build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Демир Капија - Смоквица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 42>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #681 Posted: 23-May-2017 at 20:03
Originally posted by Vasilij


Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by Denko

Originally posted by WolfLeader

Па ете Европската унија отворила постапка , оти не го стопира проектот ??Чим тие отвориле постапка ќе го стопираат проектот , ќе ги повлечеа парите што ги дале и автопатот немаше да се прави ќе беше стопиран и ќе се градеше коа се ќе биде нели 'чисто' Јас колку што знам оваа делница се гради со Европски пари така, ако е така зошто тие не изреагирале на таков начин тој што направил криминал да одговара за направеното , и да испаднеа во јавноста со тоа кој што како направил ,Да бидеме јасни , никој не рекол дека се подржува криминал , како и секој еден нормален човек сите сме против било какви криминални активности во секој еден инфраструктурен проект и не го подржува тоа , и да секој оној кој што направил криминал и ја оштетил државата нека си одговара , нема што тука.Тоа зошто Актор бил избран прашај си некој во владата тука нема да добиеш одговор на тоа прашање а и форумот не е место за такви прашања нели...Нека се даде одговор на тие прашања што ги кажа ти , кој ги украл парите , кај отишле и на каков начин се украдени е тогаш ќе правиме муабет вака е се џабе ...
Za da odgovara nekoj prvo treba krivicna postapka, a toa go pravi nadlezen javen obvinitel vo zemjata kade e napraven kriminalot, t.e. Zvrle nas zvani zaspaniot zver. Znaci, se odgovara po zakonite na RM i tuka EU nema nikakva nadleznost. Krivicna postapka ne se sluci bidejki Zvrle e staven da gi stiti negovite shefovi. Belkim sega ti e malku pojasno i te molam ne relativiziraj i ne baraj bilo kakvi izgovori oti postot ti ispaga, aj da ne kazam kakov...


Фатиме олади се - ќе се прегрееш
Не ти е непријатно да мешаш политика овде?! Не ти е битно дали има криминал?! Не ти е битно законот да се спроведува и доколку има незаконски дејствија да се одговара за тоа?! Со вакви размислувања како твоето стасавме до ова дереџе: да плаќаме најскап автопат во цела европа. Абе Хрватите од 2000 до 2004та ( Владата на Ивица Рачан ) изградија 800 километри за 1,5 милијарди евра. Километар автопат чинеше под 2 милиона евра.  Кај нас пак бедни 27 километри чинат 240 милиони евра. Срамота! П.С. теренот од Загреб кон Сплит е бетер одо овој...


Василиј од секогаш сум против мешање на политикате ако не друго барем овде, ама ликови какви што се горе самоповиканиот истурен суфлер или кафански кажано - дискутант - ме дразнат па и колку да се воздржувам некогаш попуштам, а инаку во право си не е место на политиката овде....., а инаку со кое размислување мое? А со вашето размилување аболициран криминалец ќе стане премиер и упорно бега од судско рочиште за случај каде пред камера бара мито за давање на градешна дозвола, свесте те се не летајте по облаците има и ведро небо!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #682 Posted: 24-May-2017 at 01:52
Има ли некој да каже кога официјално ќе биде пуштен патов или нема ? И знае ли некој да посочи каде се наоѓаат патарините на патов кој беа најавени бидејќи јас не видов простор направен за нив или пак не сум го забележал?
И уште нешто ,ја пролистав цела тема и ми падна во очи еден коментар за пештерата Бела Вода (така мислам се викаше ) на почетокот на трасава која беше менувана само ради пештерата , што се случило со нејзе ,дали навистина е уништена и затрупана?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #683 Posted: 24-May-2017 at 08:20
Originally posted by daci92

И знае ли некој да посочи каде се наоѓаат патарините на патов кој беа најавени бидејќи јас не видов простор направен за нив или пак не сум го забележал?


