build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Агенција за електронски комуникации

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 01-Apr-2011 at 13:05
Фантастичен cyber-design на Вангел Б и Јован Ж или кој и да е тој што го измисли квази стилов, баш е електро зградава....

Во продолжение победникот на конкурсот за новата зграда на албанскиот парламент, Coop Himmelb(l)au....за сите што се во дилема дали сме заостанати и дали уште назадуваме...
Уште имам надеж дека барем соседите ќе не натераат да размислуваме напредно, а не да бидеме вакви копуци (посебно не во однос на земји као Албанија, без навреда)...
http://www.dezeen.com/2011/04/01/parliamentary-complex-of-the-republic-of-albania-by-coop-himmelblau/

MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 01-Apr-2011 at 14:54
И сега ќе се појави некој што ќе рече: „Абе ај што е ова, челик, стакло, плочки некои, без душа, без традиција...за три години никој нема да ја рецка итн.“
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 01-Apr-2011 at 20:20
Албанскиов парламент е феноменален Eeek
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 02-Apr-2011 at 00:35
мене една работа не ми е јасна, нели таму некаде измеѓу требаше да има и амфитеатар? па каде ќе ги спикаат сите содржини???
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 02-Apr-2011 at 01:59
ми се плаче. Свака им част на Албанците.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 02-Apr-2011 at 12:33
@zabegan: на постот од спејсмен на сликата се гледа и амфито. Она што, за жал, нема да се гледа е единствениот објект (од новиве) кој нешто вреди - Филхармонијата. 
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 03-Apr-2011 at 10:03
Originally posted by Dave Gahan

Фантастичен cyber-design на Вангел Б и Јован Ж или кој и да е тој што го измисли квази стилов, баш е електро зградава....

Во продолжение победникот на конкурсот за новата зграда на албанскиот парламент, Coop Himmelb(l)au....за сите што се во дилема дали сме заостанати и дали уште назадуваме...
Уште имам надеж дека барем соседите ќе не натераат да размислуваме напредно, а не да бидеме вакви копуци (посебно не во однос на земји као Албанија, без навреда)...
http://www.dezeen.com/2011/04/01/parliamentary-complex-of-the-republic-of-albania-by-coop-himmelblau/
Oва ако некој го смета за убаво, треба да се лечи...     Изгледа како расходована локомотива.

Не дека зградата на АЕК е убава... ДАЛЕЕЕЕЕЕКККККУ од тоа, катастрофа е и на лошо место е.

Мислам дека за Скопје ќе биде феноменално за некоја деценија да направи едно децентрализирање на институциите од типот на сите овие што се градат сега, плус резиденции, парламент и влада, да се дислоцираат некаде во насока кон петровец - на бришан простор да се изгради инфраструктура, поврзани објекти, еден вид на политички центар на државата, надвор од економскиот центар, кој ќе си остане каде што е сега.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 368
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 03-Apr-2011 at 10:10
па по логика така и се зонираат функциите на еден град, барем според модерните учебници и примери.
Меѓутоа сега беше таков моментот па затоа се се начука така блиску, ќе покаже времето колку било паметно од повеќе аспекти.
Инаку парламентов на Албанија е сосема ОК ако го поддржува околината, што е еден од главните постулати на успешно практуцирање на архитектурата.
.....   .......
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 03-Apr-2011 at 10:11
Originally posted by krale

 

Oва ако некој го смета за убаво, треба да се лечи...    
 
Крале, крајно време е да престанеш со навредите кон другите членови. Еве јас мислам дека е убав проектот за парламентот во Албанија, па посочи ми каде да одам да се лечам. Аман веќе со вакви коментари, еден аргумент, еден факт да видовме. Не ли приметувате дека го срозувате нивото на форумот со вакви навивачки коментари.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 03-Apr-2011 at 11:16
Ова горе ме потсеќа на МНТ во некаков си модерен стил. Токму затоа објектот е ОК и ќе се вклопи со околината.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 03-Apr-2011 at 14:28
Се извинувам ако некој се најде навреден.

Сепак мене проектот ама воопшто не ми се допаѓа. На се личи (од рафинерија, до расходована локомотива), ама на парламент не личи. Замислете си го ова во индустриска зона и ќе личи... во центар на град??? Бљак.

А исто е и нефункционална.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 302
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 03-Apr-2011 at 15:10
Originally posted by krale

Се извинувам ако некој се најде навреден.

Сепак мене проектот ама воопшто не ми се допаѓа. На се личи (од рафинерија, до расходована локомотива), ама на парламент не личи. Замислете си го ова во индустриска зона и ќе личи... во центар на град??? Бљак.

