build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Индустриски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Индустриска зона Жабени

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 07-May-2012 at 18:10

Кромберг и Шуберт до крај на годината ќe почне со производство во Битола

 

Германската компанија Кромберг и Шуберт која гради фабрика во битолската индустриска зона Жабени и чија инвестициска вредност се проценува на околу 20 милиони евра, наскоро ќе почне да ги реализира првите вработувања, менаџери за индустриски инжинеринг и менаџер за квалитет.
 
“Тоа што го зацртавме како цел се реализира, очекуваме до крајот на ноември фабриката да биде изградена а тоа значи почеток со нововработени лица. Изведувачите имаат сериозен пристап во овој проект и објект, поставена е подземната инфраструктура, вградени се 58 специјални носачи и арматура за големата хала каде ќе се произведуваат делови за автомобилската индустрија“, вели градоначалникот на Битола Владимир Талески.
Кромберг и Шуберт во Битола планира да вработи до 2.500 работници, посочи градоначалникот Талески.
Германската компанија ја сочинуваат четири деловни единици, кабли, мрежи, пластична технологија и мехатроника, а своите производи ги пласира кај најголемите европски производители на автомобили „БМВ“, „Мерцедес“, „Ауди“ и други и вработува преку 23.000 луѓе ширум светот.
http://www.kapital.com.mk/mk/makedonija/83726/kromberg_i_shubert_do_kraj_na_godinata_kje_pochne_so__proizvodstvo_vo_bitola.aspx

Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 02-Jul-2012 at 19:08

КАМЕН - ТЕМЕЛНИК НА ПРВАТА ФАБРИКА ВО ЖАБЕНИ

slika

Во индустриската зона “Жабени” крај Битола, денеска е поставен камен темелникот на првата фабрика. Инвеститор е германската комапнија “Кромерг и Шуберт”, која  овде ќе произведува  кабли за потребите на автомобислката индустрија. Според најавите првата фабричка хала ќе биде изградена во ноември  годинава, а производствениот процес ќе започне во март 2013 година

 

-Она што ние го планираме е реалзиација на планираната инвестиција од 20 милиони евра и 2500 вработувања. Наш приоритет ќе бидат квалификувани и мотивирани работници, високообразован кадар и кадар со средно образование. За изградба на нашите капацитети за производство на кабелски инсталации баравме место кое што ќе ги задовли нашите потреби. Патот не донесе токму во Македонија, а во Битола  добивме услови кои ни одговараат, изјави Мартен Пасерн,   оперативен директор на “Кромберг и Шуберт” 

 

Приемиерот Никола Груевски,  кој денска присуствуваше на поставувањето на камен темелникот на фабриката во ‘Жабени”,  вели дека преговорите со германскиот инвеститор Владата ги започнала во 2007 година. Според него во бизнисот работите не се случуваат преку ноќ,туку понекогаш се потребни повеќе години за да се реалзираат проектите.

 

-Ова ќе биде најголема гринфилд инвестиција по број на вработувања во поновата историја на  Република Македонија. Исто така овој камен темелник е камен темелник на нова и посветла иднина на целиот овој регион. Во новата фабрика ќе можат да се вработата многу луѓе кои порано работеле во индустријата во Битола, Прилеп, ресен и другите околни места, рече премиерот Никола Груевски.

 

Од локланата самоуправа во Битола, велат дека во индустриската зона “Жабени” досега  26 инвеститори купели 60 проценти од парцелите за изградба на фабрики,  а веќе следната недела ќе биде  распишан нов тендер за продажба на останатите парцели.

Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 191
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 03-Jul-2012 at 00:01


Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 191
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 02-Oct-2012 at 19:55
Видео каде има инсерти од изградбата на фабриката на Кромберг и Шуберт

http://www.youtube.com/watch?v=xI-N2-Pmyo0&feature=player_embedded

СликиEdited by JOE - 03-Oct-2012 at 23:20
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 191
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 07-Oct-2012 at 01:06Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 07-Oct-2012 at 01:14
овие далеку стигнале,браво
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 07-Oct-2012 at 13:57

За 5 месеци треба да произведуваат, немаат време за чекање


@ JOE
Оној патот со кривината, тое е некој пристапен пат до зоната или една од тие полукружните улици во внатрешноста на зоната што ги имаше на старите „рендери“.