На 41.323830, 22.402063 има проширување, но мислам дека е за одмориште и пропратни објекти, а не за патарина.
Ако добро памтам, на К10 е предвидено да се изградат нови патарини близу Гевгелија и близу Демир Капија, па ако вторава е на рамничарскиот терен северно од Демир Капија, што е пологично решение, во тој случај би било премногу на новава делница да има уште една патарина. Но не знам со сигурност каков е планот.
Edited by Cloverstack - 24-May-2017 at 08:21
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 630
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #684 Posted: 24-May-2017 at 11:23
Надзор на изградба на 4 наплатни станици, Наплатна станица Миравци (автопат А1, Д.Капија – Смоквица), Наплатни станици Преод и Кадрифаково (автопат А4, Миладиновци – Штип) и наплатна станица Арбиново (автопат А2, Кичево – Охрид)
Ако судиме по ова ,Ќе има една патарина и тоа кај Миравци , а надзорот се бара од 15.03.2017 до 03.05.2017 што значи највероватно ова е и официјално , е сега колку ќе биде така ќе видиме во наредниот период.

Edited by WolfLeader - 24-May-2017 at 11:24
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 630
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #685 Posted: 24-May-2017 at 11:25
Originally posted by CloverstackOriginally posted by daci92

И знае ли некој да посочи каде се наоѓаат патарините на патов кој беа најавени бидејќи јас не видов простор направен за нив или пак не сум го забележал?
На 41.323830, 22.402063 има проширување, но мислам дека е за одмориште и пропратни објекти, а не за патарина.Ако добро памтам, на К10 е предвидено да се изградат нови патарини близу Гевгелија и близу Демир Капија, па ако вторава е на рамничарскиот терен северно од Демир Капија, што е пологично решение, во тој случај би било премногу на новава делница да има уште една патарина. Но не знам со сигурност каков е планот.


Да местовото е оставено ама можно е и за бензинска пумпа ... убаво би било да е планирано за модерно одморалиште ..
Back to Top
cvetanka View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Jun-2017
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote cvetanka Quote  Post ReplyReply #686 Posted: 06-Jun-2017 at 20:55
Патниот правец Неготино - Демир Капија е блокиран поради изградбата на новиот горенаведен автопат и сообрајќајот се одвива по стариот
пат, кој патем е тесен и не може да го апсорбира патниот сообрајќај, осовено во летните месеци,,сметам дека тоа е опасно поради почетокот на
летната сезона и доколку не се случи ,,бајпасирање на патот,, повеќе од можно е да се случат трагедии,. Се надевам дека оваа информација ќе влијае за внимателно возење, но пред се за изнаоѓање решение за оваа ситуација, која е занемарена, а опасна.

Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #687 Posted: 08-Jun-2017 at 08:32
Обвинител од грчко Обвинителство за корупција ја казни градежната компанија „Актор“ која е дел од „Боболас“ за перење пари и измама во висина од околу 50 милиони евра поврзани со изградбата на автопатот во Македонија, објавија грчки медиуми.

Измамата, според обвинителот, е против интересите на Европската Унија, а случајот е отворен откако, тогашниот лидер на опозицијата, претседателот на СДСМ, Зоран Заев обвини за нерегуларности во изградбата на автопатот Демир Капија-Смоквица, пишува грчки „Катимерини“.

Европската канцеларија за борба против измами ОЛАФ започна истрага и открила дека, меѓу другото во периодот 2012-2013 година се префрлале пари во готовина наменети за плати, кои не завршувале кај луѓе вработени во компанијата туку кај трети лица или пак, се користеле за „пумпање“ на цената на проектот.

Аферата „Актор“ ја обелодени СДСМ пред повеќе од три години кога објави дека грчката фирма „Актор“ преку грчки државјани кои ја поминувале организирано границата, од филијала на Стопанска банка во Неготино во кеш се испумпале повеќе од три милиони евра и ги повика државните институции да го расветлат случајот. Тогаш официјалните претставници на „Актор“ во Скопје и во Демир Капија молчеа и кусо соопштија дека ги почитуваат законските прописи на Македонија.

По објавувањето на скандалот Управата за финансиско разузнавање извести дека „навремено, уредно и согласно ингеренциите, ги има преземено сите мерки, активности, процедури и дејствија согласно законот“.

Една година подоцна се огласија и грчките и европските институциии кои објавија дека сепак, имало нечесни работи за добивањето на тендерот и најавија голема истрага.

