build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1286
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 10-Jan-2021 at 20:18
5. Стрелци

Нова џамија (тука според некои извори на ова место се наоѓала некогашната црква „Св. Меркуриј“)

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1286
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 10-Jan-2021 at 20:19
6. Челопеци

Стара џамија од 1900 г., која добила ново минаре

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1286
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 10-Jan-2021 at 20:20
7. Шутово

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1286
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 10-Jan-2021 at 20:22
8. Поповјани

Нова џамија

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 10-Jan-2021 at 21:11
Република Македонија/Република Северна/Горна/Вардарска/Нова Македонија/Република Македонија (Скопје)/Republika Makedonija (на англиски) многу веројатно веќе ќе беше членка на ЕУ да не беше нео-фашизмот на Грција во 90-тите (и одобрувањето на бирократите од Брисел), а без подривање на државноста од првиот ден, ембарго и држење надвор од организациите каде припаѓаме, решени или помали ќе беа уште еден куп проблеми. Така да нема никаква неразумна параноја против Грција во Македонија.

Во моментов верскиот конзерватизам, наместа и фундаментализам поддржуван од неколку режими е многу поголем проблем за светот (пр. Франција тоа го гледа и адресира). Проблемот со Грција е воглавно надминат (и Грција тоа почна да го користи за своја економска и геополитичка корист), со Бугарија не е зашто се убер-балканци, ништо не научија од изминативе 30 години па креваат тензии предизборно, без оглед што на долг рок губат. Нас многу повеќе ни одговара геополитички да се сврземе со соседите, кои сепак сега се помал проблем и остатокот од ЕУ, отколку држави кои глумат пријатели а имаат задни намери. За земјине од заливот не вреди ни да се коментира.

Нео-османизмот сам по себе не е некаква закана (иако не е поволен развој), но верските последици од него се. И сè повеќе изгледа дека Европа го менува курсот во однос на ова прашање, па јасно е со кого ние треба да се дружиме.


Edited by Staro Skopje - 10-Jan-2021 at 21:14
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 806
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 11-Jan-2021 at 07:20
Originally posted by Staro Skopje


Република Македонија/Република Северна/Горна/Вардарска/Нова Македонија/Република Македонија (Скопје)/Republika Makedonija (на англиски) многу веројатно веќе ќе беше членка на ЕУ да не беше нео-фашизмот на Грција во 90-тите (и одобрувањето на бирократите од Брисел), а без подривање на државноста од првиот ден, ембарго и држење надвор од организациите каде припаѓаме, решени или помали ќе беа уште еден куп проблеми. Така да нема никаква неразумна параноја против Грција во Македонија.
Во моментов верскиот конзерватизам, наместа и фундаментализам поддржуван од неколку режими е многу поголем проблем за светот (пр. Франција тоа го гледа и адресира). Проблемот со Грција е воглавно надминат (и Грција тоа почна да го користи за своја економска и геополитичка корист), со Бугарија не е зашто се убер-балканци, ништо не научија од изминативе 30 години па креваат тензии предизборно, без оглед што на долг рок губат. Нас многу повеќе ни одговара геополитички да се сврземе со соседите, кои сепак сега се помал проблем и остатокот од ЕУ, отколку држави кои глумат пријатели а имаат задни намери. За земјине од заливот не вреди ни да се коментира.
Нео-османизмот сам по себе не е некаква закана (иако не е поволен развој), но верските последици од него се. И с<span ="aCOpRe"><span>è повеќе изгледа дека Европа го менува курсот во однос на ова прашање, па јасно е со кого ние треба да се дружиме.</span></span>И пред 50 години да сме станеле член на ЕУ немаше да го реши главниот проблем,а тој е внатрешен и не доаѓа нити од бугари нити од грци нити од власи па дури ни од нео-османизам. Предизвикот доаѓа од едно малцинство, сите знаеме кое е.
Во моментов во државата продолжува уште подлабински да се гаји етничка пета колона, систем во системот, пара-држава која само прашање на време е кога ќе ги раздрма самите темели на кои почива општественото уредување.
Моја проценка според мои неутрални согледувања на процесите и промените од страна, во наредните 10-15 години не повеќе ќе почне тотална деградација на државата. Тој тек уште повеќе се засилува како повеќе на сцена стапуваат и завземаат позиции во системот оние генерации кои се раѓани после Југославија (значително помалце квалитетни и дисциплинирани во секој поглед).Особено овие генерации после 90'тите што се, бидејќи оние од 90'тите го фатија малце периодот кога Македонија вирееше на некаква стабилна пост-ју основа.

