build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 11-Feb-2019 at 18:42
Надвор од опсегот на форумот е да се дискутира оваа тематика, но ако мислите дека на религиите, а посебно на исламот, им „се ближи крајот“, длабоко се лажете. Градежната експанзија на верски објекти кај нас, која очекувам да продолжи и во иднина, е само делумна манифестација на еден обратен тренд во светски рамки. И ова не доаѓа од верник.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 11-Feb-2019 at 19:19
Originally posted by Џоле

Очигледно е дека џамијата е премасивна за тој простор, но во една слаба држава како нашава секој прави како ќе му текне и не одговара за тоа. А на жителите од Топанско Поле им се потребни толку многу други нешта, прошетајте само низ населбата да видите на што личи.


Некои нивни следни генерации после 50-60 години ќе го средуваат просторот. Важно е сега целиот простор пополека демографски и територијално да се окупира преку џамии, бизниси, купување куќи и станови. Реално гледано нивната младина во најголем дел е религиозна, па џамиите им се претесни за мисите. Во Општина Чаир Македонците да не ги распродадоа своите имоти последните 20 години денес ќе имавме и полни школи, цркви, паркови и така натака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 12-Feb-2019 at 00:35
Originally posted by Kid_A

Originally posted by Џоле

Очигледно е дека џамијата е премасивна за тој простор, но во една слаба држава како нашава секој прави како ќе му текне и не одговара за тоа. А на жителите од Топанско Поле им се потребни толку многу други нешта, прошетајте само низ населбата да видите на што личи.


Некои нивни следни генерации после 50-60 години ќе го средуваат просторот. Важно е сега целиот простор пополека демографски и територијално да се окупира преку џамии, бизниси, купување куќи и станови. Реално гледано нивната младина во најголем дел е религиозна, па џамиите им се претесни за мисите. Во Општина Чаир Македонците да не ги распродадоа своите имоти последните 20 години денес ќе имавме и полни школи, цркви, паркови и така натака.


Кој простор, бе човек? Си прошетал ли таму да видиш што има? Еве, јас ќе ти кажам - беда. Само беда, ништо друго. Чаир, Скопје Север, Топанско Поле, а од неодамна и Бутел 1 и 2, се населби во пропаѓање. Никакви вложувања во инфраструктура, згради пред распаѓање, ѓубре насекаде, запуштени тревници, паркови само како мисловна именка, да не споменувам детски игралишта, итн. итн. Луѓето бегаат од таму зашто животот е грозен, одвратен, не можеш да живееш нормално, нема никакви содржини, освен да се вратиш дома на спиење, за сè друго мораш да одиш до Центар или до Карпош или до Аеродром. Освен тоа, не можеш да им забраниш на луѓето да побараат услови за подобар живот, тие што се селат се селат од горенавадените причини, а тие што доаѓаат, доаѓаат од села каде што нема ни асфалт, за нив скапана барака во Бутел што ќе ја преправат во куќа е премија. Дајте малку размислувајте потрезвено. Да се вратам на темата - мене најмногу ме загрижува што странски фондации градат верски објекти во државава и имам чувство дека државата нема контрола над тоа. Утре ќе дојде некој свештеник, којзнае што ќе им раскажува, можеби ќе ги радикализира, ќе шири верска омраза итн. итн. Згора на сè, каде ќе се паркираат верниците што ќе доаѓаат на молење, паркот веќе е целосно опфатен, освен улицата, нема слободен простор, милион проблеми ќе никнат. За звучното загадување воопшто нема потреба да споменувам, и без оваа џамија овој дел на Скопје звучи како е некаде во Авганистан.
За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 12-Feb-2019 at 01:03
Originally posted by Џоле

Originally posted by Kid_A

Originally posted by Џоле

Очигледно е дека џамијата е премасивна за тој простор, но во една слаба држава како нашава секој прави како ќе му текне и не одговара за тоа. А на жителите од Топанско Поле им се потребни толку многу други нешта, прошетајте само низ населбата да видите на што личи.


Некои нивни следни генерации после 50-60 години ќе го средуваат просторот. Важно е сега целиот простор пополека демографски и територијално да се окупира преку џамии, бизниси, купување куќи и станови. Реално гледано нивната младина во најголем дел е религиозна, па џамиите им се претесни за мисите. Во Општина Чаир Македонците да не ги распродадоа своите имоти последните 20 години денес ќе имавме и полни школи, цркви, паркови и така натака.


