build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Демир Капија - Смоквица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 39404142>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #801 Posted: 16-Apr-2018 at 16:06

охо Браво Супер Сцена, од овој ракурс визурава ветува доста нови филмски кадри, а и за транс-забави ќе биде супер пикник место, уште да е тро подлабоко под мостов и да може без страв пируети да потфрлаат залутани шофери и шоферки ... не ми замерајте на црниов хумор се надевам добро думале проектантите околу безбедноста и оградата ...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #802 Posted: 16-Apr-2018 at 16:25
Originally posted by pbanksСликава е антологиска

Навистина кадарот е фантастичен  Cheers

Еве ја и малку помината низ фотошоп


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #803 Posted: 16-Apr-2018 at 18:05
Излегоа над 700 фотографии. Кога ќе имам време, можеби ќе има и нешто за на форум да објавам
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12959
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #804 Posted: 16-Apr-2018 at 19:10
По автопатот Демир Капија-Смоквица ќе се вози од следната недела, за почеток без патарини

На почетокот на следната недела се очекува да биде пуштена во употреба новата автопатска делница Демир Капија - Смоквица и по тој дел од автопатот „Пријателство“ првично ќе се вози без плаќање патарина.

Засега нема нова официјална најава за пуштањето на патот освен претходната дека тоа ќе се случи по 15-ти месецов, а директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов денеска најави дека деновиве ќе ги покани медиумите на таков настан.

За двете планирани наплатни станици на автопатот кај Гевгелија и кај Демир Капија, градежната дозвола е издадена пред три недели, а за завршување, како што изјави Китанов, се потребни околу осум месеци.

„Во моментов се градат новите патарини кои нема да бидат како постоечките, на нив ќе нема никави застои, ќе бидат електронски, со припеид, со тагови. Ќе има патарини и на тој дел од автопатот, а цената се утврдува согласно Правилник“, изјави Китанов, одговарајќи на новинарски прашања.

Тој не кажа кога очекува да профункцираат патарините.

„Не може да се каже дека ќе биде бесплатно, патарините ќе си функционираат, за новиот дел на автопатот дозволата за градба е дадена пред неполн месец, па пресметајте“, додаде Китанов.

Новите 28,2 километри автопат од Демир Капија до Смоквица ја чинат државата 270 милиони евра. Патот се пушта во употреба по шест години изградба и со него се заокружува со целосно автопатско решение Коридорот 10 на територијата на Македонија.

https://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/po-avtopatot-demir-kapija-smokvica-kje-se-vozi-od-slednata-nedela-za-pochetok
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #805 Posted: 16-Apr-2018 at 21:09
на едно место вели 270 милиони на друго 210, која е точната цифра знае ли некој да каже ?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #806 Posted: 17-Apr-2018 at 09:14
Јас знам дека се 270
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1742
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #807 Posted: 17-Apr-2018 at 19:14
5 patarini za 172 km od Tabanovce do Bogorodica. KATASTROFA!
Tolku li e tesko da se vovede vinjeta!?
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1637
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #808 Posted: 17-Apr-2018 at 21:17
Originally posted by Denko

5 patarini za 172 km od Tabanovce do Bogorodica. KATASTROFA!
Tolku li e tesko da se vovede vinjeta!?


За наши услови и околности - сега за сега не е изводливо!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 73
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #809 Posted: 18-Apr-2018 at 09:14
Види не е лошо. Само за една година им требаше да пуштат во употреба направен пат. Овакви некадарници светот до сега не видел.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1742
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #810 Posted: 18-Apr-2018 at 17:43
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by Denko

5 patarini za 172 km od Tabanovce do Bogorodica. KATASTROFA!
Tolku li e tesko da se vovede vinjeta!?


За наши услови и околности - сега за сега не е изводливо!
Zosto e neizvodlivo?
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #811 Posted: 20-Apr-2018 at 12:57
https://www.facebook.com/hbasiliadis/videos/10156283485807829/
Back to Top
dragan_ku View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Jul-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dragan_ku Quote  Post ReplyReply #812 Posted: 21-Apr-2018 at 17:27
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12959
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #813 Posted: 23-Apr-2018 at 09:19
Денес официјално се пушта во употреба оваа делница. Би сакал да ги замолам оние што се разбираат во правење мапи да направат една најнова мапа со патната мрежа во Македонија, за наши (форумски) потреби.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12959
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #814 Posted: 23-Apr-2018 at 11:23
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12959
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #815 Posted: 24-Apr-2018 at 09:55
За сè има вторпат
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #816 Posted: 25-Apr-2018 at 09:28
Ali ova s o sviracive od Aktor go gleam kao vi gi zemavme parite koj ve e*e pa ushte onoj zamenik minister pari im lepi katastrofa na kikiritkite nikad nema da ne bide drzava
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12959
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #817 Posted: 04-Jun-2018 at 16:05
Видеото е од први јуни

За сè има вторпат
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1742
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #818 Posted: 04-Jun-2018 at 17:52
Samo nasite barat zelen karton... hehee
Back to Top
Ica View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ica Quote  Post ReplyReply #819 Posted: 07-Jun-2018 at 14:34
Poštovani! Za Dojransko jezero se na novoj deonici autoputa isključuje gde? Hvala.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1742
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #820 Posted: 07-Jun-2018 at 14:43
Originally posted by Ica

Poštovani! Za Dojransko jezero se na novoj deonici autoputa isključuje gde? Hvala.
Jas veke reagirav deka e napraven propust sto nema patokaz za Dojran. Sprema ona sto go gledam izlezot za Dojran e kaj kluckata Marvinci, Smokvica (vidi na krajot od videoto dolu). Potoa se vozi preku Marvinci, Balinci, Brajkovci prema Valandovo. Mozes da vidis na Google Maps.

https://www.youtube.com/watch?v=iT-sDy2S95U

Edited by Denko - 07-Jun-2018 at 19:39
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 39404142>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.