build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 20-Mar-2011 at 23:08
Има ли некој податок колку џамии има во Македонија?
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 20-Mar-2011 at 23:52
Originally posted by lslcrew

Зашто некогаш има по две минариња? Тоа слободен избор е или има правила канони (во православие) по кои се работи. И зашто на некаде има по неколку тераси а некаде само една. еднаш слушнав дека тие со по две се поврзуваат со некакви фракционерски учења, само не ми е јасна поврзаноста зашто би отстапувале. Стилот дефинитивно ми пречи, нема никаква врска со тоа што овдека е традиција на изградба вакви објекти, нема врска со селата како изгледаат како да се од некаде донесени и ставени.

Што е тој написот во боговиње. Може ли да пушти некој превод.

Има некаде се приметува непропорционално дебелина а ниски.


Лсл нема никаква врска тоа со минарињата, минарето е само за една работа, да се викаат лугето на молитва, што поголема што подобро се слуша.
А тоа натписот значи  во превод. БОГ ( или АЛАХ ) , другото подоле, е Господ е Еден и единствен,и Мухамед е неговиот последен посланик.

Иначе тоа што рековте дека зошто не ги прават по отомански стил... па и тука има некаква математика, тие се повеќето направени од камен ( цигли ) и вар,што во денешно време во македонија таа традиција не е зачувана,и нема такви мајстори , доколку би имало сигурно тоа би коштало многу повеќе од тогаш.

Иначе нема врска стилот, сите Џамии служат за една иста цел а тоа се 5-те дневни МОЛИТВИ.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 21-Mar-2011 at 01:20
Originally posted by kultuzin

Има ли некој податок колку џамии има во Македонија?


Па ако земеш во предвид дека селата имаат повеќе од градовите (по две или три), а градовите по една или две...бааѓи.

Дефинитивно во Македонија има најногу на Балканот.

 
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 21-Mar-2011 at 01:21
Инаку се надевам, дека ви се допадна нишката, овие објекти никој не ги спомнуваше!
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 21-Mar-2011 at 02:24
Добра ти е нишката Македониј.
Навистина немавме (повеќето) појма за овие џамии низ Македонија.
Секој знае дека постојат, многу малку знаат како изгледаат.

Штета што повеќето очигледно се скапи објекти но некако непропорционални и не делуваат пријатно. Сепак овде граѓаните од исламска вероисповест најдобро си знаат што е добро а што не.

Мене лично ми пречи кога минаретот не е во пропорција со објектот и кога минаретот е од овие новите со неколку заоблени форми до врвот. Ама сепак ова е личен став и вкус.

Originally posted by lslcrew

Што е тој написот во боговиње. Може ли да пушти некој превод.


Колку што јас можам да прочитам пишува „Allahu Ekber“ (баш таа варијанта) и на латиница.

Edited by theMac3donian - 21-Mar-2011 at 02:34
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 21-Mar-2011 at 03:48
Interesna niska,da rasirime malku horizonti!

Inaku navistina golemata del od dzamiive se napraveni dosta loso,mnogu visoki minarinja,bez obrnuvanje na fasadata na samata dzamija.

Mene me interesira ako ima nekoj da pusti sliki od tekinata niz Makedonija,mislam deka ne se obrnuva mnogu vnimanie na niv,a imaat golema vrednost i ubavina.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 21-Mar-2011 at 11:29

Tebe makedonij ti fali najnovata dzamija sto se gradi vo centarot na gradot Kicevo(ne bas vo centar, ama centar e)

Ti trebase sigurno mnogu vremea za ova, i ne e za podcenuvanje tvojata rabota.

Edited by Cloverstack - 21-Mar-2011 at 11:42
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 21-Mar-2011 at 11:50
За натписот кажав погоре што значи , да не се нагодуваме и претпоставуваме.

овој_стариот  , не знам колку од лугето се познаени за теќињата ,да доста има убави,но според исламската религија гробот на еден верник не може да биде подигнат во таков стил за да лугето му се поклонуваат на гробот,тоа дефинитивно пага од исламската религија пошто е еден од најголемите гревови и затоа не се обрнува многу внимание на таквите објекти.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 21-Mar-2011 at 13:23
Originally posted by mitatos

За натписот кажав погоре што значи , да не се нагодуваме и претпоставуваме.овој_стариот  , не знам колку од лугето се познаени за теќињата ,да доста има убави,но според исламската религија гробот на еден верник не може да биде подигнат во таков стил за да лугето му се поклонуваат на гробот,тоа дефинитивно пага од исламската религија пошто е еден од најголемите гревови и затоа не се обрнува многу внимание на таквите објекти.


ova za tekinata ne go znaev,togas e jasno zosto ne se eksponiraat,jas pa mislev deka se nesto kako manastiriite vo hristijanstvoto.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 21-Mar-2011 at 16:30
Повекето не го знаеле тоа за теќињата,ја сум истражувал многу за да разберам зошто ги изградиле но не сум дошло до некој податок за да го потврдам,пошто во исламот посланикот Мухамед им забранил и во неговиот гроб да се поклонат а камо ли за другите луге што е апсурдно, но времето го прави своето ,сигурно е некое погрешно толкување со овие теќињата ,некој султан мислел дека и украсот и декорот ке го земе со себе во гроб, но времето уништило све, и останале само гробовите.


"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 21-Mar-2011 at 16:33
Убава е џамијата во Кичево што а пушти мМ.

