build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

[Р-1204] Куманово - Св. Николе *

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3645
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #1 Topic: [Р-1204] Куманово - Св. Николе *
    Posted: 02-May-2010 at 17:11
eve i del od regionalniot pat kumanovo-sv nikoleUploaded with ImageShack.us


Back to Top
I.M. View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 60
  Quote I.M. Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Apr-2014 at 20:04
Овој рег пат е во очајна состојба.Необележан,без сигнализацвија на многу места..недај боже ноќе да возиш.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2391
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Apr-2014 at 21:09
А што во Куманово не е во очајна состојба?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 27-Apr-2014 at 00:06
кумановке
Back to Top
I.M. View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 60
  Quote I.M. Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Apr-2014 at 13:46
gjoko на изглед може не,али карактерно...Big%20smile
Иначе како што вика phenomenon се е во очајна состојба,инфраструктурата посебно.Почни од градските улици и булевари па до регионалните патишта кон Св.Николе,Паланка па и автопатот кон Скопје.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Apr-2014 at 16:01
Јас не сум во Куманово подлго време,ама сега брзо бев на една ден(пробувавме кола за купување) и многу негативно се изненадив од состојбата на патиштата.Незнам на друго место дали има патишта во таква очајна состојба.

Незнам кои улици се во надлежност на градот ,а кои се на државата,но таму работите нечинат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-Apr-2014 at 16:14
Originally posted by gjoko

Јас не сум во Куманово подлго време,ама сега брзо бев на една ден(пробувавме кола за купување) и многу негативно се изненадив од состојбата на патиштата.Незнам на друго место дали има патишта во таква очајна состојба.

Незнам кои улици се во надлежност на градот ,а кои се на државата,но таму работите нечинат

Од тие во Куманово сите се во надлежност на градот освен овие како овој за кој се коментира кој се од државна важност.Инаку Куманово од 2001ва наваму само пропаѓа според мое мислење (особено инфраструктурно) и нема план наскоро тоа да се смени.


Edited by daci92 - 28-Apr-2014 at 16:16
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Apr-2014 at 19:01
јас лично многу се изненадив,но несакав да коментирам чисто заради избегнување на било какви етикетирања
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2391
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Apr-2014 at 19:28
Вака, состојбата на Куманово ќе се обидам да ја опишам во неколку реченици, со голи факти, без никакви етикетирања. Куманово пропаѓа зашто е заложник на паразитите од градскиот Совет кои за проблемите што ги мачат граѓаните на Куманово и за самиот град Куманово се интересираат како за ланскиот снег. За жал,поради овие креатури Куманово започна да наликува на Детроит во мало, т.е. одредени делови од градот започнаа да опустошуваат, некои целосно, а некои делумно. Па така ги имаме рак-раните Автобуска Станица, Житомел, некогашниот Супермаркет, комплексот Стар Мерак, Занаетчискиот Дом, ТЦ Гарнизон, подрумските простории на Нама, Чоробенското Ќоше, Пионерскиот Дом, Тутунскиот Комбинат, Кумановската Бања, TЦ Гоце Делчев и многу други - сите празни и запуштени.
Лично имам некое кобно претчувство дека Куманово незапирливо е тргнато по патот на Дојран и Мелник кои од некогаш значајни центри се сведоа на безначајни села.

Инаку, за патов, го имам одено пешки сегментот од Доброшане до Орашац, поминувајќи преку страшниот Искрин Мост, и на ниедно место немав чувство дека се движам по меѓуградски пат. Ни хоризонтална, ни вертикална сигнализација, ни патокази, ништо.

Edited by phenomenon - 29-Apr-2014 at 10:35
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
I.M. View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 60
  Quote I.M. Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 29-Apr-2014 at 22:38
Originally posted by phenomenon

Вака, состојбата на Куманово ќе се обидам да ја опишам во неколку реченици, со голи факти, без никакви етикетирања. Куманово пропаѓа зашто е заложник на паразитите од градскиот Совет кои за проблемите што ги мачат граѓаните на Куманово и за самиот град Куманово се интересираат како за ланскиот снег. За жал,поради овие креатури Куманово започна да наликува на Детроит во мало, т.е. одредени делови од градот започнаа да опустошуваат, некои целосно, а некои делумно. Па така ги имаме рак-раните Автобуска Станица, Житомел, некогашниот Супермаркет, комплексот Стар Мерак, Занаетчискиот Дом, ТЦ Гарнизон, подрумските простории на Нама, Чоробенското Ќоше, Пионерскиот Дом, Тутунскиот Комбинат, Кумановската Бања, TЦ Гоце Делчев и многу други - сите празни и запуштени.
Лично имам некое кобно претчувство дека Куманово незапирливо е тргнато по патот на Дојран и Мелник кои од некогаш значајни центри се сведоа на безначајни села.

Инаку, за патов, го имам одено пешки сегментот од Доброшане до Орашац, поминувајќи преку страшниот Искрин Мост, и на ниедно место немав чувство дека се движам по меѓуградски пат. Ни хоризонтална, ни вертикална сигнализација, ни патокази, ништо.


Ја сум од Куманово и целосно се слагам со тебе,да не испадне дека мешаме политика,голи факти се во прашање видливи од планина.
Градот пропаѓа факт е,никава инвестиција,ама баш никаква,локалната власт е целосно незаинтересирана,но и централната ништо подобра не е.

