build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 24-Mar-2017 at 08:25
Живејам на 10 минути од џамијата на последната слика. Тоа е од другата страна на реката, станува збор за едно помало албанско село. Бидејќи во непосредна близина на селото има и уште неколку ралигиозни објекти од ист тип, морам да признам дека во приквечерните часови, гласноста е огромна. Се слуша тоа молитвата од 3-4 објекти и не се ни синхронизирани па замислете како изгледа тоа. Ми го трауматизираа кучето... Не сум бил во МК подолго време, па ќе видиме сега како ќе биде со гласноста...

Проблемот не е нивната градба, нека градат, што сакаат нека прават. Проблемот е што на поголем дел од населението им го попречува нормалниот тек на живот. Мислам дека треба да се воведе истиот закон како во Албанија, повикот/известувањето да трае половина минута и гласноста да се регулира. Тогаш на никој не би му сметале..
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 24-Mar-2017 at 09:55
Браво за Албанците, Турците, Бошњаците. Си ја колонизираат Македонија чекор по чекор без ниту еден испукан куршум, туку со полов орган, слога, почитување и традиционалност. Плус, нашиве продадени души и газови. Распродадоа најубави места да отидат да живеат во голубарници, ама важно се во Центар и нема да патат од тој комплекс на “сељак“. Земаа добри пари за куќи и станови само за да трошат пари по одмори, шопинзи, коцкарници и кафани. Типичен менталитет на просто душно Македонче.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Online
Posts: 826
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 24-Mar-2017 at 12:11
Па имаше и по некој куршум, а и детонирање на цркви во стил на ИСИС (Лешок). Стравот кај немуслиманското население не произлегува од некојси комплекс на сељак, туку од проблемите кои ги имаат во мешаните средини. Пример погоре - галама од џамија. Зголемената изградба на цркви и крстови е само залуден обид да се ублажи тој страв.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 24-Mar-2017 at 16:08
Originally posted by Kid_A

Браво за Албанците, Турците, Бошњаците. Си ја колонизираат Македонија чекор по чекор без ниту еден испукан куршум, туку со полов орган, слога, почитување и традиционалност. Плус, нашиве продадени души и газови. Распродадоа најубави места да отидат да живеат во голубарници, ама важно се во Центар и нема да патат од тој комплекс на “сељак“. Земаа добри пари за куќи и станови само за да трошат пари по одмори, шопинзи, коцкарници и кафани. Типичен менталитет на просто душно Македонче.

ApplauseThumbs%20Up
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2514
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 25-Mar-2017 at 18:27
Originally posted by kultuzin

Patem sega gledam i na Shapka spremaat Dzamija i toa od onie XXXL da se znae KOJ e KOJ.


Еми шо очекуваш, Македонците одат на Банско/Боровец, а Албанците на Шапка. Башка има црква/манастир на Шапка од за мене х причини.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 11-Apr-2017 at 23:43
Црнилиште,Прилепско

Старата џамија

Старата-Новата

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7625
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 11-Apr-2017 at 23:52
а има минарево бикон за авиони?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 12-Apr-2017 at 09:07
Нема асфалтирани улици, се обложувам дека нема водовод и канализација, ама затоа ќе градиме стометарски верски ташаци
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 12-Apr-2017 at 15:12
Nema vrska Djole ova e poraka TUKA sme ovaa TERITORIJA e zazemena od nas. Neli gledas znaminja i minarinja po 50 metri baska dve Dzamii na 100 metri. Vas uste izgleda ne vi e jasna porakata na dzamiite. Ako nekoj saka da se moli ne mora toa da bide vo Dzamija so 100 metarsko minare koe "MORA" da se gleda i sekako da se SLUSA vo radius od 50 kilometri. No tie dzamii ne se za molenje tuku za obelezuvanje na teritorija.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 12-Apr-2017 at 19:54
Оваа верска заедница треба да излезе од средниот век.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 12-Apr-2017 at 22:37
За инфраструктурата е државата тука. За територија не сакам многу да се фаќам, има добар пример што се дешава со крст-црква во секој ќош.


Edited by Џоле - 12-Apr-2017 at 23:13
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 19-Apr-2017 at 09:12
ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ЏАМИИ ВО ЕВРОПА СЕ ГРАДИ ВО ЧАИР!?На огромна парковска површина со многудеценски дрвја во населбата Топанско Поле ќе се гради џамија. Просторот е веќе ограден со лимена ограда, а со забрзано темпо речиси за два дена е изградена монтажната лимена куќа, која веројатно ќе се користи за градежните работници. Пред оградениот простор на огромен билборд може да се види како ќе изгледа новиот верски објект. Меѓу околното население се шират шпекулации дека оваа џамија е инвестиција на некоја турска фирма и ќе претставува една од најголемите џамии во Европа. Од паното се гледа зданието со голема површина и две минариња.

