build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Индустриски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Индустриска зона Жабени

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 194
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 02-Sep-2014 at 18:46
Платата па и не е баш висока со оглед на денешниве давачки , се работи во смена , а поплаки има од луѓе кои работат на лента многу им било напорно во цела хала немало ни еден стол каде да седниш , велат аплицирај тука веќе ептен ако не можиш да се снајдиш .Нормално има и позитивни искуства тие што ракуваат со машините веројатно се и подобро платени . Во почетокот ги носат на обука.

Во 95% од случаите е така. Колку е поголема фирмата толку помалку платени се работниците и се однесува експлоататорски. Најдобри фирми за вработување се до 50 души. Тие фирми бараат високо образовани луѓе и најчесто работат во сектор на услуги (интернет, софтвер консалтинг, ПР и разни други), таквите фирми имаат многу предности.. флексибилни, ефективни, напредни итн... Отвори на листа на 10 најголеми работодавачи во светот... све робовладетели се. Мене не ми е за радување со такви големи фирми со многу вработувања баш поради тие причини.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 03-Sep-2014 at 00:12
Почетната плата е минималец (~150еур) и со ноќни смени и саботи стига до 200еур (нето) за работник. А 90% од вработените се со такви плати, главно неквалификуван кадар. Највисоката плата на менаџерите на линија е 40000 нето, што не е лошо, но во споредба со РЕК е, каде што тоа е плата на бравар.
Условите за работа се наводно подобри од тие во Дрекселмаер, ако ништо повеќе има бесплатен топол оброк и прецизно зацртани правила на однесување и работно време. Инаку оваа фабрика во пакет со неколкуте слични ново отворени во внатрешноста (Дрекселмаер во Кавадарци, Џонсон Контролс во Штип, Анфенол во Кочани...) се места каде што се зема најмала плата во МК после конфекциите.
Да не бидам погрешно сватен, Сепак ми е мило што се отвори оваа фабрика ако ништо побеќе ќе има едно сигурно место каде што би се вработувале и би добивале каква-таква плата на први најнискиот слој од населението (без навреда). Но сепак она што му фали на битола се едно 2-3 фабрики вкупно со 1000-2000 вработувања на квалификуван кадар за подобри плати. Фабрики слични на оние во Бунарџик како Ван хул, Џонсон Мети, Кемет (и подобри) за да се спречи на миграцијата од Бт во Ск и странство. Слично важи и за останатата внатрешност. Дури и тука Скопје е фаворизирано во споредба со внатрешноста. Не дека е главен и поголем град туку заради подобрите услови во зоната што се нудат, пред се финансиската помош од владата.
Еден интересен податок. Кога почна да се гради К&Ш и беа најавени 2000 вработувања, никој не веруваше дека бројките ќе се исполнат. Еве се исполнија. Но тоа главно не беа невработени лица кои претходно не земаа плата. Повеќето од сегашните работници работеја во грчките конфекции или беа регистрирани земјоделци. После отварањето на фабриката, најголемата грчка конфекција Конигтон која вработуваше неколку стотини луѓе, го префрли производството во Валандовско, поради проблемите за потрага по кадар. Официјално во општина Битола моментално има околу 6000 невработени. Но голем број се водат во Битола, а работат во Скопје или надвор од Македонија, како и има и луѓе што работат на црно, се нерегистрирани земјоделци или воопшто не им се работи. Е сега дали ќе се исполнат 3500 и јас не верувам, бидејќи тие што би работеле за 150-200еур плата веќе се вработија, сега или ќе се увезат вработени од околните градови (Прилеп, Ресен, Демир Хисар, Крушево) или ќе мора да се покачат платите.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 03-Sep-2014 at 00:34
„ако ништо повеќе има бесплатен топол оброк и прецизно зацртани правила на однесување и работно време.„

