build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Демир Капија - Смоквица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435 42>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12381
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #641 Posted: 27-Mar-2017 at 11:04


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12381
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #642 Posted: 27-Mar-2017 at 11:07
За сè има вторпат
Back to Top
Sashko View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Sashko Quote  Post ReplyReply #643 Posted: 27-Mar-2017 at 11:17
Originally posted by Џоле

Се појавија и фотографии на Телеграф.мкЗошто влезот и излезот од тунеливе се толку чудни???

Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 534
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #644 Posted: 27-Mar-2017 at 12:36
Така ти изгледа оти е од далеку .. Иначе ако може некој да појасни неколку работи :на фотографиите има една слика ископаниот рид дали тоа би било паркинг место за пауза или грешам или место за бензинска ? .. скалите за што се каде ќе води тој пат. П.С. Забележете на видеото на 3:08 минута од десна страна со црвен спреј што е напишано на sидот

Edited by WolfLeader - 27-Mar-2017 at 13:19
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #645 Posted: 27-Mar-2017 at 15:00
Што е со првата слика, фатаморгана да не е. Тунелите се неколку метри повисоки од патот.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 534
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #646 Posted: 03-May-2017 at 11:27
http://kurir.mk/makedonija/vesti/video-finishira-avtopatot-demir-kapija-smokvitsa-kon-krajot-na-mesetsov-ke-bide-pushten-vo-upotreba/ Изгледа моќно
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12381
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #647 Posted: 03-May-2017 at 14:40


Се согласувам, навистина одлично изгледа. Се надевам дека ќе изгледа уште подобро кога ќе биде целосно завршен. Штета што форумов не поддржува објавување видеа од Вимео.

Еве директен линк до видеото

https://vimeo.com/215479212
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 534
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #648 Posted: 03-May-2017 at 16:27
Јас се надевам искрено дека колку што вака изгледа убаво , дека толку е и квалитетно сработено и ке не служи многу години и ќе биде од корист на секој еден , и ние како Македонци да бидеме горди на тоа дека имаме нешто квалитетно , модерно и убаво. Иначе патарина како што може да се види од сега ова највероватно во брзо време ќе нема , туку тек понатаки да се изграда кај Смоквица како што е првично предвидено ....

Edited by WolfLeader - 03-May-2017 at 16:29
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #649 Posted: 03-May-2017 at 19:25
Originally posted by ЏолеСе согласувам, навистина одлично изгледа. Се надевам дека ќе изгледа уште подобро кога ќе биде целосно завршен. Штета што форумов не поддржува објавување видеа од Вимео.

Еве директен линк до видеото

https://vimeo.com/215479212

 
Секако дека форумов поддржува објавување на видео записи од Вимео, Џоле, само треба малку повеќе труд за нивното објавување.
 
Да се надеваме дека во блиска иднина форумот ќе мигрира кон понова и посовремена платформа со опција за директно објавување на видео записи од повеќе Интернет сервиси со видео содржини како што тоа е изводливо на форумот на Кајгана и IT.mk .
 


Edited by Dexter26 - 03-May-2017 at 19:27
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12381
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #650 Posted: 03-May-2017 at 19:41


Еј, не знаев, фала ти.
За сè има вторпат
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1608
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #651 Posted: 03-May-2017 at 21:22
Ako ova e od april nema sansi da go zavrsat u maj. Znaci povtorno odlozuvanje?!
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 534
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #652 Posted: 03-May-2017 at 21:55
Па да највероватно ,јас не верувам дека крајот на Мај ке биде завршено се, како што се гледа на многу места нема завршен слој асвалт , на мостовите нема ограда , нема вертикална и хоризонтална сигнализација , тунелите не се исто средени , опремата долж целата траса што треба да биде поставена исто а нема ...
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #653 Posted: 03-May-2017 at 22:06
Линк до галеријата, бидејќи фотките се огромни.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2982
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #654 Posted: 04-May-2017 at 05:50
Ke ima odlozuvanje. Bi trebalo da zavrsat negde vo avgust ili septemvri,steta sto nema da se koristi za ovaa letna sezona.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 534
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #655 Posted: 05-May-2017 at 12:22
Originally posted by stef4o

Ke ima odlozuvanje. Bi trebalo da zavrsat negde vo avgust ili septemvri,steta sto nema da se koristi za ovaa letna sezona.


