build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

[Р-1106] Скопје * - Македонски Брод

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 06-Oct-2017 at 09:38
Би требало да е тој, бидејќи за него беше комплетиран тендер за изведба и во моментов треба да се работи на негово проширување и санација.
Back to Top
prasalnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote prasalnik Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 13-Aug-2018 at 13:42
Дали е точно дека во Владата на РМ се планира проширување на патот Скопје до Македонски Брод, и тоа од село Нова Брезница преку ЈП Јасен во ширина од 5 м а во должина од 12 км со двонасочен сообраќај и временски неограничен? За премин низ ЈП Јасен ќе се постават рампи со скенери за регистарски таблички и дозволен премин од 1 час и патарина за премин.
Back to Top
prasalnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote prasalnik Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 17-Dec-2019 at 10:43
Ова ли е пат за 21ви век. Еден цел регион е замрен затоа што нема пат.
https://www.facebook.com/stojan.petrovski.399/posts/108296827312223

Back to Top
prasalnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote prasalnik Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 17-Dec-2019 at 10:43
https://www.facebook.com/stojan.petrovski.399/posts/108296827312223
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 18-Dec-2019 at 10:47
Originally posted by prasalnik

https://www.facebook.com/stojan.petrovski.399/posts/108296827312223

\

Za zal drzavata seuste nema pronajdeno resenie za delnicite kriticni so odroni , i vo 21 vek eve vekje 2020 godina nasata drzava nemoze da go resi problemot so delnicite kade sto ima odroni , mislam deka imame najkriticni delnici kade sto vozis nad karpi koj vo sekoj moment moze da padnat , strasna rabota , neznam samo do koga vaka ke se tera neseriozno

Edited by WolfLeader - 18-Dec-2019 at 10:48
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 129
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 19-Dec-2019 at 17:19
а дека има решение, фирмата шо работеше на карпите во демир капија, швајцарци, гео бруг еве еден линк,
https://www.youtube.com/watch?v=0naTUJ1bygg
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 129
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 19-Dec-2019 at 17:21
https://www.youtube.com/watch?v=Xi9JIAMBVHY&t=421s
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 20-Dec-2019 at 07:45
Јас работам во фирма кој што се занимава исклучиво со проектирање и продажба на материјали за погоре наведената проблематика но секогаш на институциите им изгледаат скапи решенијата и се решаваат за едноставни а притоа опасни варијанти. Неодамна понудивме решение за можно свлечиште во Општина Кисела Вода, не го прифатија и загина човек. Кај нас, по се изгледа дека човечките животи се поефтини од сериозни решенија против одрони или пак потпорни структури против свлечишта.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 20-Dec-2019 at 12:24
Da znaev za proektot na Demir Kapija deka go rabotese stranska firma i deka postavi zastitna ograda , ama samo tamu , a kaj se drugite delnici ...
Back to Top
prasalnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote prasalnik Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 28-May-2020 at 13:12
Дали некој има информација дека ЕЛЕМ треба да го изгради патот покрај езеро Козјак (Поречко езеро) и тоа од Здуње преку Гургурски Лаки до Брана Козјак?

Таков бил договорот кој е потпишан за да се потопи стариот пат.

Ако има некој инфо нека пише.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 92
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 28-May-2020 at 14:00
Znae li nekoj kakov e statusot na ovoj paten pravec? Asvaltiran li e celiot pat od Skopje do Makedonski Brod?
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 28-May-2020 at 17:16
Патниот правец преку Гургурски Лаки нема шанси никогаш да се направи, пробала војската на времето, ама е откажано тоа. Воедно ако се продолжи некогаш тоа, тогаш ќе треба уште еден мост на Козјак, или да се користи самата брана.