Грчката компанија „Актор“ го доби на тендер договорот за изградба на новата делница од автопатот низ Македонија од Демир Капија до Смоквица, која е дел од паневропскиот коридор 10. Оваа делница е долга 28,2 километра и има два тунела за двосмерен сообраќај, шест мостови, две раскрсници, пет надвозници и седум подвозници. Договорот е вреден 270 милиони евра.

Лидерот на ВМРО-­ДПМНЕ Никола Груевски лани во август, заедно со тогашниот министер за транспорт и врски и со директорот на ЈП за државни патишта изврши увид во градежните активности, а раководството на компанијата „Актор“ која го гради овој автопат го информирала дека по Нова година останува да се заврши електрификацијата на тунелите и на мостовите, па се најавуваше автопатот да биде пуштен до мај годинава.

На почетокот на годинава, пак српските медиуми јавија дека српскиот дел од Коридорот 10 нема да заврши годинава, како што беше планирано, бидејќи грчки „Актор“ ја прекинал изградбата.

„Фирмата „Актор“, на која ѝ е доверена изградбата на четири делници од источниот крак во Србија, го напуштила градилиштето, а сметката една година ѝ е блокирана за десет милиони евра“, пишуваше тогаш во извештајот на работната група на српското Министерство за градежништво, транспорт и инфраструктура.


http://www.mkd.mk/makedonija/politika/grchki-aktor-kaznet-za-perenje-pari-i-izmama-za-izgradbata-na-avtopatot-vo
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 172
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #688 Posted: 08-Jun-2017 at 23:07
Што да се каже после ова... И уште некои овде имаат образ и да ни зборат на останатите дека сме биле политички пристрасни...СРАМОТА!!! 50 Милиони евра владата на Никола Груевски проневерила од буџетот на Р.М и европката инвестициска банка за изградба на 28 километри автопат. СКАНДАЛ! Ова мора вака да го напишам бидејќи неможам изгледа на друг начин на допрам до совеста на некои луѓе. Со 50 милиони евра се прави Скопје - Блаце или Куманово - Страцин на ниво на автопат...Какоо бе е ова можно?! 50 Милиони од овде, 150 од Кичево - Охрид и Миладиновци - Штип, па кај го има ова бе?! ГРАБЕЖ на сопствениот народ... РЕЗИЛ пред цела европа, пред цел светт. Километар автопат 8 милиони евра... КАТАСТРОФААА!!!!!


http://tv21.tv/mk/%d0%bf%d0%be%d0%ba%d1%80%d0%b5%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%be-%d0%be%d0%b1%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%b5-%d0%bf%d1%80%d0%be%d1%82%d0%b8%d0%b2-%d0%b0%d0%ba%d1%82%d0%be%d1%80-2/


Edited by Vasilij - 08-Jun-2017 at 23:10
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #689 Posted: 08-Jun-2017 at 23:11
Originally posted by VasilijШто да се каже после ова... И уште некои овде имаат образ и да ни зборат на останатите дека сме биле политички пристрасни...СРАМОТА!!! 50 Милиони евра владата на Никола Груевски проневерила од буџетот на Р.М и европката инвестициска банка за изградба на 28 километри автопат. СКАНДАЛ! Ова мора вака да го напишам бидејќи неможам изгледа на друг начин на допрам до совеста на некои луѓе. Со 50 милиони евра се прави Скопје - Блаце или Куманово - Страцин на ниво на автопат...Какоо бе е ова можно?! 50 Милиони од овде, 150 од Кичево - Охрид и Миладиновци - Штип, па кај го има ова бе?! ГРАБЕЖ на сопствениот народ... РЕЗИЛ пред цела европа, пред цел светт. Километар автопат 8 милиони евра... КАТАСТРОФААА!!!!!http://tv21.tv/mk/%d0%bf%d0%be%d0%ba%d1%80%d0%b5%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%be-%d0%be%d0%b1%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%b5-%d0%bf%d1%80%d0%be%d1%82%d0%b8%d0%b2-%d0%b0%d0%ba%d1%82%d0%be%d1%80-2/

