build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1270
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 12-Apr-2016 at 23:12
Е ако де, уште една поголема, да се слуша, да се гледа.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7625
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 12-Apr-2016 at 23:57
so you can pray while you pray
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 25-Apr-2016 at 22:46
Во границата чаир -центар
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 21-May-2016 at 20:40
Љубљана, Словенија. Додека кај нас се градат грдосии во села без водовод, еве каква џамија се гради таму.

Originally posted by Turtle09;132899970


Pa še džamija. Minaret bo kmalu precej zakrit s tisto kocko okoli.Originally posted by BeliF;132924691
vir: Slovenske novice

Преземено од словенскиот форум на SSC
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 11-Jun-2016 at 15:56
Исламскиот центар во Ријека, Хрватска
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13759
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 04-Oct-2016 at 09:12
Ижиште

Izhishte by Groundhopping Merseburg, on Flickr

Дебреште

Debreshte by Groundhopping Merseburg, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 399
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 13-Nov-2016 at 12:02
Нов Исламски Центар во Сисак, Хрватска. Се гради за потребите на муслиманското население кое изнесува 5% од градот односно околу 2500 луѓе. Инаку градот е во непосредна близина на Загреб, каде веќе има постојачки центар.

Преземено од SkyscraperCity

http://www.medzlis-sisak.net/wordpress/priopcenje-za-medije-javnost-i-organizaciju-dolaska-na-svecanost-kamena-temeljca/

Инаку ми се допаѓа како е организирано сето градење на верски објекти во Хрватска, Има неколку центри на неколку делови во земјата, доволно големи за да ги задоволат потревите на населението а не како кај нас на секое ќоше, во секое село си никнуваат преку ноќ. Се прашувам дали некогаш ќе се откажеме од тој комплекс кој колку има, кој е "појак и поголем"...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 19-Mar-2017 at 22:27
Xhamia Kasim Beu - Shkup

Верниците, од голема почит кон Бога и неговите куќи на земјата, веднаш до ова ремек-дело изградиле станбено-деловна зграда.
Преземено од нивната фејсбук страница, Xhamia Kasim Beu - Shkup

Еве ја старата џамија
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 650
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 22-Mar-2017 at 01:34
Не разбирам што е со јазот меѓу современата исламска архитектура во Хрватска и Словенија на една страна, и Македонија на друга. Можеби единствено со вакви одлични, ултрасовремени проекти успеваат да протуркаат џамии кај градските власти во не многу исламски земји, или пак поради малиот број муслимани се обидуваат да се продадат на ваков начин и да привлечат повеќе потрошувачи, или трета опција пак, можеби желбата е да го сменат имиџот на исламот во (горе-долу) западни земји.

А изгледа и до инвеститорите е, па јас типувам дека се арапско-нафтени финансиите за ултрамодерниве зданија погоре, за разлика ода кај нас, Косово, Албанија, и до некаде Босна, каде Османлиите не се стремат да влезат на ново, туку да воспостават мост со традицијата, минатото во кое тие доминираа, како преку секуларната, така и преку верската архитектура.

Edited by hcitrS - 22-Mar-2017 at 01:36
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 399
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 22-Mar-2017 at 08:21
Тоа важи со сигурност дека џамиите во западен балкан се финансирани од страна на арапите а не од Турција. Погледнете ги новите објекти во Тирана и Косовска Митровица па споредете ги со другиве. Мислам дека Турција последнава година, не е во некоја позиција да гради некој имич по балканот како некој голем играч кој се грижи за помаливе држави.

А ова со верскиве објекти стана критчно веќе. Мислам немам ништо против нивната градба ама треба да се регулираат, насекаде секаде се, таму каде што треба и онаму каде нема нивна потреба. До булевари, помеѓу куќи, згради, страшно. Се игубивме по патот, од страв од западниот морал, единствено нешто што не врзува до традицијата стана религијата и од дветте страни, а на прсти можат да се избројат "вистинските" верници. Не знам, секуларноста ја губи битката посебно во Македонија поради лошиот стандард на живот. Во Европа секој си ја гледа својата работа и се стреми кон нешто повеќе, а ние како сме тргнале теократска власт за некоја година ќе воведеме...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13759
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 22-Mar-2017 at 11:16
Еден мошне позитивен пример (што е барем верен кон традиционалната османска сакрална архитектура) од Косовска Митровица. Изградбата на овааа џамија е наводно финансирана од Турција.

