build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Демир Капија - Смоквица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 42>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 29-Sep-2014 at 10:47
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 29-Sep-2014 at 10:50
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 29-Sep-2014 at 10:52
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 29-Sep-2014 at 10:55
На претходната страница има еден куп фотографии. Да повторам, горните фотки се направени на 12, 13 и 14 јуни годинава од некој којшто (моја претпоставка) работи за грчката градежна компанија што ја гради оваа делница. Знам дека малку претерав со бројот на објавени фотографии, но со оглед на оскудицата од фото и видео материјали сметав дека е битно да се најдат на форумов.

Исправка: сепак типот е професионален фотограф којшто (најверојатно) го најмиле да слика, а можеби фотките се негова лична иницијатива. Како и да е, мило ми е што конечно видовме колку-толку свежи фотки од градилиштето и околината.

Edited by Џоле - 29-Sep-2014 at 11:01
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 933
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 29-Sep-2014 at 17:41
Одлични се сликите, браво за тој што сликал. Се гледа дека Актор сериозно си ја фатиле работата и дека на време, ако не и пред време ќе се заврши делницата, нема да се оддолговлекува како Скопската обиколница со Терна (исто грчка фирма).

Инаку, сликиве ептен моќно делуваат, поготово откако ние кутрите не сме виделе голем проект во претходните дваесет години, па така ова ептен ме радува
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 29-Sep-2014 at 18:51
Сликите се од вчера:

[/url]

[/url]Edited by gjoko - 29-Sep-2014 at 18:52
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1936
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 29-Sep-2014 at 19:55
Се изнагледав одлични фотографии денес баш ми е драго што се оди како подмачкано.
Инаку убаво возило е 207
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1748
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 29-Sep-2014 at 22:32
Odlicni fotografii, bravo!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 29-Sep-2014 at 23:54
кај го сети дека е 207 .караван беше и некако Мон ми брзаше и неможев добро да ги фатам кадрите
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7327
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 30-Sep-2014 at 00:31
Originally posted by gjoko

кај го сети дека е 207 .караван беше и некако Мон ми брзаше и неможев добро да ги фатам кадрите
ја одамна приметив дека е 207 дека и јас возам такво, ама си викам ај да не идам апла офтопик Big%20smile
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 30-Sep-2014 at 00:53
Секоја чест за темпото и за професионалноста на Актор. Applause Се гледа сериозен пристап кон работата, што пак ме чуди зошто ниту еден новинар не побара дневница па да го сними сето ова, а секој ден на вести зборат дека се гради автопатов.

23ka.wordpress.com
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 30-Sep-2014 at 12:10
Градењето на тунелите од секгаш ме фасцинирало. Мислам дека е една од најсложените операции кога е во прашање нискоградбата. Единствено неможам да се одлучам што е покомплицирано градење тунели или мостови. И едното и другото бара огромно познавање и технологија.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 30-Sep-2014 at 16:56
што држи работникот во рака?

Back to Top
pfc View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 27-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote pfc Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 01-Oct-2014 at 13:06
Добро е што не е >>>>
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #435 Posted: 06-Oct-2014 at 11:37
Местото кај што спремат материјал


Комбинација на мост со тунел

Убаво е да се има инфраструктура за жал тоа секогаш е проследено со уништување на природата.Во овој случај се минираат преубави карпи.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3645
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #436 Posted: 01-Nov-2014 at 19:08

Репортажа: До каде се градежните активности на Демир Капија -Смоквица?Нема одмор за градежната компанија Актор. На автопатската делница Демир Капија – Смоквица се работи со полна пареа. Градежните работи се во полн ек и за време на викендите. смоквица%203 Преку репортажата на lider.mk пренесуваме до каде е моменталната изградба на оваа автопатска делница.

Целосно се пробиени двата двоцевни тунели ( тунел 1 во должина од 1274 м. и тунел 2 во должина од 1296м)
смоквица%2011Се работи на облогата на тунелите и на поставување на електро инсталации, информираат за Лидер од Агенцијата за државни патишта смоквица%2012

Се работи на сите 6 мостови смоквица%201 Завршени се 40.77% од работите на мостовите.смоквица%206

Земјаните работи се со процент на реализација од 84.38% смоквица%202 Според динамиката се очекува до крајот на 2014 година комплетно да бидат завршени.смоквица%2010 Исто така, тампонирани се 37.43% од трасата. смоквица%204 Завршени се 49,28% од градежните работи. смоквица%205

Според динамиката остануваат уште 22 месеци до завршување на изградбата на делницата.Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #437 Posted: 01-Nov-2014 at 20:09
изненадувачки брзо се работи.несвојствено за овие простори(исто како да садиме банани )
Back to Top
bob39 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #438 Posted: 14-Nov-2014 at 12:05
Супер! За да можеме нашите евренца што побрзо да им ги оставиме на нажите јужни соседи ммм.
Скопје 2014= Општествена лоботомија
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7327
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #439 Posted: 14-Nov-2014 at 21:47
Originally posted by bob39

Супер! За да можеме нашите евренца што побрзо да им ги оставиме на нажите јужни соседи ммм.
подобро за ова да им дадам евренца на Грците, отколку да дадам евренца на некоја си леарница од Фиренца...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1936
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #440 Posted: 19-Dec-2014 at 18:37
Фотографирано денес

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 42>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.