Ова го имат и во Дракслермаер

Туку фати еден битен момент. А тоа е можноста за ибор. Значи колку и да се мали платите а мали се кога нашле 2 илјади вработени значи има луѓе што немале ни такви а како што викаш имало и луѓе што работат и во текстилните фирми кои зимале помалку. Самиот факт дека фирмата го дислоцирала производството е едно скалило повеќе или од текстил на кабли. Сега трет степен е да дојдат уште неколку фирми со вработување на поквалификуван кадар. И тоа е еден природен развиток. Во меѓувреме секак оне е лошо да се работи на домашно предузимаштво , стартап бизниси и слично. Како и да е факт е дека и Кромберт и Драксел го раздвижија пазарот на трудот а ја раздцижија колку толку и потрошувачката и обртот на сретства. Тоа секако многу поочигледно е во Кавадарци затоа што е помал град.
И уште еден момент интересен од твојт пост е дека се вработиле луѓе кои веќе имале работа со што само се потврдува тоа што и онака го мислам дека во Македонија луѓето кои што навистина сакат да работат наоѓат работа. Другите или на црно вртат нешто или имат други приходи како и да е бројката од 28 % невработеноста е далеку од реална.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 03-Sep-2014 at 00:40
За платите јас знам дека им се од кај 10 до 15 илјади ,зависи од позицијата и кој како.
Овие фирми ја раздвижуваат економијата во државата но сепак се незначајни за домашниот есап.
Инаку Култизин реалната бројка на невработени во Македонија по ЕУ стандарди не би надминувала 15-17% и тоа го тврдам одговорно.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 03-Sep-2014 at 00:43
28% невработеност во Мк е илузорна бројка, со оглед на тоа колу се иселени времено или трајно и колку цвета сивата економија ќе се дојди до една бројка од 100 илјади или 15% невработеност. Што и се поклопува со т.н. активни баратели. Ако ништо повеќе тие 200 евра што ги зеле 2000 работници се 400 илјади евра месечно или скоро 5 милиони евра годишно, што во најгоелм дел остануваат (се трошат) во локалната економија. Тоа значи ново отварање на продавници, кафичи, ресторани, бутици и дополнителни индиректни вработувања како на пр за доставувачи или транспортери за самата фабрика.
Точно е дека најголем бенифит е раздвижувањето на пазарот на труд, едноставно мора од некаде да се почне.
Инаку за тоа што се "труби" дека мора да се отворат што повеќе работни места. Сметам дека најголем проблем во Мк не е невработеноста туку нискиот стандард (малите плати), а тоа за жал со вакви фирми нема да се промени. На пр. Белорусија има 0% невработеност но сепак лошо се живее и државата губи нселение.

Edited by stratus - 03-Sep-2014 at 00:52
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2126
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 03-Sep-2014 at 01:52
Nie, za zal nemame funkcionalen sistem so sto avtomatski drzavnite institucii stanuvaat nefunkcionalni. Ete drzavata nema sila da napravi popis i tuka zavrsuva sekoj musbet sto se odnesuva so statistikata vo Makedonija.

Kako i da e, mislam deka rabota moze se najde, no kako sto kaza "Stratus" pogolem problem se malite plati i losite uslovi, taka sto lugeto lesno se demotiviraat i baraat care po zapadna evropa. Uste pogolem problem za nevrabotenosta e golemata administracija. Zamislete 30% od niv da rabotat vo privatniot sektor kolku ke se zgolemi proizvodstvoto so sto ke se otvorat novi rabotni mesta. namesto toa, tie se zakaceni za budjetot i pravat samo steta koja tesko ke ja pokrijat stranskite investitori na koi vladata tolku mnogu im se raduva.
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 194
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 09-Sep-2014 at 20:36
http://bitolskivesnik.mk/turskata-kompanija-najavi-vrabotuvane-na-400-bitolchani/

Турската компанија најави вработување на 400 битолчани
Турската компанија “ОХИ Груп” која денеска потврди дека ќе отвори фабрика за лепенки за гуми во Битола, во првиот период ќе вработи најмалку 400 работници.
Ова го соопшти менаџментот на фабриката по средбата со министерот за странски инвестиции, Џери Наумов и претставници на “ОХИ Груп” и на уште три други компании од Турција, кои деновиве беа во посета на Македонија.
Засега, нема поединости околу потребната стручна подготовка за вработување во оваа турска компанија, како и локацијата каде истата ќе се гради. Но според добро информирани извори, фабриката најверојатно ќе биде лоцирана во индустриската зона “ Жабени “.


