build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Демир Капија - Смоквица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3839404142>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #781 Posted: 28-Mar-2018 at 15:56
Патарина ќе има само една кај Миравци ,а не две.
Бидејќи неколку пати поминав по целата делница на коридор 10 во последниов месец можам да кажам дека грците уште работат на делницава, кај Смоквица работеа пред некој ден до кај 3-4 часот кога јас поминав , што точно незнам.
За Неготино - Демир Капија на еден дел кај Неготино сеуште се изведува долниот строј (тампонирање и набивање) ,а останатиот дел е асфалтиран барем еден слој според тоа што го видов.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 614
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #782 Posted: 28-Mar-2018 at 23:33
За неготино , тој дел што е нај оштетен кај што се гради потпорните sидови и таму кај што трасата комплетно се извади и се формира пак , со набивање и тие работи , се работи сеуште , а и добар дел колку што му дозволуваат временските прилики на работниците успеале да изгребат и асвалтираат , ама сеуште има уште многу работа , делот кај Неготино уопште не е чепнат , а таму највероватно ке се оди само со гребење и асвалтирање ...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #783 Posted: 03-Apr-2018 at 09:44
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #784 Posted: 03-Apr-2018 at 11:10
Би било добро да направиме една билдерска репортажа со многу фотографии, на диво околу Демиркаписка клисура
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #785 Posted: 05-Apr-2018 at 14:00
Контролниот центар во Неготино

https://www.facebook.com/mtc.gov.mk/
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 614
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #786 Posted: 12-Apr-2018 at 12:06Edited by Џоле - 12-Apr-2018 at 15:52
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #787 Posted: 12-Apr-2018 at 12:14
Одлично!   
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1748
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #788 Posted: 12-Apr-2018 at 13:59
Izgleda odlicno.
Nekako ne ocekuvav tolku mnogu krivini.
Zosto e ogranicena brzinata na 120 km/h, neli se pomesti na 130 km/h)

PS: Teski kompleksasi sme i nie. Pak ne stavile patokaz za Solun.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #789 Posted: 12-Apr-2018 at 20:18
Denko Доста често возам низ Македонија и да ти кажам освен кај Велес никаде на друго место не сум сретнал 130 знак, секаде 100, 120 иако на сите граници има 130 обележување за на автопат, прв пример ти е Табановце, излегуваш од граничен премин ,има огромна табла со ограничувања и позади нејзе имаш знак 120 , а на таблата пишува 130.
Ако возиш 130 и те сопре полиција сигурно ќе те казни, која беше логиката на кревање на лимитот кога во пракса не важи незнам.

Инаку автопатов изгледа прекрасно ,само не ми е јасно зашто засеците не се разеленети. Приметив каде ќе се наоѓа патарината ,само не ми е јасно зашто не ја направија со градењето кога сега ќе треба пак да го раскопаат автопатот, да ги поместат банкините и да прават крпеници.
Друго не ми е јасно во првото видео на едно место забележав како да попуштил патот.

ПС Денко ние за нашите градови и села по магистраливе немаме патокази па ти за еден Солун се секираш, можеби е комплекс на Грците што несакаат да пишува Солун на патоказот, нели е Тесалоники.
Back to Top
FiLo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #790 Posted: 13-Apr-2018 at 01:46
Originally posted by Denko

Izgleda odlicno.
Zosto e ogranicena brzinata na 120 km/h, neli se pomesti na 130 km/h)


На 2:33 во првото видео према Гевгелија има знак 130 км/ч.
Back to Top
bob39 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #791 Posted: 13-Apr-2018 at 09:35
Автопатот изгледа одлично! Нема никаква потреба ниту услови да се вози 130 км на час поготово што кај нас секојдневно се гине од несовесно возење!


