build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Агенција за електронски комуникации

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 23-Mar-2011 at 23:29

Да да знам кој ресторен е, таму бев еднаш на свадба. Мислев на тоа да на средина од слободниот простор се постави нешто ко кафич со маси надвор и ко што викаш за ресторанот горе да профункционира. Испаѓа дека главната интенција е сеа тој поглед кон КБ и МОБ целосно да се затвори. Иначе при една моја посета на НОВА, видов како еден од крововите е прекриен со трева и изгледаше одлично. Кога би биле креативни, па дел од накривените површини на МОБ да ги покриат со трева или нешто сл, доколку е тоа изводливо, па од другата страна на кеј да се добиеше еден поубав видик. Сега единствено што останува е зградава да не личи ко лименка коа ќе ја изградат.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8994
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 23-Mar-2011 at 23:36
Originally posted by N23


Да да знам кој ресторен е, таму бев еднаш на свадба. Мислев на тоа да на средина од слободниот простор се постави нешто ко кафич со маси надвор и ко што викаш за ресторанот горе да профункционира. Испаѓа дека главната интенција е сеа тој поглед кон КБ и МОБ целосно да се затвори. Иначе при една моја посета на НОВА, видов како еден од крововите е прекриен со трева и изгледаше одлично. Кога би биле креативни, па дел од накривените површини на МОБ да ги покриат со трева или нешто сл, доколку е тоа изводливо, па од другата страна на кеј да се добиеше еден поубав видик. Сега единствено што останува е зградава да не личи ко лименка коа ќе ја изградат.


Апсолутно тоа е една од главните цели.

Повторно немаше да го оправдам СК2014, но ќе бев многу помалку разочаран доколку се работеше само за естетски но не и за урбанистички криминал.

Во урбанистички криминал го вбројувам редот згради од Уставен суд до новото МНР, црквата на плоштад и триумфалната капија.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 24-Mar-2011 at 01:03
Потпис за триумфалната капија и црквата. Но не ми е јасно, кога се прикажа видеото, зошто од КБ никој не излезе јавно да каже дека се затвора видикот кон нивната зграда. Ако уставен ете ради естетски изглед мораше да помине, ова зградуле сигурно можеше со притисок од јавноста да биде тргнато. Вака иаме античка градба (судот), па овој АЕК во некој италијански стил, па недефинираната зграда на финансиската полиција (мислам беше тоа) и на крај една зграда со некаков микс. Јас не бев критички настроен кон проектов се додека не ја започнаа капијата, а со овој АЕК-ов се достигнува врвот. Се прашувам само какво ќе биде разминувањето меѓу зградава и КБ.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 24-Mar-2011 at 01:50
Originally posted by pbanks


Во урбанистички криминал го вбројувам редот згради од Уставен суд до новото МНР, црквата на плоштад и триумфалната капија.

se nadevam ke docekame da gi doznajme so ime i prezime odgovornite za ovaj kriminal , posto jas kako arhitekt ne veruvam deka ima nekoj kolega so bi postavil tamu objekti samo za da se pokrijat drugi objekti . toa nema nisto zaednicko so arhitekturata i urbanizmot .. site politicari dali levi ili desni si dozvoluvaat premnogu i mislam deka e redno da gi trgnat racete od nasata struka ......  p.s dali ne ve potsekja fasadata na AEK na fasadata od krivata kula vo Piza  ? Big%20smile 


Edited by G.I. Joe - 24-Mar-2011 at 01:53
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 24-Mar-2011 at 17:54
eve tuka bas se gleda agencijata i amfiteatarot

Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 368
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 24-Mar-2011 at 19:39
bljak....the end
.....   .......
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 24-Mar-2011 at 22:12
Originally posted by G.I. Joe

Originally posted by pbanks


Во урбанистички криминал го вбројувам редот згради од Уставен суд до новото МНР, црквата на плоштад и триумфалната капија.

se nadevam ke docekame da gi doznajme so ime i prezime odgovornite za ovaj kriminal , posto jas kako arhitekt ne veruvam deka ima nekoj kolega so bi postavil tamu objekti samo za da se pokrijat drugi objekti . toa nema nisto zaednicko so arhitekturata i urbanizmot .. site politicari dali levi ili desni si dozvoluvaat premnogu i mislam deka e redno da gi trgnat racete od nasata struka ......  p.s dali ne ve potsekja fasadata na AEK na fasadata od krivata kula vo Piza  ? Big%20smile 

Некои од авторите се познати, УС е на Слободан Живковски, Театарот на Јован Стефановски Жан, ВМРО музејот на Зоран Петров, а уште се спомнуваат и Мангаровски, Божиновски, Паско Кузман (???), Марјан Камиловски (???) и други. 

Овие шо се за резил ок, ама јас лично вината/одговорноста најмногу ја гледам во нарачателот на објектите кој ги има поставено параметрите за изглед на истите и ги има измислено маркиците во најневозможни локации. 