https://www.youtube.com/watch?v=NJshIW5ZUvU

Edited by JOE - 09-Sep-2014 at 20:41
Back to Top
Geordie Boy View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Feb-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Geordie Boy Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 12-Feb-2015 at 12:45
Парцелите во ИЗ Жабени и нивна намена:Локацијата на ИЗ Жабени и идната ИЗ Жабени 2:

Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 12-Oct-2016 at 10:47
Грчката „ЦераMетал“ ќе инвестира во Битола, нови 600 вработувања

Грчки капитал на голема врата влегува во Македонија. Компанијата „ЦераMетал“ од Коропи, Атина ќе вложи 12 милиони евра во Битола и ќе отвори 600 нови работни места. Реализацијата на оваа инвестиција е веќе во напредна фаза. „ЦераMетал“ на јавен повик купила градежно неизградено земјиште во индустриската зона „Жабени“ со површина од 45.000 квадратни метри.

Директорката на грчката компанија „ЦераMетал“, Марија Пападопули, вели дека поради добрата бизнис клима и поддршката од Владата решиле да инвестираат токму во Битола.

- Поддршката од Владата и локалната самоуправа беше еден голем предуслов за да одлучиме ние за инвестирањето тука во Битола. Спремноста и обученоста на работната рака на луѓето кои сакаат да работат кај нас, расположливоста за комуникација и познавањето на англиски и грчки јазик беше пресудно за да одлучиме дека ние треба да го развиеме нашиот бизнис во оваа земја, вели директорката на грчката компанија „ЦераMетал“, Марија Пападопули.

Во тек се подготовките за едукација на првите машински и електроинженери кои ќе бидат пратени на тримесечна обука во фабриката во Атина, по што ќе почне циклусот вработувања.

Инаку, низа фактори биле клучни за влез на „ЦераMетал“ во земјава. Од менаџментот на компанијата велат дека пресудни биле поволната бизнис клима и инфраструктурната поврзаност со матичната земја, ниските трошоци за работа, квалитетната и образована работна сила.

- Цераметал ја избра оваа индустриска зона за да ги вложи своите средства за градење на нова индустриска единица, како главен предуслов беа поволната бизнис клима, инфраструктурата, блискоста со Грција, исто така и рангирањето преку дуинг бизнис членот на земјата во 2016 година беше прогласена за најповолна земја за инвестиции, вели Пападопули.

Се работи за компанија што е специјализирана за производство на метални производи и зајакнати метални конструкции, како и на материјали за заварување. Нејзините производи се наменети за енергетскиот сектор и за делот на градежни машини.

Грчката фирма е ориентирана на извоз, односно 40% од вкупното производство и завршуваат во Германија, па следуваат Шпанија, Канада, Чиле, Бразил, Турција, Русија, Индонезија, Јапонија и Тајван.

Компанијата веќе ги има изработено плановите за Македонија. Во првата фаза вложува 5 милиони евра, за потоа вкупната инвестиција да достигне 12 милиони. Бројот на вработени се проектира на 600. Во почетокот ќе се стартува со производствен капацитет на површина од 5.000 квадратни метри, а потоа се планира проширување до 23.700 квадрати.

Првата фаза ќе опфати 150 вработени во производството, а уште 30 ќе бидат вклучени во делот на дистрибуција, одржување, шпедиција.

