build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Агенција за електронски комуникации

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 381
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 31-Jan-2014 at 10:58
Koj gi odbiral ovie kafeavi ramki  za prozorci nenormalna rabota!!! Mnogu loso da ne recam evtino na ovaa fasada smo drvo odgovara barem taka mislam QuestionDump
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 01-Feb-2014 at 14:41
Некои „интересни“ детали од зградата...


DSC02711 by george k. 1981, on Flickr


DSC02712 by george k. 1981, on Flickr


DSC02713 by george k. 1981, on Flickr

И местото каде што „старото“ го допира „новото“.


DSC02714 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 01-Feb-2014 at 14:43
На долната слика се приметува неверојатен фушерај во изведбата. 
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 01-Feb-2014 at 15:26
Како е возможно вакво нешто да му се случи на еден град во 21 век? Сеуште не успеав да си објаснам на себе. Јас сум убеден дека вакво нешто не се случувало ни во камено доба.
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 01-Feb-2014 at 15:50
Originally posted by Еден Дечко

Како е возможно вакво нешто да му се случи на еден град во 21 век? Сеуште не успеав да си објаснам на себе. Јас сум убеден дека вакво нешто не се случувало ни во камено доба.


У каменото доба, немало избори+ТВ со кои може да се манипулираат „паметниве људи“.
Back to Top
Gogomk View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Gogomk Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 01-Feb-2014 at 21:37
Majko moja mila....Pa tova , Blazo, ne e normalno...
Mayor of the Lazy Town
Back to Top
Gogomk View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Gogomk Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 01-Feb-2014 at 21:38
Mislev na Djole, de ,i na objavenite sliki...
Mayor of the Lazy Town
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 381
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 02-Feb-2014 at 01:23
ова за 5 годни само ќе паѓа DumpSuicide
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 02-Feb-2014 at 13:55
Крајот на светот, upgrade би било за Ск2014.
Traveling.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1895
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 02-Feb-2014 at 16:56
denes prv pat bev od taa strana na mostot oko da gi vidam od blisku zgradive. uzasno izgledaat site detali, mnogu loso.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1766
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 02-Feb-2014 at 19:44
Последната слика изгледа како објектот да е изграден пред десетици години, ужасно е!
Може за да изгледа постаро намерно е направено така нели
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 02-Feb-2014 at 22:33
Originally posted by alexsend

Последната слика изгледа како објектот да е изграден пред десетици години, ужасно е!
Може за да изгледа постаро намерно е направено така нели
сепак се работи за фушерај, бидејќи мислеле никој нема да ја види таа страна Roll%20eyes

го видов и јас објектот од блиску, и на некои делови гипсот е сечен и искршен, а тоа што се растекло не е исчистено
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 03-Feb-2014 at 00:55
Не заборавајте како настана идеата за еден ваков објект, главната намена беше да го до-покрие она што не можеше археолошки. Значи секако не е битно што има и како изгледа тоа позади, туристите такви работи не ги замараат.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 03-Feb-2014 at 02:54
Originally posted by Еден Дечко

Не заборавајте како настана идеата за еден ваков објект, главната намена беше да го до-покрие она што не можеше археолошки. Значи секако не е битно што има и како изгледа тоа позади, туристите такви работи не ги замараат.
најидиотскиот дел е што сега, кога им тргна со фасадиве, ќе го префасадираат и тоа што го криеја... значи воопшто немало потреба од објективе Suicide
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1895
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 03-Feb-2014 at 11:51
a najpsihoticen del od celata celina e sto se meshaat zeleni, bronzeni, mermerni i gipsani skuplturi na edno mesto, prosto neverojatno na kakvi drogi se osmisluvalo ova
Back to Top
ArChJaZz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote ArChJaZz Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 03-Feb-2014 at 19:59
Не ми се допаѓа нивото на обработака на детаљите. Ако веќе се запнало да се прават објекти во класични стилови, барем детаљите треба да бидат префинети и совршени, а не непрофесионално нашлакани. Во објектите од класичните стилови од највисоко значење е да се усогласат текстурите и тоновите на материјалите и сето тоа да се изработи со најпрефинет мајсторлук. Ова го велам поради фактот дека во објектите од класичните стилови нема можност за просторно-волуменски одстапки од основните геометриски тела, но нема ни можност ни за нивно комбинирање се со цел да се добие развиен и пософистициран волумен кој би соодветствувал со денешното „просторно размислување“, а не „сликовно или рамнинско решение“. Аналогно на оваа анализа би требало да се сфати дека единственото нешто на кое би требало да се обрне многу внимание е декорацијата т.е. трето-степена пластика и делумно второ-степена пластика и нивното ниво на изработка и обработка. Да заклучам за крај дека единствената работа која би требало да биде некаква позитива за овој стил на зграда е промашен.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1895
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 03-Feb-2014 at 22:05
porano mislev deka nekoj so mnogu los vkus stoi pozadi ova, no kako se najavuvaat i zavrsuvaat proektive vo centarot na skopje, se poveke mislam deka tuka se razoti za nekoj revolt kon graganite na centar izmeshano so korupcija od nevideni razmeri
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12028
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 10-Feb-2014 at 02:32
Не престанува да ме фасцинира објектов...

Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 10-Feb-2014 at 09:37
8 милиони евра за ова.....ѓубре...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12028
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 10-Feb-2014 at 12:29


Не си во тек пријателе... бива ли нешто без анекси? Ако не испливаат на површина уште анекси, досега цената е 10,6 милиони:
http://www.build.mk/?p=27356

Со пораст на цената од 8,5 на 10,6 милиони евра (ако остане на тоа), во ова перверзно време дури можам да кажам дека треба да бидеме и задоволни, бидејќи за други објекти мафијата наречена Ск2014 покажа далеку помала воздржаност.

И тоа е тоа... за оваа брбушка 10,6 милиони, а кога треба некоја минорна сума за некоја вистинска потреба, тогаш државата нема пари.


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.