build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Пресвета Богородица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 12131415>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 31-Mar-2016 at 00:03
оваа ширина, или барем две третини од неа, требаше да биде целиот кеј во рамките на мал и голем ринг... онака како што е дрводекор или делницата од влада до парк
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1904
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 31-Mar-2016 at 10:10
lele kandelabrive na sto licat majko...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12387
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 31-Mar-2016 at 21:29


Барем не пишува ВМРО на нивEdited by Џоле - 31-Mar-2016 at 21:30
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3842
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 31-Mar-2016 at 22:11
Катастроффааааа
Back to Top
MartinX View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 10
  Quote MartinX Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 01-Apr-2016 at 00:18
Originally posted by ЏолеБарем не пишува ВМРО на нивШто е лошо ако пишува ВМРО, баш и би требало...
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 760
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 01-Apr-2016 at 00:23
На што стероиди се канделабриве
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 586
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 01-Apr-2016 at 01:19
Баш се добри ламбиве. Држат одредена линија, една добра боја и естетски лустер (можеше без сонцата, ама основниот концепт е сосема складен). Средувањето на променадава можеби ми е најприкладен проект од ск14.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 01-Apr-2016 at 02:35
што е лошо во канделабри на кои пишува ВМРО? ...па можеби тоа што дури и во Куба нема канделабри... повторувам, канделабри, на кои пишува Viva la revolucion
... еве да речеме и дека нема везе со името партијата и дека е комплетно посветено на историската револуционерна организација... во секој случај е смешно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 01-Apr-2016 at 02:37
Originally posted by hcitrS

Баш се добри ламбиве. Држат одредена линија, една добра боја и естетски лустер (можеше без сонцата, ама основниот концепт е сосема складен). Средувањето на променадава можеби ми е најприкладен проект од ск14.
вистинското прашање тука, е , зошто има дури три различни вида канделабри на толку мал простор?
дури и во истиот ред има различни канделабри... ова тука собраа тоа што им остана вишок од друга плоштади, или што е работава?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 586
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 01-Apr-2016 at 10:40
Pa mozhda si davaa prostor za izbor, koga za nekoj den kje go renoviraat renoviraniot most pred MANU da imaat sloboda da izberat so koj tip na kandelabri da go uskladat.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #271 Posted: 01-Apr-2016 at 16:59
Originally posted by hcitrS

Pa mozhda si davaa prostor za izbor, koga za nekoj den kje go renoviraat renoviraniot most pred MANU da imaat sloboda da izberat so koj tip na kandelabri da go uskladat.
не не, грешка си... тогаш најверојатно ќе ги сменат канделабрите на плоштадот со некои нови, затоа што не одговараат на новите кои ќе се постават на мостот

така отприлика иде планирањето кај нас
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #272 Posted: 02-Apr-2016 at 16:54
Сакаме уште, сакаме уште, сакаме уште...

Уште еден пешачки мост ќе се гради во центарот на Скопје

Владиниот проект „Скопје 2014“ ќе се прошири со уште еден објект – нов пешачки мост што треба да ги спои кејовите „Димитар Влахов“ и „13-ти Ноември“ во централното градско подрачје. Без каква било претходна најава, Градот Скопје денеска го распиша Конкурсот за архитектонско – урбанистичко идејно решение за нов пешачки мост што ќе го поврзе просторот кај „Дрводекор“ со новиот плоштад „Пресвета Богородица“. Од архитектите се бара во своите решенија да ги почитуваат програмските барања, да обезбедат изводливост и одржливост на решението, да гарантираат инвентивност во пристапот на обликувањето и економичност на решението.
Градската власт планира да додели главна награда од 100.000 денари во нето – износ на најуспешното идејно решение, додека второнаградениот труд ќе се стекне со награда од 70.000 денари. Вредноста на третата награда изнесува 50.000 денари, додека Градот Скопје планира и да откупи два труда за кои е подготвен да одвои по 10.000 денари во нето – износ. Заинтересираните автори и архитектонски бироа треба да ги достават своите трудови најдоцна до 4 јули. Членовите на жири – комисијата што ќе одлучуваат при изборот на архитектонско – урбанистичкото решение не се јавно објавени.

Од Град Скопје во изминатиов период не ги објавија причините поради кои е неопходно да се гради нов пешачки мост, и тоа на простор од стотина метри меѓу кои веќе постојат два моста за пешаци и возила. Во деталниот урбанистички план „Голем Ринг – Исток“ е предвиден пешачки мост со пратечки содржини. Градските власти допрва треба да објаснат за какви содржини станува збор.

http://www.build.mk/?p=49557
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3842
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #273 Posted: 02-Apr-2016 at 17:35
Нов мост не и толку лошо кога ќе земаш во предвид дека кај паркингот холидеј ин бе никнале и други згради.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2425
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #274 Posted: 02-Apr-2016 at 22:58
Ова ти е како да ставиш бензинска пумпа на сред поле.. па ете за секој случај.
И од двете страни имаш реално неактивен простор и ќе ги поврзуваш со мост? Мостот само по себе ли ќе привлече минувачи? Fuck logic.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #275 Posted: 03-Apr-2016 at 13:47
мостот има логика... добро беше да имаше мост кај МОБ, кај театарот и тука... проблемот е што еден куп поприоритетни мостови не се изградени до сега...
каде е мостот на Гоце Делчев-АВНОЈ? мостот на Илинденска?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2425
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #276 Posted: 03-Apr-2016 at 18:46
Кога, и ако некогаш се среди ДрвоДекор маало може и да има логика. Ама сега не. Плоштадов сам по себе е непотребен, та и мост уште.

Приоритети, што беше тоа?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12387
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #277 Posted: 06-Apr-2016 at 13:54
Убавото време донесе нови палми

Нови палми се садат денеска околу црквата „Св. Богородица“ спроти МАНУ. Со овие нови садници се зголемува бројот на палмите во Скопје, како и буџетот потребен за нивно одржување во живот.http://www.plusinfo.mk/vest/65302/ubavoto-vreme-donese-novi-palmi-foto

Edited by Џоле - 06-Apr-2016 at 13:54
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #278 Posted: 06-Apr-2016 at 17:20
Веројатно не си во тек, помина модата на колабирање кога ќе се спомене палма, луѓето бргу сфатија дека палмата е дрво како и секое друго, а цената од 500 евра по дрво е идентична како за јавор, даб или костен со таа големина. Ама ако некој мора да е последен.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 760
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #279 Posted: 06-Apr-2016 at 17:24
дрво како и секое друго

Денеска нешто ми тргна да ме засмеваат туѓи коментари Да, секаде каде што е крајбрежна област, не знам дали ти и владејачката партија дали сте слушнале, но Скопје некако нема море.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #280 Posted: 06-Apr-2016 at 18:45
Originally posted by ehrlich

дрво како и секое друго

Денеска нешто ми тргна да ме засмеваат туѓи коментари Да, секаде каде што е крајбрежна област, не знам дали ти и владејачката партија дали сте слушнале, но Скопје некако нема море.

Веројатно мислиш дека палмиве се отпорни на солена вода, насмеј се пак оваа се кинески континентални палми, прилично отпорни на ниски температури, во Пловдив има десетина кои живеат повеќе од 50-тина години. Швајцарија исто така нема море но има колку и да ти е смешно илјадници засадени палми. Се е во перцепција, однапред дефинирани негативни ставови и спремност да се смееш, па макар и кисело понекогаш.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 12131415>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.