Во врска со регионалниот пат,баш пред некој ден го возев навечер,најочајно е од затворот Кшање па натаму према Св.Николе,скроз необележан,дури нема ни средишна линија,нити стубчиња да светат во црниот мрак ни банкини..ништо.Мало невнимание и отиде со колата у неповрат,безбедност 0,асфалтот исто.


Edited by I.M. - 29-Apr-2014 at 22:38
Back to Top
I.M. View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 60
  Quote I.M. Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 29-Apr-2014 at 22:39
Originally posted by gjoko

јас лично многу се изненадив,но несакав да коментирам чисто заради избегнување на било какви етикетирања

Слободно етикетирај,никој нема да ти се наљути.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-Apr-2014 at 23:26
ма јас бегам мене да не ме етикетираат,ни на крај памет нема да ми биди јас да лепам такви работи
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 900
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 30-Apr-2014 at 00:28
Одма се приметува кога на некој не му оди. Истото беше и со Скопје во времето на Трифун Костовски, градот просто пропаѓаше, ништо не се случуваше. И не мора да ги посетуваш толку често градовите за да видиш како ти е се развиваат. Додека во Прилеп се изградија еден куп работи, за Куманово скоро и да не се слуша, освен во делот за црна хроника.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1711
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 04-Jul-2014 at 14:05
Pred tri dena go vozev ovoj pat i mozam da kazam deka istiov izgleda ocajno. Osven nekoj nov soobrakaen znak se ostanato e od vremeto na Jugoslavija...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 05-Jun-2016 at 13:39
Вчера се враќавме за Скопје, преку патот Свети Николе-Куманово. Оваа делница е очајна за реконструкција и проширување. Не направив фотографии зашто беше ноќе.

Edited by Џоле - 05-Jun-2016 at 13:39
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 26-Jul-2019 at 18:56
Вчера вечерта возев мал дел од патов, убаво реконструиран, обележан само по средина и слабо вертикално означување, според муабет со пријател само до Искрин мост бил реновиран но не и понатаму ,а знам дека Китанов и Сугаревски изјавуваа дека цел ќе биде реконструиран.
Би сакал да дознаам дали нешто после Искрин мост се случува или стагнира.


Edited by daci92 - 26-Jul-2019 at 18:56
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 14-Aug-2019 at 13:59
СЕ РЕКОНСТРУИРА ПАТОТ КУМАНОВО-СВЕТИ НИКОЛЕ, ПРОЕКТОТ ЧИНИ 2,9 МИЛИОНИ ЕВРА

Се реконструира регионалниот пат Куманово-Свети Николе во должина од 42 километри. Овој патен правец е единствената врска на Куманово кон источниот дел на земјата и се наоѓаше во катастрофална состојба. Вредноста на проектот е 2,9 милиони евра, обезбедени преку Европската банка за обнова и развој.

„Кога прашав кога последен пат овој пат е чепнат ми беше речено од времето на Тито. Значи 50 години никој овие патишта не ги погледнал. И друг пат имам кажано не е лошо да се градат нови патишта, но тоа не значи дека треба да ги заборавиме старите патишта да ги оставиме на забот на времето“, изјави Зоран Китанов, директор на Јавното претпријатие за државни патишта, кој заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски и градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски, извршија увид во активностите на лице место во селото Орашац.

Реконструкцијата започна во јуни и досега целосно се завршени 10 километри, на 15 километри е заменет прв слој на асфалтот и од следната недела отпочнува со целосно поставување на вториот слој и на останатите 32 километри.

„Иако рокот на реконструкцијата е планирано до пролет изведувачите ни рекоа дека ќе се потрудат оваа градежна сезона сите 42 километри да ги завршат, информираат надлежните.

Во Североисточниот регион со реконструкција се опфатени повеќе регионални патишта во должина од 120 километри, од кои дел се завршени или се работа како што се делниците Куманово-Опае, Пелинце-Старо Нагоричане, Куманово-Никуштак, а во наредниот период ќе се отпочне со работа на меѓународниот пат Крива Паланка-Ранковце, Страцин-Ранковце, Куманово-Страцин.

Министерот Сугаревски рече дека во моментот во целата држава се работи на 550 километри патна мрежа, а во Куманово се инвестираат околу 60 милиони евра, на дел во патната и дел во комуналната инфраструктура.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/se-rekonstruira-patot-kumanovo-sveti-nikole-proektot-chini-2-9-milioni-evra/


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 06-Sep-2019 at 09:16
Завршена е рехабилитацијата на 10 km од регионалниот пат Р1204, делница Куманово – Свети Николe. Вредност: 1,2 милиони евра

фото: фб профилот на Горан Сугарески

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 25-Dec-2019 at 10:25
Увид во реконструкцијата на патот Куманово - Свети Николе

Увид во реконструкцијата на патот Куманово - Свети Николе by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 900
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 23-Feb-2020 at 16:32
Патов е сериозно добро направен, иако кога бев пред месец дена не беше целосно завршен во поглед на работите околу патот.

1. Така, се уште на повеќе места заштитните огради не беа целосно закопани, иако морам да ги пофалам дека имаат поставено многу метри заштитни огради на целиот пат во двете насоки.
2. Се гледа се вложиле напори и се направени одводи до самиот пат.

Сепак, негативностите на овој пат се:

1. Ниту едно одморалиште не е чепнато, поправено.
2. Искрин мост е оставен да пропаѓа, па така на спојките зјаат кратери, кои се доста опасни.
3. Патот низ селата пред Куманово не е поправен.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.140 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.