build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Соравиа Ресорт (Олимписко Село)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Соравиа Ресорт (Олимписко Село)
    Posted: 11-Dec-2007 at 00:01
Олимписко село Соравиа нека биде работен наслов на проектов додека не му смислат име

Конечно прва официјална вест Cheers


Edited by pbanks - 24-Jun-2009 at 16:31
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-Dec-2007 at 00:01

„Соравија“ го купи Олимписко село

Вкупната инвестиција на Австријците е вредна 30 милиони евра


Старите разурнати куќарки и хотелот од Олимписко село ќе бидат срамнети со земја и на нивно место ќе се изградат 200 стана од висока категорија и помал бизнис-хотел

Австриската компанија „Соравија рисорт“ е новиот сопственик на поголем дел од некогашното Олимписко село во Скопје. Австријците неодамна купија 19.000 квадратни метри во кои спаѓаат старите куќарки и хотелот, додека помал дел од населбата и натаму е во сопственост на фирмата „Интерна“.

Се' што е останато од некогашниот голем комплекс ќе се урива и на тоа место ќе се изгради резиденцијален комплекс со околу 200 стана од висока класа и еден помал бизнис-хотел. Вкупната инвестиција изнесува 30 милиони евра.

Според Зоран Олумчев, технички советник и главен надзорен инженер во „Соравија“, комплексот ќе содржи 20-ина објекти кои ќе имаат иста висина (приземје, три ката и потпокрив), но различна површина. И становите ќе бидат со различна големина и ќе се движат од 80 до 160 квадратни метри. Хотелот ќе има околу 9.000 квадрати и меѓу другите содржини ќе има и повеќе луксузни апартмани што ќе се издаваат.

„’Соравија‘ распиша меѓународен конкурс за идејно архитектонско решение на населбата, на кој беа повикани четири домашни и три странски фирми. Победи домашната фирма ’Радо инженеринг‘. Претстојниот период ќе го искористиме за изработка на проектите и за обезбедување на потребните одобренија. Планираме да почнеме со изградба напролет наредната година и во зависност од тоа како ќе се одвива работата, комплексот да биде завршен за две-три години. Ќе се гради во три фази, како што се поделени и локациите, и како ќе се изгради една фаза така ќе се продава“, појаснува Олумчев.

Според Деталниот урбанистички план, на просторот на некогашното Олимписко село се предвидени содржини за угостителство и апартманско сместување. И во најблиската околина треба да се градат резиденции за потребите на амбасадите во Скопје, со затворен режим на сообраќај. На тој начин и новиот комплекс на „Соравија“ максимално ќе се вклопи во урбанистичкиот план.

Ова е втора голема инвестиција на австриската корпорација „Соравија груп“ во Македонија. Првиот проект беше Бизнис-центарот во Скопје, за кој беше формирана фирма „Сорави центар Скопје“. Австријците го купија Центарот за 10,3 милиони евра и во неговото опремување вложија дополнителни 15 милиони евра. (Б.А.)



Извор: Утрински весник
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Dec-2007 at 01:52
Previous
 
одлично...барем и тој дел да заличи на нешто, иако зградите кој се во околината веќе изградени многу ми се допаѓаат....од кај што живеам може баш убаво да се видат и супер се вклопуваат во околината. Инаку ме израдува кога прочитав дека ќе бидат максимум на 3 ката со поткровје, зашто кај нас знаат на такво место да кренат грдосии од 15 ката само за поише пари да соберат.Nuts
 
После Сончев град и Зајчев рид сега и ова би требало да прерасне у луксузна населба па после Монте Карло да не ни биде равно.Big%20smile
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Dec-2007 at 23:45
..sve e dzabe dodeka ne go iscistat Sutka i sredat starata skopska carsija.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Dec-2007 at 23:52
Originally posted by kire85

Previous
 
одлично...барем и тој дел да заличи на нешто, иако зградите кој се во околината веќе изградени многу ми се допаѓаат....од кај што живеам може баш убаво да се видат и супер се вклопуваат во околината. Инаку ме израдува кога прочитав дека ќе бидат максимум на 3 ката со поткровје, зашто кај нас знаат на такво место да кренат грдосии од 15 ката само за поише пари да соберат.Nuts
 
После Сончев град и Зајчев рид сега и ова би требало да прерасне у луксузна населба па после Монте Карло да не ни биде равно.Big%20smile


некои од нив се превисоки. Незнам кој дал дозвола на пример за оние зелените што се баш кај што беше хотелот во олимписко село. Огромни се. Од сите нови таму највеќе ми се свиѓа една бела зграда малку подоле по патот од олимписко село, од прилике на кривината накај полицијата. Релативно ОК димензионирана и не е кичеста.
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 12-Dec-2007 at 01:54
Originally posted by pbanks

Originally posted by kire85

Previous
 
одлично...барем и тој дел да заличи на нешто, иако зградите кој се во околината веќе изградени многу ми се допаѓаат....од кај што живеам може баш убаво да се видат и супер се вклопуваат во околината. Инаку ме израдува кога прочитав дека ќе бидат максимум на 3 ката со поткровје, зашто кај нас знаат на такво место да кренат грдосии од 15 ката само за поише пари да соберат.Nuts
 
После Сончев град и Зајчев рид сега и ова би требало да прерасне у луксузна населба па после Монте Карло да не ни биде равно.Big%20smile


некои од нив се превисоки. Незнам кој дал дозвола на пример за оние зелените што се баш кај што беше хотелот во олимписко село. Огромни се. Од сите нови таму највеќе ми се свиѓа една бела зграда малку подоле по патот од олимписко село, од прилике на кривината накај полицијата. Релативно ОК димензионирана и не е кичеста.
 
