build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Индустриски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Индустриска зона Жабени

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 24-Sep-2013 at 21:02

Општината создава услови за инвеститорите во Жабени

Вторник, 24 Септември 2013 17:52

USLOVI_ZABENI_002

„Се работи за асфалтирање на влезот во Жабени, првата улица до првата изградена фабрика, како и паркинг просторот. Се што се однесува на јавните површини во овој дел се обезбедува преку финансиските средства на општината, а она што е предвидено во проектите го обезбедуваат инвеститорите. Ова беше зацртано и се завршува навреме. Се работи за паркинг простор околу 5000 м² и улица во должина од 700 метри. Како што гледате Кромберг и Шуберт веќе го активира и своето сменско работење и овој дел им беше многу потребен, токму затоа го обезбедуваме и паркинг просторот, а после ова следува и хортикултурно уредување на просторот. Овој проект претставува голем подвиг за општина Битола и целиот регион, изјави градоначалникот на општина Битола, д-р Владимир Талески.

USLOVI%20ZABENI%20004

Во Индустриската зона Жабени во моментот во фабриката на Кромберг и Шуберт веќе се вработени 836 граѓани, а во декември се очекува да бидат вработени уште 200 граѓани со што ќе биде надмината предвидената бројка на вработувања до крајот на 2013 година. Во 2014 година во Кромберг и Шуберт предвидено е да се вработат уште 1000 граѓани, а во 2015 уште 500. Доколку динамиката се одвива според досегашните проекции во следната фаза се очекува изградба на уште една хала во фабриката и вработување на уште 1500 граѓани во Кромберг и Шуберт.

Во зоната продадени се 48 парцели на 28 инвеститори, а издадени се 6 одобренија за градба" рече д-р Владимир Талески градоначалник на Битола.
http://www.tera.mk/2013092470729/aktuel/opshtinata-sozdava-uslovi-za-investitorite-vo-zhabeni
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 28-Sep-2013 at 15:11

Во „Кромберг и Шуберт“ се работи во три смени – најавени нови вработувања


Германскиот инвеститор „Кромберг и Шуберт“ кој се распосла на парцела во индустриската зона Жабени, работи со полна пареа, објавува Нова Македонија.

Зголемените нарачки за кабли за автомобилската индустрија диктираат и ново темпо, па  во „Кромберг и Шуберт“ се работи буквално во три смени.

Раководството во фабриката и локалната самоуправа ги дематираат шпекулациите дека наводно голем број вработени даваат откази бидејќи се незадоволни од условите за работа и од германската дисциплина, информирајќи дека напротив, постојано расте бројот на вработени.

“Во моментов во „Кромберг и Шуберт“ се вработени вкупно 836 лица, а до декември се очекува да бидат вработени уште 200 нови работници, со што ќе биде надмината предвидената бројка на вработувања од 1.000 лица до крајот на 2013 година, која беше поставена со бизнис-планот на раководството на фабриката”, вели битолскиот градоначалник Владимири Талески за Нoва Македонија.

Од Општина Битола велат дека очекуваат од следната година во фабриката да се вработат уште најмалку 1.000 лица, а вкупниот број вработени до 2015 година да се заокружи на 2.500 работници.

-Во „Кромберг и Шуберт“ тврдат дека на тоа нема да застанат со вложувањето во индустриската зона Жабени. Имено, според информации од овој гигант, сопствениците на „Кромберг и Шуберт“, кои наскоро ќе пристигнат во Битола и ќе присуствуваат на свеченото отворање на фабриката, планираат во индустриската зона да изградат уште една фабрика, во која ќе бидат вработени уште 2.500 работници. За реализација на таквите планови тие веќе имаат купено градежни парцели во непосредна близина на првата фабрика, пишува Нова МакедонијаEdited by Danielbtmk - 28-Sep-2013 at 15:17
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 16-Oct-2013 at 16:02
Германската инвестиција "Кромберт и Шуберт" свечено ќе биде отворена во петок
Фабриката "Кромберг и Шуберт", ќе биде свечено отворена во петок во индустриската зона Жабени во Битола.
На свеченоста свое обраќање ќе имаат Ханс Отто Кромберг сопственик на „Групацијата Кромберг и Шуберт ГмбХ“, премиерот Никола Груевски, министерот задолжен за странски инвестиции Веле Самак како и градоначалникот на Битола Владимир Талески.

