build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Демир Капија - Смоквица
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Демир Капија - Смоквица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 394041
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 429
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #801 Posted: 16-Apr-2018 at 16:06

охо Браво Супер Сцена, од овој ракурс визурава ветува доста нови филмски кадри, а и за транс-забави ќе биде супер пикник место, уште да е тро подлабоко под мостов и да може без страв пируети да потфрлаат залутани шофери и шоферки ... не ми замерајте на црниов хумор се надевам добро думале проектантите околу безбедноста и оградата ...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11859
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #802 Posted: 16-Apr-2018 at 16:25
Originally posted by pbanksСликава е антологиска

Навистина кадарот е фантастичен  Cheers

Еве ја и малку помината низ фотошоп


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3296
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #803 Posted: 16-Apr-2018 at 18:05
Излегоа над 700 фотографии. Кога ќе имам време, можеби ќе има и нешто за на форум да објавам
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11309
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #804 Posted: 16-Apr-2018 at 19:10
По автопатот Демир Капија-Смоквица ќе се вози од следната недела, за почеток без патарини

На почетокот на следната недела се очекува да биде пуштена во употреба новата автопатска делница Демир Капија - Смоквица и по тој дел од автопатот „Пријателство“ првично ќе се вози без плаќање патарина.

Засега нема нова официјална најава за пуштањето на патот освен претходната дека тоа ќе се случи по 15-ти месецов, а директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов денеска најави дека деновиве ќе ги покани медиумите на таков настан.

За двете планирани наплатни станици на автопатот кај Гевгелија и кај Демир Капија, градежната дозвола е издадена пред три недели, а за завршување, како што изјави Китанов, се потребни околу осум месеци.

„Во моментов се градат новите патарини кои нема да бидат како постоечките, на нив ќе нема никави застои, ќе бидат електронски, со припеид, со тагови. Ќе има патарини и на тој дел од автопатот, а цената се утврдува согласно Правилник“, изјави Китанов, одговарајќи на новинарски прашања.

Тој не кажа кога очекува да профункцираат патарините.

„Не може да се каже дека ќе биде бесплатно, патарините ќе си функционираат, за новиот дел на автопатот дозволата за градба е дадена пред неполн месец, па пресметајте“, додаде Китанов.

Новите 28,2 километри автопат од Демир Капија до Смоквица ја чинат државата 270 милиони евра. Патот се пушта во употреба по шест години изградба и со него се заокружува со целосно автопатско решение Коридорот 10 на територијата на Македонија.

https://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/po-avtopatot-demir-kapija-smokvica-kje-se-vozi-od-slednata-nedela-za-pochetok
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1805
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #805 Posted: 16-Apr-2018 at 21:09
на едно место вели 270 милиони на друго 210, која е точната цифра знае ли некој да каже ?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1541
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #806 Posted: 17-Apr-2018 at 09:14
Јас знам дека се 270
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1494
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #807 Posted: 17-Apr-2018 at 19:14
5 patarini za 172 km od Tabanovce do Bogorodica. KATASTROFA!
Tolku li e tesko da se vovede vinjeta!?
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1413
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #808 Posted: 17-Apr-2018 at 21:17
Originally posted by Denko

5 patarini za 172 km od Tabanovce do Bogorodica. KATASTROFA!
Tolku li e tesko da se vovede vinjeta!?


За наши услови и околности - сега за сега не е изводливо!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #809 Posted: 18-Apr-2018 at 09:14
Види не е лошо. Само за една година им требаше да пуштат во употреба направен пат. Овакви некадарници светот до сега не видел.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1494
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #810 Posted: 18-Apr-2018 at 17:43
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by Denko

5 patarini za 172 km od Tabanovce do Bogorodica. KATASTROFA!
Tolku li e tesko da se vovede vinjeta!?


За наши услови и околности - сега за сега не е изводливо!
Zosto e neizvodlivo?
Back to Top
elnino View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 83
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #811 Posted: 20-Apr-2018 at 12:57
https://www.facebook.com/hbasiliadis/videos/10156283485807829/
Back to Top
dragan_ku View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Jul-2012
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote dragan_ku Quote  Post ReplyReply #812 Posted: Yesterday at 17:27
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 394041

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.