build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Демир Капија - Смоквица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839 42>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MACK View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Nov-2017
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote MACK Quote  Post ReplyReply #721 Posted: 23-Nov-2017 at 03:44
mi se dopaga , lici deka e napraven dobro, sega samo uste da vidime kvalitetot na izvedbata kakov e no za toa ke sudime po nekolku godini upotreba
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #722 Posted: 24-Dec-2017 at 19:39
WolfLeader, еден од нашите членови, ме замоли да ги објавам овие негови фотографии:

Ова се слики од поставувањето на заштитна ограда околу Демиркаписка клисура, сликите се од 2016 година.
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 597
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #723 Posted: 25-Dec-2017 at 18:30
Сликите се да се види од прилика од близина како е да се работи на еден ваков сложен и тежок проект на карпи да се постави заштитна ограда од одрони , каде што темелно се заштитува било каков одрон да се отцепи од карпата и нема да предизвика директен пад на патот туку ударот ќе биде или задржан или ублажен.Грција е целата вака направена по сите патишта каде што има клисури ,карпести патишта ....
Иначе ист ваков принцип треба да се направи на делницата Катланово-Велес , и на Дреновска клисура ,незнам и каде има други клисури во Македонија, ако сакаме да имаме безбедност во клисурите и заштита со врвна технологија ова е тоа што фали. П.С. Фала Џоле за објавувањето.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #724 Posted: 25-Dec-2017 at 22:40
а зошто не е направено со покриен бетонски тунел онака како што е направен делот што поминува покрај стариот пат кај тунелите? има нешто разлика?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 597
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #725 Posted: 26-Dec-2017 at 22:28
Неможам да ти одговорам на тоа , немам инфо за после 2016 година што и како е направено и дали е направено.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #726 Posted: 01-Feb-2018 at 08:40
Две фотографии на WolfLeader од контролниот центар во Неготино што е при крај со негова изградба:За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1930
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #727 Posted: 17-Feb-2018 at 16:27
Сега ќе биде ли на 1ви Март?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 597
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #728 Posted: 17-Feb-2018 at 17:12
Да ќе биде пуштен во употреба на 1ви март.
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #729 Posted: 21-Feb-2018 at 03:20
Ne mi se veruva, dojde krajot na ovoj proekt. Aleluja.
Se nadevam sigurni vi se izvorite na informaciite. Bidejki moze pak da izleze nesto, pa da cekame.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #730 Posted: 27-Feb-2018 at 15:43
I sega od Cetvrtok kje se vozi li na delnicava? Mene ne mi se veruva
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 597
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #731 Posted: 27-Feb-2018 at 16:49
Би требало да е така , останува да видиме
Back to Top
bakigvg View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote bakigvg Quote  Post ReplyReply #732 Posted: 01-Mar-2018 at 10:36
01.03. 2018 отворен ли е автопатот ?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1930
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #733 Posted: 01-Mar-2018 at 18:13
Уште еднаш новинариве покажуваат дека се само и само КУРИРИ.
КУРИРИ сте!
Џабе ви е школото, џабе ви е професијата кога сте КУРИРИ.

Несакам да ги навредам оние кои се стварно курири но новинар треба да биде нбешто повеќе.
Треба да биде особа која:
1.Мисли
2.Превзема акција

Еве никој денес на вести ова прашање не го постави. Или може јас не сум видел, а барав да видам. Ова е битна работа за државата и не може да помине премолчано.

Сакаме одговори.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #734 Posted: 01-Mar-2018 at 18:44


потпис
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1710
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #735 Posted: 01-Mar-2018 at 20:43
Cekajte be luge kocan zima e, koj na ovaa studoka ke sece lenta!?
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 597
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #736 Posted: 01-Mar-2018 at 21:26
Нема врска ова со медиумите , автопатот сеуште не е пуштен во употреба ,нема што да објавуваат медиумите , но ме чуди тоа зошто до сега сеуште не се случи пуштањето а тоа беше најавено за денеска ,а и никој ништо не кажува од владата останува да видиме и некој да се изјасни за тоа ...
Back to Top
bakigvg View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote bakigvg Quote  Post ReplyReply #737 Posted: 02-Mar-2018 at 11:04
Како нема врска со медиумите, па кој треба да изврши притисок врз владата ? Сите молчат, без страм и перде. Толку неспособна нација не сум видел како оваа нашава, од новинари, до лекари, за политичарите да не правам муабет. Едноставно треба да не постоиме.

Edited by Џоле - 02-Mar-2018 at 13:16
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 597
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #738 Posted: 02-Mar-2018 at 21:34
Реално медиумите неможат да извршат никаков притисок врз владата , кој има таква моќ да го направи тоа ,неможат тие на сила да ги натераат да го пуштат автопатот ако сеуште има проблеми на него ,Единствено ме чуди тоа што ниту еден медиум не објави ништо во врска со овој случај зошто сеуште не се случи пуштањето а очигледно е дека има некој проблем а сите молчат , а и ред е ако постои било каков проблем владата е таа коа што треба да ја извести јавноста што се случува , а медиумите да прашаат , но изгледа мислат дека сме мутави или забораваме на еден автопат што не е пуштен , ситница Дека институциите се неспособни во секој поглед еве и сега се докажа тоа.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1710
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #739 Posted: 03-Mar-2018 at 11:52


Pa koj veli deka mediumite imaat mok na sila da ja nateraat vladata da go pusti avtopatot!? Mediumite imaat mok da povikat na odgovornost, da pobaraat odgovori, zosto povtorno padnaa prognozite i rokovite i koj za toa e odgovoren.

Edited by Denko - 03-Mar-2018 at 11:53
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #740 Posted: 03-Mar-2018 at 12:26


Никој не им пуштил "press release" дека патот нема да се отвара. Како да прашаат кога тие не поставуваат прашања, туку објавуваат "press release"-ови.Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839 42>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.242 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.