build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Пресвета Богородица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 15>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Плоштад Пресвета Богородица
    Posted: 03-May-2017 at 21:07
Previous
 
Слични чешми се поставени на кејот кај ГТЦ и на други места, изненадување е тоа што немаше сечење лента при нивното пуштање во употреба. Roll%20eyes
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-May-2017 at 19:39
Не знам дали сте ги забележале новиве чешми на пешачката улица до плоштадов...

За сè има вторпат
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-Jul-2016 at 04:14
Ова треба да иде под темата вандализам и примитивизам.

Шо убо, под сенка си се паркирале, за без пари. Не се будали да паркираат 50 метри подалеку карши Холидеј Ин.

Бреее стока народ.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2422
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 14-Jul-2016 at 00:52
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-May-2016 at 16:04
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 07-Apr-2016 at 15:20
Originally posted by Navigator

Originally posted by zabegan

...а зимно време се виткаат во најлони
"Кога сакаш максимално да ја издраматизираш ситуацијата, направи ги и најлоните на палмите одвратни" - стара кинеска
специјално, во твоја чест, го направив постот помалку драматичен... па после секој нека си одлучува дали дрва завиткани во најлон се прекрасна работа, да не му се наметнувам со мојата драматизација
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 07-Apr-2016 at 13:46
Originally posted by SkopjeZaVardar

"Палмата е поголем филтер на воздухот и од јавор и од бор и од све остало, исечи дрво засади палма" - стара кинеска
Последниот дел ми е сомнителен. Не верувам дека старите кинези биле толку прости да не знаат дека и палмата е дрво. Или можеби парафразираш, не знам...

Edited by Navigator - 07-Apr-2016 at 13:52
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 07-Apr-2016 at 13:37
Ма неее, какви одвратни - најлоните баш се симпатични.

Најбоље и новиве згради да се завиткаат у најлони. Таман да не оштетуваат - на што личи ова, а заврне, одма се љупат фасадите и се витка стиропорот - а плус и нема да се гледа мизерлукот како се направени, па раја нема да се буни толку. И естетски супер ќе си легне.Edited by ebivetre - 07-Apr-2016 at 13:38
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 07-Apr-2016 at 11:31
"Палмата е поголем филтер на воздухот и од јавор и од бор и од све остало, исечи дрво засади палма" - стара кинеска
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 07-Apr-2016 at 09:37
Originally posted by zabegan

...а зимно време се виткаат во одвратни најлони
"Кога сакаш максимално да ја издраматизираш ситуацијата, направи ги и најлоните на палмите одвратни" - стара кинеска
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 06-Apr-2016 at 20:03
Originally posted by King

Originally posted by ehrlich

дрво како и секое друго

Денеска нешто ми тргна да ме засмеваат туѓи коментари Да, секаде каде што е крајбрежна област, не знам дали ти и владејачката партија дали сте слушнале, но Скопје некако нема море.

Веројатно мислиш дека палмиве се отпорни на солена вода, насмеј се пак оваа се кинески континентални палми, прилично отпорни на ниски температури, во Пловдив има десетина кои живеат повеќе од 50-тина години. Швајцарија исто така нема море но има колку и да ти е смешно илјадници засадени палми. Се е во перцепција, однапред дефинирани негативни ставови и спремност да се смееш, па макар и кисело понекогаш.
да точно... во Пловдив ги има десетина и тоа најверојатно на посоодветни локации... во Скопје се поставуваат масовно и манијачки, а зимно време се виткаат во најлони

Edited by zabegan - 07-Apr-2016 at 15:19
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 06-Apr-2016 at 18:48
Originally posted by King

[QUOTE=ehrlich] дрво како и секое друго

Денеска нешто ми тргна да ме засмеваат туѓи коментари Да, секаде каде што е крајбрежна област, не знам дали ти и владејачката партија дали сте слушнале, но Скопје некако нема море.

Веројатно мислиш дека палмиве се отпорни на солена вода, насмеј се пак оваа се кинески континентални палми, прилично отпорни на ниски температури, во Пловдив има десетина кои живеат повеќе од 50-тина години. Швајцарија исто така нема море но има колку и да ти е смешно илјадници засадени палми. Се е во перцепција, однапред дефинирани негативни ставови и спремност да се смееш, па макар и кисело понекогаш.
http://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-photos-palm-trees-lake-lugano-image22287288
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 06-Apr-2016 at 18:45
Originally posted by ehrlich

дрво како и секое друго

Денеска нешто ми тргна да ме засмеваат туѓи коментари Да, секаде каде што е крајбрежна област, не знам дали ти и владејачката партија дали сте слушнале, но Скопје некако нема море.

Веројатно мислиш дека палмиве се отпорни на солена вода, насмеј се пак оваа се кинески континентални палми, прилично отпорни на ниски температури, во Пловдив има десетина кои живеат повеќе од 50-тина години. Швајцарија исто така нема море но има колку и да ти е смешно илјадници засадени палми. Се е во перцепција, однапред дефинирани негативни ставови и спремност да се смееш, па макар и кисело понекогаш.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 731
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 06-Apr-2016 at 17:24
дрво како и секое друго

Денеска нешто ми тргна да ме засмеваат туѓи коментари Да, секаде каде што е крајбрежна област, не знам дали ти и владејачката партија дали сте слушнале, но Скопје некако нема море.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Apr-2016 at 17:20
Веројатно не си во тек, помина модата на колабирање кога ќе се спомене палма, луѓето бргу сфатија дека палмата е дрво како и секое друго, а цената од 500 евра по дрво е идентична како за јавор, даб или костен со таа големина. Ама ако некој мора да е последен.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Apr-2016 at 13:54
Убавото време донесе нови палми

Нови палми се садат денеска околу црквата „Св. Богородица“ спроти МАНУ. Со овие нови садници се зголемува бројот на палмите во Скопје, како и буџетот потребен за нивно одржување во живот.http://www.plusinfo.mk/vest/65302/ubavoto-vreme-donese-novi-palmi-foto

Edited by Џоле - 06-Apr-2016 at 13:54
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2422
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-Apr-2016 at 18:46
Кога, и ако некогаш се среди ДрвоДекор маало може и да има логика. Ама сега не. Плоштадов сам по себе е непотребен, та и мост уште.

Приоритети, што беше тоа?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 03-Apr-2016 at 13:47
мостот има логика... добро беше да имаше мост кај МОБ, кај театарот и тука... проблемот е што еден куп поприоритетни мостови не се изградени до сега...
каде е мостот на Гоце Делчев-АВНОЈ? мостот на Илинденска?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2422
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 02-Apr-2016 at 22:58
Ова ти е како да ставиш бензинска пумпа на сред поле.. па ете за секој случај.
И од двете страни имаш реално неактивен простор и ќе ги поврзуваш со мост? Мостот само по себе ли ќе привлече минувачи? Fuck logic.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3827
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 02-Apr-2016 at 17:35
Нов мост не и толку лошо кога ќе земаш во предвид дека кај паркингот холидеј ин бе никнале и други згради.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.