А исто е и нефункционална.

А ги виде сликите на страната?
И јас додека не ги видов си мислев што направиле овие, но потоа се изненадив позитивно.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 03-Apr-2011 at 16:24
Back to Top
Tuvok View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Tuvok Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 03-Apr-2011 at 17:10
Мене ова ми личи како некоја станбена барокна или каква и да е зграда. Јасно ми е дека мораше некајва ваква или сл зграда за да се вклопи со другите во низата ама можеле нешто друго да сместат во оваа зграда. Агенција за електронски телкомункации во тип од зграда кој потсеќа на времиња кога не знаеле што е тоа струја а камоли елктронска комуникација.

оф топик
Добро е Албанците што сакаат да градат модерно и да експериментираат за тоа имаат подршка, ама зградава за парламентот навистина не е ништо посебно.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 368
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 03-Apr-2011 at 17:20
Суперпонирани стилови, арки и колонади, Змаеви и ...што би рекол Балканскиот мегацар.......
 
.....   .......
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 03-Apr-2011 at 17:36
Албанскиов star Trek парламент одлично ќе се вклопи со нивниот писта-плоштад.
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 03-Apr-2011 at 18:09
Барем албанците размислуваат во некоја нова насока, за разлика од нас... и Ве молам полека со дискусијата за албанскиот парламент, ако треба ќе отвориме посебна нишка. Оваа нишка е за АЕК.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 04-Apr-2011 at 08:52
Originally posted by krale

Oва ако некој го смета за убаво, треба да се лечи...     Изгледа како расходована локомотива.

Мислам дека за Скопје ќе биде феноменално за некоја деценија да направи едно децентрализирање на институциите од типот на сите овие што се градат сега, плус резиденции, парламент и влада, да се дислоцираат некаде во насока кон петровец - на бришан простор да се изгради инфраструктура, поврзани објекти, еден вид на политички центар на државата, надвор од економскиот центар, кој ќе си остане каде што е сега.

Дај олабави малку, пошо ако сме веќе таму истото и јас го мислам за „квази-барок“ фановите па не улетав со клизачи, туку со конкретен контра-пример што се случува во исто време на 200-300km полево-подесно од Скопје, а очигледно е дека не се работи за гипсани „лабудови и лавови“...

За вториов дел т.е градење на нов административен град - многу е невкусно вака попалени фанови на 2014 да давате вакви предлози откога му се удри секира во лицето на Скопје и откога се потрошија тешки милиони ( и допрва ќе се трошат) да давате вакви луди „ала-дубаи“ идеи - дека можеме да се луксузираме и така лесно да си лупаме пари за јавна администрација, као да пливаме во пари...а од истата таа, т.е од 2/3 од нејзе треба под итно да се отарасаме...

Originally posted by alexgizh

... и Ве молам полека со дискусијата за албанскиот парламент, ако треба ќе отвориме посебна нишка. Оваа нишка е за АЕК.
На повеќето им е полесно да напишат дека зградата е купиште нафрлано железо отколку да пробаат да го прочепкаат проектот или да побараат нешто повеќе за Coop Himmelb(l)au и нивното значење во современите архитектонски текови...сепак се работи за административни објекти меѓу кои може да се направи паралела - некој создава транспарентен објект симбол на отворено, транспарентно уредување и држава, а некој сака згради извадени од „Процес“ на Кафка...
Посебно има повредени што не ни коментираат во темава што ги боли дека се работи за Албанија, што е добро што не предизвика да гледаме субјективни и многу полоши коментари....може требаше да се пишува за парламентов во тема од типот „од регионот“, ама имам впачаток дека тие не се особено интересни за форумџииве....

Originally posted by Gradinarot

Суперпонирани стилови, арки и колонади, Змаеви и ...што би рекол Балканскиот мегацар.......


MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 04-Apr-2011 at 13:31
Какви фанови на СК2014. Ич не сум фан, ама најсоодветно ти е мислиш со ниски удари ќе постигнеш нешто за поента.

Административниот град е многу евтина варијанта, бидејќи продаваш огромен имот во центар на град (влада, собрание, сите овие згради што се направија, освен музеите и театрите) и градиш негде вон град каде што квадрат те кошта 1е.

Административен град надвор од градот е практично бесплатна работа, ако правилно и добро се планира.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 05-Apr-2011 at 23:27
И ти ќе одиш за ЛК до Петровец? Што ако снема струја и не завршиш работа? Crazy 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.