испиј дијазепамот и легни си - доцна е !
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 172
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #690 Posted: 09-Jun-2017 at 00:49
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by VasilijШто да се каже после ова... И уште некои овде имаат образ и да ни зборат на останатите дека сме биле политички пристрасни...СРАМОТА!!! 50 Милиони евра владата на Никола Груевски проневерила од буџетот на Р.М и европката инвестициска банка за изградба на 28 километри автопат. СКАНДАЛ! Ова мора вака да го напишам бидејќи неможам изгледа на друг начин на допрам до совеста на некои луѓе. Со 50 милиони евра се прави Скопје - Блаце или Куманово - Страцин на ниво на автопат...Какоо бе е ова можно?! 50 Милиони од овде, 150 од Кичево - Охрид и Миладиновци - Штип, па кај го има ова бе?! ГРАБЕЖ на сопствениот народ... РЕЗИЛ пред цела европа, пред цел светт. Километар автопат 8 милиони евра... КАТАСТРОФААА!!!!!http://tv21.tv/mk/%d0%bf%d0%be%d0%ba%d1%80%d0%b5%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%be-%d0%be%d0%b1%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%b5-%d0%bf%d1%80%d0%be%d1%82%d0%b8%d0%b2-%d0%b0%d0%ba%d1%82%d0%be%d1%80-2/

испиј дијазепамот и легни си - доцна е !Пластичен пример за грујопид кој не води грижа ни за општеството и неговиот прогрес ни за моралните и цивилизациски вредности туку само за партијата (читај злосторничкото здружение) и лична корист. Во чесно и праведно општество веројатно би бил помал од зрно лешник, понизок од тревата, потивок од водата..
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #691 Posted: 09-Jun-2017 at 07:50
Originally posted by Vasilij


Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by VasilijШто да се каже после ова... И уште некои овде имаат образ и да ни зборат на останатите дека сме биле политички пристрасни...СРАМОТА!!! 50 Милиони евра владата на Никола Груевски проневерила од буџетот на Р.М и европката инвестициска банка за изградба на 28 километри автопат. СКАНДАЛ! Ова мора вака да го напишам бидејќи неможам изгледа на друг начин на допрам до совеста на некои луѓе. Со 50 милиони евра се прави Скопје - Блаце или Куманово - Страцин на ниво на автопат...Какоо бе е ова можно?! 50 Милиони од овде, 150 од Кичево - Охрид и Миладиновци - Штип, па кај го има ова бе?! ГРАБЕЖ на сопствениот народ... РЕЗИЛ пред цела европа, пред цел светт. Километар автопат 8 милиони евра... КАТАСТРОФААА!!!!!http://tv21.tv/mk/%d0%bf%d0%be%d0%ba%d1%80%d0%b5%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%be-%d0%be%d0%b1%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%b5-%d0%bf%d1%80%d0%be%d1%82%d0%b8%d0%b2-%d0%b0%d0%ba%d1%82%d0%be%d1%80-2/

испиј дијазепамот и легни си - доцна е !
Пластичен пример за грујопид кој не води грижа ни за општеството и неговиот прогрес ни за моралните и цивилизациски вредности туку само за партијата (читај злосторничкото здружение) и лична корист. Во чесно и праведно општество веројатно би бил помал од зрно лешник, понизок од тревата, потивок од водата..

Од пишан збор те плаќаат или од реченица?
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #692 Posted: 09-Jun-2017 at 10:00
А што сакаш да кажеш, дека 50 милиони не се испрани?

Или од што немаш што да кажеш одиш со лошиов хумор мислејќи дека некој ќе те сфати за сериозно?
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Jonski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Jun-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Jonski Quote  Post ReplyReply #693 Posted: 09-Jun-2017 at 10:41
Класичен криминал за што треба да се покрене ригорозна истрага и соодветно обвиненија. Да не ни се случи ситуација како со обиколницата невини луѓе да страдаат. Тие што го бранат криминалот зад патриотизам треба да сфатат дека и ние критично настроените ја сакаме оваа расклатена земја но сакаме и функционален систем независен од партија зависен од стручност.

