build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Американска амбасада

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 11-Feb-2008 at 14:33
Veruvam za tunelite no za reaktorot, mmmmm neznam bas, ama nema da me iznenadi ako e vestina.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 11-Feb-2008 at 15:20
Добро сигурен сум си имаат независен извор на енергија, во случај на потреба. Дали е тоа сопствен реактор, уште повеќе нуклеарен немам појма, но со сигурност имаат алтернативна струја барем за неколку дена.
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 11-Feb-2008 at 15:41
Da da vistina e...od provereni informacii vi kazuvam ,,, i jas ne veruvav ama amerikanci na se spremni i za se imaa svoj nezavisen sistem..

P.S. Na prijatelce moe tatkomu  e arhitekt i ucestvuva vo proektot....


Edited by blejdsk - 11-Feb-2008 at 15:45
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 11-Feb-2008 at 15:56


Дури и ако ги баталиме сите други работи кои ова го прават скоро невозможно, самата цена на реакторот е преголема и тотално неисплатлива кога ќе се спореди со користа што евентуално би ја имале од него. Зошто тогаш воопшто би помислиле на такво нешто?

Најверојатно имаат дизел генератор и голем резервоар за гориво и тоа е тоа. Нуклеарен реактор е надвор од реалноста. Да не забегуваме...
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 11-Feb-2008 at 16:00
Хмм.. Не е тоа малце.. Како да кажам..

     Не би требало за тоа да биде известена јавноста за постоење на мал нуклеарен реактор во нивна близина(колку наивно од мене Smile)?
Не треба посебни дозволи и прописи за изградба на  нуклеарен реактор во Македонија, па колку сака нека е мал?
    Јас како што знам, Македонија не располага со некаков тим што би се справил со евентуална хаварија или па депонија каде што би се исфрлал нуклеарниот отпад. Или пак се работи за мали количини нуклеарно гориво...не се разбирам. Но ми ја сваќате поентата. Целава работа ми е некако сомничава...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 11-Feb-2008 at 16:03


За жал мислам дека сето тоа нема никакво посебно значење. Ако Американциве стварно сакаа да има реактор, ќе најдеа начин како да го направат тоа и такви аргументи какви што кажуваш немаше многу да ги засегаат. Ама не гледам никаква логика за тој реактор...
Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 14-Feb-2008 at 04:07
Јас само сакам да кажам една информација во врска со купопродажбата, а вие кажете дал имаме добивка или загуба.
Според ЗАКОНОТ ЗА СПОСТВЕНОСТ на Р.Македонија, странец или странска влада може да купи недвижност во Р.Македонија но по правило на реципроцитет. Тоа значи дека, доколку на Американците сме им дозволиле да градат амбасада на 5000 м‘2, тогаш и ние како Р. Македонија можеме да градиме во САД на исто толкава површина.

Е сега кога ние ќе градиме амбасада, тоа е ирелевантно, но важно е дека можеме.
Поздрав

законот може да го симнете од htpp://www.pravo.org.mk
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 14-Feb-2008 at 10:18
Незнам дали си во право. Мислам дека неможеме со наши закони да влијаеме врз туѓи закони. Односно колку што разбрав, ние би им дозволиле на американци да купуваат земјиште кај нас, но само доколку и ние смееме да купуваме земјиште кај нив. А не сеа дека они купиле 5000 м^2 ние да смееме да купиме во америка исто толку. Барем јас така го сфаќам ова. Дечки?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 14-Feb-2008 at 10:20
Мене ми е тоа ирелевантно. Ние веќе и онака имаме амбасада во Вашингтон и колку што знам и таа ја држиме скроз запустена. Плус не постои такво сценарио каде на нас би ни требал толкав простор за амбасада во Вашингтон. 
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 14-Feb-2008 at 10:32
За амбасадите и мене не ми е гајле, али ова „реципроцитетов„ има пошироки влијанија. Т.е. доколку се склучиме договор американци да смеат да купуваат земјиште кај нас, тогаш и на наши треба да им се дозволи да купуваат земјиште во америка. Незнам колку е тоа сега возможно. 
Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 14-Feb-2008 at 21:31
Kako shto mi e mene poznato, ne moze da kupuva nas gragjanin zemjishte kade saka, osven ako ne postoi bilateralen dogovor ili drzavata domakjin toa go dozvoluva.
Nasata vlada minatata nedela izjavi deka se ukinnuva dosegashniot zakon za reciprocitet i stanskite drzavjani mozat da kupuvupaat slobodno kade sakaat nedvizhnost (stanovi, kukji, gradezhni parceli i t.n), osven zemjodelsko zemjishte.
Ama kje pocekam da vidam kako kje go skrojat zakonot za vo parlament.
Zakonot za reciprocitet davashe zashtita od nemozhnosta eden covek (na primer Bill Gates) da ne kupi , ama sega se otvaraat mnogu prashanja.

