build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Агенција за електронски комуникации

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
theone View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote theone Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Агенција за електронски комуникации
    Posted: 27-Apr-2010 at 13:37
Зградата на Агенцијата за електронски комуникации (онаа лепенката до Археолошки музеј ) ќе почне да се гради во некое догледно време. Агенцијата даде објава за набавка односно:  Изведување на градежни и градежно-занаетчиски работи за изградба на административен објект на Агенцијата за електронски комуникации, според Изведбен проект со сите фази.
Повеќе инфо на линкот :


http://www.aek.mk/index.php?view=article&catid=42%3Anabavki&id=458%3Aizveduvanje-na-gradezni-i-gradezno-zanaetciski-raboti-za-izgradba-na-administrativen-objekt-na-aek-spored-izvedben-proekt-so-site-fazi&format=pdf&option=com_content&Itemid=82&lang=mk
Back to Top
Alex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jun-2009
Location: Paris / Ohrid
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Alex Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 22-Mar-2011 at 19:55

Новата зграда на АЕК ќе чини 8,5 милиони евра

вторник, 22 март 2011, 16:56

Почнува изградбата и на последната зграда од Скопје 2014-та на левата страна на Вардар, барем според анимацијата за проектот. За 8,5 милиони евра скопски Гранит ќе ја гради новата Агенција за Електронски комуникации. Тендерот го добиле во конкуренција со осум понудувачи иако не биле најевтини. Според објавата парите се за „ изведување на градежни и градежно-занаетчиски работи во сите фази“. Зошто е избрана поскапа понуда, од чии пари ќе се финансира проектот и уште колку се планира да се потрошат на новата барокна зграда од Агенцијата ветија одговор, но подоцна не најдоа време за изјава.

Со новата зграда на Агенцијата се заокружува потегот од мостот Гоце Делчев до црквата „ Св. Богородица“. Во различна фаза на градба се Стариот Театар, Музејот, Уставниот Суд, Агенцијата, Јавното Обвинителство и на крај Министерството за надворешни работи.

И додека проектот се комплетира на левата, повторно се актуелизираат проблеми на десната страна на Вардар. Пред десет дена министерството за транспорт го продаде земјиштето за хотел и офицерскиот дом на грчкиот бизнисмен Кондоминас. Денеска Рамадан Рамадани предупреди- таму смеела да се гради само Бурмали џамијата.

- „Од зборовите ќе преминеме на песна. Можеби ќе организираме свечено пеење пред Владата на нов ремикс “кој не ја слуша песната, ќе ја слушне олујата“, па можеби така со песна ќе не’ разберат подобро. Ние ќе пишуваме писма до најголемите светски чинители, почнувајќи од Барам Обама за да им ја кажеме нашата загрижувачка ситуација“ - изјави меѓу другото Рамадан Рамадани од коориданитивното тело за обнова на Бурмали џамијата.

Со зградата за Агенцијата за електронски комуникации проектот Скопје 2014-та ја надмина сумата од 160 милиони евра. Се е како на анимацијата за Скопје 2014-та, од летниковецот па до триумфалната порта. Не се исти само парите. Се предвидуваа 80, а веќе е под знак прашање дали ќе покријат и 200 милиони евра.

Александар Димитриевски


http://www.time.mk/read/cc8806a1d6/4594e38218/index.html

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 22-Mar-2011 at 20:05
Ајде одма да поделиме, да не се дозаплеткаме во општата нишка.


Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-Mar-2011 at 20:30
Ме интересира дали е опфатен со парцелата таа чудната скулптура како цилиндар што е? И дали ќе се бута?

Edited by FoSsiL - 22-Mar-2011 at 20:30
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 23-Mar-2011 at 09:26
Оваа зГРаДА ми е три скалила подолу од триумфалната порта. Не само што апла е лупната да го скрие и последното видливо делче од комерцијална банка (и тоа убавиот дел од комплексот на банката), туку ќе отсече и секаков поглед кон МОБ, и уште поважно, Филхармонијата.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3814
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 23-Mar-2011 at 13:16
Originally posted by alexgizh

Оваа зГРаДА ми е три скалила подолу од триумфалната порта. Не само што апла е лупната да го скрие и последното видливо делче од комерцијална банка (и тоа убавиот дел од комплексот на банката), туку ќе отсече и секаков поглед кон МОБ, и уште поважно, Филхармонијата.


Se soglasuvam so tebeCheers
Barem ovaj objekt da ne se izgradese, kje se spasese barem malku toj prostor!
Jas kako i predhodno, stariot mal ring, kade bese planirano da se gradi amfiteatar vo celiot toj prostor, bese najdobrata idea!Ova ovde kako zid, vednas lepeni do kejotWallbash
Ne mi se dopagja i nikogas nema da mi se dopadne, se e poradi lokacijata.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 23-Mar-2011 at 14:11
Зградата е ОК и баш ќе го затскрие грдиот изглед на театарот а не ми е јасно што толку за зградата за комерцијална банка која е ионака социјалистичка градба. Се на се добро ќе се вклопи поради околните објекти од ист тип.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 23-Mar-2011 at 14:22
Еее, нема купола? ццц. Зградава била ОК? Дајте бе луѓе, видете ја маркицава само, ова е мизерија невидена.

