build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Новоизградени џамии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Новоизградени џамии
    Posted: 20-Mar-2011 at 19:28
СКОПСКО

Арачиново

Орланци - Аечиново


Мојанци - Аеачиново


Бутел

ВизбеговоЃорче Петров

НикиштанеЛјуботенГази Баба

Сингелиќ
СарајДолно и Горно Свиларе
КондовоГрчецБуковиќРадушаЛаскарциРашчеПетровец

Долно Коњаре
Студеничани

МоранеБатинциEdited by Makedonij - 21-Mar-2011 at 01:08
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 20-Mar-2011 at 19:45
КУМАНОВСКО

Куманово - Татар Синан паша - гоградба


КумановоВаксинциРомановцеОризари
СлучанеЛипково

Отља

МатејчеНикуштак

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-Mar-2011 at 19:54
џамии без ј
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Mar-2011 at 20:01
Мало предупредување за нишкава... ако се почне и малку со религиозно/националистички коментари, ќе ја избришам цела нишка.

Дискусијата нека биде за џамиите.


Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Mar-2011 at 20:15
ТЕТОВСКО

Теарце


НераштеПршовцеСлатиноГлоѓиНепроштеноЖелино
Долна ЛесницаПалатицаОзромиштеЈагуновце

ОрашјеБревница

Челопек
ТеновоТетово
Кади џамијаВејцеМала РечицаБродецФалишеЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 20-Mar-2011 at 20:18
Ок нишката е е за новоизградените мошеји низ Македонија и чинеше неколку дена работа, ќе бидат покажани сите новоизградени мошеји по општините...
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 20-Mar-2011 at 20:23
Мислиш Џамии ?
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4005
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 20-Mar-2011 at 20:25
Da toa mislese, moshej e na germanski dzamija(Moschee)

Edited by my Macedonia - 20-Mar-2011 at 20:27
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 20-Mar-2011 at 20:27
Го ценам твоето време за нишкава, и за џамииве, ке ти помогнам и јас наскороо во постирањето на неколку фотки од скопје, и околината.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 20-Mar-2011 at 20:39
ГОСТИВАРСКО

ГостиварЧегране
МирдитаФориноБањица
Мало ТурчаниБалин долЧајле
БоговињеПалчиштеСиничанеСедларцеПирокВрапчиште

Добри дол
ТоплицаГрадецПолошко НеготиноСрбиново


Edited by Makedonij - 21-Mar-2011 at 00:44
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 20-Mar-2011 at 20:46
ДЕБАРСКО

Дебар
МогорчеДолно КосовратиМаврово

ВрбјаниВелебрдоАџиевциПрисојницаЦЕНТАР ЖУПА
БроштицаМал ПапрадникПраленик


Edited by Makedonij - 21-Mar-2011 at 00:57
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-Mar-2011 at 20:46
КИЧЕВСКО

ЗајасГрешницаКолибариПласница

ЛисичаниПреглово
Осломеј

Црвица

Edited by Makedonij - 21-Mar-2011 at 00:52
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-Mar-2011 at 20:47
СТРУШКО

Лабуништа
Октиси
Горна пред и по обновата


Долна џамиа
Горно ТатешиВелештаКалишта
Edited by Makedonij - 21-Mar-2011 at 01:05
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 20-Mar-2011 at 20:48
Сите овие џамии се изградени во последните 7 - 8 години...

Edited by Makedonij - 21-Mar-2011 at 01:06
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 20-Mar-2011 at 20:49
ПРИЛЕПСКО

Македонски Брод

Црнилиште

http://static.panoramio.com/photos/original/29961980.jpg

Долнени

Лажани

http://static.panoramio.com/photos/original/35562770.jpg


Крушево

Норово
Edited by Makedonij - 25-Mar-2011 at 21:00
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 908
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 20-Mar-2011 at 21:36
Добра е нишкава, ниедна од џамииве немав видено. Естетската вредност на 90% од нив за мене е блиску до нула. Огромна сума пари е вложена во нив, па барем со повеќе вкус да беа направени. А онаа во Ченто иако масивна, доста интересно ми личи. Исто и таа од Градец што е како полутопка, првпат гледам џамија во таква форма.

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 20-Mar-2011 at 21:40
И мене новиов стил на џамии не ми е ни споредлив со османските што ги имаме. Тие сите се навистина ремек дела од една до последна. Ќе отвориме нишка и за османски џамии (или џамии од османско), е таму има убавини за плакнење на очи - барем тука Битола има што да се пофали.

Edited by гитардемон - 20-Mar-2011 at 21:59
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 20-Mar-2011 at 22:15
Previous
Odlična ideja Gitar, slobodno pod KN, počni da sobiraš material.

Edited by Makedonij - 21-Mar-2011 at 01:17
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 20-Mar-2011 at 22:36
Зашто некогаш има по две минариња? Тоа слободен избор е или има правила канони (во православие) по кои се работи. И зашто на некаде има по неколку тераси а некаде само една. еднаш слушнав дека тие со по две се поврзуваат со некакви фракционерски учења, само не ми е јасна поврзаноста зашто би отстапувале. Стилот дефинитивно ми пречи, нема никаква врска со тоа што овдека е традиција на изградба вакви објекти, нема врска со селата како изгледаат како да се од некаде донесени и ставени.

Што е тој написот во боговиње. Може ли да пушти некој превод.

Има некаде се приметува непропорционално дебелина а ниски.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4005
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 20-Mar-2011 at 22:37
Sto e so poslednite gradovi??Ne mozam da gi gledam slikite ili nema seuste sliki?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.