build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Демир Капија - Смоквица
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Демир Капија - Смоквица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 41>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dragan_ku View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Jul-2012
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote dragan_ku Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Автопат Демир Капија - Смоквица
    Posted: Yesterday at 17:27
Back to Top
elnino View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 83
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 20-Apr-2018 at 12:57
https://www.facebook.com/hbasiliadis/videos/10156283485807829/
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1494
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 18-Apr-2018 at 17:43
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by Denko

5 patarini za 172 km od Tabanovce do Bogorodica. KATASTROFA!
Tolku li e tesko da se vovede vinjeta!?


За наши услови и околности - сега за сега не е изводливо!
Zosto e neizvodlivo?
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 18-Apr-2018 at 09:14
Види не е лошо. Само за една година им требаше да пуштат во употреба направен пат. Овакви некадарници светот до сега не видел.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1413
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-Apr-2018 at 21:17
Originally posted by Denko

5 patarini za 172 km od Tabanovce do Bogorodica. KATASTROFA!
Tolku li e tesko da se vovede vinjeta!?


За наши услови и околности - сега за сега не е изводливо!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1494
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Apr-2018 at 19:14
5 patarini za 172 km od Tabanovce do Bogorodica. KATASTROFA!
Tolku li e tesko da se vovede vinjeta!?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1541
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 17-Apr-2018 at 09:14
Јас знам дека се 270
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1805
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Apr-2018 at 21:09
на едно место вели 270 милиони на друго 210, која е точната цифра знае ли некој да каже ?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11309
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Apr-2018 at 19:10
По автопатот Демир Капија-Смоквица ќе се вози од следната недела, за почеток без патарини

На почетокот на следната недела се очекува да биде пуштена во употреба новата автопатска делница Демир Капија - Смоквица и по тој дел од автопатот „Пријателство“ првично ќе се вози без плаќање патарина.

Засега нема нова официјална најава за пуштањето на патот освен претходната дека тоа ќе се случи по 15-ти месецов, а директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов денеска најави дека деновиве ќе ги покани медиумите на таков настан.

За двете планирани наплатни станици на автопатот кај Гевгелија и кај Демир Капија, градежната дозвола е издадена пред три недели, а за завршување, како што изјави Китанов, се потребни околу осум месеци.

„Во моментов се градат новите патарини кои нема да бидат како постоечките, на нив ќе нема никави застои, ќе бидат електронски, со припеид, со тагови. Ќе има патарини и на тој дел од автопатот, а цената се утврдува согласно Правилник“, изјави Китанов, одговарајќи на новинарски прашања.

Тој не кажа кога очекува да профункцираат патарините.

„Не може да се каже дека ќе биде бесплатно, патарините ќе си функционираат, за новиот дел на автопатот дозволата за градба е дадена пред неполн месец, па пресметајте“, додаде Китанов.

Новите 28,2 километри автопат од Демир Капија до Смоквица ја чинат државата 270 милиони евра. Патот се пушта во употреба по шест години изградба и со него се заокружува со целосно автопатско решение Коридорот 10 на територијата на Македонија.

https://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/po-avtopatot-demir-kapija-smokvica-kje-se-vozi-od-slednata-nedela-za-pochetok
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3296
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Apr-2018 at 18:05
Излегоа над 700 фотографии. Кога ќе имам време, можеби ќе има и нешто за на форум да објавам
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11859
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Apr-2018 at 16:25
Originally posted by pbanksСликава е антологиска

Навистина кадарот е фантастичен  Cheers

Еве ја и малку помината низ фотошоп


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 429
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Apr-2018 at 16:06

