build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 15161718>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13826
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 05-Jan-2021 at 11:52
Искрено, не стравувам од нео-отоманизам од проста причина што Турците во земјава процентуално се незначителен број, а и најголем дел што ги познавам се лојални граѓани. И не верувам дека нео-отоманизмот може да фати корења кај Албанците, така што од таа гледна точка не треба да се стравува. Од друга страна, реконструкција на стари сакрални објекти и не е така страшно, макар биле и џамии, тие сепак имаат одредено историско-архитектонско-културно значење.
За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 05-Jan-2021 at 12:01
Originally posted by гитардемон

На крајот на краиштата Бугарите ни дадоа тенкови, а Украинците авиони во 2001. (Ако не се лажам и Грците дадоа Humvee или оклопни транспортери). Турците дадоа муџахедини.


2001 веројатно немаше да ни се деси, или ќе изгледаше сосема поинаку, ако грците претходните 10 години не ни ја подриваа државата и ако можевме да тргнеме по некој понормален пат. Ама изгледа најважно е дека ни дале 10 оклопни транспортери.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 806
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 05-Jan-2021 at 12:12
Вакви напуштени османлијски џамии има уште 10 тина и сите се во Источна Македонија освен една во Демир Хисар, една во Табановце и изгорената во 2001 ва година во центарот на Прилеп...нивно возобновување баш осетно ќе додаде на ориенталниот шмек на населените места...а веќе ван Скопје сите градови и села ни имаат урбано планирање својствено за Косово,Сирија и Ирак.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 05-Jan-2021 at 12:26
Originally posted by гитардемон

...Не се исплати да си го продадеш газот само за инает....
Hold my beer, од инат кило сол се јаде тука.

Нема ништо пријателско во односот на Турција кон Македонија. Само нео-отоманизам и фолирање.

Јас неможам да разберам од каде извира таа глупост и фрустрација што се случува во грчкото и бугарското општество према Македонија. И зашто мислат дека добри односии решавање на проблемите треба да се градат по тој модел на уцени, вета и дипломатски скандали како што тргнаа. Како мисли Каракачанов дека ќе натера некој тука со сила да го сака, не ми е јасно?!
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 05-Jan-2021 at 13:25
Од објава на ФБ -https://www.facebook.com/Nd%C3%ABrtimorja-e-Re-131893570171163/

Мислам дека станува збор за исламско верско училиште во Општина Липково:


And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 839
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 05-Jan-2021 at 14:36
Exactly what Lipkovo needed.
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 303
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 05-Jan-2021 at 22:14
Го читате, но не сфаќате што сака Гитардемонон да ви каже. Според него, ние сме секако мешавина од Бугари, Срби и Грци и затоа треба да прифатиме се што тие ќе ни побараат и да градиме пријателски односи, да не бидеме вакви гнаси какви што сме. И се тоа за наше добро, за подобра економија, за ЕУ, за сојуз против нео-Отоманите и нео-Саудијците итн итн.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13826
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 05-Jan-2021 at 22:29
Го читаме, ама не го сфаќаме баш така.
За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 06-Jan-2021 at 12:58
Ах, националистите и нивниот константен лов на вештерки. Да бе другару од Пајонија, токму тоа го реков не виде? За среќа некои луѓе разбираат дека е во ред да имаме различни гледишта, тоа не нè прави предавници по автоматизам.

Туку Бугарија и Грција не се релевантни во случајов, порелевантни се нашите власти и нивниот однос со ТИКА. Значи пак ќе речам, за секоја џамија што ТИКА сака да ја реставрира, општините и Министерството за култура треба да побара да се реновираат два амами и чаршии.

Во Битола реновираа три џамии (и ем ги отворија за молитва, ем им насадија нови минариња), додека прекрасни амами се распаѓаат. Туристичката понуда не се обогатува со нови џамии, се обогатува со чаршии и дуќани, (х)амами и (х)анови.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 06-Jan-2021 at 15:48
И во двата хипотетички случаева, Македонија да е од чисти Македонци со генеологија од антика до денес, и во случај Македонија да е мешавина од Нугари, Срби, Албанци и Грци, и во двата случаја ова што го прави ТИКА е нео-османизам и нема врска ни со турисичка понуда, ни со пријателски дипломатски односи. Така да таа дебата за Македонија и Македонците е беспредметна овдека. Битно е дека Турција не е искрен пријател на Македонија, како може тоа да не ви е јасно.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 06-Jan-2021 at 17:22
Во Визбеговоhttps://www.facebook.com/adis.skrijelj.982
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 303
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 06-Jan-2021 at 17:29
Originally posted by гитардемон

Ах, националистите и нивниот константен лов на вештерки. Да бе другару од Пајонија, токму тоа го реков не виде? За среќа некои луѓе разбираат дека е во ред да имаме различни гледишта, тоа не нè прави предавници по автоматизам.