Инаку, целиот е асфалт делот преку Јасен (кој нели знаете е со времен пристап). Делот од мостот кај Близанско до Белица е со нов асфалт од пред 2-3 години.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 28-May-2020 at 18:09

ќе да не било приоритет!? со Асфалт стигнато е до Брана, но им се видело скапо натака, веројатно Варовник па и ризично освен скапо, и за работа и за инвестирање и за одржување еден таков Патен Правец ... сепак Може и Треба бар привремено да сторат Велосипедска Патека, но повторно мора да се осигура од одрони планината Сува
Originally posted by Zelenikovo

туку знае ли некој што бидна со Вело Патеката на Козјак [1] нели тука требаше да оди Р-104 кој по изградбата на ХЕЦ Матка2 наместо преку с.Здуње кон Брод го свртеа преку НПЈасен и с.Близанско сега попознат како Р-1106 [2][2] но ме чуди буџетот за велосипедската патека хм за таа цена тешко да ја сторат во таа должина, чинам уште порано веќе беше пробиена трасата и тампонирано грубо кога испитуваа геомеханика на тло ...
...[1]

PROSTOREN PLAN NA REGIONOT NA AKUMULACIJATA KOZJAK
...
Sega{nite regionalni soobra}ajni vrski so Skopje se obavuvaat po
obikolnite patni pravci, preku Makedonski Brod, Ki~evo, Gostivar i Tetovo,
ili preku ograni~eniot re`im na koristewe (dva pati dnevno) na patniot
pravec: Zduwe, preminot "Kula" i Nova Breznica.
Edna od pri~inite {to do sega ne e oformena podobra soobra}ajna
infrastruktura, se mo{ne te{ki i strmi tereni, osobeno vo kawonot na rekata
Treska i relativno golema nadmorska visina na naselenite mesta, {to gi pravi
mo{ne skapi i te{ki za izgradba.
Soobra}aen koncept

9.1.1. Regionalni vrski

Za ostvaruvawe na racionalna i prifatliva regionalna vrska,
kako prioritetna zada~a se postavuva doizgradba na regionalen paten pravec
R - 104: Skopje - Suvodol, koj e delumno realiziran na delnicite: Suvodol -
Samokov - Raste{ i vo delot Nova Breznica - branata "Kozjak".

Za doizgradba, celosno oformuvawe i profilisawe na ovoj regionalen
paten pravec, neophodna e izgradba na delnicite: Raste{ - Gurgurska Laka,
Gurgurska Laka - branata "Kozjak", Nova Breznica - Govrlevo, kako i izgradba na
paralelna regionalna vrska pome|u: Regionalen pat R-104 - Zduwe, Zduwe -
Blizansko i Blizansko - Regionalen pat R - 104, so {to vo celost bi se oformil
regionalen paten sistem zaradi povrzuvawe na ovoj prostor so Grad Skopje i
po{irokite prostori na Republikata:1. http://app.gov.mk/wp-content/uploads/2014/03/PP-na-akumulacijata-Kozjak.pdf

2. http://app.gov.mk/wp-content/uploads/2014/03/A30307-prostoren-plan-na-regionot-na-rekata-treska.pdf
Back to Top
Blagh View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 10-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote Blagh Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 11-May-2021 at 09:51
Од 17:30 минута на последната епизода на Код има детална репортажа за моменталната состојба на патот и колку значи за Поречанскиот регион нова патна врска

Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 12-May-2021 at 07:05
Дали некој знае во каква состојба е патот низ Јасен?
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 12-May-2021 at 08:40
Jas pominav proslata esen niz Jasen. Patot e prooden ne e nov no se gleda deka e vojnicki odrzuvan. Iskreno toa e najubaviot predel niz Makedonija niz koj sum pominal. Ako sakas da odis, proveri samo raspored kako e napraven po smerovi, leten ili zimski bidejki patot e edno smeren i na 2 ili 3 chasa se propustaat vozila vo sekoj pravec.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 12-May-2021 at 11:38
Да, знам за смеровите, ме интересираше асфалтот.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.