build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 20-Feb-2015 at 14:19
Originally posted by stratus

Групирање на луѓето врз база на религија, нација, пол, боја, сексуална определба да го оставиме на минатото и да се покаже како не треба. Наместо тоа групирање врз база на професија, интелект, способност. Патем државите (луѓето во тие држави) кои ги прележаа овие болести се тие во кои најдобро се живее од секој аспект, не само финансискиот.

Држави коишто ги прележале тие таканаречени “болести“ се и држави коишто највеќе се распаѓаат. Погледни ја старосната и демографската слика на тие држави, па види како ќе изгледаат за 50 години.

Back to Top
Gazibaba-Cair View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 03-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Gazibaba-Cair Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 04-Mar-2015 at 00:05
Originally posted by gjoko

Косово сака да воведи ограничување на јачината на звукот на верските објекти.

само ние ќе останиме во земја `талибанистан`
                               Talibanistan ??? Gjoko te pratam vo mnogu postovi vregas. Da ti kazam so vrska na jacinata na zvukot,,,,, I nie Albancite sme za ogranicuvanje na zvukot sto e premnogu, premnogu e ama bradonjite-vehabiite go pravat toa vo 2-3 dzamii tie se bosovi vo tie trite dzamii i licno nie gi nekeme zatoa sto gi smatrame kako sekti. Za ovie vehabii treba da se pobrinat DUI i VMRO i da im gi skratat krilata oti premnogu visoko letat.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 04-Mar-2015 at 00:55
Originally posted by Gazibaba-Cair

Originally posted by gjoko

Косово сака да воведи ограничување на јачината на звукот на верските објекти.

само ние ќе останиме во земја `талибанистан`
                               Talibanistan ??? Gjoko te pratam vo mnogu postovi vregas. Da ti kazam so vrska na jacinata na zvukot,,,,, I nie Albancite sme za ogranicuvanje na zvukot sto e premnogu, premnogu e ama bradonjite-vehabiite go pravat toa vo 2-3 dzamii tie se bosovi vo tie trite dzamii i licno nie gi nekeme zatoa sto gi smatrame kako sekti. Za ovie vehabii treba da se pobrinat DUI i VMRO i da im gi skratat krilata oti premnogu visoko letat.


Еве го тоа што го збориш.
http://dnevnik.mk/?ItemID=569B708201117447AF63E3AD717AFF24

За жал институциите сеуште се немоќни кон овие појави и покрај проблемите кои се јавуват а во иднина ќе бидат многу поизразени.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 04-Mar-2015 at 18:55
Не сум баш убеден дека постојано нешто вреѓам.Неможам да се сетам на такви работи.А за она погоре `талибанистан` нема потреба да коментираме,бидејќи уште кај нас остана верските објекти да грмат буквално со звучници.

9 години по ред одам во Албанија на одмор,и ни еднаш не сум слушнал џамиите да рокаат со разгалси молтва.

Ако ме убедуваш дека некој верува дека јачината на звучниците се пушта толку многу од верски приказни,да знаеш дека се лажиш.

исто како кај нас македонците кога не убедуваат дека со 4000 денари крштевка и 5000 денари венчавка се изразуваат `вистинските верски вредности`

продавање на магла е тоа.

Јас живеам во Кичево и знам што значи претерување со гласноста на верските објекти.

кафиќите ги скапавме од пријави и казни за прегласна музика,а ваму треба уши да се затнуваат.

Немој да ми кажиш дека е тоа вера и толеранција.Верувај дека јас имам повеќе пријатели албанци и од тебе,и за многу од нив сум направил многу повеќе него за било кои македонци.

Ама тоа што нечини,нечини и јас не се устручавам тоа да го изразам

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 04-Mar-2015 at 20:16
Мислам дека во Косово пред некое време забранија озвучување на Џамии. Ќе останеме само ние со автентична атмосфера како во Саудиска Арабија. Се надевам дека ке дојде еден ден ред и на спроведување на законот за градба и законот за бучава.
Back to Top
Gazibaba-Cair View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 03-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Gazibaba-Cair Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 04-Mar-2015 at 20:33
Originally posted by gjoko

Не сум баш убеден дека постојано нешто вреѓам.Неможам да се сетам на такви работи.А за она погоре `талибанистан` нема потреба да коментираме,бидејќи уште кај нас остана верските објекти да грмат буквално со звучници.