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 24-Mar-2011 at 22:22

Originally posted by N23

Потпис за триумфалната капија и црквата. Но не ми е јасно, кога се прикажа видеото, зошто од КБ никој не излезе јавно да каже дека се затвора видикот кон нивната зграда. Ако уставен ете ради естетски изглед мораше да помине, ова зградуле сигурно можеше со притисок од јавноста да биде тргнато. Вака иаме античка градба (судот), па овој АЕК во некој италијански стил, па недефинираната зграда на финансиската полиција (мислам беше тоа) и на крај една зграда со некаков микс. Јас не бев критички настроен кон проектов се додека не ја започнаа капијата, а со овој АЕК-ов се достигнува врвот. Се прашувам само какво ќе биде разминувањето меѓу зградава и КБ.
 

После свадба - тапани, ко што се вика. Big%20smile 

А за врв, односно дно, баш и не сум сигурен. Мислам дека секој објект во „проектов“ е во конкуренција за таа позиција. Башка сеуште не сме виделе се (хинт: барокно панорамско тркало.

Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 25-Mar-2011 at 00:20
Originally posted by fichot

Originally posted by G.I. Joe

Originally posted by pbanks


Во урбанистички криминал го вбројувам редот згради од Уставен суд до новото МНР, црквата на плоштад и триумфалната капија.

se nadevam ke docekame da gi doznajme so ime i prezime odgovornite za ovaj kriminal , posto jas kako arhitekt ne veruvam deka ima nekoj kolega so bi postavil tamu objekti samo za da se pokrijat drugi objekti . toa nema nisto zaednicko so arhitekturata i urbanizmot .. site politicari dali levi ili desni si dozvoluvaat premnogu i mislam deka e redno da gi trgnat racete od nasata struka ......  p.s dali ne ve potsekja fasadata na AEK na fasadata od krivata kula vo Piza  ? Big%20smile 

Некои од авторите се познати, УС е на Слободан Живковски, Театарот на Јован Стефановски Жан, ВМРО музејот на Зоран Петров, а уште се спомнуваат и Мангаровски, Божиновски, Паско Кузман (???), Марјан Камиловски (???) и други. 

Овие шо се за резил ок, ама јас лично вината/одговорноста најмногу ја гледам во нарачателот на објектите кој ги има поставено параметрите за изглед на истите и ги има измислено маркиците во најневозможни локации. da i jas pred se mislev na toj so nametna tamu da se vcrtaat markici posto ne veruvam deka nekoj od strukata dobil takva brilijantna idea ..zboram za od Ustaven do MNR objektite
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 30-Mar-2011 at 14:37
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 30-Mar-2011 at 14:50
lsl od kade gi naogjas ove sliki ? prisustvuvas na nastanite ? se shalam  Big%20smile btw ocekuvav nekoe odvratno resenie ko ova
Back to Top
Mobile View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 19-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mobile Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 30-Mar-2011 at 15:06
od www.makfax.com.mk ili www.mia.com.mk

samo go mrzelo da ja namali fotkata malce pred da ja postira
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 30-Mar-2011 at 15:52
На 3д визуелизацијата објектов беше дупло подолг од ова што е прикажано сега, а сега е и поразличен, да не речам пофин и поскромен од тој на визуелизацијата Ама па ова сега повеќе ми изгледа на приватна куќа одошто на административен објект.

Edited by HugoGoulding - 30-Mar-2011 at 16:01
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 30-Mar-2011 at 16:08
kukjava voopsto ne soodvetstuva na namenata ..rezil 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 30-Mar-2011 at 16:55
Заборавив да наведам извор, од миа е. Намерно ја оставив колкава што е да се види попрегледно. Некако многу ми е брзан проектов, како за два дена да го склопиле. Другите згради имаа подобори рендери од оваа.

Edited by lslcrew - 30-Mar-2011 at 16:59
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 30-Mar-2011 at 23:55
Ајдеее.. шо уба чорбаџиска АЕК ќе имаме, така така, пу машала! 
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1302
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 31-Mar-2011 at 02:25
Originally posted by fichot

Ајдеее.. шо уба чорбаџиска АЕК ќе имаме, така така, пу машала! ,me iznasmej

iskreno kazano poveke mi se bendisuva ovaa otkolku onaa od videoto,do kakvo deredze dojdovme da se raduvame na pomalku losoto
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 31-Mar-2011 at 03:00
Originally posted by fichot

Ајдеее.. шо уба чорбаџиска АЕК ќе имаме, така така, пу машала! 


LOL 
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 31-Mar-2011 at 08:14
Епа мило ми е шо Ве насмеав.. а столбовиве гледам сите три стила успеале да ги убацат.. ќефои.

Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 31-Mar-2011 at 11:33
Originally posted by fichot

Епа мило ми е шо Ве насмеав.. а столбовиве гледам сите три стила успеале да ги убацат.. ќефои.Махери
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.375 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.