build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Пресвета Богородица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3844
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 25-Mar-2011 at 13:54
Originally posted by alexgizh

Originally posted by my Macedonia

Ne e potrebno nov Plostad, posto plostadot makedonija se naogja vo nekolku metri, ama sepak me raduva sto kje se ureduva toj del.
Skopje kje stane kako kako italienskite gradovi so mnogu plostadi


Истото би требало да важи и за плоштадот што го заговара Меџити, нели?


Abe mi tekna i za toa, pa zatoa kazav deka me raduva sto se urbanizira toj del(istoto go kazav i za plostadot skenderbeg)
zitat: ,,Skopje kje stane kako italienskite gradovi so mnogu plostadi,, (vklucuvajkji i plostadot skenderbeg.Smile
Ne sakav da mesam i drugiot najaven plostad posto pak kje ima tenzii vo forumov!
Sepak, dobro sto prasaBig%20smileBack to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 25-Mar-2011 at 14:06
My Macedonia мислам дека проблемот е во тоа што секоја малку поголема поплочена површина ја неракуваме плоштад, а некако народот под плоштад подразбира центрлна поголема површина, па така подсвесно ако има повеќе од еден плошдат некако одма ни изгледа како да се многу што воопшто не е точно. Како што не е точно дека само во италија има такви мали плоштадчиња.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 25-Mar-2011 at 14:10
Ќе пробам да направам мала визуелизација како би изгледало ова.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3844
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 25-Mar-2011 at 14:11
Originally posted by kultuzin

My Macedonia мислам дека проблемот е во тоа што секоја малку поголема поплочена површина ја неракуваме плоштад, а некако народот под плоштад подразбира центрлна поголема површина, па така подсвесно ако има повеќе од еден плошдат некако одма ни изгледа како да се многу што воопшто не е точно. Како што не е точно дека само во италија има такви мали плоштадчиња.


Kade pisuva deka ima samo vo italija mali plostadcinja ???Jas mozev i Svajcarija da ja zemav kako primer...

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 25-Mar-2011 at 14:14
ОК така ја разбрав реченицата „Скопје ќе стане како Итаијанските Градови„.
Затоа сакав да напоменам дека не е случај само во Италија да има такви мали плоштади.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4691
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 25-Mar-2011 at 14:22
Originally posted by alexgizh

Originally posted by my Macedonia

Ne e potrebno nov Plostad, posto plostadot makedonija se naogja vo nekolku metri, ama sepak me raduva sto kje se ureduva toj del.
Skopje kje stane kako kako italienskite gradovi so mnogu plostadi


Истото би требало да важи и за плоштадот што го заговара Меџити, нели?


Но, без оглед на коментарот на мМ...

Во овој случај со највениот плоштад кај Пресвета Богородица, за плоштадот кај Скендербег би важело обратното од негово нереализирање. Односно дека би имала легитимитет и оправданост неговата изградба.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 25-Mar-2011 at 14:53
Ќе добиеме нешто налик на ова:


Воопшто не ми се допаѓа, но со многу мала измена може да се дојде до "нешто" поприфатливо решение:

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 25-Mar-2011 at 15:16
Алекс ако може малку објаснување за објектите околку црквата и за другата помала црква ..Иначе сосема коректна визуализација.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3844
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 25-Mar-2011 at 15:25
Aleksgizh, dobra rabota
@kultuzin
Nikoj ne znae sto kje se seli vo tie predvidenite zgradi( sakam da spekuliram i da kazam deka kje bidat na anticki stil), za spomenicite i fontanite vekje slusnavme vo predhodniot post, a vtorata crkva kje se rekonstuira posto ja imala i porano no se rusil(vidi ja starata slika vo prvata strana )
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 25-Mar-2011 at 15:28
Благодарам
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 25-Mar-2011 at 16:00
Свети Мина не е вцртана во дуп-от за изградба, туку јасно пишува археолошки локалитет, ниакде не е маркица со дефинирани регулациона, градежна линија и висина. Влеговте во дискусија како да се најавило реконструирање, иако тоа не е сигурно, единствено што археолошкиот локалитет е нумериран со број на маркица што наведува дека може би ќе се иде на такво решение за реконструкција.