„Кромберг и Шуберт“ е германска фамилијарна фирма во индустријата на автомобилски добавувачи која има успешна историја повеќе од еден век. Со над десетина илјади вработени низ цел свет фирмата развива и произведува високо технолоши производи, како кабли, кабловски исталации, пластична технологија и мехатроника.
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 23-Oct-2013 at 14:55

„Жабени“ доби нов жител, грчката компанија „Виндор“

Во индустриската зона во Битола, „Жабени“ денеска се поставија темелите на уште една фабрика, специјализирана за производство на врати и прозорци од ПВЦ и алуминиум.

Станува збор за грчката компанија „Виндор“ од Лерин.

На свеченоста присуствуваше и сопственикот Костас Мицопулос, чии сеемен бизнис датира од 1974 година.

„Објектот брзо ќе го изградиме. На почеток ќе биде на површина од 340 метри квадратни, а конечната форма ќе биде поставена на 2.500 метри квадратни. Веднаш ќе се вработат 20 лица, а потоа ќе се зголемува бројот на нововработени во зависност од потребите на компанијата. Ќе продаваме во Македонија, а ќе извезуваме и во Грција. Тешко време е да се инвестира, но треба да се инвестира, бидејќи ако застанеш, тогаш нема развој. Инвестирав бидејќи тука има добри луѓе“, истакна Мицопулос.

Грчката инвестиција е втора по ред во зоната „Жабени“ по влезот на гигантот „Кромберг и Шуберт“.

Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 23-Oct-2013 at 20:26
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 27-Apr-2014 at 17:40

Бизнисмен од Австралија во Жабени ќе гради фабрика за чипс

За две недели ќе започне изградбата на фабрика за чипс во ИЗ ''Жабени'' во Битола, а инвеститор е австралиски бизнисмен по потекло од Битола, кој дванаесет години работи во оваа држава

  За две недели ќе започне изградбата на фабрика за чипс во ИЗ "Жабени" во Битола, а инвеститор е австралиски бизнисмен по потекло од Битола, кој дванаесет години работи во оваа држава. Инвестицијата во прва фаза ќе чини околу два милиони австралиски долари и за почеток ќе бидат  вработени 70 лица. Ова денеска во ``Жабени`` го најави полномошникот на австралискиот инвеститор при средбата со првите луѓе на индустриската зона и претставниците на Агенцијата за привлекување на странски инвестиции.

- За две недели, кон средината на мај, треба да започнеме со изградбата на фабриката. Во првата фаза го градиме производниот дел на фабриката, а во втората фаза ќе се гради ладилник со магацин за компири - рече м-р Владо Поповски, ополномоштен претставник на автсралискиот бизнисмен.

Од Австралија во ИЗ"Жабени" ќе инвестираат тројца бизнисмени со македонско потекло, а од Агенцијата највуваат и нови странски инвеститори.

- Мислам дека во "Жабени", за многу скоро, ќе има и нови странски инвеститори кои ќе придонесат за овој регион да се креираат нови работни места и економски развој, секако - рече Климент Шеќеровски, заменик директор на Агенцијата за привлекување на странски инвестиции.

Во "Жабени" германскиот индустриски гигант "Кромберг и Шуберт" веќе работи со 1.300 вработени, а од 28 потенцијални инвеститори во зоната со купени 48 парцели, деветмина добија дозволи за градба.

извор


Edited by Danielbtmk - 27-Apr-2014 at 17:41
Back to Top
Razbirash View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Dec-2012
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote Razbirash Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 28-Apr-2014 at 21:28
Што плати даваат Кромберг и Шуберт?Има ли 200 евра или минималец?
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 28-Apr-2014 at 21:31
Почетна плата кај обичен работник започнува со минималец, но колку што разбрав после третиот месец имало поакачување па на 6 месеци и така. Ова онака неофициално од пријатели
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 28-Apr-2014 at 21:35
и да се исполнат сите најави за фабрикиве,крајниот ефект ќе биде една појава опишана во капиталот на Маркс-работници по фабрики работат за минималец, и несмеат да писнат.

А замислете кај нас тоа е плафонот што можиме да го добиеме.Значи без тоа е бетер,масовна невработеност


змија или магаре
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 29-Apr-2014 at 00:26
Originally posted by Razbirash

Што плати даваат Кромберг и Шуберт?Има ли 200 евра или минималец?

