


a1on.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7632
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 24-Apr-2017 at 01:11
Originally posted by Џоле

Како и секогаш, расправата тргна во погрешна насока. Главното прашање што овде треба да се постави е зошто Општина Чаир е нетранспарентна во врска со овој проект? Потоа: дали има потреба од толкав верски објект во зелена површина пред станбени згради? Јас го познавам теренот, сум поминувал оттаму, нема доволно простор и нема шанси да се изгради објект со толкава површина како на рендерите, освен ако не планираат да уриваат дел од зградите. Едно од другите прашања што треба да се постават е дали воопшто има потреба од уште еден муслимански верски објект во тој дел од градот? Кој ќе ја финансира изградбата? Дали има градежна дозвола за проектот? Итн. итн. А доколку законот не е запазен, ете добра можност тие што се на власт да го покажат својот патриотизам и да го сопрат проектот, барем додека не ги исполни сите законски услови.
зашто воопшто се трудиш?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 77
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 06-May-2017 at 22:37

Na zdravje ushte edna nova dzamija: instant izgradena za samo dva meseci. Locirana e na samiot glaven pat kon Kozjak, na okolu 800 metri pred raskrsnicata kon Markov Manastir. Izgradena e vo opshtina Studenicani, na samata granica so opshtina Sopishte. Vo okolnite sela so muslimansko naselenie vekje ima po dve ogromni dzamii, a ovaa e postavena vo okolnite nivi, vo koi vo posledno vreme dosta brzo za prv pat se gradat dosta golemi kukji. Nemav moznost da slikam, no se raboti za golema dzamija, so dve minarinja...porakata i na ovaa mosne verojatna divogradba e povekje od jasna, a Skopje stana grad vo Evropa so ubedlivo najgolem broj na dzamii, mnogu povekje od Prishtina, Saraevo ili Tirana. Toa e koga vekje so godini vo Makedonija drzavata odamna ne postoi...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 06-May-2017 at 22:53
И јас ја приметив, изградена во ниви на 10 метри од патот. Комплексаши. Ме интересира едно нешто - кога Ердоган и Саудиска Арабија ќе станат минато, дали чудовиштава ќе се рушат или ќе се пренаменат?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 77
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 06-May-2017 at 23:06
Steknato pravo: nitu edna dzamija nema da bide srusena otkako vekje e izgradena, legalna ili divogradba, seedno...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 07-May-2017 at 17:55
Наредниве години сигурно нема, прашувам за 20, 50, 100 години дали ќе бидат срушени.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 07-May-2017 at 19:43
Тоа на сите ни е јасно дека џамиите служат за обележување на територија и да се покаже кој е кој, но притоа забораваат дека џамијата не носи леб на маса, туку леб и подобар живот носи инфраструктурата, фабриките, образованието, културата.

Џамиите нема да ја спречат масовната емиграција што се случува во голем дел доминантно албански средини. Урбаниот хаос што владее во тие општини уште повеќе ќе ги турка тие попаметни Албанци на бежанија по белиот свет.

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1270
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 07-May-2017 at 22:03

Џамијата за која говориш е буквално изградена во нива, без никаков паркинг, надвор од населено место, надвор од се и и се знае нејзината намена, како и на бројните други џамии.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 10-May-2017 at 16:59
Џамија во Љубљана, Словенија. Секоја споредба со нашиве е излишна.извор: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=139447260#post139447260
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 10-May-2017 at 17:21
Би ги заменил сите џамии изградени последниве 26 години со неколку вакви. И онаа во Ријека е супер.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 13-May-2017 at 18:32
Education City Mosque, Doha. Ќе биде супер ако неоотоманската џамија што (ќе) се гради во Чаир ја замениме со ваква.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 13-May-2017 at 19:02
А зошто не размислувате и за црквите, има баш модерни ама не кај другата вера подобро е, свајата НЕ да се чепка. Ај гледате прво ваше вера па потоа кај другите. Позз и аман не пукајте хаха
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 13-May-2017 at 19:14


Проблемот е што во православното христијанство постои канон за тоа како треба да изгледа една црква, и обично се почитува тоа, со ретки исклучоци, како што е, на пример, соборната црква Свети Климент Охридски во Скопје. Од друга страна, во исламот изгледот на џамијата не е одреден со канон, што значи дека муслиманите имаат поголема слобода во изборот на тоа како може да изгледа една џамија.

Друга работа, последниве дваесетина години сме сведоци дека во Македонија (но и на Балканот воопшто) се градат џамии што од естетска гледна точка не вредат речиси ништо (иако тоа на верниците не им е битно). Поентата е дека, кога веќе се гради еден објект, тој да биде во склад со другите згради околу себе и во склад со околната архитектура. А, да бидеме искрени, кај нас ретко која новоизградена џамија го почитува тоа.

