build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 15-Aug-2019 at 14:50
Originally posted by Kid_A


Колку цркви во Македонија се изградија од страна на бизнисмени од дијаспората? Се бројат на една рака. Македонците во дијаспората претежно се ниска работничка класа и не се никакви газди за да би вложувале.

Што е проблемот во село како Опае со 4 илјади жители да има 2 џамии? Албанците вложуваат пари во духовни работи што во иднина ќе им донесе бенефит. Македонците од друга страна инвестираат пари во деструкција. Резултатите се гледаат на терен.


Па токму тоа ми е поентата, дека Македонците што живеат во МК ги изградија сите цркви, а не дијаспора или спонзор од странство како што вика Јован. Еден куп пари се инвестирани во цркви, а можеше многу попаметни работи да се направат со истите.

Инаку не треба да си бараме спонзор, туку повеќе би рекол дека на религијата не и е местото во 21 век. Истото важи и за Албанците, не гледам каков бенефит ќе им донесат тие "духовни работи".
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 15-Aug-2019 at 15:39
Originally posted by ironm


Originally posted by Kid_A

Колку цркви во Македонија се изградија од страна на бизнисмени од дијаспората? Се бројат на една рака. Македонците во дијаспората претежно се ниска работничка класа и не се никакви газди за да би вложувале.

Што е проблемот во село како Опае со 4 илјади жители да има 2 џамии? Албанците вложуваат пари во духовни работи што во иднина ќе им донесе бенефит. Македонците од друга страна инвестираат пари во деструкција. Резултатите се гледаат на терен.

Па токму тоа ми е поентата, дека Македонците што живеат во МК ги
изградија сите цркви, а не дијаспора или спонзор од странство како што
вика Јован. Еден куп пари се инвестирани во цркви, а можеше многу
попаметни работи да се направат со истите. Инаку не треба да си бараме
спонзор, туку повеќе би рекол дека на религијата не и е местото во 21
век. Истото важи и за Албанците, не гледам каков бенефит ќе им донесат тие "духовни работи".


Ако за тебе на религијата не и е местото во 21 век за многу други баш и е местото.

Какви духовни бенефиции им носи религијата на Албанците погледај на терен кој губи, а кој добива. Најмоќните светски лоби групи се изградени врз темелите на религијата.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 913
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 15-Aug-2019 at 16:57
Опае има 2000 жители. Има нешто како стандард колку популација покрива еден верски објект? Веројатно и од големината на објектот зависи...
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 21-Aug-2019 at 17:09
Село Меџитлија, превземено од Гугл Мапс, јуни 2019.


And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 18-Oct-2019 at 07:01
Во с.Бојане-Скопско

...
состојба од 15.10.2019
https://www.facebook.com/Xhamia-e-Re-Fshati-Bojanë-1140581522819617/?eid=ARBCk6H2odcTLZv01IIMVrFOm1gsoDw8K-e0dyMWp-CrWlDu2L9Tt2x_gmDxgwG43JP6aL_C38KVsAsl
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 07-Nov-2019 at 17:17
Originally posted by kiriOK

Во Визбегово карши булевар Словенија се гради нова џамијаBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 07-Jan-2020 at 17:56


За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 21-Jan-2020 at 03:30
Нова џамија во Бузалково,Велес

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 06-Feb-2020 at 10:51
Џамијата во ЉубљанаЗа сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 18-Feb-2020 at 02:42
Новата џамија во Атина


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #271 Posted: 19-Mar-2020 at 10:12
Изградба на нова џамија во с.Бојане-Скопскоhttps://www.facebook.com/Xhamia-e-Re-Fshati-Bojanë-
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #272 Posted: 27-Apr-2020 at 20:02
Село Извор,Кумановско-ЛипковскоEdited by kiriOK - 27-Apr-2020 at 20:03
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #273 Posted: 08-May-2020 at 00:14
Село Копанце,општина Јагуновце


Edited by kiriOK - 08-May-2020 at 00:21
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #274 Posted: 08-May-2020 at 00:16
Не се гледа сликата.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #275 Posted: 08-May-2020 at 00:19
Originally posted by Staro Skopje

Не се гледа сликата.


Средено
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #276 Posted: 08-May-2020 at 01:41
Mnogu ubavo mas ala

Шала на страна, по денешниот скандал во Струга, време е за поинаков третман на злосторничките здруженија маскирани во верски заедници и нивниот имот. Нека ги укинат и нека ги национализираат црквите и џамиите, а вишокот да се пренамени во библиотека или парк. Ништо друго не заслужуваат. Организираната религија е непријател на искрениот верник; го користи Бога за своја корист, притоа оддалечувајќи го верникот од него.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #277 Posted: 13-May-2020 at 00:34
Село Асамати,Ресенско

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #278 Posted: 14-May-2020 at 23:55
Originally posted by Staro Skopje

Mnogu ubavo mas ala

Шала на страна, по денешниот скандал во Струга, време е за поинаков третман на злосторничките здруженија маскирани во верски заедници и нивниот имот. Нека ги укинат и нека ги национализираат црквите и џамиите, а вишокот да се пренамени во библиотека или парк. Ништо друго не заслужуваат. Организираната религија е непријател на искрениот верник; го користи Бога за своја корист, притоа оддалечувајќи го верникот од него.
добра идеја, ама мислам дека уште подобра идеја во кризни времиња е да се финансираат МПЦ и ИВЗ директно од македонскиот буџет, бидејќи се сиромашки
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #279 Posted: 17-May-2020 at 23:44
Веднаш до патот Скопје-Тетово во општина Сарај кај село Арнакија во тек е изградба на нова џамија, ако има некој снимки нека споделиEdited by kiriOK - 17-May-2020 at 23:44
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #280 Posted: 17-May-2020 at 23:51
Шо ќе им е?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.438 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.