9 години по ред одам во Албанија на одмор,и ни еднаш не сум слушнал џамиите да рокаат со разгалси молтва.

Ако ме убедуваш дека некој верува дека јачината на звучниците се пушта толку многу од верски приказни,да знаеш дека се лажиш.

исто како кај нас македонците кога не убедуваат дека со 4000 денари крштевка и 5000 денари венчавка се изразуваат `вистинските верски вредности`

продавање на магла е тоа.

Јас живеам во Кичево и знам што значи претерување со гласноста на верските објекти.

кафиќите ги скапавме од пријави и казни за прегласна музика,а ваму треба уши да се затнуваат.

Немој да ми кажиш дека е тоа вера и толеранција.Верувај дека јас имам повеќе пријатели албанци и од тебе,и за многу од нив сум направил многу повеќе него за било кои македонци.

Ама тоа што нечини,нечини и јас не се устручавам тоа да го изразам

            Aj da ti poveruvam deka imas poveke prijateli Albanci od mene.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 04-Mar-2015 at 20:45
Ако мислиш дека ти се пријатели тие што те подржуваат во идеата дека треба звучниците да трештат-се лажиш.

Иначе Култузин-расправата за трештењето започна со информацијата дека на Косово се ограничува јачината на звукот на верските објекти'но тоа се наоѓа на друг топик на форумов. Можи во Косово а кај над неможи
Back to Top
Gazibaba-Cair View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 03-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Gazibaba-Cair Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 04-Mar-2015 at 21:18
Originally posted by gjoko

Ако мислиш дека ти се пријатели тие што те подржуваат во идеата дека треба звучниците да трештат-се лажиш.

Иначе Култузин-расправата за трештењето започна со информацијата дека на Косово се ограничува јачината на звукот на верските објекти'но тоа се наоѓа на друг топик на форумов. Можи во Косово а кај над неможи
     Procitaj go mojot predhodniot post sto napisav za toa pa posle demantiraj, napisav deka i jas toa ne go podrzuvam ama jas kolku mozam da te procitam,ti sakas kavgi i nisto drugo. Na kraj da ti-vi kazam ako ne vi odgovarat moite postovi, nema problema ke ve ostavam na mira.

Edited by Gazibaba-Cair - 04-Mar-2015 at 21:19
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 04-Mar-2015 at 21:43
Да ти кажам право,првиот си на форумов кој кажува дека сакам кавги Обично ги избегнувам,и на темите каде има кавги поретко пишувам.

Ако бев таков одамна ќе напишев зошто Кичево ќе нема пристапен пат до новиот автопат за Охрид,туку ќе има импровизирана улица низ две населби.причината е што на половина ширина од пристапниот коридор на влезот на Кичево се изгради џамија и тоа без никаква документација.Лично знам дека беше дивоградба без никого да се праша дали треба да се вади некаков докумет.Тогашниот градоначалник несакаше да прави проблеми за да не му се нафрлат `вакви` кометаристи на глава,и сега цел град ќе страда за тоа.Отсечени ќе бидиме за навек од цивилизациска придобивка(т.е. има алтернативна траса за која ќе треба третина од времето потребно за патување до Охрид).И зошто тоа?За некој тоа да не го свати за провоцирањеПС:прочачкај малку наназад во `верски објекти` и ќе видиш дека за реконструкцијата на кичевските џамии само јас пишував и постирав слики.Зошто????????????????
Back to Top
Gazibaba-Cair View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 03-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Gazibaba-Cair Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 06-Mar-2015 at 10:01
Originally posted by stratus

џамии без ј
A sto ti znaci toa crkvi bez j
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 06-Mar-2015 at 11:24
Незнам зошто некои луѓе залутуваат на форумот и сеат смешна дневна политика.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2413
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 06-Mar-2015 at 12:03
Originally posted by gjoko

Да ти кажам право,првиот си на форумов кој кажува дека сакам кавги Обично ги избегнувам,и на темите каде има кавги поретко пишувам.