Јас колку што разбрав некој почнуваат со 9 ,некој со 10 некој со 12 (ова зборувам за работниците и е зависно според квалификациите) и потоа следат покачувања во зависност од ефективноста и напредокот но не се многу големи.
Ова важи за претежно сите компании што дојдоа во Македонија.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 29-Apr-2014 at 09:22
Почетна плата е минималец и покачување има само за прекувремено или за работење во втора смена. Инжинерите кои се малку на број земаат од 15-25илјади, додека неколкуте менаџери по 40тина. Ваквите фабрики и мене не ми се мили, но добро е да има по некоја во секој град, чисто за одреден меѓупериод за стекнување на искуство и не седење без никаква плата. Не би ми било ќеф доколку сите невработени што ги има, а бараат работа во земјава, вака би се вработиле. Условите за работа биле релативно добри, имало ред и оброк во работното време.
Инаку моментално се вработени 1200-1300 работници и како што чув за ветената бројка од 2500 мака мачат да најдат во битолскиот регион па носеле работници од Прилеп, Ресен..

Edited by stratus - 29-Apr-2014 at 09:25
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 29-Apr-2014 at 12:10
Во држава со 30% невработеност нормално е дека фирмите ќе дават минималец. Добро е што почнаа да се отварат скоро во сите региони во Македонија, така што со намалување на навеработеноста автоматски ќе почнат да се качуват и платите. 
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 29-Apr-2014 at 13:40
 Култизин тешко дека така ќе покачиме плати ,плати се покачуваат со добри синдикати и добра организација на вработените а воедно и комуникација со државата, платите сами по себе со зголемувањето на вработеноста нема да се качат барем не на задоволително ниво ,туку можеби некој 20-25% би се покачиле кај овие минималциве (се што е испод 15 треба да се смета за минималец) кај другите сметам дека засега не треба да се покачуваат бар додека не се добие некоја приближна сума на сите а не разликата да биде 300%.

Инаку без домашни компании кој ќе даваат солидни плати и работа за едуциран кадар џабе ни се овие компани кај кој би можеле да стекнеме знаење и искуство бидејќи немаат конкуренција и строго диктираат плати на пазар. Но секако позитивно е бар да ја намалиме невработеноста бидејќи таа е најголемиот извор на сиромаштијата моментално во државава.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 30-Apr-2014 at 18:05

Даци покрај тоа што во регионите каде што доаѓаат овие фирми се намалува невработеноста и се зголемува куповната моќ, според мене можеби и најбитен фактор е дека овие фирми воведуваат други стандарди на работа кои подоцна би требале да бидат пример и за нашите работодавци. Значи секаков вид на осигурување на вработените, дисциплина и хигиена на работно место, заштита при работа и слични работи кои верувам дека ќе се спроведат приближно на Германските стандарди. Исто така во овие фирми ќе се обучат луѓе некој за поедноставни но некој и за менаџерски и инженерски функции, значи во овој дел што  е многу битно може да се подобрат условите за практично образување на средношколци и студенти. Потоа се зголемуваат и можностите на нашите домашни фирми за пласирање на своите производи за потребите на овие компании а зошто да не за снабдување и на оние филиали кои се надвор од Македонија. Исто така треба да се земаат предвид и сите оние кои секојдневно вршат некоја услужна дејност а тоа се превозници и снабдувачи на храна. Освен тоа овие фабрики некој ги гради и одржува така да и во тој дел има луѓе кои имале некоја добивка. Исто така со зголемување на бројот на вакви компании се зголемува и потребата и исплатливоста за изградба на инфраструктура. Да не зборувам дека луѓето што зимаат плата од овие фирми своите пари некаде ги трошат и тн. и тн. Ова се оние придобивки кои во моментов ми паднаа на памет.

За платите може да се дискутира, како и за исплаќањето на прекувремената работа. Може и да се дискутира за тоа што овие неколку фирми се исклучиво трудови и најголем дел од вработувањата се ниско квалификувана работна сила., а продуктите немаат некоја голема додадена вредност ниту пак некој "know how". Но според мене тоа е и некој    природен развој на една држава, сликовито кажано период кога учиме да зборуваме и одиме, после тој период логично би било да учиме и да пееме и трчаме. А тој период се најавува со фирмата  со фирмата најавена во Велес (Маркард или така нешто се викаше неможам да се сетам во моментов)

Така да како и да завртиш овие фирми се добредојдени во Македонија се додека се држат на законите и екологијата .

Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 30-Apr-2014 at 22:42
Секако дека се добредојдени ,но нас ни се потребни фирми кој ќе даваат готов производ од тука. Моментално Ванхол најавува такво нешто (со тоа што се гради фабрика во Штип на наша фирма која ќе произведува школки за автобусите) и што според некој муабети ќе се шири наскоро (за 1-2 години). Ги знам и јас придобивките и тие се многу поголеми ,ама во функционална економија и доколку нашите компании можат да понудат сервисни услуги.
Инаку обично транспортерите добро заработуваат од овие компании , случајно познавам еден транспортер кој работи/работел за компанија во бунарџик и беше презадоволен ,односно вика дека од таа фирма го заработува лебот и плаќа даноци ,а другите му се како некоја дополнителна заработка.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 30-Apr-2014 at 23:11
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 30-Apr-2014 at 23:25
Originally posted by daci92

Секако дека се добредојдени ,но нас ни се потребни фирми кој ќе даваат готов производ од тука. Моментално Ванхол најавува такво нешто (со тоа што се гради фабрика во Штип на наша фирма која ќе произведува школки за автобусите) и што според некој муабети ќе се шири наскоро (за 1-2 години). Ги знам и јас придобивките и тие се многу поголеми ,ама во функционална економија и доколку нашите компании можат да понудат сервисни услуги.
Инаку обично транспортерите добро заработуваат од овие компании , случајно познавам еден транспортер кој работи/работел за компанија во бунарџик и беше презадоволен ,односно вика дека од таа фирма го заработува лебот и плаќа даноци ,а другите му се како некоја дополнителна заработка.


Даци ти пишав и погоре прво се учи одење а после се трча. Значи за да правиш готови производи потребно е да имаш прво доволно фирми што ќе произведуваат полупроизводи. Па види нашите фирми неможат да ги снабдат ниту овие додавувачи со потребни делови а не пак да се потпрат со фирми кои ќе произведуваат готов производ. Освен тоа а можеби и поважно е образованието. Се разбира дека е најдобро да се произведува готов производ кој има и најголема додадена вредност но за да се дојде до тој степен прво треба да го поминеме овој процес кој моментално се случува со Македонија. 

Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 194
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 02-Sep-2014 at 15:20


           
Се бара работник повеќе во германската „Кромберг и Шуберт“
     
Досега во фабриката се вработени вкупно над 1.950 работници и, ако се знае дека неделно во фабриката се вработуваат по најмалку триесетина нови работници, постојат реални услови во текот на идната недела да ја достигнеме бројката од вкупно 2.000 работници, велат во компанијата
     
Осумстотини деца на вработените ја посетија компанијата

Зоната „Жабени“ го размрда пазарот на трудот во Битола

Во наредните неколку дена бројот на вработените во германската фабрика „Кромберг и Шуберт“, која се наоѓа во индустриската зона „Жабени“, ќе достигне 2.000 работници. Според информациите од компанијата за изминатите 8 месеци од крајот на минатата 2013 година, во оваа фабрика се вработени околу 1.200 нови работници.

- Досега во фабриката се вработени вкупно над 1.950 работници и ако се знае дека неделно во фабриката се вработуваат по најмалку триесетина нови работници, постојат реални услови во текот на идната недела да ја достигнеме бројката од вкупно 2.000 работници - велат од „Кромберг и Шуберт“.
Се вработуваат работници од разни профили, но најголемиот број од нив се со средна стручна подготовка. „Кромберг и Шуберт“ секојдневно во Агенцијата за вработување и на огласната табла објавува огласи за нови вработувања, а речиси секој ден се спроведуваат интервјуа со кандидатите за вработување.

Во компанијата не кријат дека во завршна фаза се подготовките за организирање голем музички хепенинг во Градскиот парк, со што и официјално ќе биде означено вработувањето на двеилјадитиот работник.