Edited by Jonski - 09-Jun-2017 at 10:42
Сервилноста е лоша болес
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #694 Posted: 09-Jun-2017 at 11:05
Точно така.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #695 Posted: 09-Jun-2017 at 11:10
A ke go zavshat ili?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #696 Posted: 09-Jun-2017 at 14:50
СЕ РАСПЛЕТКУВААТ СОМНЕЖИТЕ ЗА ПОТКУП

На случајот „Актор“ за поткуп на македонски функционери работат органи од три земји

Oд Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција велат дека за случајот „Актор“ ги преземаат сите неопходни активности за прибирање на податоци за утврдување на околностите. Обвинителството од Европската канцеларија за борба против финансиски измами (ОЛАФ) добило известување дека истрагата е завршена и дека постојат индиции за сторени кривични дела и резултатите од нивната истрага се доставени до надлежните органи во Македонија и Грција. Случајот на конференција за медиуми го отвори СДСМ во 2014 година.

Основното јавно обвинителство информира дека доставиле и ургенција до надлежните органи на Република Грција за доставување на прибраните докази од нивна страна, а одговорено било и на барањето од ОЛАФ за некои податоци.

Во 2014 година тогаш опозициската СДСМ тврдеше дека преку грчката компанија „Актор“ која го гради патот Демир Капија – Смоквица се изнесувале милионски суми во кеш.

Грчките медиуми вчера јавија дека Европската агенција за борба против корупција (ОЛАФ) утврдила перење на пари во вредност од 50 милиони евра за што била и изречена соодветна казна за компанијата „Актор“ , а грчките власти покренале и истрага за наводен поткуп на официјални претставници во Македонија за да го добијат тендерот.

„Скандалозното непостапување на Марко Зврлевски кој ја зароби правната држава се покажа на дело со извештајот на ОЛАФ, Европската агенција за борба против корупцијата, по што е покренато обвинение против фирмата Актор за перење пари и проневера при изградбата на автопатот Демир Капија - Смоквица“, соопшти вчера СДСМ.

Грчката градежна компанија во 2012 година го доби тендерот за изградба на автопат во должина од 28 километри вреден 257 милиони евра, од кои 130 милиони евра се средства од Европската инвестициона банка, 70 милиони се заем од Европската банка за обнова и развој, 45 милиони се грант од ИПА фондовите на ЕУ, а Македонија обезбеди шест милиони евра.

Измамата, според обвинителот, е против интересите на Европската Унија, објави вчера грчкиот весник Катимерини.

http://www.mkd.mk/makedonija/politika/na-sluchajot-aktor-za-potkup-na-makedonski-funkcioneri-rabotat-organi-od-tri
За сè има вторпат
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 172
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #697 Posted: 09-Jun-2017 at 18:44
http://www.libertas.mk/video-vecherva-vo-360-stepeni-sluchaj-aktor-skandali-od-pochetok-do-kraj/
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1807
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #698 Posted: 11-Jun-2017 at 18:45
Tolku od nadezta da ja izvozeme tolkuocekuvanata delnica vo letnata sezona. Cekajte ja na esen.

https://www.youtube.com/watch?v=Q6Fosecok_o
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 630
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #699 Posted: 03-Sep-2017 at 05:02
https://www.youtube.com/watch?v=eS1cq4FE0rY Cenata na avtopatot e sosema i realna cena za vakov tip na izgradba ,teskiot teren za izgradba , kvalitetot i izveduvanjeto na rabotite se takvi kakvi sto Makedonija nemala koga stanuva zbor za izgradba na avtopat pa za toa e i normalno da cine poskapo ,Vakov tip na proekt e ''PROTOTIP'' na proekt , toa go potenciraat Francuzite firmata za nadzor , i tvrdat deka kvalitetot e sosema zagarantiran , Na videoto se prikazani i nekolku interesni inserti na del od trasata od pred okolu 2 meseci.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 630
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #700 Posted: 02-Oct-2017 at 07:02
https://www.youtube.com/watch?v=jn4a3orLVB0 Procenete sami koga ke se puste avtopatot ..
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 42>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.359 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.