Еве еден пример од Србија, џамија со највисоките минариња на Балканот. Мене, на пример, нивната висина ми е крајно невкусна и ја сметам не само за провокација туку и за знак на примитивно мерење од типот „на кој му е поголем“.Edited by Џоле - 13-May-2017 at 19:44
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 17-May-2017 at 10:39
Djole nesto ne e jasno so Dzamiite. Od koga go zborime toa sto ti go zaklucuvas duri otkoga vide kakva djamija ima vo sosedstvoto. Dodeka vakvi i slicni ti se gradat DOMA vekje so godini. Gledam denovive malku i germanskite mediumi ja razmrdaa temata za islamizacijata koja se slucuva na Balkanot a na pat e veke podolgo i kon Evropa, onaa zapadnata dvolicna Evropa.

Арапски држави го финансираат исламизмот на Балканот

Саудиска Арабија го засилува своето влијание преку ширење на вахабизмот, додека Турција се обидува да игра позначајна улога на териториите кои некогаш беа дел од Османската империја, оценува германската влада.

Imam von Großer Moschee in Prishtina festgenommen (Reuters/Hazir Reka)Германската влада констатира раст на исламистичкото влијание преку Саудиска Арабија и други држави од Заливот на Западниот Балкан, пишува денеска весникот Велт, повикувајќи се на владин извештај.

„Мисионерските организации на Саудиска Арабија се активни на Косово и таму ја шират вахабистичката интерпретација на Исламот, на пример, преку испраќање свештеници“, се наведува во оценка на германската влада испратена како одговор на пратеничко прашање на партијата на Левицата во Бундестагот.

Весникот констатира дека вахабизмот е речиси идентичен со салафизмот.

Дополнително, во регионот е забележан „континуиран ангажман на поединци, невладини организации, како и државни и полудржавни организации во Исламската заедница на Косово“.

Освен влијанието на Саудијците, констатирано е и зајакнато влијание на Турција на Балканот.

Türkei Ahmet Davutoglu Premierminister (Reuters/U. Bektas)
Давутоглу ја преотиентираше турската политика на Балканот

„Од доаѓањето на власт на АКП во 2002 година и особено во време на мандатот на поранешниот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу, се случи стратешка преориентација на турската надворешна политика. Во рамките на оваа нова ориентација, овој регион (Балканот, н.з.), како поранешен дел од Османската империја се најде, не само, во политичкиот фокус“, оценува владата во Берлин. Во тој контекст, Турција има свои политички проекции во регионот и се стреми „да игра активна улога во регионот“.

По неуспешниот пуч во Турција во јули 2016 година, конфликтот меѓу турската влада и движењето Ѓулен се пренесе и на балканските држави, во прв ред, Босна и Херцеговина, Албанија, Македонијаи Косово, наведува Велт.
Точно е, тврди германската влада, дека по неуспешниот пуч, „турската влада засилено ги тематизираше активностите на движењето Ѓулен со владите на овие земји“.
http://www.dw.com/mk/арапски-држави-го-финансираат-исламизмот-на-балканот/a-38867695?maca=maz-rss-maz-pol_svet_timemk-4725-xml-mrss
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 17-May-2017 at 10:49
Во швајцарија пред 2 дена се отвори нова џамија и имаше шпекулации. Имамот го изваде листата на донации и молк, па дури градочалникот дојде за отварање. Донацијата беше со смс или да се јавиш па ќе ти земат 5франкови.
Јас лично секогаш донирам во македонија и гледам дека секој ден луѓе дават пари и тоа на големо. Да финанцираше арабија ќе имавме други џамии, 3 пати поголеми хахх ајде без паника и ширење неточни информации
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 18-May-2017 at 01:42
Originally posted by my Macedonia

Во швајцарија пред 2 дена се отвори нова џамија и имаше шпекулации. Имамот го изваде листата на донации и молк, па дури градочалникот дојде за отварање. Донацијата беше со смс или да се јавиш па ќе ти земат 5франкови.
Јас лично секогаш донирам во македонија и гледам дека секој ден луѓе дават пари и тоа на големо. Да финанцираше арабија ќе имавме други џамии, 3 пати поголеми хахх ајде без паника и ширење неточни информации


Нормално дека не сите новоизградени џамии се финансирани од Саудиска арабија и Турција. Турција генерално ја финансира реставрацијата и возобнувавњето на постоечките џамии во македонија од отоманскиот период. Додека јас не гледам никаква друга причина зашто на нови џамии како на пример таа во с. Глумово се вее знамето на саудиска арабија освен ако саудиска арабија не ја има финансирано изградбата. Е сега тука мора да бидеме јасни дека кога велиме саудиска арабија во најголем дел не се мисли директно на државните власти, туку повеќе на богати поединци во високите општествени кругови на саудиска арабија.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 27-May-2017 at 13:21
Некаде во Македонија (западна, веројатно)

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.184 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.