Алексгиж ова со возуелизацијата го имаш изоставено подземниот паркинг. Трите влеза може да бидат само темни триаголници.

ММ Италија и сите такви градови се многу друга приказна. тамо имаат стари сообраќајни мрежи, мислам коридорите се многу порано дефинирани, немаат земјотрес рестартирање како во скопје. Тоа се урбани кањони, барем јас така ги знам. Тамо плоштадчињата се пијацети што ако не го знаеш градот да си на два метра далеку од таков плоштад нема да осетиш дека пристпуваш кон такво нешто додека не ти отвори искачајки од некое тесно уличе. Така да си имаат своја убавина и се сосема неверодостоен пример да се споредуваат со скопје.

Просторот кај Пресвета Богородица не гледам некој поразличен начин како би се уредил урбанистички и така не е некој којзнае колкав простор.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 25-Mar-2011 at 16:58
Originally posted by lslcrew

Свети Мина не е вцртана во дуп-от за изградба, туку јасно пишува археолошки локалитет, ниакде не е маркица со дефинирани регулациона, градежна линија и висина. Влеговте во дискусија како да се најавило реконструирање, иако тоа не е сигурно, единствено што археолошкиот локалитет е нумериран со број на маркица што наведува дека може би ќе се иде на такво решение за реконструкција.

Алексгиж ова со возуелизацијата го имаш изоставено подземниот паркинг. Трите влеза може да бидат само темни триаголници.

ММ Италија и сите такви градови се многу друга приказна. тамо имаат стари сообраќајни мрежи, мислам коридорите се многу порано дефинирани, немаат земјотрес рестартирање како во скопје. Тоа се урбани кањони, барем јас така ги знам. Тамо плоштадчињата се пијацети што ако не го знаеш градот да си на два метра далеку од таков плоштад нема да осетиш дека пристпуваш кон такво нешто додека не ти отвори искачајки од некое тесно уличе. Така да си имаат своја убавина и се сосема неверодостоен пример да се споредуваат со скопје.

Просторот кај Пресвета Богородица не гледам некој поразличен начин како би се уредил урбанистички и така не е некој којзнае колкав простор.


Потполно си во право. Го проверив ДУП-от и нема ништо поврзано со изградба на објектот, висина или слично.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 25-Mar-2011 at 17:33
Originally posted by Makedonij

Знаете нешто за овоа?

Центар за музика кај Св. Мина


http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1186.snc4/150861_168522029834502_153130681373637_418388_6406425_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs949.snc4/74238_168522249834480_153130681373637_418389_3784782_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs469.ash2/74238_168522253167813_153130681373637_418390_2328902_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs949.snc4/74238_168522256501146_153130681373637_418391_1513424_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs949.snc4/74238_168522259834479_153130681373637_418392_188714_n.jpg

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 25-Mar-2011 at 17:37
Ова беше најавувано многу оддамна. Предходно за на истото место се збореше дека треба да има комплекс на богословскиот факултет, после тоа излезе ова за центар за музика, иако таков оддел требаше да има во предходно најавуваниот комплекс. После тоа на крај од пред година е најавата за изградба на зграда на кеј карши министерство за надворешни што ќе биде барок со тринаесетина државни институции меѓу кои и драмски факултет кој сега е во бараки кај електро факултетот. Имаше и некаква си судско-правна институција колку што се сеќавам па демек не било логично во иста зграда со факултет да бидат. Тоа е последно што официјално имаме. Дали некој аод другите маркици ќе биде некаков црквоно-образовен објект допрва ќе треба да дознаеме.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4691
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 25-Mar-2011 at 19:17
Одлична работа алекс. Во право си. Можеби втората верзија е поприфатлива. Можеби со мало продолжување на внатрешните кракови на внатешните згради . Но и вака е одлично. И јас гласам за втората верзија.

