build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Новоизградени џамии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 789
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10396
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 20-Apr-2017 at 13:56
Originally posted by my Macedonia

џоле може координати?


Според фотографијата на статијата од Утрински весник, отприлика тоа е тука (има и табла со џамијата, а и местото е заградено со лимени тараби)

https://www.google.de/maps/@42.0181353,21.4309169,3a,75y,32.06h,89.55t/data=!3m6!1e1!3m4!1s3K8knnlek95b_GpaWbsSIA!2e0!7i13312!8i6656
За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 361
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 20-Apr-2017 at 16:01
Originally posted by Џоле

Како и секогаш, расправата тргна во погрешна насока. Главното прашање што овде треба да се постави е зошто Општина Чаир е нетранспарентна во врска со овој проект? Потоа: дали има потреба од толкав верски објект во зелена површина пред станбени згради? Јас го познавам теренот, сум поминувал оттаму, нема доволно простор и нема шанси да се изгради објект со толкава површина како на рендерите, освен ако не планираат да уриваат дел од зградите. Едно од другите прашања што треба да се постават е дали воопшто има потреба од уште еден муслимански верски објект во тој дел од градот? Кој ќе ја финансира изградбата? Дали има градежна дозвола за проектот? Итн. итн. А доколку законот не е запазен, ете добра можност тие што се на власт да го покажат својот патриотизам и да го сопрат проектот, барем додека не ги исполни сите законски услови.


Саудиска Арабија и Турција се најголемите донатори за изградба на џамии во МК, а конкретно џамијава е турска инвестиција. Нели нашите најголеми пријатели, лол.

Џамијата е точно пикирана помеѓу зградите каде што сеуште живее македонско население. Иако џамиите исполнуваат некакви национални стратегии тие на подолг рок не се некаква стратешка инвестиција, затоа што џамијата нема да им донесе леб на маса. Пак ќе имигрираат со зголемено темпо и ќе се враќаат два пати годишно во тој голубарник наречен Чаир без средени паркови и зеленила, широки булевари, квалитетна инфраструктура и така натаму. Чаир е една од најгусто населените општини во Европа. Факт што точно зборува каков хаос владее таму. Убаво средена околина креира и драстично поубава психа и поздрави луѓе.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 20-Apr-2017 at 21:53
Видете вака во врска градењето на верски објекти лично мислам дека се залудно потрешени ресурси, бидејќи нема некоја голема корист од нив, ова го мислам и за двете страни. Е сега бијеќи законите им дозволуваат да си градат што си сакаат, тоа и си го прават и тука нема што да се буниме. Во врска со тоа дека многу се градело, да точно е. Џамии можат да се најдат во секое забутано село во републикава, дури и онаму каде нема потреба од нив. Како и од каде се финансирани они си знаат, и тоа државата треба да си го регулира.
Е од другава страна, МПЦ (исто како ИВЗ) си води евиденција и регулира каде има потреба од верски објекти за нивните следбеници. Дали и од каде имаат финансии не занм, но тоа е нивен проблем. Ако и они исто како и фанатициве од ИВЗ сакаат да градат што повеќе, нека си ја свиткаат главата и ајт на исток да молат за пари за објектите, а верувам дека сигурно ќе добијат.

Е сега бидејќи се стремиме кон еднаквост во општеството, строго треба да се казнат градоначалиците на "албанските" општини кои го блокираат секое барање за изградба на православни цркви во тие делови каде македонците се во помал број. Ова навистина не е во ред, и само додаваат во веќе кревките односи помеѓу двете најбројни заедници.

Во глобала со вакви закони каде секој може да отвори религиозна установа, па и не е нешто страшно, се додека фрустрациите ги лечат со тоа кој е поголем, ќе тераме барем минимум уште дваесет години додека не изумреме од колера или некоја болест од пречистата околина, или се додека не му фркне на некој и не го повлече чкрапалото прв.

ПС. Приметив дека за време на Велигден (барем кај мене во Ѓорче) не се слушаше повикот за молитва од Сарајските џамии, или беше по тивок? Ме интересира дали некој друг го примети ова? Ако е точно,навистина добар гест е.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1029
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 23-Apr-2017 at 21:17
ДОМ: Сечење парк и градба на џамија без легална процедура?

ДОМ јавно бара одговор од општина Чаир, Градот Скопје и од Министерството за транспорт и врски, дали е спроведена легална процедура, дали се издадени и со кое образложение, дозволи за сечење на стариот парк во Топанско Поле и за изградба на џамија среде стамбени згради.


a1on.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6957
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #165 Posted: Yesterday at 01:11
Originally posted by Џоле

Како и секогаш, расправата тргна во погрешна насока. Главното прашање што овде треба да се постави е зошто Општина Чаир е нетранспарентна во врска со овој проект? Потоа: дали има потреба од толкав верски објект во зелена површина пред станбени згради? Јас го познавам теренот, сум поминувал оттаму, нема доволно простор и нема шанси да се изгради објект со толкава површина како на рендерите, освен ако не планираат да уриваат дел од зградите. Едно од другите прашања што треба да се постават е дали воопшто има потреба од уште еден муслимански верски објект во тој дел од градот? Кој ќе ја финансира изградбата? Дали има градежна дозвола за проектот? Итн. итн. А доколку законот не е запазен, ете добра можност тие што се на власт да го покажат својот патриотизам и да го сопрат проектот, барем додека не ги исполни сите законски услови.
зашто воопшто се трудиш?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 789

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.