build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5271
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 23-Nov-2020 at 08:15
Масџид значи џамија на арапски (и неколку други азиски јазици). Нема разлика меѓу голема и мала, не знам на албанска која е разликата, но masjid = mosque.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 23-Nov-2020 at 14:04
Originally posted by гитардемон

Масџид значи џамија на арапски (и неколку други азиски јазици). Нема разлика меѓу голема и мала, не знам на албанска која е разликата, но masjid = mosque.

Да, но во турција и балкан е тоа мала џамија.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1270
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 23-Nov-2020 at 16:57
Таговите се за спонзорствата Сигурно Ромиве не им текнало сами џамија да си прават.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12108
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 25-Nov-2020 at 16:07
с.Калник Тетово

https://www.facebook.com/FshKallnikTetov/
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 26-Nov-2020 at 08:14
Кај е ова село, неможам да го најдам на карта?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12108
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 26-Nov-2020 at 08:40
Originally posted by kiriOK

Кај е ова село, неможам да го најдам на карта?


Координати

41°58′36″N 20°56′22″E / 41.97667° N; 20.93944° E
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5271
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 26-Nov-2020 at 11:35
Предградијата на Париз, Моленбек во Брисел, неколку делови од Малме, и селата помеѓу Гостивар и Тетово се четирите места во Европа кои ми се пострашни и од Авганистан, Сомалија, Либија и Јемен.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 26-Nov-2020 at 12:08
Боровец, СтругаEdited by kiriOK - 26-Nov-2020 at 12:09
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1404
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 26-Nov-2020 at 16:17
Не е Боровец ова, Подгорци е, предградие на Лабуништа, помало село речиси споено со Лабуништа ги дели само брдцето кај што е игралиштето и џамијата.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1270
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 26-Nov-2020 at 17:41
Калник беше прогласено за село во 2014 година, претходно не се водеше како самостојна единица.

И ние на Википедија имавме проблем да го лоцираме.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12108
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 29-Nov-2020 at 16:19
Подгорци-Стругаhttps://www.facebook.com/groups/102800617183482
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12108
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 07-Dec-2020 at 18:15
с.Бојане(Скопско)https://www.facebook.com/Xhamia-e-Re-Fshati-Bojanë-
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12108
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 30-Dec-2020 at 08:39
с.Бојанеhttps://www.facebook.com/Xhamia-e-Re-Fshati-Bojanë
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 04-Jan-2021 at 06:57
Село Радање, општина Карбинци, Штипско

Edited by kiriOK - 04-Jan-2021 at 07:21
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1270
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 04-Jan-2021 at 18:07
Џамијата во Радање е најмалку новоизградена. Воедно, е и прогласена за споменик на културата на Македонија.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 04-Jan-2021 at 18:13
Споредено со онаа во Бојане, оваа е поскладна, поскромна, поненаметлива, ја почитува традицијата на византиска/отоманска градба. А џамијата во Бојане е типично чаламење.
За сè има вторпат
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 05-Jan-2021 at 09:23
Чаламење со пари од Саудиска Арабија.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5271
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 05-Jan-2021 at 10:50

Во Бојане, да. Овие од ТИКА се нео-отоманизам од страна на Ердоган.

Обичниот Македонец од проста омраза кон Бугарите и Грците мисли дека Турција е братска земја, а всушност нивната цел е да го продолжат она што го почнале со Албанците и Бошњаците пред 500 години. Ама ајде кој ќе му објасни на Трајче, Целе и Менде дека „samo turcija i erdogan kene stitat od tatarite i gejlada ehehe“ е многу глупав начин на размислување.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12400
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #319 Posted: 05-Jan-2021 at 11:26
Originally posted by гитардемон

Обичниот Македонец од проста омраза кон Бугарите и Грците мисли дека Турција е братска земја, а всушност нивната цел е да го продолжат она што го почнале со Албанците и Бошњаците пред 500 години. Ама ајде кој ќе му објасни на Трајче, Целе и Менде дека „samo turcija i erdogan kene stitat od tatarite i gejlada ehehe“ е многу глупав начин на размислување.


Да, Бугарите и Грците секој ден имаат по некој пријателски гест спрема нас, ама ние со таа наша проста омраза...

Забораваш дека ние никогаш не сме ги загрозувале, ниту сме им ја поткопуваме иднината и добросостојбата. Ниту сме биле воопшто во позиција да го правиме тоа. Во обратен правец тоа конзистентно се случува.

А за глупаците што се палат на Ердоган, во право си, ама оди прочитај какви гнасотилаци и какви идиотизми се пишуваат моментално на бугарски форуми, или фејсбук страници, па Трајче, Целе и Менде ќе ти изгледаат какo големи алтруисти и интелектуалци.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5271
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #320 Posted: 05-Jan-2021 at 11:38

Да, ама the enemy of my enemy не е секогаш my friend. Не се исплати да си го продадеш газот само за инает. Турција и Русија се виде колку можат да ни помогнат со Грците и со Бугарите.

На крајот на краиштата Бугарите ни дадоа тенкови, а Украинците авиони во 2001. (Ако не се лажам и Грците дадоа Humvee или оклопни транспортери). Турците дадоа муџахедини.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.