А кејот што го пишува на планот? Под зградата ќе оди?
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1302
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 23-Mar-2011 at 14:36
Originally posted by Supervisor

Зградата е ОК и баш ќе го затскрие грдиот изглед на театарот а не ми е јасно што толку за зградата за комерцијална банка која е ионака социјалистичка градба. Се на се добро ќе се вклопи поради околните објекти од ист тип.


Mene pak ovaj red od zgradi pred mnt mi e najomarzeniot del od skopje 2014,nitu komercialna ne kojznae kolku grda za da se krie,plus so edna dobra rekonstrukcija mozese da izgleda mnogu poubavo(vidi go proektot za stopanska i ke ti bide jasno sto mozi da se napravi od stara sociajlisticka zgrada).
No toa ne e najvaznoto,za mene e katastrofalno gusenjeto na prostorot i pokrivanjeto na MNT.Mene licno mnogu mi se bendisuvase postavenosta i preminot MNT-Kej.

A za toa deka ke se vklopi vo prostorot so novite zgradi,ke se vklopi,no ne mislis li deka site tie zgradi gi nasadija od nistoto,bez da odgovaraat na nisto,pa duri sega site stari gradbi treba se prilagodat na noviot antiko-neo-barok so reflektiracki stakla stil.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 23-Mar-2011 at 14:42
1.9 metri e ostaveno sloboden prostor za pesaci .. doma hodnikot mi e posirok ..  Wallbash analizi nekakvi za protocnost imaat napraveno ?? 3ca pecasci mozat da se razminat samo Crazy.  zborame za glaven grad na drzava ili planirame pak palanka da go pravime ??!!!  p.s. ova vazi i za preostanatite 3 objekti


Edited by G.I. Joe - 23-Mar-2011 at 14:44
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 23-Mar-2011 at 15:23
Originally posted by Supervisor

Зградата е ОК и баш ќе го затскрие грдиот изглед на театарот а не ми е јасно што толку за зградата за комерцијална банка која е ионака социјалистичка градба. Се на се добро ќе се вклопи поради околните објекти од ист тип.


Ништо корисно од овој пост. Ретко сум изреволтиран за да реагирам на ваков начин. Меѓу другото, МОБ не е веќе театар одамна, се гледа колкава Ви е културата и посетувањето на културни настани, а и незнам по кој пат треба некој да повтори дека не постои нешто како социјалистичка архитектура.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Mar-2011 at 16:02
Банката, па и она како е поставена на косо, нити е зграда нити не е. А и нема баш да изгледа непополнета линија. Може ќе им беше подобра опција тој ресторанот да го откупат и уклопат или срушат.
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-Mar-2011 at 16:22
sega mene edna rabota ne mi e jasna, izmegu agencijava i financiskata policija ke bide li toj amfiteatarot ili ovie dve zgradi ke bidat spoeni?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-Mar-2011 at 16:27
Испомешале нешто. Во дуп-от си постои амфитеатараот а во клипот го нема. Сепак дупот е официјалната верзија, имало и најави амфитеатарот, така да ќе се прави.
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-Mar-2011 at 20:04
znaci ke se izgradi amfiteatarot, i teoretski pozadi nego ili pa amfi teatarot ke bide vo nekoja smisla kako vlez kon filharmonijata ? posto filharmonijata bi se naogala pozadi nego taka?
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-Mar-2011 at 20:13
Според мене непотребно силување на толку мал простор бутат огромен број на објекти како Јапан да сме и да немаме место. Неколку објекти како што се овој и филхармонијата можеа да ги поместат на лево веднаш до новиот театар. Според мене многу подобар ефект се постига кога околу објектот има поголем простор со што самиот објект добива на значење и доага до израз неговата евентуална убавина.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-Mar-2011 at 21:41
Нејасно е до крај како планираат да го изведат трибинскиот дел од амфитеатарот. Ќе беше фино да го уклопат во рамки на долниот дел од кејот па во слободно време да биде како некои скали од долниот дел на кејот до горниот каде што се филхармонија и операта. Прашувам зашто на планот се гледаат трибините како пресечени.
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 23-Mar-2011 at 22:04
И јас го делам мислењето дека локацијата не чини.

МОБ е доста маркантна и убава градба...
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-Mar-2011 at 22:31
На местово на зградава баш фино ќе дојдеше една отворена пешачка зона, можда мал ресторан и кафуле и отворени тераси. За мерак.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 23-Mar-2011 at 22:46
Originally posted by N23

На местово на зградава баш фино ќе дојдеше една отворена пешачка зона, можда мал ресторан и кафуле и отворени тераси. За мерак.


Ресторан на локацијата веќе има, само е оставен на забот на времето. Горната закосена платформа на времето беше прекрасен ресторан со поглед на Вардар и на кејот.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.