Ако бев таков одамна ќе напишев зошто Кичево ќе нема пристапен пат до новиот автопат за Охрид,туку ќе има импровизирана улица низ две населби.причината е што на половина ширина од пристапниот коридор на влезот на Кичево се изгради џамија и тоа без никаква документација.


Веројатно ќе имате пристапна клучка помеѓу Другово и Кичево и помеѓу Осој и Раштани. За мал град како што е Кичево, три клучки за излез на автопат мислам дека би било премногу. Тетово и Куманово што се далеку поголеми градови имаат по 2 клучки за излез на автопатите.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 06-Mar-2015 at 13:56
Ne e toa problemot. Ovde ke imavme direkten pristap i najkratok, a sega ke treba da se pomine tretina grad za da se stigni na trasata
Back to Top
Gazibaba-Cair View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 03-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Gazibaba-Cair Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 06-Mar-2015 at 15:23
Originally posted by stratus

Незнам зошто некои луѓе залутуваат на форумот и сеат смешна дневна политика.
Se slozuvam so tebe prijatelu stratus ama treba da se gleda i kaze iskreno koj e toj sto zapocnuva da vrega. Od takvite drzavata propaga, takvite sirat nacionalna omraza. I na kraj da vi kazam, licno jas nikogas prv ne bi uvredil nikogo nitu ve mrazam kako Makedonci ama tocno e deka ima bolesni luge.
Back to Top
Gazibaba-Cair View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 03-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Gazibaba-Cair Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 06-Mar-2015 at 15:28
Originally posted by zabegan


џамија на Гази баба - затоа што мора да има по една џамија за секој жител Nutsза оваа џамија сигурно ќе ни изградат уште по некоја црква во Аеродром, а можда и крст Crazy


    Pa kolku ziteli ima vo Aerodrom tolku treba da ima crkvi i krstovi po zitel.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7632
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 06-Mar-2015 at 17:59
Originally posted by Gazibaba-Cair

Originally posted by zabegan


џамија на Гази баба - затоа што мора да има по една џамија за секој жител Nutsза оваа џамија сигурно ќе ни изградат уште по некоја црква во Аеродром, а можда и крст Crazy


    Pa kolku ziteli ima vo Aerodrom tolku treba da ima crkvi i krstovi po zitel.
да бе, го одбра делот од моите постови пост што најмногу ти се допаѓаше...

Edited by zabegan - 06-Mar-2015 at 18:00
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Gazibaba-Cair View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 03-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Gazibaba-Cair Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 06-Mar-2015 at 18:41
Originally posted by zabegan

Originally posted by Gazibaba-Cair

Originally posted by zabegan


џамија на Гази баба - затоа што мора да има по една џамија за секој жител Nutsза оваа џамија сигурно ќе ни изградат уште по некоја црква во Аеродром, а можда и крст Crazy


    Pa kolku ziteli ima vo Aerodrom tolku treba da ima crkvi i krstovi po zitel.
да бе, го одбра делот од моите постови пост што најмногу ти се допаѓаше...
Tvoite postovi gi obozavam isto kolku i ti moive.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 789
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 11-Apr-2016 at 00:08
Се гради нова голема џамија во ова населено место/село за кое незнаев до скоро дека постои.

Лака

https://www.google.mk/maps/@41.9959298,21.3662934,1559m/data=!3m1!1e3?hl=en

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1273
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 11-Apr-2016 at 10:44


Одлично, значи ѓорчепетровци ќе добијат засилување на звукот, со можност за станување во пет часот летно време, многу убави вести.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2516
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 12-Apr-2016 at 21:14
Селово, кое иначе ги ужива сите квалитети на едно урбано место (по теркот на Могадишу и ко.) веќе има џамија, мада изгледа импровизирана или неадекватна (од х причини). Се гледа и минарето централно во фотката.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.