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 07-Oct-2012 at 15:22

Колку за ориентација... Edited by FoSsiL - 07-Oct-2012 at 15:24
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 191
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 07-Oct-2012 at 17:57
Originally posted by Cloverstack

За 5 месеци треба да произведуваат, немаат време за чекање@ JOEОној патот со кривината, тое е некој пристапен пат до зоната или една од тие полукружните улици во внатрешноста на зоната што ги имаше на старите „рендери“.


Да ти кажам точно незнам, сликите ми се преземени, а планирав да одам имаше организиран превоз за посета на жабени ама не стигнав да појдам. Мислам дека се работи за главниот пристапен пат, ама со сигурност неможам да ти гарантирам оти не сум бил на лице место. А ништо чудно и да е пат само за КроШу.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 09-Nov-2012 at 18:31
Се асфалтира пристапниот пат во индустриската зона „Жабени“
Петок, 09 Ноември 2012 17:27

Градоначалникот на Битола, Владимир Талески денеска присуствуваше на почетокот на инфраструктурното уредување на индустриската зона „Жабени“, односно асфалтирање на пристапниот пат и новиот влез во зоната.За реализација на новото сообраќајно решение обезбедена е согласност од Фондот за патишта и 15 милиони денари пари од општината.

- Под асфалт ќе биде површина од 4.600 квадратни метри во форма на елипса која доаѓа во влезната врата на фабриката на германската компанија „Кромберг и Шуберт“ која веќе вработи 60-тина лица кои се обучуваат во странство. Во следната фаза ќе изградиме тампониран паркинг кој ќе го користат сите што ќе доаѓаат во зоната, истакна градоначалникот Талески.

Тој потсети дека овој инвестициски проект ќе биде зајакнат со железничкиот приклучок - влез кој е предвиден согласно реконструкцијата и ревитализацијата на железничката пруга Битола-Меџитлија до границата со Република Грција.

Талевски очекува до Нова година да почне изградбата на три нови фабрики. -Напролет ќе почнеме со вкупно пет нови фабрики во индустриската зона „Жабени“. Овој ангажман ќе овозможи на многу наши сограѓани да им го решиме најголемиот проблем, а тоа е невработеноста, истакна Талески.

http://kurir.mk/republika/opstini/91407-Se-asfaltira-pristapniot-pat-vo-industriskata-zona-Zabeni-
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 191
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 09-Nov-2012 at 22:23
Нов пристап до ЖабениВидеоhttp://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=tbuaSU4xjA0
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 28-Nov-2012 at 00:54
На продажба се нудат уште 16 парцели во Жабени

Локалната власт од Битола објави оглас за продажба на 16 локации во индустриската зона „Жабени“. На заинтересираните инвеститори им се нудат градежни парцели со површина од 3.579 до 13.102 метри квадратни за изградба на објекти за комерцијални и деловни дејности и за индустриски објекти со намена на производство, дистрибуција и сервис. Вкупната големина на огласеното земјиште изнесува 99.472 метри квадратни. Општина Битола ја проценила вредноста на понудените локации на 900 денари за метар квадратен кај оние со намена за комерцијални и деловни дејности, додека почетната цена на парцелите наменети за производство, дистрибуција и сервис изнесува 61 денари за метар квадратен. Доколку успешно се реализира електронската аукција, тогаш во државниот буџет и во оној на локалната самоуправа ќе се слеат најмалку 18 милиони денари, односно 300 илјади евра. Пријавите за учество на електронското јавно наддавање треба да се достават најдоцна до 27 декември, додека новите инвеститори во индустриската зона „Жабени“ ќе се знаат на 8 јануари 2013 година.

Од целокупниот простор со вкупна планирана површина од 216 хектари досега се продадоа преку 34 хектари градежно земјиште, што претставува повеќе од половина од планираните парцели во првата од трите фази на реализација на индустриската зона. Германскиот гигант од автомобилската индустрија „Кромберг и Шуберт“ во моментов ја гради фабриката за производство на кабелски инсталации за автомобили со предвидена површина од 22.500 метри квадратни. Општина Битола константно вложува финансиски средства во изведба на неопходната инфраструктура во рамките на индустриската зона, а државата со средства од европските ИПА фондови ќе изгради пруга со која индустриските капацитети ќе се поврзат со железничката делница од Битола до грчката граница.