Inaku za amerikanskata ambasada. Jas ne rekov deka R.MAkedonija mora strikno da gradi ambasada vo SAD. Nego ako postoi bilateralen dogovor, nie na niv lokacija za ambasada, a oni na nas lokacija za ....stvarno ne znam shto.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 14-Feb-2008 at 22:07


мислам дека законот за отварање кон странци е корисен но само ако е добро формулиран.

Не сум правник и незнам дали и како може тоа да се срочи и да има логика но на пример Македонија има многу напуштени села кои би можело да се населат со Британци, митанци и слични кои бараат топли локации да ги трошат своите пензионерски денови. На пример замислете колку е атрактивен Југоисточниот регион кој доста го дискутираме во последно време. Блиску им е и Грција, морето. За 1 саат се на Халкидики, за пола саат се во Солун. Климата е топ за нив....

Муабетот ми е. Дали може да се отвараат само сегменти од земјата. На пример како што најавиа дека земјоделското земјиште нема да биде достапно за странци, дали може и градското земјиште да не е достапно за нив туку само селско. Или да отидеме уште подалеку дали може да им се изготви точен попис на земиште кое нив ќе им биде достапно (значи во преку катастарот точен попис на тие и тие парцели).

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 14-Feb-2008 at 22:23
Ова парче земја е дел од нато, а ние не сме. И тоа многу битен дел од нато.
Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 14-Feb-2008 at 23:41
Ne, pa zatoa rekov kje pocekam da vidam kako kje go upakiraat zakonot za da projde vo parlament. A, dodeka da dojde do tamu kje projde vreme. Belkim vladata gi ima sogledano site posledici koi ovoj zakon kje gi donese.
Inaku se soglasuvam so tebe deka Mariovskiot del e atraktiven za stranci. Jas mislam deka toa im e i glavnata meta. Ama da pocekame, kje vidime.
A shto prashuvashe za segmenti, mislam deka toa pravno e dozvolivo. Pa neli imame industriski zoni. Na takov princip moze i ova da se reshi, samo shto kaj industriski zoni mislam deka se koristi zakon za koncesija, ama ne sum siguren.
Pozrav
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 25-Feb-2008 at 19:26
1


2


3

Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 26-Feb-2008 at 18:12
leee citavte li be denes u vesnicive za rusenjeto na topaana???im smetalo na amerikancite,nemale dovolno bezbednost.ali ko so gi znaeme gueski & co. se ke napraat samo da im udovolat na amerikancine.greota samo za lugevo so ziveat tamu,mada celiot prostor lici na predgradie na kalkuta Big%20smile
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 26-Feb-2008 at 18:24
Што греота?! Ако било нивно сигурни ги обештетиле, а ако не било нивно тогаш занчи дека узурпирале туќ простор. Инаку таа топаана редно време е да се урбанизира, што е таа дупка во географскиот центар на скопје.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 26-Feb-2008 at 18:49
Za mene e ova odlicna vest . Ene vo post #7 vo ovaa niska bas se nadevam na vakva varijanta (urbanizacija na Topaana) i stvarno e ekstra ako Amerikancite izbutkaat nesto takvo.