Извор
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 194
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 21-Sep-2017 at 01:59
На барање на фабриката „Кронберг и Шуберт“, Општина Битола започна со реализација на проектот за изградба на пристап до фабриката од нејзината десна страна. Фабриката веќе се проширува и за нови 1500 вработувања. „Според најновата информација од вчера, тука се вработени 4400 наши граѓани, така што ние веднаш се согласивме и пристапивме кон градежни активности во овој дел на ИЗ Жабени, затоа што ќе им треба пристап, а пристапот од левата страна не им е доволен за да ги прифати сите вработени, од сите смени. Се работи за завршена атмосферска канализација во должина од околу 170 метри која е поврзана со останатиот дел од атмосферската канализација, како и коловоз во должина во 660 метри и паркинг простор. Вкупната вредност на инвестицијата изнесува 13 500 000 денари“, изјави градоначалникот на Општина Битола, д-р Владимир Талески. Градоначалникот Талески потсети дека инвестициите во Индустриската зона „Жабени“, продолжуваат да се реализираат со зголемен интензитет: „Во првите два мандати, некои од медиумите знаеа да не обвинат дека гледале сончогледови полиња, но како што забележувате, тука нема таква работа. Напротив, има два објекти кои веќе се почнати да се градат, трет ќе почне на почетокот од овој дел, а од другата страна каде што имаме пристап има тројца инвеститори кои што веќе го купија земјиштето и чии што проекти се веќе во фаза на изработка. Вкупната инвестиција која што Општина Битола досега ја има вложено во Индустриската зона „Жабени“ е над 290 000 000 денари, односно 4 780 000 евра. Сето тоа го правевме, затоа што сме првите, кои што понудивме максимални услови за инвеститорите, бидејќи ценевме дека еден од главните приоритети кој што се покажа на нашите анкети, уште првиот мандат, беше невработеноста. Бевме убедени дека правиме добро дело и еве резултатите се покажуваат денес, затоа што вработувањата од ден на ден се зголемуваат“, додаде Талески. Со постојаното проширување на фабриката Кронберг и Шуберт во зоната, веќе се врши приближување кон проектираната бројка на корисници во изградените капацитети во зоната, која изнесува 5000. „Кога ќе се завршат објектите на останатите фабрики, кои секако нема да бидат со капацитет како Кронберг и Шуберт, но ќе бидат со 100, 300 или 600 вработувања итн. многу брзо бројката ќе се надмине, што значи дека треба да се планира проширување на капацитетите на ИЗ Жабени и се надевам дека и тоа ќе остане приоритет на следниот мандат на локалната самоуправа“, информираше градоначалникот Талески. На денешната прес конференција, директорот на Индустриската зона Жабени, Сашо Илковски информираше дека во изминатите две години во зоната градежни парцели имаат купено турската фирма „Челмак“, грчката „Цереметал“ и италијанската „Натуралиа фуд“. На последниот повик од Општина Битола, интерес покажа и домашна компанија која планира производство на термоизолациони панели и за изградба на својот капацитет купи земјиште од 2500 метри квадратни, додека пак, во изминатите три месеци со градба започнаа и две домашни компании „ФАЛКО“ и „Еуроинжинеринг“.


https://youtu.be/17AIxQMuEDA

Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 194
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 21-Sep-2017 at 02:01


Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 194
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 20-Mar-2018 at 13:27
Чекор поблиску до заедничката цел – Кромберг & Шуберт Македонија ДООЕЛ Битола го прослави 6000-тиот вработен

link so sliki od noviot del na fabrikata

Link
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15057
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 24-Feb-2021 at 14:21
Американска компанија сака да гради фабрика во „Жабени“ крај Битола

Американска компанија за производство на рударска опрема била заинтересирана да гради во зоната „Жабени“ крај Битола. Неофицијално дознаваме дека станува збор за компанија „Jennmar“ со седиште во Питсбург, која произведува рудраск и тунелска опрема од највисок квалитет.

Ако се реализира намерата ова ќе биде втора поголема странска инвестиција после германската фабрика за производство на автомобилски делови „Кромберг и Шуберт“. Потенцијалниот странски инвеститор како ретко кога ги зближи ставовите на власта и опозицијата во Битола, па и едните и другите гласаа за отстапување на дел од зоната „Жабени“ на државата, бидејќи државата понатаму ќе треба да се грижи за новата зона и да ја подобри носивоста на земјиштето.

„Жабени“ е изградена на мочурливо земјиште кое тоне во вода. Уште владата на Никола Груевски вложи еден милион евра во тампонирање на земјиштето пред да се изгради фабриката „Кромберт и Шуберт“. Тогаш во јавноста се отвори дилемата зошто зоната се лоцира и гради на мочурливо земјиште, но аргументите беа дека „Жабени“ е блиску до Грција, до пристаништето во Солун, а со тоа и до Европската унија. Сега покрај „Жабени“ минува крак од обновената железничка пруга Битола-Кременица.

„На денешната седница на Советот донесовме одлука со која го скративме опфатот на ИЗ ‘Жабени’ за две парцели со површина од 32.000 м2. Постои сериозна заинтересираност за вложување во зоната на голема странска компанија, која разгледува неколку места во државата каде да вложи. Со оваа одлука сакаме да дадеме рамноправна можност на Битола да влезе во трката на таа странска компанија и да ја донесеме во ‘Жабени’“, рече Валентин Груевски од ЛДП, претседател на Советот на Општина Битола.

