build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Пресвета Богородица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 25-Jan-2012 at 14:54

Ај ќе почекаме со што ќе настапат надлежните... некој рендер, нешто визуелно ако искочи во јавност не би било лошо...

Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 25-Jan-2012 at 16:01
pod 1.5 toa e nekogasnata crkva sveti mina ?
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 717
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 25-Jan-2012 at 18:05
Making 3-D statues of saints and other Biblical figures is unusual for an Eastern Orthodox country, because I don't think it is allowed by the Eastern Orthodox Church in general an it something found more in the West. Usually mosaics are more common because they are 2-D. I can show you an example in Veria, Aegean Macedonia where the city made a Byzantine mosaic in honor of St. Paul: (click below)

http://v4.cache2.c.bigcache.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/18767959.jpg?redirect_counter=1

http://v2.cache6.c.bigcache.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/18768013.jpg?redirect_counter=1

http://v5.cache8.c.bigcache.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/18767984.jpg?redirect_counter=1
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 25-Jan-2012 at 19:30

Originally posted by spaceman091

pod 1.5 toa e nekogasnata crkva sveti mina ?

Да. И можно е да се реконструира... или ако ништо другу ќе и бидат откриени и конзервирани нејзините темели... нешто како археолошки локалитет...Edited by FoSsiL - 25-Jan-2012 at 19:31
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 25-Jan-2012 at 19:42
Инаку парцелата Б4 или 1,3 одмана е оградена. Да не знае некој што таму се спрема?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12028
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 25-Jan-2012 at 20:15


Зграда за администрација и ФДУ:
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1261
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2422
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 26-Jan-2012 at 03:20
ОФТОПИК.

Originally posted by FoSsiL

Дали ‘‘Пролетоска‘‘ е македонски збор, или дали е воопшто збор?

Напролет е нешто друго... или оваа пролет... има милион други алтернативи, а они баш Пролетоска ја одбрале...
Незнам дали е литературен, ама често се употребува овој збор, исто како и „летоска“ „зимоска“ „есеноска“ итн. т.е. нема итн тие се.
Мислам дека претежно за минато време се користи, ама изгледа може и за идно.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1895
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 26-Jan-2012 at 11:46
mislam deka najpametno ke bese na ovoj plostad da napravat edna palata koja ke bide novata vlada a segasniot objekt na vladata da se ostavi kakov sto e i da se prenameni vo nekoj javn0-kulturen objekt
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12028
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 11-May-2012 at 14:49
Скопски „Бетон“ ќе го гради плоштадот „Пресвета Богородица“ за 4,2 милиони евра

Општина Центар склучи договор со компанијата „Бетон“ од Скопје за изградба на плоштадот „Пресвета Богородица“ кој е предвидено да се оформи околу истоимената црква во центарот на главниот град. За неговата изградба, како и за останатите зацртани објекти во постоечкиот ДУП, беа урнати 14 објекти. Архитектонското решение предвидува плоштадот да се простира на површина од 3.200 метри квадратни и да бидат изведени три фонтани посветени на Пресвета Богородица, на свети Никола и на свети Петар и Павле. Согласно склучениот договор, општинската власт на „Бетон“ ќе му исплати 259.340.120 денари или нешто над 4,2 милиони евра. Просторот на кој ќе се гради новиот скопски плоштад веќе е делумно ограден, но засега нема официјални информации од општина Центар кога ќе започнат градежните активности и за колкав временски период би требало истите да се комплетираат.

На шеталиштето е предвидено да се постават и спомен – обележја на Пресвета Богородица, чии автори се Зоран Тосевски и Борче Димовски, на свети Никола, дело на Елена и Дарко Дуковски и на свети Петар и Павле, изработен од Кирил Мукаетов. Локалната власт веќе распиша тендер за избор на леарница која ќе ги изведе трите спомен – обележја, но сеуште не е познатo кој ќе ги лее иако јавното отворање на понудите беше предвидено за 18 април. Во непосредна близина на идниот плоштад, во тек се активностите за изградба на новиот објект на Факултетот за драмски уметности и на бројни државни институции кои ќе сместат во него.

