build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 21-Mar-2011 at 22:43
Ima ušte edna varianta na obnova, kako vo Kumanovo, Tatar Sinan đamijata, kako šo razbrav oddelno se vidi stariot del, pa od prednata strana noviot...
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 21-Mar-2011 at 22:47
Da ne preteravame nogu ama ovaa liči za edno zabutano selo?
http://i1046.photobucket.com/albums/b462/Makedonij/Dzamiji/Batinci-Studeniani.jpg

Edinstvena šo mi se sviga kako objekt od toj stil e taa vo Dolno Konjare - Petrovec
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
nylon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 168
  Quote nylon Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 22-Mar-2011 at 01:58
Ова е во Македонија?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 22-Mar-2011 at 22:55
Vo finalna faza e novoizgradenata dzamija vo SarajBack to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 22-Mar-2011 at 23:09
Тоа да не е љубин , пошто сарај веќе има 2 Џамии.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 22-Mar-2011 at 23:11
Stvarno ne znam, nekade vo vlezot na skopje
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 22-Mar-2011 at 23:26
Јас последен пат кога проаѓав по автопатот пред непун месец имаше една од страната на Сарај што не беше доградена.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 22-Mar-2011 at 23:31
Da i jas go zabelezav no ne mozev da slikam, inace sega vidov kaj mapata, dzamijata gore se naogja nekade vo kondovo.  
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 30-Mar-2011 at 15:17

Македонија е простор маркиран со џамии

Причините зошто на земјава и се случува експанзија од џамии се во тоа што нејзиниот простор е крстосница на две култури и цивилизации. Тука е границата за борба на простор и значење, а тоа создава потреба од изградба на верски објекти, вели Илија Ацески, професор по социологија на Филозофскиот факултет

 
 
%20  

Само во Македонија во последните десет години се изградени повеќе од 300 џамии, а во главниот град и неговата околина има дваесетина нови џамии, најчесто изградени без одобрение за градба, неопходно објектот да биде легален. Експанзијата на градење џамии е најочигледна во западна Македонија, како и во северните делови од земјава, но последните години се гради и околу Штип и Валандово. Во земјава секој слободен простор се користи за изградба на верски објекти, што не е случај и во Косово, Албанија, Србија, Бугарија или во Грција, каде што исто така живее муслиманско население.

Зошто на Македонија и се случува експанзија на градење џамии?

Тоа е сложено прашање и процес што ја покажува состојбата во која се наоѓа државава, сметаат социолозите.

- Со изградбата на верските објекти се претпоставува дека тој простор се маркира или обележува. Потребата на луѓето да се препознаат во изградбата на верски објекти нé враќа години наназад.

Тоа е примитивно доживување на идентитетот. Да се изградат повеќе верски објекти за да може да се покаже присуството на одредена верска заедница на одредена територија - објаснува Илија Ацески, професор по социологија на Филозофскиот факултет.

На овој простор, вели Ацевски, се судираат две култури и цивилизации.

- Тука е границата за борба на простор и значење, а тоа создава потреба од изградба на верски објекти - вели Ацевски, кој смета дека изградбата на џамии во Косово и во Албанија е помалку интензивна, зашто тамошното население е помалку религиозно.

БРОЈОТ НА ВЕРНИЦИ ЕДНАКОВ СО БРОЈОТ НА ЏАМИИ


Бројот на верниците да биде еднаков со бројот на изградените џамии, зашто така секој муслиман ќе има место за да го изврши својот верски обред. Ова е желба на секој муслиман, особено на застапниците на традиционализмот, вели Рамадан Рамадани, оџа и гласноговорник за изградба на „Бурмали-џамијата“ на плоштадот „Македонија“.

- За разлика од соседните земји, ние имаме потрадиционално општество. Комунизмот и секуларизмот биле поагресивни во Албанија, таму имало и официјална забрана за религија, за разлика од кај нас. Затоа и таму не се граделе толку верски објекти - додава Рамадани.

БИХ ИНИЦИЈАТОР ЗА НОВИ ЏАМИИ

Откако Исламската верска заедница во Босна и Херцеговина пред две години ги најавила плановите за изградба на уште неколку нови џамии во Сараево, во земјата се разгорела дебата за тоа прашање. Голем дел од населението се прашувал дали ваквите планови ќе го загрозат мултиетничкиот карактер на земјата, особено со оглед на тоа што странски донатори помогнале во финансирањето на изградбата на голем број џамии, во обид да се поправи штетата на неколку верски објекти по конфликтот во 1990-тите години, кога 10-15 џамии никнале само во главниот град. Најголемата од нив го носи името на саудискиот крал Фахд. Сега во Сараево има 85 џамии, кои претставуваат архитектонски и историски споменици.
Соочени со прашањето дали на Сараево му требаат толку многу џамии кога многу босански муслимани не се верници, претставниците на исламската верска заедница ја посочиле историјата дека во последните 100 години не биле изградени нови џамии, а 27 биле уништени поради антирелигиска пропаганда, по основањето на Југославија по Втората светска војна.