Според него, се работи за инвестиција од 15 милиони евра, компанијата со годишен извоз од 150 милиони долари. И Груевски главната грижа околу издржливоста на земјиштето за толку голема инвестиција. Владата треба да го издвои тој дел од зоната и да го подготви земјиштето за да може на него да се гради.

Опозицијата е согласна земјиштето да се префрли на државата со цел инвеститорот да вложи во Битола, а не на друго место.

„Ова е стратегија започната од мината власта и за сѐ што е во насока на привлекување на директни странски инвеститори даваме апсолутна поддршка. Факт е дека ‘Кромберг и Шуберт’ од 2012 до денес инвестирала околу 72 милиони евра во Жабени, а општина Битола во изминатите три и пол години евра нема инвестирано ниту 72 денари во подобрување на инфраструктурата и зголемување на атрактивноста на ‘Жабени’ за нови инвеститори. Останува и натаму проблемот со прочистителната станица во ‘Жабени’“, рече Иванчо Тошевски, советник од ВМРО-ДПМНЕ.

Факт е дека фабриката „Кромберг и Шуберт“ го смени животот во пелагонискиот регион. Денес во фабриката работат околу 6.000 лица од Битола, Прилеп, Ресен и околните рурални општини. Сега се најавува дека со новата американска компанија на почеток ќе бидат вработени стотина работници, но дека како ќе расте инвестицијата ќе расте и бројот на вработени од регионот. (А.Б.)

https://nezavisen.mk/amerikanska-kompanija-saka-da-gradi-fabrika-vo-zhabeni-kraj-bitola/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15057
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 24-Feb-2021 at 18:17
ДРЖАВАТА ПРЕЗЕМА ДЕЛ ОД ИНДУСТРИСКАТА ЗОНА „ЖАБЕНИ“ ЗА ДА СЕ ОБЕЗБЕДИ ГОЛЕМА СТРАНСКА ИНВЕСТИЦИЈА ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА РУДАРСКА ОПРЕМА

Со цел голема странска инвестиција за производство на рударска опрема да заврши во Битола, две градежни парцели од 3,2 хектари се одделуваат од индустриската зона „Жабени“ и ѝ се отстапуваат на Владата за формирање државна индустриска зона, во која ќе важат поволностите како во ТИРЗ-овите.

Советот веќе донесе одлука за скратување на опфатот на „Жабени“ на предлог на градоначалничката Наташа Петровска. Оттаму велат дека постои сериозна заинтересираност голем странски инвеститор да вложи во земјава, па сакаат со условите што ќе ги понудат да бидат најконкурентни. Подетаљни податоци за компанијата не се откриваат, само се знае дека ќе изнесува околу 15 милиони евра и ќе има годишен извоз од 150 милиони долари. Државата ќе вложи средства за да се подобри носивоста на земјиштето.

„Тоа земјиште е мочурливо, има вода, но со одредено тампонирање ќе се доведе во ред. Тој одделен дел би бил индустриска зона под ингеренции на Владата и би се овозможило оваа компанија да дојде во Битола. Се работи за тесни рокови, кои сакаме да ги исполниме за да бидеме еднакви со другите конкуренти“, рече претседателот на Советот Валентин Груевски.

Петровска изјави дека „Жабени“ нуди едни поволности, а државна индустриска зона други, па се зголемува спектарот можности за инвеститорите.

„Ваква симбиоза не постои во ниедна друга општина. Заемниот интерес ќе значи поддршка и во сите инфраструктурни зафати што следуваат, па атрактивноста ќе биде многу поголема“, најави Петровска.

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека во изминатиот период локалната власт не вложувала средства во подобрување на инфраструктурата и атрактивноста на „Жабени“.

„Ова веројатно се должи на нивната политичка суета, па еден период зборуваа дека таму има само трња и сончогледови полиња“, рече Иванчо Тошевски од ВМРО-ДПМНЕ.