Edited by FoSsiL - 21-Mar-2011 at 16:34
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 21-Mar-2011 at 16:46
@Митат

Значи ако разбирам, Текето е вид на гробница, односно споменик на некој војник, владател, или обичен човек.
Значи во тој смисол исламот забранува билокакво поклонување на секој споменики или?
Ако е така како се поклонуваат на умрените, или зошто споменик (пример: некој херој******), кога не смееш да го увеличуваш?


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 21-Mar-2011 at 17:47
Originally posted by FoSsiL

Убава е џамијата во Кичево што а пушти мМ.

Na zivo navistina mnogu ubava a pred se, golema e!Vo slikite ne izgleda bas golema, ama golema eSmileBack to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 21-Mar-2011 at 17:56
Originally posted by Makedonij

@Митат

Значи ако разбирам, Текето е вид на гробница, односно споменик на некој војник, владател, или обичен човек.
Значи во тој смисол исламот забранува билокакво поклонување на секој споменики или?
Ако е така како се поклонуваат на умрените, или зошто споменик (пример: некој херој******), кога не смееш да го увеличуваш?
Да токму така, текето е гробница, иначе во исламот не е дозволено да се поклонува на човек,султан,војник,просто речено не е дозволено да се молиш на споменик пошто исламот е монотеистичка религија што не дозволува паганство или политеистички ритуали како што е кај другите религии со светците, во исламот нема такво нешто човек си е човек не може да е равен со бог  или ангел, ангелите се непогрешни и не може да се споредуваат со лугето, за хероите се пишува поезија,по што арапите биле познати по нивната поезија па така ги увеличувале на некој начин за да не се изгуби неговата историја.
И во војна се иде за Бог не се иде за херојство, или да ти се изгради споменик.

Тоа се исламски верувања,да не навлегуваме понатаму пошто нишката е за џамиите не сакам да ја натрупаме темата во религиозна база.поз.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 21-Mar-2011 at 21:41
Еве конечно и јас да ја наполнам малку нишкава:

Еве Хаџи Јонуз Џамијата во моето Маало, порано беше во стилот на Араста или пак Косе кади џамијата во Чаршија, сега е тотално друг стил ,малку проширена со нов план.

1.2.


3.Џамијата во Љуботен.


4.Џамијата во Визбегово


5.Џамијата во Дуќанџик


Прашањето е зошто оваа џамија ја постирам кај новоизградените пошто таа скоро е изградена од Турска Донација, мислам дека и тука големо учество има ТИКА - агенција за зачувување на отоманските споменици.

Еве како изгледаше до скоро


Значи земјотресот ја сруши остана само дел од џамијата и минарето,па пред неколку години е возобновена мислам дека има нишка во форумот за таа џамија.

Еве сега како изгледа внатре:
Многу е прецисно работено тука на оваа Џамија што некој би помислил дека е изградена од истите стари мајстори.

И еве како изгледа сега после изградбата:6.Ќосе Кади Џамијата во старата Скопска Чаршија.Сакав да напоменам дека овој стил иако сеуште постои сепак полека почнало да се губи.

Има и еден друг вид на градби на минариња кои минарињата биле малку по ниски т.н маалски џамии со мали минариња од дрво, и од тули и камен.
Овоо минаре се наога во Охрид каде што во Македонија имало многу такви а сега се останати само неколку.7.Хатунџик Џамијата


Ова џамија се наога спроти Јахја Пашината Џамија, и оваа Џамија Земјотресот ја сруши имало минаре слична на таа од Кади Ќосе Џамијата ,изградена од тули,и минарето било од дрво.

Оваа е денешниот изглед.

Еве како изгледало порано си турбето напред.


"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 21-Mar-2011 at 21:51
Originally posted by mitatos
Spored mene ovoj e stilot, spored koj trebeše da se gradat đamiite vo Makedonija!
Definitivno se vklopuva vo prostorot,a ne raznite paletni boji.
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 21-Mar-2011 at 21:54
Pa zavisi, sekoj ima svoj vkus.
Ova se vklopuva niz starite cosinja, sred grad bi se vklopuval drug stil na dzamija(vidi ja taa od kicevo)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 21-Mar-2011 at 22:26
Македониј и ја така мислам, али државата не одвоила пари за реконструкција на тие џамии што беа разрушени за време на земјотресот,реконструирани биле само тие што малку биле оштетени,а другото е све од верниците.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 21-Mar-2011 at 22:31
Па не е битно од кого се реновирани, очигледн оод кај доаѓаат парите така и се префериррат. Не го кажувам ова во некоја негативна којзнае колку цел, туку требаше да се пази вакви ирански стилови тотално неповрзани дури и по села. Една може и симпатично да изгледа, ама секоја втора и не толку. Еднаш ова го зборевме за цркви и го предложив тоа црквите (руска, ромаснка, грчка, српска, македонска.....) да си поклонуваат цркви меѓу себе во свој стил и тоа е еден фин начин на поврзување. истот може и со исламот да се случува, ама по една и да биде во форма на ваквов стилски подарок, а не секоја втора. На линија сум со Македониј, тоа е стилот на кој сме навикнати тука и нема потреба од вакви екскурзии со разни фасади.Требаше на време да се фати во колосек таа работа, без разлика кој ги реконструирал.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 21-Mar-2011 at 22:41
Ovaj stil stana tradicija i kje prodolzi posto se smetuva kako moderni dzamii.
A vo dugata strana, zavisi donatorot kako ja saka a i mislam deka izgradba na osmanska dzamija cini povekje odkolku ovie drugite stilovi...

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.