build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 07-May-2014 at 22:07
Originally posted by gjoko

или е оваа или тука во близина навремето се градеше `Амдибеговата` џамија на г-дин 107 зарес нешто %


102,5%
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 19-Feb-2015 at 16:13
Гази Баба

За сè има вторпат
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 19-Feb-2015 at 17:22
Не сум ја забележал нишкава. Како и да е, пред извесно време и официјално добив потврда дека во Нерези (не знам дали станува збор за Средно или Горно) ќе се гради уште една нова џамија (3та во Нерези)....
За оваа џамија се шпекулираше веќе 2-3 години, а веќе и основите се поставени, парите собрани, а и преку ден се "пее".
Иначе соодносот помеѓу цркви (+манастири) и џамии во О. Карпош е следна:
3 цркви = 2+1 (во градба) џамии
Иначе и на големо се планира градење на дополнителни две цркви во Карпош и тоа во Влае и Карпош...
П.С. Да не ме сватите погрешно, не сум против никоја вера, религија, единствено сметам дека лудилото наречено "градење цркви и џамии" на ској агол е многу претерано...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7632
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 19-Feb-2015 at 17:32
џамија на Гази баба - затоа што мора да има по една џамија за секој жител Nuts

за оваа џамија сигурно ќе ни изградат уште по некоја црква во Аеродром, а можда и крст Crazy


Edited by zabegan - 19-Feb-2015 at 17:32
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 19-Feb-2015 at 17:50
Originally posted by Џоле

Гази БабаКај е оваа џамија?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 19-Feb-2015 at 18:56
Сликав од дворот на УКИМ. Меѓу УКИМ и џамијата се наоѓа булеварот (го заборавив како се викаше, мислам дека беше Александар Македонски). Значи, спроти УКИМ.

Патем, интересно е тоа што се гледа дека зад џамијава во изградба има друга, на некои 50 метри. Од овој агол не се гледа нејзиното минаре, но од друг е видливо.

Edited by Џоле - 19-Feb-2015 at 19:00
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 19-Feb-2015 at 22:10
И не само што се градат џамии туку се и озвучуват колку погласно толку подобро и побрзо ќе се исчистат немуслиманите или „неверниците„ како што љубат да ги наречат верниците во други религии. И не само една до друга ќе ги градат една врз друга само ако затреба. Но и покрај тоа синдромот на самоуништување кај нашите новинари, јавноста и политичарите не наоѓа за сходно малку да се позанимава со оваа проблематика. 
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 19-Feb-2015 at 22:21
Новоизградените џамии доволно кажуваат дека стануваме малцинство во сопствената држава. Се градат џамии на секој агол, а кај нив никој не се буни, туку само кај Македонците може да се просерава за 2 изградени театра во центарот на Скопје и да се плука врз сопствената историја и традиција.

Да не е масовното доселување на Македонци од Источна Македонија Скопје одамна ќе отидеше во неповрат. Малцинствата се шират со голема брзина низ сите населби. Ако, така и ни треба.

Наши нека се начукаат сите во 2 населби и ќе глумиме елита, ќе абортираме деца и ќе висиме цел ден по кафиња.

Edited by Kid_A - 19-Feb-2015 at 22:25
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 19-Feb-2015 at 22:36
Не би сакал многу да влезам во ова тема пошто прво ,,новоизградените џамии,, воопшто не е коректно или идеално, пример џамии од исламската религија е една опција ама ок.
Не знам колку има конкуренција што повеќе џамии или цркви ама аеродром е ХИТ за покажуваље дека таму живеат христиани. Влез, излез цркви, мали големи се и сешто па дури и крст, веднаш до турскиот инвеститор, се разбира, ПАНИКА да не изградат таму џамија...
Како и да е, не треба да има врска колку верски објекти има туку колку се тие полни.
Меѓуверска толеранција МОРА да има без врска муслиман или христиан! Луѓе луѓе до кога ќе одиме назад наместо напред?

Edited by my Macedonia - 19-Feb-2015 at 22:39
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 19-Feb-2015 at 22:38
Originally posted by Kid_A

Новоизградените џамии доволно кажуваат дека стануваме малцинство во сопствената држава. Се градат џамии на секој агол, а кај нив никој не се буни, туку само кај Македонците може да се просерава за 2 изградени театра во центарот на Скопје и да се плука врз сопствената историја и традиција.

