build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 121314
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 513
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 15-Aug-2019 at 14:50
Originally posted by Kid_A


Колку цркви во Македонија се изградија од страна на бизнисмени од дијаспората? Се бројат на една рака. Македонците во дијаспората претежно се ниска работничка класа и не се никакви газди за да би вложувале.

Што е проблемот во село како Опае со 4 илјади жители да има 2 џамии? Албанците вложуваат пари во духовни работи што во иднина ќе им донесе бенефит. Македонците од друга страна инвестираат пари во деструкција. Резултатите се гледаат на терен.


Па токму тоа ми е поентата, дека Македонците што живеат во МК ги изградија сите цркви, а не дијаспора или спонзор од странство како што вика Јован. Еден куп пари се инвестирани во цркви, а можеше многу попаметни работи да се направат со истите.

Инаку не треба да си бараме спонзор, туку повеќе би рекол дека на религијата не и е местото во 21 век. Истото важи и за Албанците, не гледам каков бенефит ќе им донесат тие "духовни работи".
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 15-Aug-2019 at 15:39
Originally posted by ironm


Originally posted by Kid_A

Колку цркви во Македонија се изградија од страна на бизнисмени од дијаспората? Се бројат на една рака. Македонците во дијаспората претежно се ниска работничка класа и не се никакви газди за да би вложувале.

Што е проблемот во село како Опае со 4 илјади жители да има 2 џамии? Албанците вложуваат пари во духовни работи што во иднина ќе им донесе бенефит. Македонците од друга страна инвестираат пари во деструкција. Резултатите се гледаат на терен.

Па токму тоа ми е поентата, дека Македонците што живеат во МК ги
изградија сите цркви, а не дијаспора или спонзор од странство како што
вика Јован. Еден куп пари се инвестирани во цркви, а можеше многу
попаметни работи да се направат со истите. Инаку не треба да си бараме
спонзор, туку повеќе би рекол дека на религијата не и е местото во 21
век. Истото важи и за Албанците, не гледам каков бенефит ќе им донесат тие "духовни работи".


Ако за тебе на религијата не и е местото во 21 век за многу други баш и е местото.

Какви духовни бенефиции им носи религијата на Албанците погледај на терен кој губи, а кој добива. Најмоќните светски лоби групи се изградени врз темелите на религијата.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 531
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 15-Aug-2019 at 16:57
Опае има 2000 жители. Има нешто како стандард колку популација покрива еден верски објект? Веројатно и од големината на објектот зависи...
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Online
Posts: 141
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 21-Aug-2019 at 17:09
Село Меџитлија, превземено од Гугл Мапс, јуни 2019.


And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 121314

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.093 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.