build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 789
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 18-May-2020 at 03:18
Да веруваме дека е потреба, гледајќи ги џамиите во Скопје за време на молитва, сликата сегде е иста...претесни се да ги соберат сите и молитва се одржува во дворот па чак и по тротоарите.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 18-May-2020 at 08:08
Originally posted by Staro Skopje

Шо ќе им е?

Smiri se, se raboti samo za renovacija Ja imalo i porano.

Edited by my Macedonia - 18-May-2020 at 08:08
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 18-May-2020 at 08:10
Со почит кон правото на вероисповест и религијата (која и да е) зарем не сфатија дека не може сите да бидат во исто време во еден објект? Дури и стадион да се направи секогаш ќе е малку „место“...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 789
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 11-Jun-2020 at 12:12
Хаџи Мухедин џамија во Чаир

СегаBack to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 789
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 17-Jun-2020 at 02:43
Нова џамија се гради во Визбегово,надомак Качанички пат и индустријската зонаBack to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 789
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 30-Jun-2020 at 20:14
Љубин, општина Сарај
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 30-Jun-2020 at 22:18
На влезот на градот -кординати 41.997638, 21.312917
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1413
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 26-Jul-2020 at 18:47
Пошто се наметна темата за гардски часовници во темата за стара железничка, мислам дека е паметно модераторите да одвојат една тема со присобрани дискусии. Еве еден пример со дигитален часовник кој мислам дека покажува и температура.

Село Глумово, Матка - Скопје.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5277
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 26-Jul-2020 at 19:07
Imagine being a dinosaur, getting wiped out by an asteroid, and then the gooey fossils of you and your entire family being sold for money by a bearded man in the desert so he can fund the construction of this abomination.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 05-Aug-2020 at 15:28
во с.Бојане(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 10-Aug-2020 at 14:44
Originally posted by stef4o

во с.Бојане(од фб)

od fb 08.08.2020

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 27-Aug-2020 at 11:33
с.Бојане

https://www.facebook.com/Xhamia-e-Re-Fshati-Bojanë-
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 789
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 10-Oct-2020 at 01:18
Џамија се гради во Злокуќани

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 13-Oct-2020 at 14:55
с.Бојанеhttps://www.facebook.com/Xhamia-e-Re-Fshati-Bojanë-
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 23-Oct-2020 at 16:31
с.Слатино-Теарце(20.09.2020)www.facebook.com/Cesovent
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 22-Nov-2020 at 16:58
Случајно видов од едно стори на познаничка, во Ѓорче се отворила некаква џамија, но нема ништо инфомрации ни на гугал карти ни на инстаграм профилот.

https://www.instagram.com/dzamija_lejletul_kadr/

Edited by JovanOdGjorche - 22-Nov-2020 at 16:58
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 22-Nov-2020 at 17:32
Тоа е куќа со купола како тие од ск 2014 и сега се нарекува џамија. Тоа е некаков месџид, помала џамија нешто како пример едно место во аеродром една соба за молитва, така некако.

Edited by my Macedonia - 22-Nov-2020 at 17:39
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1273
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 22-Nov-2020 at 17:53
Ова е во Геге или населбата „Даме Груев“, затоа што сите објави им се на македонски јазик, дури и таблата, а и самата одлука од ИВЗ говори дека е месџид, како што објасни погоре членот.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 22-Nov-2020 at 19:05
Јасно, немаме нишка за такви објекти, можеби треба да стои во општата нишка? Не знам, одлучете вие.

Инаку знам дека има доста муслимани во тој дел, но немаат објект. Имаше пред некое време и на Фејсбук некое си движење за изградба на џамија ама ништо од тоа. Сигурно не се доволни по број за да им одобри општината? Инаку подолу во Сарај се изградија многу нови објекти.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13765
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 22-Nov-2020 at 22:10
Но таговите #saudiarabia #saudiarabian #saudiarabi

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.