Да не е масовното доселување на Македонци од Источна Македонија Скопје одамна ќе отидеше во неповрат. Малцинствата се шират со голема брзина низ сите населби. Ако, така и ни треба.

Наши нека се начукаат сите во 2 населби и ќе глумиме елита, ќе абортираме деца и ќе висиме цел ден по кафиња.


1. Градењето на џамии не е причината поради која Македонците стануваат малцинство во Македонија.
2. Нормално е етничките групи кој живеат надвор од својата држава да не се бунат кога се градат верски или други објекти со кои се поврзува нивниот етникум.Пр. дали македонец од Пустец би се бунел ако се изгради црква, училиште, театар на македонски јазик???
3. МАКЕДОНСКАТА ТРАДИЦИЈА И КУЛТУРА НЕ СМЕЕ да биде причината поради кои се трошат милионски суми т.е. НЕ СМЕЕ да се злоупотребува т.е. да се користи МАКЕДОНСКАТА ТРАДИЦИЈА И КУЛТУРА со цел да се ПРАВАТ КРИМИНАЛИ или попросто кажано перат пари.
4. Годишно од Скопје се исселуваат повеќе македонци отколку што македонци од Источна Македонија се доселуваат

Edited by martind - 19-Feb-2015 at 22:39
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 19-Feb-2015 at 22:39
Originally posted by my Macedonia

Не би сакал многу да влезам во ова тема пошто прво ,,новоизградените џамии,, воопшто не е коректно или идеално, пример џамии од исламската религија е една опција ама ок.
Не знам колку има конкуренција што повеќе џамии или цркви ама аеродром е ХИТ за покажуваље дека таму живеат христиани. Влез, излез цркви, мали големи се и сешто па дури и крст, веднаш до турскиот инвеститор, се разбира, ПАНИКА да не изградат таму џамија...
Како и да е, не треба да има врска колку верски објекти има туку колку се тие полни.

Не се секирај за нивните џамии. Се полнат тие нон-стоп, имаат деца и младина. Нашите зјаат празни со денови, во некои дури нема ни некој да плукне ненамерно. Ние зјапаме по кафиња и техно-таблет журки. Толку сме прогресивни и модерни.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 19-Feb-2015 at 22:42
Ама дечко тоа тема нема врска со овај топик

ПС: зошто се селат, зошто абортираат? Прашај го грујо    ае не критизирам многу којзнае да не ми го послуша сличајно телефонот😂😂😂
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 19-Feb-2015 at 22:47
Originally posted by my Macedonia

Ама дечко тоа тема нема врска со овај топик

ПС: зошто се селат, зошто абортираат? Прашај го грујо    ае не критизирам многу којзнае да не ми го послуша сличајно телефонот😂😂😂


Тука нема врска Грујо, туку менталниот склоп на еден народ. Се селат и Косовари по Запад, ете слушаш и на вести, па пак не дозволуваат никој да им се населува каде што живеат тие, а најмалку нивна жена да им абортира деца.

Албанци и Турци создаваат семејства, градат куќи, работат по цел ден, не се жалат, па пак успеваат за разлика од наши што не успеваат ни да се оженат од што се неспособни и научени Грујо да им дава цуцла цел живот.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 19-Feb-2015 at 23:22
Сум споменал и порано, која е реалната потреба од градење на верски објект (каков било) во 21-ви век?
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 19-Feb-2015 at 23:28
Originally posted by stratus

Сум споменал и порано, која е реалната потреба од градење на верски објект (каков било) во 21-ви век?


Која е реалната потреба во 21-ви век да се градат дискотеки, кафичи и ресторани?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7632
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 20-Feb-2015 at 01:10
Originally posted by my Macedonia