За тоа колкав ќе биде верскиот објект, кој ќе го гради, на чие земјиште, колку ќе чини и кој ќе финансира, како и за тоа кога е донесена одлука за изградба на џамијата, се обидовме да добиеме одговор од Општина Чаир. Одговорниот за информирање, Куштрим Алла, уште минатата недела ни рече дека штом ќе се сретне со одговорниот на одделението за урбанизам, ќе одговори писмено на сите прашања на „Утрински весник“. Потоа ни соопшти дека раководителот на урбанизам го преупатил до градоначалникот Изет Меџити, кој единствено можел да одговара на овие прашања. Трпеливо чекавме градоначалникот да се растовари од партиските обврски и да се појави во Општината, во средата Алла не' информираше дека ќе се сретне со Меџити и ќе ни одговори на прашањата. Но, потоа ни кажа дека градоначалникот не одговорил на прашањата и не' преупатил до Исламската верска заедница. Празничниот денови ја завршија нашата потрага по одговори, па на претходните сега се наметнуваат нови прашања. Зошто Општина Чаир не сака да одговори, иако грандиозен верски објект ќе се гради на нејзина територија? Од друга страна, пак, зар кога станува збор за вакви прашања, не треба да се прашаат и граѓаните дали повеќе сакаат џамија или парк и чист воздух. Како да стана практика да се уништуваат зелените површини и столетните дрвја и на нивно место да се бетонираат огромни тревни површина.

Инаку, Општина Чаир има површина од 3,52 километри и 64.823 жители. Со изградбата на оваа џамија ќе има вкупно пет вакви објекти во општината, што би значело дека ќе има по една џамија на речиси 13.000 жители, меѓу кои има граѓани од сите религии, а не само со муслиманска вероисповед. Во Чаир моментално има четири џамии. Едната е на улицата „Македонско-косовска бригада“ пред влезот во општината Шуто Оризари, втората е на улицата „Дижонска“. Третата џамија беше изградена пред неколку години пред маркетот „Принц“ и четвртата е на Бит-пазар. Во моментов на нејзината реконструкција работи турската фирма „Тика“.

Она што е идентично сега со изградбата на џамијата во Топанско Поле и онаа пред некогашниот „Тинекс“, е нетранспарентноста на Општината. И тогаш објектот беше изграден, иако за тоа не беа согласни сите чаирчани. Чаир веројатно е единствената Општина која не ги информира новинарите ниту за датумите на одржување на седниците на општинскиот Совет, ниту, пак, за која било одлука донесена од советниците.

Веб-страницата на Чаир одамна не е на македонски

Оние кои сакаат да се информираат за тоа што се случува во Чаир, тоа не можат да го сторат преку веб-страницата на Општината доколку не знаат албански јазик. Веб-сајтот на Општина Чаир не функционира на македонски јазик веќе неколку години. Кога ќе се кликне на „мк“ се појавува текст дека сајтот привремено е недостапен и се надградува, но надградбата трае со години, веројатно затоа што некој не е заинтересиран за двојазичноста на страницата.

http://utrinski.mk/?ItemID=5569535E185A1545B4E916D94D273F99

Edited by Џоле - 19-Apr-2017 at 09:12
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 19-Apr-2017 at 10:45
Чиста шпекулација и ширење омраза. Најголемото е секако што се гради во истанбул, потоа во центарот на тирана, во приштина , косовска митровица па потоа во чаир
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 19-Apr-2017 at 12:30
КРСТ не МОЖЕ но затоа ЏАМИЈА може и тоа онака ПРЕКУ НОЌ, што поголема и погласна, за да се знае кој е газда во тој дел. И така чекор по чекор.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 19-Apr-2017 at 12:51
Како преку ноќ? Веќе пред 3-6 месеци се зборуваше за ова ај види малку поназад низ темата па ќе разумеш.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 19-Apr-2017 at 13:58
И преку ден да е. Големината, висината и неподносливото озвучување на стоцтиците џамии кои се изградија со пари од надвор имаат само една и ЕДНИСТВЕНА цел.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 19-Apr-2017 at 14:29
Не дискутирам со тебе, барем не се градат со ДРЖАВНИ пари како други верски заедници. А колку за инфо, за ова џамија донира турција и ЕДНАШ една државна институција како општината.
За големината хахахах леле а што да кажам за крстот во водно што се гледа и од авион и од тетово дури?
Што да кажам за крстот веднаш зад охридскиот аеродром а тука си живеаат се речиси муслимани, па демек видете каде налетавте хаха. Св. павле аеродром, ајде ок сега ајде мурат паша да се нарекува скопскиот?? На твое место би ќутел, немаш врска што зборуваш.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 19-Apr-2017 at 14:55
Џамијата треба да престане да се гради што поскоро, а парите да се пренаменат за градинка или училиште. А крстот треба да се продаде на старо железо.
Кога конзервативните лидери од ПЈРМ и соседството ќе заминат во историјата, заедно со нафтата и новопечените богаташи од Заливот, ова ќе биде остварливо.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 20-Apr-2017 at 11:58
Како и секогаш, расправата тргна во погрешна насока. Главното прашање што овде треба да се постави е зошто Општина Чаир е нетранспарентна во врска со овој проект? Потоа: дали има потреба од толкав верски објект во зелена површина пред станбени згради? Јас го познавам теренот, сум поминувал оттаму, нема доволно простор и нема шанси да се изгради објект со толкава површина како на рендерите, освен ако не планираат да уриваат дел од зградите. Едно од другите прашања што треба да се постават е дали воопшто има потреба од уште еден муслимански верски објект во тој дел од градот? Кој ќе ја финансира изградбата? Дали има градежна дозвола за проектот? Итн. итн. А доколку законот не е запазен, ете добра можност тие што се на власт да го покажат својот патриотизам и да го сопрат проектот, барем додека не ги исполни сите законски услови.

Edited by Џоле - 20-Apr-2017 at 11:58
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 20-Apr-2017 at 12:04
џоле може координати?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.