Имаш право, дека е малку претерано во висина, ама на изгледот немам замерки..... белата зграда на кривината доле и мене ми праи ептен мерак.....типско мало зградиче, на топ локација со супер поглед....само да служи како пример за останатите....
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 12-Dec-2007 at 22:14


kire... ја исчепкав белата зграда од мојата архива



а еве ги и тие животните веднаш до олимписко село. Мене ми се премногу просечни за таа локација (освен што се преголеми)




Edited by pbanks - 12-Dec-2007 at 22:20
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 12-Dec-2007 at 23:57
Previous
 
хехе супер изгледа стварно, нема што!! Форумов е добар за тие шо не живеат у Скопје, па у носталгични дани идам на страницава и си гледам слики....Smile
 
Мене омилена станбена зграда у Скопје ми е таа на ќошот до Универзална. Со плаво стакло што има делумно напред.......коа возам го избегавам тој дел од партизанска да не згазам некој.....Big%20smile


Edited by kire85 - 13-Dec-2007 at 00:00
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 13-Dec-2007 at 00:36
Само за тебе, од мојата архива

Big%20smile Big%20smile Big%20smile Big%20smile Big%20smile

1


2


3



Edited by Cloverstack - 13-Dec-2007 at 00:40
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 13-Dec-2007 at 00:53
BananaBananaBanana
 
ФАЛА ТИ!! Ми го разубави денот!!!!Big%20smile
 
Лепенката што е до неа, на слика 3.......кога ја доградија целосно? Јас последен пат у Скопје бев у Септември и мислам дека тогаш уште не беше готова....?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 13-Dec-2007 at 03:15
Во врска со тие зелените згради на Водно... Не ми е јасно зошто завладува хистерија кога треба да се гради нешто ниско на огромни ливади у центар, а на Водно не е проблем да се гради невкусно високо Roll%20eyes

Кој го правел и одобрил тој ДУП Bash  Мотивите се јасни, ама вакви работи мораат да се санкционираат!


Edited by Cloverstack - 13-Dec-2007 at 03:16
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-Dec-2007 at 20:56
еве рендери со лош квалитет (фотки од најновата Порта 3).

1 место РАДО дизајн


2 место ДСЦ дизајн


3 место Такт инженеринг


Јас сум задоволен со изборот Banana. Ми се свиѓа и второ место а трето место не ми свиѓа за оваа намена (резиденцијални објекти) иако проектот не е лош.

Cheers
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 29-Dec-2007 at 21:11
Исто би ги пласирал - а проектот сам по себе е супер

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Dec-2007 at 22:21
Тешко е да се коментира од вакви печатени црно бели рендери, ама победникот и второто место ми изгледаат сосема ОК. Третиот не ми изгледа баш нешто „идилично“, а за таа локација мислам дека мора да има таков „шмек“ Smile
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 29-Dec-2007 at 22:27
Проект од РАДО за Олимписко село но со датум од 2006 и нема врска со победничкото решение. Можеби овој проект бил спремен за претходниот инвеститор кој уствари требаше да го гради овој комплекс. Добро што имало нов конкурс овој проект не ми се свиѓа

1


2


3


4

Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 30-Dec-2007 at 02:13
и мене ептен ми се допаѓа победничкиот проект.....изгледот 100% го оправдува епитетот луксузен резиденцијален комплекс....Најубав елемент според мене, а можеби и пресуден за победата на проектот на РАДО се големите панорамски стакла кој се речиси низ целиот преден дел на становите....тоа е типичен и неизбежен елемент на станови од ваков вид и овозможува од местоположбата на објективе прекрасна глетка на Скопје, поготово навечер...само напред!!Cheers

А иначе има некој информација колку вкупно вакви единици ќе се изградат?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 30-Dec-2007 at 02:17


21 објект од овој тип веројатно + еден поголем објект со висина до 17м кој треба да биде хотел (овие имаат висина до 11м). Целата парцела која ја купи Соравиа е скоро 20,000sqm
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 30-Dec-2007 at 02:31
Previous

одлично.....навистина ветува овој проект....едвај чекам да се заврши! А за кој хотел станува збор уште е рано да се збори или...?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 30-Dec-2007 at 02:40


немам претстава сеуште нема никаква најава
Back to Top
natasa View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 13-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote natasa Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 13-Mar-2008 at 11:41
Dali nekoj znae koj ja prodava zelenata zgrada /stanovite na vodno?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.