Изградбата на џамии во БиХ го отворила и прашањето за очигледна блискост меѓу исламската заедница и тамошните власти.

ИДЕНТИФИКАЦИЈА НА ВЕРНИЦИТЕ


Во едно демократско општество треба да биде застапена и религијата, а со изградбата на џамиите кај нас, религијата ја злоупотребува џамијата. Ова го истакнува и Осман Кадриу, професор по граѓанско право на универзитетот ФОН, кој вели дека ова е фактичко прашање, зашто во едно демократско општество треба да биде застапена и религијата.

- Религијата почнува да ја злоупотребува државата, односно демократијата. Не можам да кажам колку џамии се градат во другите држави, како ни тоа дали ние водиме во тоа. Мора да се внимава и сé треба да се гради со дозвола, зашто секоја изградба на диво е пречекорување на правата - односно злоупотреба на демократијата.

Цане Мојановски, пак, поранешниот претседател на комисијата со верски заедници, вели дека не постои целосна евиденција на тоа колку џамии се изградени во последните години во државава. Тоа, според него, зависи од многу фактори, како што се степенот на идентификација на верниците со религијата, односот меѓу бројот на верници и изградени објекти, како и државните органи за следење на законската изградба.

КОМУНИЗАМ - СТОП ЗА ЏАМИИТЕ

На прашањето зошто Македонија води во изградбата на џамиите за разлика од соседните земји, Рамадан Рамадани, оџа и гласноговорник за изградба на „Бурмали-џамијата“ на плоштадот „Македонија“, одговара дека бројот на изградени џамии треба да кореспондира со бројот на верници од вкупното население во одреден регион.

- За разлика од соседните земји, ние имаме потрадиционално општество. Комунизмот и секуларизмот биле поагресивни во Албанија, таму имало и официјална забрана за религија, за разлика од кај нас. Затоа и таму не се граделе толку верски објекти - додаде Рамадани.

Исламот игра подредена улога во општествениот живот на албанското мнозинско население на Косово, а тоа, според толкувачите на религијата, веројатно е поврзано со маргинализирањето на религијата од времето на поранешна Југославија. Над две третини од тамошните муслимани не го практикуваат исламот активно. Таму речиси нема религиозна дискриминација, без оглед што за време на косовската војна имало разурнување религиозни објекти. По крајот на војната во 1999 година на Косово се прошириле арапски хуманитарни организации со исламска провениенција, а тоа се случило и во делови на Босна и Херцеговина.

Како што велат експертите за односи меѓу верските заедници, ситуацијата со изградба на џамиите не е алармантна ниту во Косово ниту во Албанија. Единствено што ги заплашува тамошните жители се активностите на радикалните вахабити.

Пред извесно време тоа резултираше со затворање една џамија во селото Марине, централно Косово, под сомневање дека објектот се употребувал не само за верски туку и за други активности, како и за манипулирање на сиромашните.

Кој ги дава парите?

Кој ги дава парите за изградба на џамиите не е небитен податок, што е спротивно на мислењето на муслиманските верници, за кои давањето финансии за изградба на објектите е верска должност. Тој што донира за изградбата на одредена џамија подоцна е задолжен и да ја одржува, како и да влијае на сето она што се случува во неа. Сепак, тие податоци тешко може да се прецизираат. Како што веќе објави „Нова Македонија“, најголемите извори за финансирање за изградба на џамиите влегуваат најчесто преку косовскиот аеродром, како и преку Бугарија и Турција.

Според неофицијални извори, најмногу пари за изградба на џамиите доаѓаат од арапските држави, како Саудиска Арабија, Кувајт, Катар и Египет, а официјално, пак, најмногу пари плаќа Владата на Саудиска Арабија. Тие пари првично се наменети за отворање верски училишта и за промоција на религијата, како и за аџилак во Мека и Медина.