Инаку исто таа интересен е музичкиот центар, кој беше како проект-предлог претходно..
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 25-Mar-2011 at 19:58
Да имам време би го начкртал и ова со предлогот за комплексот... не ветувам ништо.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 06-Apr-2011 at 11:13
Се бара леарница за апостолите Петар и Павле

Општина Центар бара леарница за изработка на обележја на светите апостоли Петар и Павле, свети Никола и на света Богородица. Општината ги избра идејните решенија за изгледот на светците, кои треба да бидат поставени во фонтана на плоштадот пред црквата "Света Богородица".
"Автори на спомен-обележјето 'Пресвета Богородица' се Зоран Тошевски и Борче Димовски, на обележјето 'Свети Никола' се Елена и Дарко Дуковски и автор на спомен-обележјето 'Свети Петар и Павле' е Кирил Мукаетов", велат од Општина Центар, но не кажуваат колку ќе чини уредувањето на овој плоштад.
Избраните автори ќе добијат до 100.000 денари за нивниот труд. Хонорари има и за второнаградениот, и тоа 75.000 денари, а за третонаградениот 50. 000 денари.
Изградбата на фонтана со светците е предвидена со измените на Деталниот урабанистички план "Света Богородица", кој Општина Центар ги донесе минатата година. Со него се предвидува и целиот простор пред црквата да биде уреден во плоштад, а веднаш до неа да се гради објект во кој ќе бидат сместени Факултетот за драмски уметности и 13 државни институции, меѓу кои Даночната управа и Бирото за јавни набавки. http://www.vest.com.mk/?ItemID=CB96CDB4CEB7F94DBD7ACE2A420618D9
Back to Top
Doktorot View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Nov-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Doktorot Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 25-Jan-2012 at 12:02
http://vest.com.mk/?ItemID=09FC39EEBDAB9B4AB00F71DA0A9207E9

Фонтана и за апостолите Петар и Павле

Про­лет­оска треба да почне изградбата на плоштадот пред црквата "Света Бо­го­ро­ди­ца". Општина Центар до крајот на неделава треба да ја избере фир­ма­та која ќе ги гради трите фонтани, во кои ќе стојат апостолите Пе­тар и Павле, свети Никола и света Богородица.
"Ед­на од фонтаните ќе биде поголема, а другите две помали.

Во фон­та­ни­те ќе бидат поставени барелјефи на апостолите Петар и Павле, на свети Ни­ко­ла и света Богородица, кои веќе се леат во леарницата 'Јеремиќ' во Ср­би­ја. Освен овие содржини, просторот партерно ќе биде уреден, и овој дел ќе до­бие сосема нов лик. Колку точно ќе чини овој проект, ќе информираме от­ка­ко ќе биде потпишан договорот со фирмата изведувач", велат од Оп­шти­на Центар.

Из­град­ба­та на фонтана со светците е предвидена со измените на де­тал­ни­от урабанистички план "Света Богородица", кои Општина Центар ги до­не­се минатата година. Со нив се предвидува и целиот простор пред црквата да биде уреден во плоштад, а веднаш до неа да се гради објект во кој ќе би­дат сместени Факултетот за драмски уметности и 13 државни ин­сти­ту­ции, меѓу кои Даночната управа и Бирото за јавни набавки.

Ав­тор на изгледот на спомен-обележјето на апостолите Свети Петар и Пав­ле е Кирил Мукаетов, на пресвета Богородица се Зоран То­сев­ски и Борче Димовски, а на свети Никола се брачниот пар Елена и Дар­ко Дуковски, автори и на едниот пар лавови на мостот Гоце Делчев. Тие за нивниот труд добија по 100.000 денари од Општина Центар, а хо­но­ра­ри беа поделени и за второнаградениот, и тоа 75.000 денари, и за третиот 50. 000 де­на­ри. (А.А.)


Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4691
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 25-Jan-2012 at 13:11

Дали ‘‘Пролетоска‘‘ е македонски збор, или дали е воопшто збор?

Напролет е нешто друго... или оваа пролет... има милион други алтернативи, а они баш Пролетоска ја одбрале...

Како и да... Ок е да се среди тој простор таму, и го подржувам тоа...

Е сега има две прашања... Како ќе изгледа во целина, детално? И колку ќе чини ова уредување?

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12038
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 25-Jan-2012 at 14:38


3Д визуелизација според постара верзија на ДУП-от има поставено alexgizh погоре на странава, а еве како ќе изгледа според актуелниот ДУП:

Edited by Cloverstack - 25-Jan-2012 at 14:38
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.