Ако онаа Македонија која постоеше 1945-2001 станеше членка на ЕУ, ќе имаше некаков потенцијал за стабилен развој...оваа кулиса-држава што сега постои само слеп може да тврди дека може да ни тргне, уште помалце па преку интеграција во ЕУ.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 11-Jan-2021 at 17:12
Македонија од 1945-2001 немаше никогаш да стане членка ниту ќе добиеше една буква Ч од членка, не терај со глупости. Стабилна пост-ју со апсење и репресија...??!
Целиот текст ти е за во канта. Смири се
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 806
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 12-Jan-2021 at 06:52
Originally posted by my Macedonia

Македонија од 1945-2001 немаше никогаш да стане членка ниту ќе добиеше една буква Ч од членка, не терај со глупости. Стабилна пост-ју со апсење и репресија...??!
Целиот текст ти е за во канта. Смири се


Поентата ми беше дека системот во Македонија тогаш беше многу постабилен, унифициран и силен отколку оваа калакурница што сега ја имаме.
Апсења и репресии нормално ќе има кон антидржавни елементи...
Во тој период сите гранки од спорт преку инфраструктура и медицина па до театар и кино цветале, не е случајно што најголеми стручњаци во Македонија во било која област се луѓе кои се развиле во тој систем, а од независноста најплодороден период е оној од 90 тите, кога уште нештата се држеа на стари ларви од предходниот систем.

Абе сега во Тетово имате слобода со два државни универзитета и уште колку приватни, а цел град има проблем со водоснабдување, загадување на воздух (град со 60,000 население има роблем со смог човече!)...на толку академци како еден не се најде да организира нешто повеќе од фејсбук група за напредок во тие сфери. Или погледни ја зградата на министерство за политички систем, онда прошетај од Ченто преку Чаир до Сарај, албанците живеат во гето без канализација и сокаци од турско...

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 12-Jan-2021 at 17:32
Добро си раскажа како се дискриминирале албанците. Давај му добри платени работни места и инвестирај како држава па ќе си видиш, убаво ќе е. Пс: Ќе немаше хаос ако се реализираше еден дел од кензо танге
Гето има тука каде нема леб, па ете најдобро се гледа во скопје. Замисли колку се инвестираше во Чаит пред 3-4 години и колку во другите општини.. Во Центар имаш повеќе од 300мил евра инвестирано за ништо, во Чаир 0 евра. Дојди во реалност човеку.
Тетово има повеќе од 90 илјади граѓани, а лоши градочалници како теута има насекаде во Македонија, пример поранешниот градочалник на Скопје и многу други. Оди си во Гостивар и ќе видиш, за тој буџет Таравари гради добар Гостивар. Истото важи и за Кичево.


Edited by my Macedonia - 12-Jan-2021 at 17:42
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13826
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 17-Jan-2021 at 18:57
Во село Патишка РекаЗа сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 02-Mar-2021 at 15:45
Планирано за во Велес,Чашкаhttps://www.facebook.com/statikaagostivar
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1286
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 02-Mar-2021 at 19:27
Веројатно се работи за грешка, затоа што во населбата Чашка, општинското седиште на истоимената општина, има 0 муслимани. Веројатно џамијава е наменета за некое од селата со муслиманско население (веројатно тоа новото село Клуковец), зашто другиве сите имаат.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 806
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 27-Apr-2021 at 08:45
Арнакија,Сарај

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 806
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 09-Oct-2021 at 14:56
Во Куманово во тек е изградба на голема џамија но неможам да најдам фотографииBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.