Школски прибор за децата на вработените

Строго држејќи се до германската прецизност и темелност, во „Кромберг и Шуберт“ ништо не се препушта на случајот, па така и реализацијата на амбициозниот проект за 2.000 вработувања ќе биде одбележан на специфичен германски начин, во природа, со музички хепенинг во кој ќе земат учество дечињата на сите вработени. На тој начин, како и со организирањето на заедничкиот ручек што во изминатите три дена оваа компанија го организира во кантината на фабриката за над 800 деца на вработените, како и доделувањето на школски прибор за сите нив пред почетокот на новата учебна година, „Кромберг и Шуберт“ на најдобар начин покажува дека покрај тоа што се грижи на вработените да им овозможи добри услови за работа, многу води сметка и за семејната традиција и за фамилијарните врски на сите вработени.

Во компанијата се водат од филозофијата дека само среќен работник, кој има хармонизрана семејна врска, може да го даде својот максимум во процесот на производство. Таму се свесни дека работник што има семејни проблеми никогаш не може да се внесе доволно во работата и да го даде својот придонес во производството.

- При прошетката на одредени клучни места во погонот, претставници од раководството на фабриката на конкретни оддели им го објаснуваа процесот на производство, а посетите завршуваа со заедничко дружење и со забава во кантината на фабриката, каде што децата цртаа, се дружеа и меѓусебно подобро се запознаваа - нагласуваат во „Кромберг и Шуберт“, каде што не кријат дека постојаното подобрување на работната атмосфера, зајакнувањето на тимскиот дух и колегијалноста, како и грижата за вработените остануваат врвен приоритет за менаџментот на фабриката.

Ќе се произведуваат кабли за „Ауди“

Инаку, во фабриката моментно се произведуваат кабли за автомобилската индустрија за возилата „мини морис“, „бмв“ и „мерцедес“. Додека порано каблите што се произведуваа во „Кромберг и Шуберт“ одеа на доработка во Романија, сега комплетно е заокружен процесот на производство и сите кабли што се произведуваат се пласираат на странските пазари. Наскоро во „Кромберг и Шуберт“ ќе почне производството на кабли за возилата на „Ауди“, со што уште повеќе ќе се зголеми производството, а тоа ќе придонесе до ново зголемување на бројот на вработените.

Во „Кромберг и Шуберт“ не кријат дека доколку продолжи ваквиот пораст на производство наскоро бројот на вработените ќе достигне до 3.500 работници, по што оваа фабрика ќе биде компанија со најголем број вработени во земјава, многу повеќе отколку што во моментот вработува РЕК „Битола“.
Имено, „Кромберг и Шуберт“ е германска семејна фабрика со над 110-годишна традиција, која моментно вработува над 27.000 работници во 22 држави во светот.

     
Автор: Менде Младеновски

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=82614192716&id=9&prilog=0&setIzdanie=23260#.VAAfrLUSbHM.facebook     
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 02-Sep-2014 at 15:34
ЗНае некој какви се условите на работа во Кромберт , плати , работно време , одмор.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 02-Sep-2014 at 17:42
Битола има ментален проблем како и Кичево поради термоелектраните.Имено во РЕК Битола работат над 3000 луѓе а платите им се многу големи во споредба со останатите државни институции.

ВО РЕК Осломеј најниска плата има чистачка која зема 25 000 денари,а кај нас инспектор во крим полиција со се стаж зема 23-24 000 денари.Инженерите кои одат по смени земаат над 50 000 денари.

Е што е проблемот.проблемот е што тие што не се вработени во рек-овите кога ќе им се понуду работа во фабрика како Кробмерт за 12-15 000 денари несакаат да чујат за тоа.не прифаќаат и се надеваат дека некако ќе влезат во електраните преку пријатели,партии(тука најчесто користат уцени пред избори),......и нормално се ствара љубомора.

Дополнително тензијата ја креваат вработенитево електраните кои се однесуваат да речам `неконтролирано`.Скоро сите одат на работа со коли наместо со фабричките автобуси(така им било `поевтино),по цел ден се по кафани,трошат без милост,а многу од нив од бес почнаа да се коцкаат.

Тоа предизвикува голема завист кај останатите граѓани и све потешко можат да се најдат работници за по проватните фирми.

Сите без исклучок одбиваат со зборовите-јас да работам за 200 евра а оние од РЕК-от да беснеат од пари?

Моментално во кичево најзаглавени во кредити се баш вработените во РЕК-от.Изгубија компас за реален живот и влегуваат од еден во друг кредит.Повеќе од половината воопшто не земаат плата,бидејќи скоро целата им оди на кредити.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.