Кој простор, бе човек? Си прошетал ли таму да видиш што има? Еве, јас ќе ти кажам - беда. Само беда, ништо друго. Чаир, Скопје Север, Топанско Поле, а од неодамна и Бутел 1 и 2, се населби во пропаѓање. Никакви вложувања во инфраструктура, згради пред распаѓање, ѓубре насекаде, запуштени тревници, паркови само како мисловна именка, да не споменувам детски игралишта, итн. итн. Луѓето бегаат од таму зашто животот е грозен, одвратен, не можеш да живееш нормално, нема никакви содржини, освен да се вратиш дома на спиење, за сè друго мораш да одиш до Центар или до Карпош или до Аеродром. Освен тоа, не можеш да им забраниш на луѓето да побараат услови за подобар живот, тие што се селат се селат од горенавадените причини, а тие што доаѓаат, доаѓаат од села каде што нема ни асфалт, за нив скапана барака во Бутел што ќе ја преправат во куќа е премија. Дајте малку размислувајте потрезвено. Да се вратам на темата - мене најмногу ме загрижува што странски фондации градат верски објекти во државава и имам чувство дека државата нема контрола над тоа. Утре ќе дојде некој свештеник, којзнае што ќе им раскажува, можеби ќе ги радикализира, ќе шири верска омраза итн. итн. Згора на сè, каде ќе се паркираат верниците што ќе доаѓаат на молење, паркот веќе е целосно опфатен, освен улицата, нема слободен простор, милион проблеми ќе никнат. За звучното загадување воопшто нема потреба да споменувам, и без оваа џамија овој дел на Скопје звучи како е некаде во Авганистан.


Ирелевантно е зошто доаѓаат или си одат луѓето. Резултатот е албанизација и исламизација на населби коишто претходно биле мнозинство македонски. Куќа по куќа, улица по улица, населба по населба и така во недоглед Македонците ќе се повлекуваат и ќе бидат опколени во енклави. Погледни ја Косовоска Митровица, е на тоа ќе личи Скопје за некои си 20 години. Менталитетот на овој народ е ужасен. Тоа што некој го градел со генерации крв и жртва овие денес морони го распродаваат за пар илјади евра во џеб за да можат да живеат во голубарниците што никнуваат низ Аеродром.

Ѓубрето се чисти и инфраструктурата се гради. Тоа се работи што се средуваат со желба и план, но територија и држава тешко се гради ако претходно ја изгубиш.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 12-Feb-2019 at 01:28
Албанизација, исламизација... тоа е проблемот кај нас а голем страв на националистите. Во Кичево или поранешната Ускана донесоа не знам колку Македонци пошто градот бил ,,албански,,. Можда тоа е окупација? Делење станови градис само да си дојдеш? Има доста живи македонци што дојделе тука, со доказ .
Да си купуваш стан каде сакаш било албанизација? Каква драма за јазикот, а да се полни касата нема врска што си хахах.
Чаир е во очајна состојба ама не од вчера. Дека ваља албанска била, нема скоро никаки инвестиции, ајде зар не е така? Пример ЕВН, пола милиони евра ДОНАЦИЈА за црквата во улица Македонија, до пари од секој граѓанин на Р.М. Барем една улица во Чаир ќе правеше, тоа е од јавен интерес, ќе си поминат сите

Кид_А: Државата се губи . Фантазија и незнаење. Пошто си зборуваш за митровица, гледаш како тие се однесуваат? Немаат ниту документ од косово, се од србија пасош се и сешто, никој да не влезе итн. Тоа е губење држава. А плус само да се разбереме, Србскиот е врор јазик иако само 5%. Размисли албанците во мкд да си платат со ,.Lek,, пасош од алб. никаков документ од мкд, тогаш да. Да не влеземе во политика ама една комплетна општина со име Арачиново се води од мкд-партија. Релакс. Фрустрација во живот има, како и да е, кога ќе вртиш прст кон другите, не заборавај дека другите 4 прсти се вртени кон тебе. Затоа релакс, никој никому не им зема. А ако сакашстан да си купиш , можиш каде сакаш, или со политика или со торба кон странство. Твое право и право за сите дури и за албанците. Еве јас лично станчето ќе си го купам во центар, што ми е гајле??