Локацијата на „Жабени“ беше избрана од поранешната локална власт, предводена од Владимир Талески. Од СДСМ и ЛДП тогаш критикуваа дека земјиштето има подземни води и не е соодветно за градба. Тогашната власт го одрекуваше тоа, но при отворањето на германската инвестиција „Кромберг и Шуберт“ во Битола, првиот човек на компанијата јавно кажа дека дале дополнителни 1,5 милиони евра за изградба на насипи поради големо количество вода, за што добиле помош од државата.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/drzhavata-prezema-del-od-industriskata-zona-zhabeni-za-da-se-obezbedi-golema-stranska-investitsija-za-proizvodstvo-na-rudarska-oprema/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15057
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 15-Mar-2021 at 08:42
Жабени не е погодна за индустриска зона?

Десет години по отворањето на индустриската зона Жабени во Битола, повторно е актуелно прашањето дали оваа локација беше соодветна. За секоја инвестиција во индустриската зона треба да се тампонира земјиштето, што значи дополнителни трошоци за инвеститорите. Поради тоа дел од зоната ќе и биде дадена на државата за трошоците околу подобрувањето на носивоста да бидат на нејзин товар.

По деценија повторно се отвори темата за оправданоста на изборот на локацијата Жабени во Битола за индустриска зона. Изборот го направи претходната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ и покрај тогашните критики на опозицијата дека одлуката е лоша зашто местото има подземни води.

Големата германска инвестиција „Кромберг и Шуберт“ кога се отвораше пред десет години, инвеститорите сами кажаа дека вложиле дополнителни 1,5 милиони евра за изградба на насипи поради големо количество вода, за што добиле помош од државата.

Деновиве локалната власт мораше да оддели 3,2 хектари од Жабени за државна индустриска зона каде тампонирањето на земјиштето ќе го направи државата на свој трошок зашто се работи за прилично висока сума, а целта е да се привлече нова странска инвестиција.

„Уште еднаш се потврди после многу години дека локацијата избрана за ИЗ Жабени не е погодна за изградба на индустриски капацитети и не ги задоволува стандардите и потребите на било кој што сака да инвестира. Но, желбата на тогашната власт да создаде свој тотем, по примерот на Скопје 2014, по нешто што ќе бидат запаметени со децении, како во фаронски стил си го остварија. Во тоа време кажуваа бројки дека потенцијални инвеститори купиле парцели, а зад нив се луѓе од највисоките структури во ВМРО-ДПМНЕ купиле парцели, но до денес ништо не инвестирале. Тоа потсетува на процесот Талир“, рече советникот Борче Корлевски од СДСМ.

Во 2013 година на прес конференција екс градоначалникот Владимир Талески изјави дека во Жабени се продадени 49 парцели, па за продажба останала само уште третина од зоната. Покрај фабрики ќе се градеше и хотел, но до денес се подигна само германската инвестиција на „Кромберг и Шуберт“ која обезбедува работа за неколку илјади лица.

„Она што претставува главен проблем кај Жабени е носивоста на земјиштето и можноста на него да се гради фабрика. Поради огромните средства потребни за тампонирање на тоа земјиште, ние одделуваме дел од таа индустриска зона и ќе ѝ овозможиме на Владата да формира во тој дел државна индустриска зона, а со тоа трошоците и подготовката на тлото ќе падната на товар на Владата“, вели Валентин Груевски, претседател на Советот на Општина Битола.

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ пак, обвинија дека во изминатиот период локалната власт не вложувала средства во подобрување на инфраструктурата и атрактивноста на „Жабени“, па затоа сега мора да презема чекори за нови поволни услови.

„Германската инвестицијата Кромберг и Шуберт од 2012 година до денес инвестирала околу 72 милиони евра во Жабени, а Општина Битола во изминатите три години нема вложено ни 72 денари во делот на подобрување на инфраструктурата и зголемување на атрактивноста во индустриската зона. Срамота и греота е кога имате ваков бренд како Кромберг и Шуберт да не ја искористиш таа приказна за да залепиш нови инвеститори. Претпоставувам дека поради нивната политичка суета ваков игнорантски однос имаа зашто во едно минато време зборуваа дека таму има само трња и сончогледови полиња“, рече Иванчо Тошевски од ВМРО-ДПМНЕ.

Битола е меѓу локациите кои се разгледуваат за инвестирање од страна на американската компанија „Jennmar“ со седиште во Питсбург која произведува рударска опрема.

https://www.slobodnaevropa.mk/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.268 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.