 
#
Објавено на 27.11.2012 во категорија Вести.

Тагови: Битола, Деловни, Жабени, Железница, Индустриска зона Жабени, Индустриски, Индустриски зони, Инфраструктура, Комерцијални, Коридор 10Д, Тендери и лицитации


http://www.build.mk/?p=20686
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 10-Dec-2012 at 19:55
Над 150 вработени во „Кромберг и Шуберт“
Понеделник, 10 Декември 2012 18:38

Еден од најзначајните проекти за развојот на Општина Битола и регионот, најзначајната инвестиција – проектот „Индустриска зона Жабени“ ги донесе очекуваните резултати. Над 150 граѓани веќе работат во фабриката на светски познатиот бренд „Кромберг и Шуберт“, а дел од нив се обучуваат во опремените работилници во СОУ „Таки Даскало“ во Битола.

- Вкупно 153 наши граѓани се нововработени, тие се примени, дел од нив веќе работат во „Кромберг и Шуберт“, некои од нив се на обуки во други земји, кај другите фабрики на инвеститорот, но последниве 80 новопримени треба да се обучуваат пред да влезат во фабриката за работа со таа најсовремена технологија. Се договоривме да дојдеме овде и да најдеме простор во СОУ Таки Даскало за да се обезбеди обуката, директорот прифати, а обуката се одвива во соработка со Кромберг и Шуберт, изјави градоначалникот на Општина Битола Владимир Талески.

Обуката се спроведува во две смени, а обучувачи се експерти кои ја познаваат технологијата која што се користи во Кромберг и Шуберт. На овој начин, се остварува и соработка на училиштето со фабриката „Кромберг и Шуберт“, што ветува нови придобивки и за училиштето.

- Многу ми беше мило што можевме да излеземе во пресрет на една реномирана фабрика како што е „Кромберг и Шуберт“, моментно обуката се спроведува во просториите на нашето училиште. Во соработка со градоначалникот и Општина Битола излегуваме во пресрет на компанијата. Во натамошниот период сме подготвени да излеземе во пресрет со кадар и простор и за други инвеститори доколку има интерес. „Кромберг и Шуберт“ во интерес на ваквата соработка ќе донира материјали потребни за училиштето, изјави Владимир Трифуновски, директор на СОУ „Таки Даскало“.

Соработката ветува можности и за други институции за кои се очекува перспективно да соработуваат со новите инвеститори. На овој начин се решава и долгогодишниот проблем на транзицијата, невработеноста.

До крајот на март 2013 година во фабриката „Кромберг и Шуберт“ се очекува да се вработат околу 500 граѓани.
http://kurir.mk/makedonija/vesti/95176-Nad-150-vraboteni-vo-Kromberg-i-Subert
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 12-Dec-2012 at 23:01

Кромберг & Шуберт

Фуче  Cheers


Еве ги и рендерите
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 18-Jan-2013 at 17:54

Мирсад Јонуз ќе гради фабрика во Жабени

Поранешниот селектор на фудбалската репрезентација Мирсад Јјонуз ке гради на индустриската зона жабени во Битола. Денеска доби одобрение да гради фабрика за производство на пластика.

Одобрение за градба во индустриската зона Жабени денеска е врачено за изградба на фабрика за производство на пластика.

Инвеститор е Мирсад Јонуз, поранешниот селектор на фудбалската репрезентација на Македонија, чиј претставник денеска го прими одобрението најавуви старт на градежните работи штом тоа го дозволат временските услови.

,,Ќе се вработат доволен број на луѓе. Со отворањето на градежната сезона ќе се почни да се гради.,,-рече денеска Џевдет Фејзуловски, претставник на инвеститорот.

Наскоро ќе бидат издадени и други одобренија за градба во Жабени.

,,До мај ќе бидат издадени вкупно пет одобренија од општината. Покрај Кромберт и Шуберт идната градежна сезона очекуваме изградба на нови седум фабрики.,,-рече Владимир Талевски, градоначалник на Битола.