Туку Бугарија и Грција не се релевантни во случајов, порелевантни се нашите власти и нивниот однос со ТИКА. Значи пак ќе речам, за секоја џамија што ТИКА сака да ја реставрира, општините и Министерството за култура треба да побара да се реновираат два амами и чаршии.

Во Битола реновираа три џамии (и ем ги отворија за молитва, ем им насадија нови минариња), додека прекрасни амами се распаѓаат. Туристичката понуда не се обогатува со нови џамии, се обогатува со чаршии и дуќани, (х)амами и (х)анови.

Се согласувам дека Ердогановата стратегија води кон една цел која е очигледна и за најмалку упатениот. Далеку од тоа Турците да ни мислат добро, но нивните интереси се така подредени, па гледаме навидум некаква блискост и "братство" со нив. Освен тоа, тие се веројатно најголемиот странски инвеститор во државава, ќе ги спомнам само Систина, Џеваир, Лимак, Рамстор, Халк, нивна беше изведбата на новите патарини, тие ќе ја градат гасоводната мрежа и многу други проекти.
За разлика од нив, Грците и Бугарите како прво нé негираат, а тоа е пречка за какво било продлабочување на меѓусебните односи, со цело срце би сакал да сме сојузници со нив во вистинска смисла на зборот, но тоа не е така поради нивна вина, не наша.
Меѓувремено, ТИКА ќе пушта донации и на секое подарено комбе ќе гради и џамија, а ние немо ќе гледаме.
П.С. прв пат кога ја посетив Битола, бев воодушевен од градот, но во исто време и зачуден како може 90% христијански град да е пренатрупан со толку џамии, а да има една црква која едвај се гледа..

Edited by Marxentric - 06-Jan-2021 at 23:29
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 06-Jan-2021 at 18:56
На горната слика може да се види дека минарето е вештачко, односно се гради толку високо само за да се „гледа“ и да создава „бучава“. Можеби и христијаните треба да почнат да градат такви „вештачки“ камбанарии, тенки без ѕвоно но по 30 метри со осветлен крст, па да се „гледаат“ и тие од далечина.

Факт е дека религијата одамна ја изгуби својата важност како духовно учење со кое се постига духовен внатрешен мир и баланс. Погледнете ги старите цркви и џамии од отоманскиот период, како биле градени помеѓу куќи, маала, удобни и не само места за молитва но и за поминување на слободното време. Овие новиве „џамии“ и „цркви“ во руски стил, се само продолжение на долгата рака на Турција и Русија кои сакаат да се „натпреваруваат“ во регионов. Русија „изгуби“ во Македонија а Турција со другарка ѝ Саудиска Арабија, си влезе на голема врата не само преку религија па дури и преку бизнис фелата.

Сета оваа политика на страна не можеме да ги обвинуваме Албанците како водечка „муслиманска“ етничка заедница во Македонија, затоа што новиот соборен храм во Битола се гради 20 години, а оној во Струмица е оставен на заборав на времето, ниту пак да ги обвинуваме затоа што Св. Константин и Елена уште не е завршена. Сите овие џамии се реконструираат од странски пари, и приватни донации, така да ако сакаме нови „великолепни“ соборни храмови треба да чукнеме на исток, а не на запад. Ета толку од мене. Среќен празник на сите!
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 06-Jan-2021 at 19:12
Како ве лаже паметот дека истокот е добра геостратешка опција за Македонија, тоа да се чуди човек!
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 07-Jan-2021 at 11:30
Originally posted by user8642

Како ве лаже паметот дека истокот е добра геостратешка опција за Македонија, тоа да се чуди човек!


Зборев на тема за „религија“ а не „геостратегија“, политика на друга нишка е, а да и еве гледам Ватикан ти гради православни храмови секоја година во Македонија, а за Протестантите па воопшто да не зборуваме ...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 806
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 08-Jan-2021 at 00:29
Иначе пред некој месец и исламскиот центар Мехмед Ефенди Садик Во Визбегово доби минаре и служи како џамија, со ова бројот на џамии во Визбегово е 4Edited by kiriOK - 08-Jan-2021 at 00:30
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1286
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 10-Jan-2021 at 20:12
Во неколку објави ќе ви посочам за вистински новоизградени џамии низ Кичевско:

1. Село Пласница

Златна џамијаЈени џамијаНа Нурли џамијата во селото има ново минаре

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1286
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 10-Jan-2021 at 20:13
2. Преглово

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1286
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 10-Jan-2021 at 20:15
3. Мамудовци

Салихинова џамија

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1286
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 10-Jan-2021 at 20:16
4. Премка

Нова џамија, подигната 2012 г., претходно никогаш немало џамијаBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 15161718>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.