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 22-Mar-2017 at 20:19
Поарно да изградеа една ваква џамија, или исламски центар како тие во Хрватска, отколку грдотииве кои ги имаме сега. Истото важи и за црквите, само што тие се помалку наметливи.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 23-Mar-2017 at 13:17
Originally posted by kiriOK

Се гради нова голема џамија во ова населено место/село за кое незнаев до скоро дека постои.

Лака

https://www.google.mk/maps/@41.9959298,21.3662934,1559m/data=!3m1!1e3?hl=enПоглед од Тавталиџе

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 23-Mar-2017 at 13:26
"Sosema slucajno minarinjata se po 50 Metra a zvucnicite 5 ijadi watti." Isto taka sosema e slucajno sto se gradat za da bidat videni od sekade i da bidat slusnati sekade.   
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 23-Mar-2017 at 14:10
Од верска организација и не може да се очекуваат многу добри работи. 90% од новоизградените џамии, па и цркви, се непотребни и предимензионирани. Треба да се срушат и никогаш повторно да не се изградат.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 23-Mar-2017 at 14:20
Originally posted by Staro Skopje

Од верска организација и не може да се очекуваат многу добри работи. 90% од новоизградените џамии, па и цркви, се непотребни и предимензионирани. Треба да се срушат и никогаш повторно да не се изградат.


Koi crkvi se predimenzionirani ziti se? Onie vo aredorom koi edvaj se gledaat. Aj vidi ja panramskata slika na Skopje edna crkva nemoze da se vidi. I ve molam ne relativizirajte i ne pacifiziranjte nesto sto od avion se gleda.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 23-Mar-2017 at 14:23
Patem sega gledam i na Shapka spremaat Dzamija i toa od onie XXXL da se znae KOJ e KOJ.

Edited by kultuzin - 23-Mar-2017 at 14:23
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 23-Mar-2017 at 15:54
Предимендионираноста е присутна само кај џамиите, а непотребноста и кај двете. Од грозниве ракети наверојатно нема да се ослободиме додека не се уништат саудиска арабија и ердоган, но и додека во Македонија не почнат да се применуваат законите. Се разбира, треба да се зголеми и свеста кај народот.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 650
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 23-Mar-2017 at 16:40
А во врска со „кој е кој“ муабети да не заборавиме дека ниедна „верска заедница“ не заостанува, едно мало примерче: 30м крст пред Џеваир облакодерите, нели колку да не случајно заборават станарите дека се на библиска територија, Триесет и Три пати спомната. И пак, цел град да не случајно се заборави на својата светост, украсен е со 66 метарски Admiral Casi... овај, крст де.

Да, не се осврнав на џамии во постот, оти мислам дека поконструктивно е прво во сопствениот двор да ѕирниш за да имаш право воопшто уста да отвориш за дворот на комшијата. Ама нејсе, секако дека другите се полоши, оти ако не беа, како ќе можеа да не цицаат грст крвопијци 25 години?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7625
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 24-Mar-2017 at 01:22
Originally posted by hcitrS

А во врска со „кој е кој“ муабети да не заборавиме дека ниедна „верска заедница“ не заостанува, едно мало примерче: 30м крст пред Џеваир облакодерите, нели колку да не случајно заборават станарите дека се на библиска територија, Триесет и Три пати спомната. И пак, цел град да не случајно се заборави на својата светост, украсен е со 66 метарски Admiral Casi... овај, крст де.

Да, не се осврнав на џамии во постот, оти мислам дека поконструктивно е прво во сопствениот двор да ѕирниш за да имаш право воопшто уста да отвориш за дворот на комшијата. Ама нејсе, секако дека другите се полоши, оти ако не беа, како ќе можеа да не цицаат грст крвопијци 25 години?
ама немој сеа, крстов бил еден, џамииве биле две... пошо натпревар е нели, додека нема по пет верски објекти по глава на жител
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.176 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.