Edited by bob39 - 13-Apr-2018 at 09:36
Скопје 2014= Општествена лоботомија
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 89
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #792 Posted: 13-Apr-2018 at 09:53
Dobro izgleda
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 614
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #793 Posted: 13-Apr-2018 at 13:16
Да бидеме реални , на ваков терен каков што е граден автопатот и испадна ваков каков што е , прав , рамен , без некој тешки кривини , угорници и такви работи , ова е одлично , и со самото тоа што конечно веќе ќе се избегне Демир каписката клисура или клисурата на смрта е доволно нешто за радост.Можеме да се радуваме дека конечно добивме автопат по најсовремени услови за возење какви што доликува на секоја држава и секој човек заслужува да ужива во возењето на модерен автопат.Не е морално да се вози 130 , нема потреба од такво нешто и да се гине и на овој пат и да се вози лудо и несмасно.Да се надеваме само дека патот ќе остане вака убав уште многу години и дека редовно ќе се средува и одржува да блеска во овој сјај

Edited by WolfLeader - 13-Apr-2018 at 13:17
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1748
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #794 Posted: 13-Apr-2018 at 14:19
Originally posted by daci92

Denko Доста често возам низ Македонија и да ти кажам освен кај Велес никаде на друго место не сум сретнал 130 знак, секаде 100, 120 иако на сите граници има 130 обележување за на автопат, прв пример ти е Табановце, излегуваш од граничен премин ,има огромна табла со ограничувања и позади нејзе имаш знак 120 , а на таблата пишува 130.Ако возиш 130 и те сопре полиција сигурно ќе те казни, која беше логиката на кревање на лимитот кога во пракса не важи незнам.Инаку автопатов изгледа прекрасно ,само не ми е јасно зашто засеците не се разеленети. Приметив каде ќе се наоѓа патарината ,само не ми е јасно зашто не ја направија со градењето кога сега ќе треба пак да го раскопаат автопатот, да ги поместат банкините и да прават крпеници.Друго не ми е јасно во првото видео на едно место забележав како да попуштил патот.ПС Денко ние за нашите градови и села по магистраливе немаме патокази па ти за еден Солун се секираш, можеби е комплекс на Грците што несакаат да пишува Солун на патоказот, нели е Тесалоники.

Tokmu zatoa i prasuvam. Sepak ima znak 130 km/h...
Inaku voopsto ne se sekiram za Solun samo konstatiram deka sme kompleksasi. Tamu kade pisuva Athens/Atina trebalo da napisat Thessaloniki/Solun.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1748
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #795 Posted: 13-Apr-2018 at 14:20
Originally posted by FiLo

Originally posted by Denko

Izgleda odlicno.
Zosto e ogranicena brzinata na 120 km/h, neli se pomesti na 130 km/h)


На 2:33 во првото видео према Гевгелија има знак 130 км/ч.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1748
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #796 Posted: 15-Apr-2018 at 18:25
Sega primetiv deka nema patokaz za Valandovo, Strumica i Dojran.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #797 Posted: 15-Apr-2018 at 21:51
Кафето во Солун сега уште поблиску до нас. Топ автопатов ајде нека се пушти што побргу.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #798 Posted: 16-Apr-2018 at 08:56
@Бојан, топ репортажа Thumbs%20Up

http://build.mk/reportazha-posledniot-krik-na-tehnologijata-primenet-na-avtopatot-demir-kapija-smokvitsa/

Сликава е антологиска


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #799 Posted: 16-Apr-2018 at 12:40


Единствена замерка ми е дека репортажата има премалку текст, Бојан требало да си ја подотвори малку повеќе поетската страна на душата
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #800 Posted: 16-Apr-2018 at 12:55
Во право сте. Од Демир Капија требало да излезат повеќе зборови, ама некако периодов многу брзо ми проаѓа, а за пишување треба време. А вчерашниот ден не ми беше премногу инспиративен. Исто така, недостигаат фотографии и внатре од тунелите, иако не знам со кој квалитет би можеле да бидат. Како и да е, благодарам за пофалбите. Во секој случај, можело и подобро да биде
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3839404142>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.265 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.