 

Извадок%20од%20ДУП%20Пресвета%20Богородица

#
Објавено на 10.05.2012 во категорија Вести.

Тагови: Бетон Скопје, Плоштад Пресвета Богородица, Плоштади, Скопје, Споменици и скулптури


http://www.build.mk/?p=14937

Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 13-May-2012 at 03:41
Dali markicata na mapata 1.5 e Sv. Mina ?
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 13-May-2012 at 10:45

ДА

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 22-May-2012 at 18:22
Нови три фонтани во името на светиот дух
Објавено: пред 5 часа
Прочитано: 824
Печати

За изградба на трите фонтани на новиот плоштад кај црквата „Св. Богородица“, со барелјефи за житијата на светите Петар и Павле, Богородица и Никола, веќе се прават ископи, а до крајот на следната година, работата комплетно треба да се заврши, информираат од Општина Центар. Одговорна за проектот е градежната фирма „Бетон“, која за 4,2 милиони евра го доби тендерот за уредување на плоштадот и за изградба на фонтаните.
Овојпат, во средишниот дел на фонтаните нема да се издигнуваат класични скулптури, туку за светците ќе се изработуваат барелјефи, како што за тоа налагаат правилата на православната христијанска религија. Барелјефите кои, всушност, се вајарско дело на камена, метална или на дрвена рамна подлога, при што формите се вајаат во релјеф, ќе се леат во белградската леарница „Јеремиќ“. Барелјефите на Пресвета Богородица се дело на Зоран Тосевски и на Борче Димовски. Автори на барелјефите на Свети Никола се брачната двојка Елена и Дарко Дуковски, а Свети Петар и Павле е дело на Кирил Мукаетов.
Фонтаните, како дел од новиот плоштад кај црквата „Св. Богородица“, се содржини кои се зацртани со последните измени и дополнувања на Деталниот урбанистички план „Пресвета Богородица“. Освен плоштад со фонтани, ДУП-от предвидува и изградба на зграда за јавна администрација, за Факултетот за драмски уметности, црковен комплекс околу црквата „Света Богородица“, во кој ќе бидат сместени крстилница, библиотека на МПЦ, а во предниот дел на црквата ќе се гради објект кој ќе биде официјална резиденција на МПЦ. Дел од државните институции што ќе бидат сместени во новата административна зграда се УЈП, Бирото за јавни набавки, Управата за спречување на перење пари, Бирото за судски вештачења и Агенцијата за индустриска сопственост.
Максималната висина на зградата, според најновите измени на Деталниот урбанистички план за овој дел од градот, е 25 метри, односно седум ката со поткровје, а изгледот на фасадата и архитектурата на објектот, според образложението на надлежните, ќе биде во склад со постоечките градби кои според проектот „Скопје 2014“ се издигнуваат во непосредното опкружување.
Во тој дел ќе се гради уште еден пешачки мост, кој ќе се поврзува со другата страна на кејот на реката Вардар.
До крајот на следната година треба да заврши и изградбата на објектот во кој ќе бидат сместени 14 државни институции и новиот дом на ФДУ, кои ги гради „Гранит“ за 20 милиони евра.
За оформување на новиот плоштад, Општина Центар урна 14 куќи изградени пред повеќе од пет децении. Дел од сопствениците што поседуваа имотни листови за спорните објекти беа обесштетени, додека неколку фамилии чии домови се урнаа, но беа означени како дивоградби, се згрижија во социјални станови од 40 квадрати во „функционерската зграда“ кај Транспортниот центар, за што плаќаат симболична месечна закупнина од 500 денари.

ГМВ

http://www.plusinfo.mk/vest/43686/Novi-tri-fontani-vo-imeto-na-svetiot-duh

ПС.не би се согласил со речникот користен во насловот на текстот.ипак се работи за верска работа не за политика.ми изгледа како играње мајтап
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 22-May-2012 at 19:34
Што е со Света Мина ?
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 23-May-2012 at 14:22
Изгледа чека на амин од Владата
За секој случај да не планирале некоја зградичка таму.


Edited by Baze - 23-May-2012 at 14:23
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 15-Aug-2012 at 18:51
Знае некој што се случува тука,немам одамна поминато,има некаква активност или замрзнат е проектот?

Edited by Block - 15-Aug-2012 at 18:51
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 21-Sep-2012 at 17:10
Две од трите фонтани се веќе во понапредна фаза на изградба:

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 717
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 22-Sep-2012 at 15:20
Are there going to be statues on those columns?
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 22-Sep-2012 at 17:37
Не, мислам дека околу столбот ќе бидат релјефите. Колку што знам, на светциве не им прават статуи како во католицизмот.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 30-Sep-2012 at 21:52
ФОТО: Се градат три нови фонтани во центарот на Скпје

АКТУЕЛНО, ОД ТЕРЕН | 30.09.2012, 17:19

Почна изградбата на првата фонтана која се наоѓа пред црквата Света Богородица во строгиот центар на главниот град. Постаментот на фонтаната, на кој според досегашното искуство ќе стои некој споменик е висок и со слична големина на оние на кои се поставени Александар и Филип.

http://zase.mk/novi-fontani-vo-skopje/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12028
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 11-Oct-2012 at 23:54

Овде изгледа има мала пауза...


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.