Одобрението за градба на фабриката за пластика е трето по ред во зоната Жабени, по одобренијата за градба на фабриката ,,Кромберт и Шуберт,, која веќе работи и вработува 200 лица и една млекарница која чека средства од ИПА фондовите.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&egId=14&eventId=104243
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 20-Jan-2013 at 20:18

Во индустриската зона Жабени ќе никне и хотел

Голем хотел ќе никне во индустриската зона Жабени кај Битола, соопштуваат локалните власти, но не кажуваат кој е инвеститорот и каков тип на хотел ќе се гради. Велат дека хотелот ќе ги опслужува потребите на бизнисмените, посетителите и минувачите.

Во индустриската зона Жабени, освен фабрики ќе се гради и голем хотел, соопштија од општина Битола. Парцелата е веќе продадена, но надлежните не соопштуваат кој е инвеститорот и каков тип на хотел ќе се гради.
​​
Ќе се појави вистинска потреба и за деловен простор. Очигледно е дека таму ќе се заинтересираат дел од банките да имаат свои претставништва. Ќе се отвори простор за деловни објекти кои ќе им даваат услуги на инвеститорите.
Владимир Талески, градоначалник на Битола.
„Индустриската зона Жабени главно има намена за стопанство, но во еден дел има и комерцијални објекти. Таму и за хотели е едно евро со наддавање. Летото минатата година беше продадена парцела за хотел, уште инвеститорите немаат дојдено со барање да добијат одобрение за градба. Тие наддаваа, си ја купија парцелата, договорот е солемнизиран. Каков ќе биде хотелот не знам се додека не го донесат проектот“, изјави битолскиот градоначалник Владимир Талески. 

Запрашани која е потребата меѓу фабрики да има и хотел, од општина велат дека тој ќе ги опслужува потребите на бизнисмените, посетителите, минувачите.
​​
„Ќе се појави вистинска потреба и за деловен простор. Очигледно е дека таму ќе се заинтересираат дел од банките да имаат свои претставништва. Ќе се отвори простор за деловни објекти кои ќе им даваат услуги на инвеститорите. Но, досега немам сознанија дали тоа токму ќе се случува во тој хотелски комплекс“, вели Талески.

Од општината додаваат дека во хотелот ќе можат да престојуваат и работниците, иако најголемиот дел од нив, според најавите ќе бидат битолчани со место на живеење оддалечено на неколку километри. Досега во Жабени се продадени 49 парцели, па за продажба останува уште една третина од зоната. Сепак, фабрика има изградено само германската компанија „Кронберг и Шуберт“. 

Освен во Жабени, парцела за градба на уште еден хотел е продадена на растојание од пет километри во близина на граничниот премин Меџитлија каде се очекува да биде отворено и казино, па да се привлечат посетители од Грција.

„Очекувам во идниот период и тие да побараат одобрение за градба. Мислам дека е голема придобивка зашто на тој начин се зголемува конкуренцијата, инвестициите и можностите за вработување“, вели Талески.

http://www.makdenes.org/content/article/24878643.html?utm_source=daily.mk
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 30-Mar-2013 at 15:52
сабота, 30 март 2013, 14:38

Македонија
„Кромберг и Шуберт“ го испрати првиот контигент извоз за Романија

Во присуство на премиерот Никола Груевски и градоначалникот на Битола Владимир Талевски, денеска од фабриката за автомобилски делови „Кромберг и Шуберт“ замина првиот контингет кабли за автомобилите „Миниморис“ и „БМВ“

Првиот контингент кабли е за извоз во Темишвар, Романија. Од страна на главибнот менаџер, Груевски беше информи дека до сега во фабирката се вработени вкупо 360 работници а од понеделник со работа ќе почнат нови 40 вработени. Според планот за фабриката, до крајот на годинава во „Кромберг и Шуберт“ треба да се вработат 1000 битолчани кои заедно со останатите вработени ќе започнат со производство на кабли за автомобилскиот гигант „Ауди“.
Автор:М.М.
http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=16112
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 26-May-2013 at 17:38
80 нови работници во Кромберг и ШубертФабриката на германската компанија Кромберг и Шубер“ во индустриската зона Жабени, Битолско викендов вработила нови 80 работници.

Тие со работа ќе почнат утре, со што вкупниот број вработени во оваа ќе достигне 580 лица, пренесе Нова Македонија.Од новопримените повеќето се со средна стручна подготовка.