Ama... kaj citase za ova? Dunno Jas deneska naletav samo na edna statija vo Vest koja govori za problemi so parking za rabotnicite koi ja gradat Americka ambasada. Za rusenje na topaana ne vidov niso.

Cheers
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 26-Feb-2008 at 19:10
Колкав дел од Скопје е тоа, а седи така...   Ама кај американците нема трте-мрте. Ја се кладам дека у ден-два завршиле цела работа, и екпропријација и рушење. Не како кај нас да ги молат, па да се пазарат. Вака им покажале пари, паднале бацките на гс, одма....
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 26-Feb-2008 at 19:10
Ја најдов веста. Дефинитивно супер звучи. Yes Единствено се отвара прашање... Што со тој простор? Ако американците сакаат да инвестираат во некои дополнителни објекти (да речеме станбени згради за персоналот и сл) воопшто немам проблем со тоа. Но ако планот е тоа да стане некоја ливада.... Не ми се свиѓа.

П.С. Може е убаво да ја испосликаме топаана додека е време. Каква е таква, таа е дел од урбаната историја на Скопје... Плус ќе бидат одлични фотките за before/after серии

Топаана ќе оди курбан за Американците

Емран ИСЉАМИ
Горан НАУМОВСКИ

Американците ни го земаа Кале каде што игравме фудбал, сега сакаат да се преселиме. Демек, им сметаме, а сега им пречи начинот на кој го прославуваме нашиот празник Ѓурѓовден - вели Рамиз Мемедовски, водоинсталатер од скопската населба Топаана.
Тој со неизвесност ја очекува судбината на својата работилница и куќата каде што живее, на кои им се заканува да бидат урнати поради безбедноста на американската амбасада што се гради на Кале.
- Младоста и староста ги минав во Топаана. Парчето леб го заработувам како водоинсталатер. Пред две недели, комшиите ме информираа дека некој во Топаана дошол и понудил пари да се преселиме. Причина било дека ќе им пречиме на Американците од амбасадата - вели тој. Американската амбасада е оддалечена од населбата 100 метри. Според неофицијални информации, луѓето од дипломатското претставништво инсистирале жителите на населбата да бидат преселени на друго место.
Дел од жителите се против понудата која пред неколку недели ја пренел претставник на амбасадата. Градоначалникот и советниците на општината Чаир тврдат дека знаат за овие информации, но се уште не добиле никакво официјално барање.
Според невладини активисти, од 300 куќи во населбата во кои живеат околу 3.000 жители, 80 отсто немаат имотен лист. Сопственикот на секоја куќа што ќе биде урната од американската амбасада би требало да добие обесштетување до 30.000 евра, велат нашите извори. Како што дознаваме од општина Чаир, Американците сметале дека државните органи нема да имаат проблем да ја урнат населбата, зашто тој дел од Топаана е дивоградба.
Браќата Орхан и Сали Демировски, чии куќи се на првата линија на рушење, со задоволство го очекуваат отворањето на амбасадата, бидејќи како што тврдат, им било ветено дека конечно ќе им биде решено станбеното прашање.
- Странец кој говореше македонски, вети дека нашите куќи ќе бидат урнати, а ќе добиеме станови. Ние сме две семејства, па очекуваме да добиеме два стана - вели Сали Демировски.


Државата да даде отштета

Државата треба да го реши станбеното прашање на оние на кои ќе им биде урната куќата, порачува градоначалникот на општина Чаир, Иџет Меџити. Тој тврди дека во општината има информации дека Ромското маало во Топаана ќе биде урнато, но засега никој не доставил официјално барање до градежната инспекција.
- Деталниот урбанистички план е во завршна фаза. Општината ќе понуди дивоградбите во Ромското маало да се легализираат. Но, ако се реализира идејата населбата да биде урната, тогаш ќе бараме државата да им го реши станбеното прашање, а не ние - тврди Меџити.




http://www.spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=489&ArticleID=18927


Edited by pbanks - 26-Feb-2008 at 19:13
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.183 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.