Edited by my Macedonia - 12-Feb-2019 at 01:48
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 12-Feb-2019 at 08:06
Тоа дерење, врескање 5 пати на ден е најодвратниот звук што било кога сум го слушнал. Никој не им брани да си веруваат во што сакаат, но зошто толку народ непотребно да го малтретираат.
5 пати на ден, супер-турбо појачано врескање. Ненормална работа.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 12-Feb-2019 at 09:32
Originally posted by my Macedonia

Албанизација, исламизација... тоа е проблемот кај нас а голем страв на националистите. Во Кичево или поранешната Ускана донесоа не знам колку Македонци пошто градот бил ,,албански,,. Можда тоа е окупација? Делење станови градис само да си дојдеш? Има доста живи македонци што дојделе тука, со доказ .
Да си купуваш стан каде сакаш било албанизација? Каква драма за јазикот, а да се полни касата нема врска што си хахах.
Чаир е во очајна состојба ама не од вчера. Дека ваља албанска била, нема скоро никаки инвестиции, ајде зар не е така? Пример ЕВН, пола милиони евра ДОНАЦИЈА за црквата во улица Македонија, до пари од секој граѓанин на Р.М. Барем една улица во Чаир ќе правеше, тоа е од јавен интерес, ќе си поминат сите

Кид_А: Државата се губи . Фантазија и незнаење. Пошто си зборуваш за митровица, гледаш како тие се однесуваат? Немаат ниту документ од косово, се од србија пасош се и сешто, никој да не влезе итн. Тоа е губење држава. А плус само да се разбереме, Србскиот е врор јазик иако само 5%. Размисли албанците во мкд да си платат со ,.Lek,, пасош од алб. никаков документ од мкд, тогаш да. Да не влеземе во политика ама една комплетна општина со име Арачиново се води од мкд-партија. Релакс. Фрустрација во живот има, како и да е, кога ќе вртиш прст кон другите, не заборавај дека другите 4 прсти се вртени кон тебе. Затоа релакс, никој никому не им зема. А ако сакашстан да си купиш , можиш каде сакаш, или со политика или со торба кон странство. Твое право и право за сите дури и за албанците. Еве јас лично станчето ќе си го купам во центар, што ми е гајле??


Ако Албанците беа чесни во своите намери ќе дозволеа формирање на Заедница на српски општини, враќање на протераните Срби, враќање на имотот на СПЦ, а не мачкање очи со српски официјален јазик.

Албанците имаат право на политичко организирање, градоначалници, советници и сите права без никаков проблем. Вие треба да си воведете ред во општините сите редовно да си плаќаат комуналии, струја, данок, да се изработат и почитуваат урбанистички планови, а со тој данок утре се градат школи, болници, патишта, канализација, паркови. Никој Македонец не е крив тоа што во доминантно албански населби владее хаос. Очекувате се на диво да проаѓате во животот, а очекувате државата да ве храни. Тоа никаде го нема, т.е. го има во Македонија со кој државата ќе плаќа долг од 110 милиони евра на ЕВН за граѓани кои живеат во Швајцарија, имаат куќа на 2-3 ката, возат БМВ, али струја, данок и комуналии немаат да платат.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 12-Feb-2019 at 12:42
Плаќам редовно комуналии. Струја плаќам без да трошам. Сите роднини што ги познавам плаќат струја иако не се дома. Кичево добива донации без крај, дојди и види.

Edited by my Macedonia - 12-Feb-2019 at 12:43
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 12-Feb-2019 at 15:57
Originally posted by Kid_A

Originally posted by Џоле

Originally posted by Kid_A

Originally posted by Џоле

Очигледно е дека џамијата е премасивна за тој простор, но во една слаба држава како нашава секој прави како ќе му текне и не одговара за тоа. А на жителите од Топанско Поле им се потребни толку многу други нешта, прошетајте само низ населбата да видите на што личи.


Некои нивни следни генерации после 50-60 години ќе го средуваат просторот. Важно е сега целиот простор пополека демографски и територијално да се окупира преку џамии, бизниси, купување куќи и станови. Реално гледано нивната младина во најголем дел е религиозна, па џамиите им се претесни за мисите. Во Општина Чаир Македонците да не ги распродадоа своите имоти последните 20 години денес ќе имавме и полни школи, цркви, паркови и така натака.


