build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Пресвета Богородица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 131415
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 06-Apr-2016 at 18:48
Originally posted by King

[QUOTE=ehrlich] дрво како и секое друго

Денеска нешто ми тргна да ме засмеваат туѓи коментари Да, секаде каде што е крајбрежна област, не знам дали ти и владејачката партија дали сте слушнале, но Скопје некако нема море.

Веројатно мислиш дека палмиве се отпорни на солена вода, насмеј се пак оваа се кинески континентални палми, прилично отпорни на ниски температури, во Пловдив има десетина кои живеат повеќе од 50-тина години. Швајцарија исто така нема море но има колку и да ти е смешно илјадници засадени палми. Се е во перцепција, однапред дефинирани негативни ставови и спремност да се смееш, па макар и кисело понекогаш.
http://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-photos-palm-trees-lake-lugano-image22287288
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 06-Apr-2016 at 20:03
Originally posted by King

Originally posted by ehrlich

дрво како и секое друго

Денеска нешто ми тргна да ме засмеваат туѓи коментари Да, секаде каде што е крајбрежна област, не знам дали ти и владејачката партија дали сте слушнале, но Скопје некако нема море.

Веројатно мислиш дека палмиве се отпорни на солена вода, насмеј се пак оваа се кинески континентални палми, прилично отпорни на ниски температури, во Пловдив има десетина кои живеат повеќе од 50-тина години. Швајцарија исто така нема море но има колку и да ти е смешно илјадници засадени палми. Се е во перцепција, однапред дефинирани негативни ставови и спремност да се смееш, па макар и кисело понекогаш.
да точно... во Пловдив ги има десетина и тоа најверојатно на посоодветни локации... во Скопје се поставуваат масовно и манијачки, а зимно време се виткаат во најлони

Edited by zabegan - 07-Apr-2016 at 15:19
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 07-Apr-2016 at 09:37
Originally posted by zabegan

...а зимно време се виткаат во одвратни најлони
"Кога сакаш максимално да ја издраматизираш ситуацијата, направи ги и најлоните на палмите одвратни" - стара кинеска
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 07-Apr-2016 at 11:31
"Палмата е поголем филтер на воздухот и од јавор и од бор и од све остало, исечи дрво засади палма" - стара кинеска
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 07-Apr-2016 at 13:37
Ма неее, какви одвратни - најлоните баш се симпатични.

Најбоље и новиве згради да се завиткаат у најлони. Таман да не оштетуваат - на што личи ова, а заврне, одма се љупат фасадите и се витка стиропорот - а плус и нема да се гледа мизерлукот како се направени, па раја нема да се буни толку. И естетски супер ќе си легне.Edited by ebivetre - 07-Apr-2016 at 13:38
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 07-Apr-2016 at 13:46
Originally posted by SkopjeZaVardar

"Палмата е поголем филтер на воздухот и од јавор и од бор и од све остало, исечи дрво засади палма" - стара кинеска
Последниот дел ми е сомнителен. Не верувам дека старите кинези биле толку прости да не знаат дека и палмата е дрво. Или можеби парафразираш, не знам...

Edited by Navigator - 07-Apr-2016 at 13:52
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 07-Apr-2016 at 15:20
Originally posted by Navigator

Originally posted by zabegan

...а зимно време се виткаат во најлони
"Кога сакаш максимално да ја издраматизираш ситуацијата, направи ги и најлоните на палмите одвратни" - стара кинеска
специјално, во твоја чест, го направив постот помалку драматичен... па после секој нека си одлучува дали дрва завиткани во најлон се прекрасна работа, да не му се наметнувам со мојата драматизација
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12470
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 12-May-2016 at 16:04
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2425
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 14-Jul-2016 at 00:52
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 14-Jul-2016 at 04:14
Ова треба да иде под темата вандализам и примитивизам.

Шо убо, под сенка си се паркирале, за без пари. Не се будали да паркираат 50 метри подалеку карши Холидеј Ин.

Бреее стока народ.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12470
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 03-May-2017 at 19:39
Не знам дали сте ги забележале новиве чешми на пешачката улица до плоштадов...

За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 03-May-2017 at 21:07
Previous
 
Слични чешми се поставени на кејот кај ГТЦ и на други места, изненадување е тоа што немаше сечење лента при нивното пуштање во употреба. Roll%20eyes
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 131415

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.