build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Пресвета Богородица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 28-Aug-2013 at 11:16


skopjeinfo.mk
За сè има вторпат
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 28-Aug-2013 at 12:31
Ова што денес го видов е тотално недолично за еден ваков објект, па и за религијата во целост. Осет за простор 0, осет за естетикa - никаков, а да не збориме за осет за пропорции. Успеaa да ја уништат околината на една од поубавите цркви во Скопје (според мене), а од друга страна убација елементи кои никако не доликуваат ниту на православието а уште помалку на црквата како објект. Очигледно забеганоста доведе до таму да веќе немаат идеи каква барокна антика да залепат до објекти кои не соодветствуваат на тоа време. Ако ништо друго, барем столбовите да не беа толку високи и широки.
23ka.wordpress.com
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 28-Aug-2013 at 14:39


Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 664
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 28-Aug-2013 at 23:47
Бодат во очи столбовиве,како да паднале од небо се.
Никакво вклопување.
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 29-Aug-2013 at 04:17
Уште не можам да ги разберам фонтаниве

Засега најгрдиот плоштад во Мк.
Traveling.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 29-Aug-2013 at 09:52
Проработеа фонтаните на плоштадот „Пресвета Богородица“

Трите фонтани на плоштадот „Пресвета Богородица“, во чија средина на столбови обложени со мермерни релјефи се поставени скулптури на Пресвета Богородица, на свети Никола и на свети Петар и Павле, денеска беа ставени во функција. Новиот плоштад во главниот град чини 4,2 милиони евра и го гради градежната компанија ДГ „Бетон“ АД Скопје.

http://www.build.mk/?p=27949
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 29-Aug-2013 at 16:01
еве и неколку мои денешни фоткиЗа сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 29-Aug-2013 at 17:33
Знае ли некој дали коцката која е употребувана за овој плоштад е старата коцка од плоштадот Македонија? 
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 30-Aug-2013 at 16:54
Ќе беше поубаво да се заградеше местово како Соборната црква.И да се направеше само една фонтана било која, а внатре хортикултурно да се уредеше со повеќе зеленило а помалце коцки.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 30-Aug-2013 at 17:20
Originally posted by Џоле

Проработеа фонтаните на плоштадот „Пресвета Богородица“http://www.build.mk/?p=27949

Овде нешто не е како што треба со каблите за рефлектори или се заборавени да се интегрират во подот или нешто друго е причина но вакви какви што се не би требале да останет ако поради ништо друго тогаш поради безбедноста на идните капачи во оваа фонтана. Инаку плоштадот дали ми се допаѓа или не е повеќе субјективно она што е факт дека се отвори уште едно катче кое ќе биде пријатно за прошетка и на некој начин полека со овие проекто се проширува центарот на скопје и радиусот на движење во централното градско подрачје и најважно од се со овој проект како и останатите проекти на оваа страна на Вардар полека се воспоставува рамнотежа со другата страна на Вардар која од секојпат доминирала а овој дел бил збиралиште на сумливи и чудни ликови во секој случај непријатен дел за движење. 


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 31-Aug-2013 at 11:44
уште слики од МКД.мкЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 31-Aug-2013 at 11:45
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 31-Aug-2013 at 12:11
Зградата до црквата е катастрофално лоцирана. Штета навистина.
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 24-Jun-2014 at 02:53
Плоштадот „Пресвета Богородица“ поскапе за 620 илјади евра

#Градот Скопје потпиша нов договор за довршување на плоштадот „Пресвета Богородица“ со реконструкција на улицата „Димитар Влахов“, односно левата страна на Кејот на реката Вардар на потегот помеѓу булеварите „Филип Втори Македонски“ и „Крсте Петков Мисирков“. Градежната компанија „Бауер БГ“ во наредните девет месеци ќе работи на изведба на проектот, кој пред неколку години започна да го реализира Општина Центар. Финансиската конструкција за дооформување на просторот околу црковниот храм „Пресвета Богородица“ изнесува 38.002.912 денари или околу 620 илјади евра. На објавениот тендер понуди доставиле пет градежни компании.

Ако се земе во предвид податокот дека во изградба на плоштадот „Пресвета Богородица“ досега се вложија 4,2 милиони евра, тогаш вкупната сума за реализација на овој градежен зафат со новиот договор се искачи на над 4,8 милиони евра. Во август 2013 година беше пуштен во употреба дел од веќе уредениот јавен простор, на чија површина од 3.200 метри квадратни има три фонтани со скулптури на Пресвета Богородица, на свети Никола и на свети Петар и Павле.
http://www.build.mk/?p=36193
Аман, што ли ќе прават сега, што ли не им текнува па нели лани у август готово беше со ова, само излегуваат нови склучени договори и нон стоп исти места исти објекти во фаза на градење и тоа со тешки години на кои крајот да се завршат никако да им дојде а тоа е нешто што највеќе ме нервира
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 24-Jun-2014 at 05:40
standardno
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 25-Aug-2014 at 00:51

Се фрлаат 4,2 милиони евра за безвезниов плоштад и еве што се случува само една година подоцна:Проблем? Се разбира дека не.
Еве го решението, ваљда дур се распише нов тендер:Edited by Cloverstack - 25-Aug-2014 at 00:52
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 25-Aug-2014 at 03:44Хахаха, на вакви изуматели како нас може само да ни позавидат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 26-Aug-2014 at 17:54
ова само докажува дека плоштадов нема никаква пешачка практичност, атрактивност, нити искористеност... едноставно нема причина зошто некој би поминал од тука, а не па да се задржи, да прошета и да седне негде... најчеста грешка на новиве „плоштади“
тука многу подобро ќе беше да има пракче поврзано со дворот на црквата, со по некое финтанче и раскошно уредно зеленило... наместо безвезниве столбови и безвезнава коцка
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 26-Aug-2014 at 19:17
За пешачката атрактивност не се согласувам со тебе... Веднаш покрај црквата има автобуска постојка на која редовно се симнуваат луѓе кои одат накај Центар, па сакале-нејќеле мора да поминат низ плоштадчето. Е сега, тоа што нема друга содржина која би ги задржала таму (има црква, но тоа очигледно не е доволно) е друга приказна. Самото место е пријатно и тивко, иако се наоѓа во центарот на градот. Многу често кога има некој настан во МКЦ, со пријателите се чекаме токму тука (понекогаш и ќе испиеме по некое пиво). Можеби кога околината ќе се доизгради со други зданија (станбени, деловни, угостителски и слично) плоштадот ќе си ја добие својата улога. Вака можеби се чини недовршен, недоосмислен. Сепак, дење преку него транзитираат многу луѓе. Тоа ми беше зборот.

Edited by Џоле - 26-Aug-2014 at 19:18
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 26-Aug-2014 at 19:33
Она погоре за жал е практика во цела држава.Кога се копа канал за некоја инсталација не се тампонира добро вратената земја и нормално местото пропаѓа.

Јас мислам додека не се залие со вода местото каде е каналот,нема да има ефикасност во тампонирањето.проблемот настанува кога после некое време од изградбата ќе заврни,и водата ја спушта земјата низ чакалот.Треба неколку пати да се повторува додавањето на чакал и полевање со вода за да се стабилизира тампонот.

Гледајќи во Кичево ,очекувам да се случи истото за неколку месеци од асфалтирањето на булеварот
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.