Не би сакал многу да влезам во ова тема пошто прво ,,новоизградените џамии,, воопшто не е коректно или идеално, пример џамии од исламската религија е една опција ама ок.
Не знам колку има конкуренција што повеќе џамии или цркви ама аеродром е ХИТ за покажуваље дека таму живеат христиани. Влез, излез цркви, мали големи се и сешто па дури и крст, веднаш до турскиот инвеститор, се разбира, ПАНИКА да не изградат таму џамија...
Како и да е, не треба да има врска колку верски објекти има туку колку се тие полни.
Меѓуверска толеранција МОРА да има без врска муслиман или христиан! Луѓе луѓе до кога ќе одиме назад наместо напред?
новоизградени џамии ги нарекуваме за да се прави дисктинкција помеѓу џамиите кои се културно наследство и ѓубрињата што се градат насекаде во земјава, кои немаат врска со исламот, туку чисто онака, колку да ги има... дали за да се докаже некоја поента, ила да се користат за бизнис, сеедно...
еве објасни, која е логиката на толку мала површина, да има толкав број на џамии?... и тоа одма преку булеваров го имаш реонот на битпазар и стара чаршија, каде што минарињата се како шума...

и не, не ги сакам насилно напиканите цркви (параклиси, затоа што населбава има само една пристојна и претерано мала црква) во Аеродром, кои ми ги пикаат у врат како некое надокнадување
всушност апсурдна ми е расправијава за цркви и џамии каде што сите го имате истото оправдување, дека другите имале поголем број... ама баш ништо не добиваат етникумите во земјава од тоа, и жалосно е што сеуште мал е бројот на цивилизирани луѓе кои го сфаќаат тоа...
...а после истите луѓе се повикуваат на соживот... па баш дека не е битно дали си муслиман или христијанин, не треба да се градат по пет џамии или цркви на една локација, неповрзано со реалната потреба од такво нешто

Edited by zabegan - 20-Feb-2015 at 01:14
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 20-Feb-2015 at 05:28
Originally posted by zabegan

Originally posted by my Macedonia

Не би сакал многу да влезам во ова тема пошто прво ,,новоизградените џамии,, воопшто не е коректно или идеално, пример џамии од исламската религија е една опција ама ок.
Не знам колку има конкуренција што повеќе џамии или цркви ама аеродром е ХИТ за покажуваље дека таму живеат христиани. Влез, излез цркви, мали големи се и сешто па дури и крст, веднаш до турскиот инвеститор, се разбира, ПАНИКА да не изградат таму џамија...
Како и да е, не треба да има врска колку верски објекти има туку колку се тие полни.
Меѓуверска толеранција МОРА да има без врска муслиман или христиан! Луѓе луѓе до кога ќе одиме назад наместо напред?
новоизградени џамии ги нарекуваме за да се прави дисктинкција помеѓу џамиите кои се културно наследство и ѓубрињата што се градат насекаде во земјава, кои немаат врска со исламот, туку чисто онака, колку да ги има... дали за да се докаже некоја поента, ила да се користат за бизнис, сеедно...
еве објасни, која е логиката на толку мала површина, да има толкав број на џамии?... и тоа одма преку булеваров го имаш реонот на битпазар и стара чаршија, каде што минарињата се како шума...

и не, не ги сакам насилно напиканите цркви (параклиси, затоа што населбава има само една пристојна и претерано мала црква) во Аеродром, кои ми ги пикаат у врат како некое надокнадување
всушност апсурдна ми е расправијава за цркви и џамии каде што сите го имате истото оправдување, дека другите имале поголем број... ама баш ништо не добиваат етникумите во земјава од тоа, и жалосно е што сеуште мал е бројот на цивилизирани луѓе кои го сфаќаат тоа...
...а после истите луѓе се повикуваат на соживот... па баш дека не е битно дали си муслиман или христијанин, не треба да се градат по пет џамии или цркви на една локација, неповрзано со реалната потреба од такво нешто


Ти врти го муабетот како сакаш, но таа е реалноста. Тие си напредуваат, се шират насекаде, национално и верски се хомогени и сплотени за иста цел и идеја, а тоа што еден просечен македонски хипстер мисли за нив им чуе ко ланскиот снег. Вреден народ кој не е научен да лапа од државна цицка, затоа и напредуваат во животот.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 20-Feb-2015 at 08:48
Kid_A, претеруваш со етикетирање на одредени групи граѓани! Дај малце соземи се, мајку му.

Originally posted by Kid_A

Originally posted by stratus

Сум споменал и порано, која е реалната потреба од градење на верски објект (каков било) во 21-ви век?


Која е реалната потреба во 21-ви век да се градат дискотеки, кафичи и ресторани?