Патот ќе биде спремен за возење за околу месец и пол , што значи некаде крај на Јуни веќе треба да биде спремен за пуштање ако не и порано , ама сепак мислам тоа време ќе може да се користи ..
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1608
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #656 Posted: 05-May-2017 at 13:55
Originally posted by WolfLeader

Originally posted by stef4o

Ke ima odlozuvanje. Bi trebalo da zavrsat negde vo avgust ili septemvri,steta sto nema da se koristi za ovaa letna sezona.


Патот ќе биде спремен за возење за околу месец и пол , што значи некаде крај на Јуни веќе треба да биде спремен за пуштање ако не и порано , ама сепак мислам тоа време ќе може да се користи ..
Ako ja utnat so pretstojnata letna sezona i ne go pustat avtopatot najdocna do sredinata na Juni, neka se frlat u Vardar, blisku im e tamu!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1831
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #657 Posted: 05-May-2017 at 17:26
Па и да го пуштат ќе биде само компензација на Неготино-Демир Капија кој ќе направи невиден хаос летнава сезона, стариот пат е ужасен....
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 534
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #658 Posted: 05-May-2017 at 22:44
На делницата Неготино-Демир капија има премногу за работа, комплетно се вади постојната траса,значи од нов тампон па негово набивање па асвалт , исто така се прават потпорни sидови а тоа ќе одземе доста време , и се надеваме дека ќе имаат добра динамика на работа и ќе до одработат пред се квалитетно и за брзо време ...
Е сеа се слагам дека стариот пат е ужасен сепак тој не ќе може да издржи големиот број туристички возила , автобуси и камиони кој што е се движат преку летниот период , таму ќе има огромни гужви и проблеми .. Мора да изнајдат некое решение во врска со тоа ,а и се надевам дека ќе го имаат .А не ми е јасно зошто компензација ??демек ако не беше новиот автопат , Неготино-демир капија немаше да се реконструира,па и да немаше нов автопат оваа нај оштетена делница секако кога тогаш ќе се реконструираше , и сеа коа се пушта новиот белата оди на стариот , сите знаеме зошто доцни новиот автопат и дека касно текна да се реконструира , јасно ни е на сите тоа .. мислам глупаво е да се оди на негативно .. или па сдсм да беа на власт може мед и млеко ќе течеше по автопатиштата и демек кај нив немаше да има криминал и доцњења и триста глупости , воздржете се од тоа , радувајте се коа веќе нешто ново и модерно ќе имаме ,да задоцнето е ама сепак не заборавајте кај живееме , оти пак ќе кажам , никогаш не било ништо прекрасно кај нас а нема ни да биде , реалноста е таа , никој неможе да а промене па и незнам кој да дојде.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1914
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #659 Posted: 05-May-2017 at 23:55
Не се мешам во дискусијата само ќе напоменам ,не спомнувајте каде живееме ниту партии. Во една Словачка Д3 касни 15 години со градба (сеуште не е ни отпочната една од главните делници во северот на земјата) , а парите се претежно од европски фондови, милион протести и блокирања на регионалниот (единствен пат) и повторно џабе ,не е отпочнато со градба (каде е застанато пред 10тина години таму стои освен мали доградби во меѓувреме) и постојано рокот се продолжува, така да партиите кај нас и тоа каде живееме нема воопшто врска со тоа дали се гради и како ,туку културата на политичарите и корупцијата игра улога.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2982
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #660 Posted: 06-May-2017 at 07:41
A dali ke se rekonstruira i demir kapija-negotino bidejki i toj e vo uzasna sostojba?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435 42>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.