Фабриката каде се произведува автомобилска опрема кон крајот на март почна со извоз на првите производи за автомобилските гиганти БМВ и Мини Морис. Инвестицијата во Македонија е проценета на 20 милиони евра, а на промоцијата пред неколку месеци беа најавени над 2.000 вработувања.

http://lider.mk/2013/05/26/80-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D0%BA%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B3-%D0%B8-%D1%88%D1%83%D0%B1%D0%B5%D1%80%D1%82/
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 11-Jul-2013 at 23:18
битолчани кај сте?само ја ќе ви пишам

четврток, 11 јули 2013, 13:47

Македонија
Во “Кромберг и Шуберт“ вработени нови 200 работници

Бројот на новите вработени битолчани, кои најдоа работа во германскиот гигант за автомобилската индустрија “ Кромберг и Шуберт” постојано се зголемува

Со вработувањето на новите над 200 вработени во изминатите два месеци бројот на вкупно вработените битолчани во “ Кромберг и Шуберт”   се искачи над 750.
Според зборовите на првиот човек на индустриската зона “Жабени“ Сашо Илковски, најголемиот број од новопримените работници се главно оператори, со средна стручна подготовка, кои   веднаш ќе бидат директно вклучени во процесот на производство на фабриката.
-Во “ Кромберг и Шуберт “ постојано има отворен конкурс за прием на нови работници со средна стручна подготовка. На огласната табла пред капијата на фабриката нон стоп се објавуваат огласи за прием на оператори. Со последните вработувања моментно вкупниот број на вработени лица во “ Кромебрг и Шуберт “ сега изнесува над 750 работници, со тенденција нивниот број постојано да се зголемува, вели директорот на индустриската зона “ Жабени “ Сашо Илковски.
Според зборовите на првиот човек на индустриската зона “ Жабени “ Сашо Илковски најголемиот дел од производството на автомобилски кабли се пласира на пазарот во Романија, каде “ Кромберг и Шуберт “ има уште една фабрика, за конфекционирање на кабли, наменети за потребите на автомобилите “БМВ Х 1” и “ мини морис”, а наскоро покрај за потребите на “БМВ Х 1” и “ Мини Морис” наскоро во “ Кромберг и Шуберт” ќе започне производството на кабли за потребите на возилата од марките “ мерцедес” и “ ауди”
Инаку се очекува во фабриката на “ Кромберг и Шуберт “ во наредните месеци бројот на ново вработените лица да достигне над 1000 работници.   
Автор:М.М Фотографија:Нова Македонија
http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=21106
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 03-Aug-2013 at 16:00

Индустриската зона во Жабени бележи пораст на вработувањатa

 

Околу 750 лица досега се вработени во фабриката на германскиот гигант од областа на автомобилската индустрија „Кромберг и Шуберт“ во индустриската зона „Жабени“. Вработените во оваа зона во близина на македонско-грчката граница главно се битолчани, но доаѓаат и од другите градови во регионот.

- Во моментот „Кромебрг и Шуберт“ располага со околу 750 вработени. Бројка која и претходно е планирана од нивна страна, со тенденција овој број да се зголемува и во иднина - вели директорот на ЈП за стопанисување со индустриската зона „Жабени“ Сашо Илковски.

Се очекува трендот на нови вработувања да продолжи, а во меѓувреме се издадени и нови одобренија за градба на фабрики.

- Очекуваме до крајот на оваа година да бидат 1000 вработени, следната година уште 1000, и таа после неа уште 500 само во „Кромберг и Шуберт“. Инаку, до овој момент имаме издадено пет одобренија за градба на фабрики - вели Владимир Талески, градоначалник на Битола.

Зоната располага со соодветна инфраструктура во која и натаму ќе се вложува, а со железничко поврзување ќе се намалат трошоците за транспорт и ќе се зголеми конкурентноста.

- Претставници на ЕУ беа на лице место овде во врска со реконструкцијата на железничката пруга Битола – Кременица - вели Илковски.
Инвеститорите кои досега решија да вложат во „Жабени“ работат во областа на прехранбената индустрија, производството на пластика и пластични делови.

http://www.kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=13900
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.