 

Во Атина до скоро немаше џамија 
 Атина до скоро беше единствениот град меѓу земјите-членки на Европската Унија каде што не постоеше официјална џамија, иако таму живеат околу 100 илјади муслимани. Овој проблем изминатите години особено го истакнуваше и му посветуваше внимание германскиот весник „Зидојче цајтунг“.
Отпорот против градењето џамија најчесто доаѓал од Грчката православна црква, а надбискупот Христодулос во 2004 година го негирал градењето на џамијата на веќе одредена локација, блиску до аеродромот, со објаснување дека гостите што ќе доаѓаат на Олимпијадата ќе мислат дека слетуваат во некоја муслиманска земја.
Дури со доаѓањето на новата влада на ПАСОК дошло до пресврт на овој план, зашто премиерот, министерот и градоначалникот ги здружиле силите и донеле одлука да се гради џамија. Но тоа нема да биде крај на маките на муслиманското малцинство во Атина, зашто тие немаат ни муслимански гробишта. Најблиските се наоѓаат на 800 километри од Атина, во Тракија, каде што има големо турско население.

 

 

 
   
Автор: Радмила Заревска

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=33011722127&id=9&setIzdanie=22244


Edited by kultuzin - 30-Mar-2011 at 15:21
Back to Top
Jovan88 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 04-Apr-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Jovan88 Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 04-Apr-2011 at 16:23
Gazi Baba

selo CelopekBack to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 23-May-2011 at 10:17
Originally posted by my Macedonia

Da i jas go zabelezav no ne mozev da slikam, inace sega vidov kaj mapata, dzamijata gore se naogja nekade vo kondovo.  


Двете џамии што ги зборите се во Кондово. Едната е стара 5 години, другата е во карабина, никна од ЈАН до кај АПР некаде.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 16-Sep-2011 at 11:00
Нова џамија во село Глумово

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 16-Sep-2011 at 17:38
Неодавна се откажав од коментари во нишките, па почнав само да постирам слики, сега искача дека и сликите стануват проблематични. Се прашувам дали и тоа да го прекинам, овде се станува политика, вера, .... ние, вие ....

my Macedonia, ако мислиш дека сликата е на погрешно место, а тоа е увреда, мислам дека нема зашто сето ова, админи се тука кој ќе ја префрлат и ...
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 16-Sep-2011 at 17:52
Originally posted by Vladimir P

Неодавна се откажав од коментари во нишките, па почнав само да постирам слики, сега искача дека и сликите стануват проблематични. Се прашувам дали и тоа да го прекинам, овде се станува политика, вера, .... ние, вие ....


Ја оставам поракава на Владимир до сите не кои постовите им беа отстранети...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 16-Sep-2011 at 19:26
Честито затворена нишка на неодредено време... 
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 24-May-2013 at 10:23
Во Чаир, во близина на Тинекс маркетот (се гледа десно дел од него) и стадионот...Edited by Џоле - 24-May-2013 at 10:24
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 25-Sep-2013 at 13:36
Џамијата во населба Чаир, во близина на стадионот и на маркетот Тинекс

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 03-Mar-2014 at 18:24
Гази Баба, Скопје

За сè има вторпат
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 03-Mar-2014 at 19:07
Само ќе искоментирам накратко во врска со џамииве. Како православен-христијанин, немам ништо против католиците, протестантите, муслиманите и останатите во државава. Но има една работа во врска џамиите која што не ми се допаѓа (и не само мене туку и добар број други граѓани), гласноста и бројноста на нивните верски објекти. А за стилот на изградба кај нас, да не коментирам, ја претпочитам турската архитектура се разбира.
Постов не е со намера да навреди никого, и не сакам никој така да го сфати.

Бев пред 7 дена во Црна Гора, Хрватска и Босна, преку Косово и Албанија... Во Албанија, преку патот Призрен-Кукс-Леж, па се со Скадар/Шкодра јас луѓе сред бел ден бре видов 2-3 џамии, ама затоа за моја изненада се изнабројав цркви. Муабетот ми е, во цела Албанија не видов толку џамии, колку што сме навикнати да гледаме кај нас. Сликата се смени од Скадар па до Бар (Црна Гора), каде што ги имаше како дрва у национален парк.

Во Сараево бев 2 дена ... градот е неверојатен, кој не бил да оди. Далеку е поуредено, почисто и посредено од Скопје. А пеењето на џамиите дури и го ни заприметував, иако Сараево е доминатно муслимански град.

Ова кај нас не е за коментирање
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 03-Mar-2014 at 19:32
Косово сака да воведи ограничување на јачината на звукот на верските објекти.

само ние ќе останиме во земја `талибанистан`
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.