охо Браво Супер Сцена, од овој ракурс визурава ветува доста нови филмски кадри, а и за транс-забави ќе биде супер пикник место, уште да е тро подлабоко под мостов и да може без страв пируети да потфрлаат залутани шофери и шоферки ... не ми замерајте на црниов хумор се надевам добро думале проектантите околу безбедноста и оградата ...
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3296
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 16-Apr-2018 at 12:55
Во право сте. Од Демир Капија требало да излезат повеќе зборови, ама некако периодов многу брзо ми проаѓа, а за пишување треба време. А вчерашниот ден не ми беше премногу инспиративен. Исто така, недостигаат фотографии и внатре од тунелите, иако не знам со кој квалитет би можеле да бидат. Како и да е, благодарам за пофалбите. Во секој случај, можело и подобро да биде
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11309
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-Apr-2018 at 12:40


Единствена замерка ми е дека репортажата има премалку текст, Бојан требало да си ја подотвори малку повеќе поетската страна на душата
За сè има вторпат
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8829
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Apr-2018 at 08:56
@Бојан, топ репортажа Thumbs%20Up

http://build.mk/reportazha-posledniot-krik-na-tehnologijata-primenet-na-avtopatot-demir-kapija-smokvitsa/

Сликава е антологиска


Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2387
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 15-Apr-2018 at 21:51
Кафето во Солун сега уште поблиску до нас. Топ автопатов ајде нека се пушти што побргу.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1494
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 15-Apr-2018 at 18:25
Sega primetiv deka nema patokaz za Valandovo, Strumica i Dojran.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1494
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 13-Apr-2018 at 14:20
Originally posted by FiLo

Originally posted by Denko

Izgleda odlicno.
Zosto e ogranicena brzinata na 120 km/h, neli se pomesti na 130 km/h)


На 2:33 во првото видео према Гевгелија има знак 130 км/ч.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1494
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 13-Apr-2018 at 14:19
Originally posted by daci92

Denko Доста често возам низ Македонија и да ти кажам освен кај Велес никаде на друго место не сум сретнал 130 знак, секаде 100, 120 иако на сите граници има 130 обележување за на автопат, прв пример ти е Табановце, излегуваш од граничен премин ,има огромна табла со ограничувања и позади нејзе имаш знак 120 , а на таблата пишува 130.Ако возиш 130 и те сопре полиција сигурно ќе те казни, која беше логиката на кревање на лимитот кога во пракса не важи незнам.Инаку автопатов изгледа прекрасно ,само не ми е јасно зашто засеците не се разеленети. Приметив каде ќе се наоѓа патарината ,само не ми е јасно зашто не ја направија со градењето кога сега ќе треба пак да го раскопаат автопатот, да ги поместат банкините и да прават крпеници.Друго не ми е јасно во првото видео на едно место забележав како да попуштил патот.ПС Денко ние за нашите градови и села по магистраливе немаме патокази па ти за еден Солун се секираш, можеби е комплекс на Грците што несакаат да пишува Солун на патоказот, нели е Тесалоники.

Tokmu zatoa i prasuvam. Sepak ima znak 130 km/h...
Inaku voopsto ne se sekiram za Solun samo konstatiram deka sme kompleksasi. Tamu kade pisuva Athens/Atina trebalo da napisat Thessaloniki/Solun.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 461
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 13-Apr-2018 at 13:16
Да бидеме реални , на ваков терен каков што е граден автопатот и испадна ваков каков што е , прав , рамен , без некој тешки кривини , угорници и такви работи , ова е одлично , и со самото тоа што конечно веќе ќе се избегне Демир каписката клисура или клисурата на смрта е доволно нешто за радост.Можеме да се радуваме дека конечно добивме автопат по најсовремени услови за возење какви што доликува на секоја држава и секој човек заслужува да ужива во возењето на модерен автопат.Не е морално да се вози 130 , нема потреба од такво нешто и да се гине и на овој пат и да се вози лудо и несмасно.Да се надеваме само дека патот ќе остане вака убав уште многу години и дека редовно ќе се средува и одржува да блеска во овој сјај

Edited by WolfLeader - 13-Apr-2018 at 13:17
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.