Кој простор, бе човек? Си прошетал ли таму да видиш што има? Еве, јас ќе ти кажам - беда. Само беда, ништо друго. Чаир, Скопје Север, Топанско Поле, а од неодамна и Бутел 1 и 2, се населби во пропаѓање. Никакви вложувања во инфраструктура, згради пред распаѓање, ѓубре насекаде, запуштени тревници, паркови само како мисловна именка, да не споменувам детски игралишта, итн. итн. Луѓето бегаат од таму зашто животот е грозен, одвратен, не можеш да живееш нормално, нема никакви содржини, освен да се вратиш дома на спиење, за сè друго мораш да одиш до Центар или до Карпош или до Аеродром. Освен тоа, не можеш да им забраниш на луѓето да побараат услови за подобар живот, тие што се селат се селат од горенавадените причини, а тие што доаѓаат, доаѓаат од села каде што нема ни асфалт, за нив скапана барака во Бутел што ќе ја преправат во куќа е премија. Дајте малку размислувајте потрезвено. Да се вратам на темата - мене најмногу ме загрижува што странски фондации градат верски објекти во државава и имам чувство дека државата нема контрола над тоа. Утре ќе дојде некој свештеник, којзнае што ќе им раскажува, можеби ќе ги радикализира, ќе шири верска омраза итн. итн. Згора на сè, каде ќе се паркираат верниците што ќе доаѓаат на молење, паркот веќе е целосно опфатен, освен улицата, нема слободен простор, милион проблеми ќе никнат. За звучното загадување воопшто нема потреба да споменувам, и без оваа џамија овој дел на Скопје звучи како е некаде во Авганистан.


Ирелевантно е зошто доаѓаат или си одат луѓето. Резултатот е албанизација и исламизација на населби коишто претходно биле мнозинство македонски. Куќа по куќа, улица по улица, населба по населба и така во недоглед Македонците ќе се повлекуваат и ќе бидат опколени во енклави. Погледни ја Косовоска Митровица, е на тоа ќе личи Скопје за некои си 20 години. Менталитетот на овој народ е ужасен. Тоа што некој го градел со генерации крв и жртва овие денес морони го распродаваат за пар илјади евра во џеб за да можат да живеат во голубарниците што никнуваат низ Аеродром.

Ѓубрето се чисти и инфраструктурата се гради. Тоа се работи што се средуваат со желба и план, но територија и држава тешко се гради ако претходно ја изгубиш.


Тоа што го зборуваш се нарекува „демографски движења“ и пак ќе повторам: никој не може никому да забрани продажба на стан или куќа, како што никој никому не може да забрани да се отсели или досели некаде.

Пак излеговме надвор од темата.
За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 12-Feb-2019 at 17:23
Originally posted by Џоле

Originally posted by Kid_A

Originally posted by Џоле

Originally posted by Kid_A

Originally posted by Џоле

Очигледно е дека џамијата е премасивна за тој простор, но во една слаба држава како нашава секој прави како ќе му текне и не одговара за тоа. А на жителите од Топанско Поле им се потребни толку многу други нешта, прошетајте само низ населбата да видите на што личи.


Некои нивни следни генерации после 50-60 години ќе го средуваат просторот. Важно е сега целиот простор пополека демографски и територијално да се окупира преку џамии, бизниси, купување куќи и станови. Реално гледано нивната младина во најголем дел е религиозна, па џамиите им се претесни за мисите. Во Општина Чаир Македонците да не ги распродадоа своите имоти последните 20 години денес ќе имавме и полни школи, цркви, паркови и така натака.


Кој простор, бе човек? Си прошетал ли таму да видиш што има? Еве, јас ќе ти кажам - беда. Само беда, ништо друго. Чаир, Скопје Север, Топанско Поле, а од неодамна и Бутел 1 и 2, се населби во пропаѓање. Никакви вложувања во инфраструктура, згради пред распаѓање, ѓубре насекаде, запуштени тревници, паркови само како мисловна именка, да не споменувам детски игралишта, итн. итн. Луѓето бегаат од таму зашто животот е грозен, одвратен, не можеш да живееш нормално, нема никакви содржини, освен да се вратиш дома на спиење, за сè друго мораш да одиш до Центар или до Карпош или до Аеродром. Освен тоа, не можеш да им забраниш на луѓето да побараат услови за подобар живот, тие што се селат се селат од горенавадените причини, а тие што доаѓаат, доаѓаат од села каде што нема ни асфалт, за нив скапана барака во Бутел што ќе ја преправат во куќа е премија. Дајте малку размислувајте потрезвено. Да се вратам на темата - мене најмногу ме загрижува што странски фондации градат верски објекти во државава и имам чувство дека државата нема контрола над тоа. Утре ќе дојде некој свештеник, којзнае што ќе им раскажува, можеби ќе ги радикализира, ќе шири верска омраза итн. итн. Згора на сè, каде ќе се паркираат верниците што ќе доаѓаат на молење, паркот веќе е целосно опфатен, освен улицата, нема слободен простор, милион проблеми ќе никнат. За звучното загадување воопшто нема потреба да споменувам, и без оваа џамија овој дел на Скопје звучи како е некаде во Авганистан.


