build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12400
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 22-Jan-2018 at 22:06

Не бе, еве ме убеди. Не треба да се рушат, треба нови да се градат. Што повеќе и што поголеми, толку подобро. И се разбира, треба да се што поупадливи и погласни.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 22-Jan-2018 at 22:30
Originally posted by Cloverstack

Не бе, еве ме убеди. Не треба да се рушат, треба нови да се градат. Што повеќе и што поголеми, толку подобро. И се разбира, треба да се што поупадливи и погласни.

Ми одиш екстра контра Лично мислам дека е недозволивно да се руши верски објект. Колку за новите пак мислам нека се градат. земајќи во предвид дека наредниот период не би се градиле толку многу верски објекти како до сега, тоа и од финанскиот аспект.   

Еден пример дека наводно сака да се манипулира дека толку многу џамии се градиле, е токму ова нишка ,,новоизградените Џамии,, а за црквите сепак има секоја своја нишка или некаде натерана каде би се презентирал како ништо посебно освен една нова црква.
Патот охрид-кичево е фул со мали цркви веднаш до патот во далечина од ниту 2 метри, за таму не коментираш за рушење или изградба на џамија не ми пречат напротив, баш планирам да влезам да видам.
Не сум сигурен дали си фокусиран за сите верски објекти или само за џамиите. Едно ми е јасно, што не е твоје, треба екстра третман по негативно да има. Како администратор треба да правиш ист третман тоа е и нишка за новоизградените цркви (и не се малку пример во скопје). Ајде јас пак ,,дете,, сум дека ти си постар, ама чесен човек како mitatos си замина, а пак ваља никому не му текна зошто.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12400
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 22-Jan-2018 at 22:40
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1166
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 23-Jan-2018 at 00:31
MyMacedonia, Ако гледаш така патот Тетово Скопје е полн со џамии, но не е работата дека не смееат да се градат, во една друга нишка еден член објави статија како тоа нашите ски- центри далеку заостануваат пред се од регионалните, а камоли од некои друг ски центри во Европа. Од небо се гледа дека џамиата на Шапка е политички, и го објаснив фактот дека шапка не населено место. Тоа е место за рекреација и треба да се води кон модернизирање на Шапка, а не заталкување во политичко-религиозни проблематики. Кои се тие туристи од Косово , кога на другата страна има исто така природно убав ски центар Брезовица ?  Од Тетово сум и знам кои најмногу и од каде туристи ја посетуваат. Тие што доаѓаат од Косово се само мал процент.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 23-Jan-2018 at 10:43
Фокусот е голем во мојот пост за косовските туристи а се заборавува фактот дека некој сакаше да урне а штом им се спротиставаш се земат реченици во предвид, пример тоа со туристите и таму се тера. Ептен чудна земја.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 826
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 23-Jan-2018 at 12:56
Треба да се руши зашто е дивоградба. Исто како и еден куп викендички. Научете се по законска процедура да одите, па после ако сакате и џамијата од Мека правете ја.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 24-Jan-2018 at 08:39
Џамиите во РМ се градат исклучиво за политички и територијални цели финансирани од Саудиска Арабија и Турција. Тоа и мало дете го знае. Нема тука никаков туризам или било што. Чисто да се покаже кој е кој и да се врши тивок притисок македонското население да се иселува од Западна Македонија. Колку се ретардирани генерално покажува фактот наместо тие пари од исламски фондови да ги вложуваат во инфраструктура, фабрики, отворање на работни места со цел да ја задржат таа младина да живее таму тие се распрскаа низ светот, али важно имаат 2-3 џамии во селото на радиус од 500 метра и неоотомански барокни куќи на 3 спрата коишто ги посетуваат еднаш во 2 години.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 24-Jan-2018 at 09:41
😂😂😂😂😂😂
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 01-Mar-2018 at 17:51
Гледам на рефрешираните слики од Гоогле Мапс,дека огромната џамија во паркот во Топанско Поле,започната е со изградба над квота нула.
Честитки до преостанатите македонци во Чаир на новата придобивка и убавиот поглед што ќе го имаат од прозорците.

Состојбата во Септември 2017Edited by kiriOK - 01-Mar-2018 at 18:00
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 30-May-2018 at 13:46
Костурник, Куманово, накај граничиот премиин со Србија. Ја најдов на google maps.

2017


2018
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 10-Aug-2018 at 17:23
До патот кон Маркова река

Edited by kiriOK - 10-Aug-2018 at 17:23
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1667
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 10-Aug-2018 at 19:56
Си бележат територија ...

Edited by Obedineta Makedonija - 10-Aug-2018 at 22:14
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 10-Aug-2018 at 21:22
Првпат ја читам темава - ептен сте се напнале за цркви и џамии Big%20smile Не знам дали треба да дискутираме за институции кои се црна кутија во МК, без никаква информација за парите што ги имаат и кои служат за политичка пропаганда. Уште zelenikovo фалел во дискусијава да оптегни еден од неговите бисери за хедонизмот, потопот и гревовите наши ))))))
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 08-Sep-2018 at 09:02
Новата џамија што се гради во Топанско Поле го има голтнато буквално целиот парк

Edited by kiriOK - 08-Sep-2018 at 09:06
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 08-Sep-2018 at 23:55
Ај шо е толкава ама од која потреба плоштадот пред неа е подигнат? Да беше барем на земја плошадот ќе останеше тро отворен простор, вака цел блок го заваќа со својот габарит, од ниеден агол не ќе може ни цела да се види, да не прајем муабет за проток на луѓе.
Ама ваљда плоштадот е кренат за под него да се оформи простор за издавање, па и Бог мора од нешто за сметки да вади....
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 10-Feb-2019 at 14:59
Originally posted by kiriOK

Новата џамија што се гради во Топанско Поле го има голтнато буквално целиот паркЗа сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1667
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 10-Feb-2019 at 15:43
Па што ќе им се паркови - нека ди се клањат по цел ден!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 10-Feb-2019 at 17:37
„Кога примитивизмот ќе ја окупира природата“
Турција запаѓа во економска криза, Саудифашистичка Трибалија бива сѐ повеќе и повеќе омразена. И на оваа регресија ќе ѝ дојде крај како на христијанството.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5271
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 10-Feb-2019 at 19:49
Кај се Катар, Мароко, Индонезија, Малезија и Индија/Пакистан во целата приказна? Up&coming economic powerhouses (со исклучок на Катар кој веќе финансира секакви организации низ Палестина/Европа/Југоисточна Азија).

Edited by гитардемон - 10-Feb-2019 at 21:56
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 11-Feb-2019 at 09:36
Очигледно е дека џамијата е премасивна за тој простор, но во една слаба држава како нашава секој прави како ќе му текне и не одговара за тоа. А на жителите од Топанско Поле им се потребни толку многу други нешта, прошетајте само низ населбата да видите на што личи.

Edited by Џоле - 11-Feb-2019 at 09:36
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.