Потребата да се градат дискотеки, кафичи и ресторани во 21-от век е таа затоа што економската логика вели дека ќе се наполнат. А црквите зјаат празни зашто и народот се опамети и не им верува на „верските авторитети“ кои, во суштина (секоја чест за исклучоците), се покажаа дека се обични „бизнисмени“ и дека ги заболе таквото за духовните потреби на населението. Ова е опширна тема, не би навлегувал подлабоко во неа.

Што се однесува до новоизградените џамии, можат и сто да изградат во Гази Баба, но еден ден и тие ќе зјаат празни кога и мнозинството муслимани ќе се освестат како стојат работите во реалноста. Засега се знае дека се градат со т.н. петрол-долари, но кога-тогаш и тој извор ќе секне, па ќе се види реалната состојба.

Во врска со твоите паранои за „нивната национална и верска хомогеност и сплотеност“ ти го посочувам примерот со масовното напуштање на Косово што е актуелно деновиве - веќе никој не верува во националните митови и бајки, туку гладот и немаштијата ги освестија луѓето. Се надевам дека и ние нема да се доведеме до тој степен за да ни се вклучи светилката во тиквата (ако веќе не ни прегорела).

Edited by Џоле - 20-Feb-2015 at 08:50
За сè има вторпат
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 20-Feb-2015 at 12:48
Групирање на луѓето врз база на религија, нација, пол, боја, сексуална определба да го оставиме на минатото и да се покаже како не треба. Наместо тоа групирање врз база на професија, интелект, способност. Патем државите (луѓето во тие држави) кои ги прележаа овие болести се тие во кои најдобро се живее од секој аспект, не само финансискиот.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 20-Feb-2015 at 14:15
Originally posted by Џоле

Kid_A, претеруваш со етикетирање на одредени групи граѓани! Дај малце соземи се, мајку му.

Originally posted by Kid_A

Originally posted by stratus

Сум споменал и порано, која е реалната потреба од градење на верски објект (каков било) во 21-ви век?


Која е реалната потреба во 21-ви век да се градат дискотеки, кафичи и ресторани?


Потребата да се градат дискотеки, кафичи и ресторани во 21-от век е таа затоа што економската логика вели дека ќе се наполнат. А црквите зјаат празни зашто и народот се опамети и не им верува на „верските авторитети“ кои, во суштина (секоја чест за исклучоците), се покажаа дека се обични „бизнисмени“ и дека ги заболе таквото за духовните потреби на населението. Ова е опширна тема, не би навлегувал подлабоко во неа.

Што се однесува до новоизградените џамии, можат и сто да изградат во Гази Баба, но еден ден и тие ќе зјаат празни кога и мнозинството муслимани ќе се освестат како стојат работите во реалноста. Засега се знае дека се градат со т.н. петрол-долари, но кога-тогаш и тој извор ќе секне, па ќе се види реалната состојба.

Во врска со твоите паранои за „нивната национална и верска хомогеност и сплотеност“ ти го посочувам примерот со масовното напуштање на Косово што е актуелно деновиве - веќе никој не верува во националните митови и бајки, туку гладот и немаштијата ги освестија луѓето. Се надевам дека и ние нема да се доведеме до тој степен за да ни се вклучи светилката во тиквата (ако веќе не ни прегорела).


Да, народот се опамети, па затоа денес центри за рехабилитација од дрога и алкохол се полни, а затвори крцаат. Цела младина пуштена во блуд, нема стоп, нема перде срам, нема почит кон семејство, потомство, постари лица. Девојки од 14 години абортираат, се повеќе и повеќе сидаши.

Западот слободно нека се дави во сопствената крв и блуд, не мора мене тоа да ми го сервираат, па затоа ги јаде бела чума со брзина на светлината, жените им станаа sluts за подјебавање кој стигне.

Да, Албанците одат на печалба по развиените земји, но сиот капитал го инвестираат во Косово и Западна Македонија. Тие нови куќи и згради од што се изградени? Залудно е да зборувате “ќе се освестат, ќе се сплотиме без разлика на боја, нација, вера“. Тоа се само митови и заблуди. Ниту некој ќе се спои, ниту некогаш било кој ќе живее така. Таа претерана либералност на западниот свет ќе роди друга форма на радикалност со текот на времето.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.