Ирелевантно е зошто доаѓаат или си одат луѓето. Резултатот е албанизација и исламизација на населби коишто претходно биле мнозинство македонски. Куќа по куќа, улица по улица, населба по населба и така во недоглед Македонците ќе се повлекуваат и ќе бидат опколени во енклави. Погледни ја Косовоска Митровица, е на тоа ќе личи Скопје за некои си 20 години. Менталитетот на овој народ е ужасен. Тоа што некој го градел со генерации крв и жртва овие денес морони го распродаваат за пар илјади евра во џеб за да можат да живеат во голубарниците што никнуваат низ Аеродром.

Ѓубрето се чисти и инфраструктурата се гради. Тоа се работи што се средуваат со желба и план, но територија и држава тешко се гради ако претходно ја изгубиш.


Тоа што го зборуваш се нарекува „демографски движења“ и пак ќе повторам: никој не може никому да забрани продажба на стан или куќа, како што никој никому не може да забрани да се отсели или досели некаде.

Пак излеговме надвор од темата.


Тогаш Македонците подоцна нека не ронат крокодилски солзи кога им се градат масовни џамии пред дворовите. Ќе дојдат џамии и во Аеродром, Лисиче, Карпош. Не се секирај има време и простор за уште распродавање.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 12-Feb-2019 at 17:35
Originally posted by Џоле

Тоа што го зборуваш се нарекува „демографски движења“ и пак ќе повторам: никој не може никому да забрани продажба на стан или куќа, како што никој никому не може да забрани да се отсели или досели некаде.

Пак излеговме надвор од темата.


Тоа во демографијата се вика demographic replacement

Edited by kiriOK - 12-Feb-2019 at 17:35
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 18-Feb-2019 at 08:11
Во Визбегово карши булевар Словенија се гради нова џамија

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 749
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 10-Apr-2019 at 17:43
новата џамија во Атина

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 21-Jun-2019 at 11:15
Глумово

Glumovo (North Macedonia) by Szabolcs Mosonyi, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 14-Aug-2019 at 06:07
Втора џамија во село Опае,Липковско

Edited by kiriOK - 14-Aug-2019 at 06:10
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5271
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 14-Aug-2019 at 10:14
Саудиско и албанско знаме. Ич не е сумливо.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1667
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 14-Aug-2019 at 21:24
Originally posted by гитардемон

Саудиско и албанско знаме. Ич не е сумливо.


Соте џамии во Македонија се финансирани од С. Арабија, Катар и Турција!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 15-Aug-2019 at 10:07
Паметно, значи не трошат пари на религија. Македонциве се убија од давање пари за градење цркви, досега милион бизниси ќе отвореа со тие пари Crazy

Доаѓа Албанец од Швајцарија и гради фарма за кокошки или погон за градежни материјали. Доаѓа Македонец од Австралија и гради крст на најблиската планина.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 15-Aug-2019 at 14:45
Епа и ние да си најдеме спонзор или да мењаваме религија. Дај да увеземе едно 5 000 руси па можеби и црквите ќе дојдат со нив []
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 15-Aug-2019 at 14:45
Originally posted by ironm

Паметно, значи не трошат пари на религија. Македонциве се убија од давање пари за градење цркви, досега милион бизниси ќе отвореа со тие пари

CrazyДоаѓа Албанец од Швајцарија и гради фарма за кокошки или погон за градежни материјали. Доаѓа Македонец од Австралија и гради крст на најблиската планина.


Колку цркви во Македонија се изградија од страна на бизнисмени од дијаспората? Се бројат на една рака. Македонците во дијаспората претежно се ниска работничка класа и не се никакви газди за да би вложувале.

Што е проблемот во село како Опае со 4 илјади жители да има 2 џамии? Албанците вложуваат пари во духовни работи што во иднина ќе им донесе бенефит. Македонците од друга страна инвестираат пари во деструкција. Резултатите се гледаат на терен.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.