build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Американска амбасада

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 18-Mar-2009 at 18:41
trebase od  stranata na poslednata zgrada da slikas i da go ''fanes'' stadionot e togas to ke bese dobra slikaThumbs%20DownBig%20smile
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 18-Mar-2009 at 18:43
OFFTOPIK: Slikive se od vecer.com.mk izvadeni. Da nema zabuni, kamo srekja nekoj od nas da se kacheshe u helikopter, pa zarem samo 6 sliki ke izvadevme?!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 17-Apr-2009 at 20:30


Еве како се гледа откај стадионот некаде, мислам дека ја немаме од овде, или?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 25-Apr-2009 at 16:27
Амбасада на САД од денеска се вселува во новиот објект, а на канал 5 кажаа дека наводно ќе почнеле со работа од 4-ти јули што е државен празник на САД!

01.


02.


03.


04.


05.


06.


07.


08.


09.


10.


11.


12.


13.


14.


15.


16.


17.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 25-Apr-2009 at 22:39

ПОЧНА ПРЕСЕЛБАТА НА АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА НА КАЛЕ

Со садење цвеќиња пред влезот на Кале, привршуваат последните подготовки за пуштањето во употреба на новото грандиозно здание на американската амбасада во Скопје.

Најавено е за почетокот на идната недела. Утринава почна големата преселба од старата зграда во центарот на Скопје. Со силно полициско обезбедување, редици камиони ги товараа рачно, откако секој поединечно ќе ги минеше неопходните безбедносни проверки.

Оваа зграда до 1993 година беше детска градинка. Иако не бевме признати како независна Република Македонија, Соединетите американски држави ја отворија својата прва канцеларија за врски токму овде, со тогашниот нивни дипломатски преставник Виктор Гомрез. Потоа следуваше првиот амбасадор Кристофер Хил, па Мајк Ајник, познатиот Лоренс Батлер и амбасадорката Џилиен Миловановиќ. Сега амбасадор е Филип Рикер.

Тој ќе го пушти во употреба новиот комплекс на Кале. Со американското знаме на врвот на јарболот, со шампањско и со плех музика изградбата почна во 2006 година, откако за 50 евра за квадрат, американците  купија 44.500 метри квадратни.

- Новата амбасада претставува крупна американска инвестиција во земјава и израз на довербата во иднината на РМ како независна, стабилна и мултиетничка држава - изјави Џилијан Миловановиќ, амбасадор на САД во РМ во 2006-та година.

Иако оваа инвестиција во 2005 се сметаше за продавање на национален локалитет, се покажа дека е исплатлива. Американците купија земја за 2 и пол милиони, на која го изградија најголемиот регионален центар вреден 30 милиони долари, а ние добивме стратешко партнерство.

Во 15-те години во детската градинка на Илинденска, американските дипломати поминаа многу со нас, но и ние со нив.

http://www.sitel.com.mk/?ItemID=29DB4BE1A76B014EB34B3CDE6C9DB4CE
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 25-Apr-2009 at 22:52
pocna pocna preselbata vo kasarnata t.e zgradata na CIA.
Ova go pisuvam zosto se nerviram zosto bas na kaleto sto ne ja izgradija nekade drugde
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 25-Apr-2009 at 23:03
Originally posted by Dragan

pocna pocna preselbata vo kasarnata t.e zgradata na CIA.
Ova go pisuvam zosto se nerviram zosto bas na kaleto sto ne ja izgradija nekade drugde


А зошто не на Калето и што ќе сменеше ако беше некаде на друг простор?

Што имаше толку вредно на таа локација што неповратно го изгубивме? Дали се наруши амбиентот на депонии и чергарски населби кој владее во тој дел од градот?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 25-Apr-2009 at 23:36
Ја се надевам барем амбасадава на САД а притисне малку околу некои околни ифраструктурни објекти или па да повлече нека побрза урбанизација во тој дел, па зашто да не се вклучи и со свој удел  или со некоја донација во некој булевар како на пример оној што е со мосот на вардар и тунелот/ископ на кале на пример. Или па северниот булевар докомплетирање и патот кон косово. Оие ги набројав како неколку околку инфраструктурни болни точки.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 26-Apr-2009 at 09:18
Originally posted by pbanks


А зошто не на Калето и што ќе сменеше ако беше некаде на друг простор?

Што имаше толку вредно на таа локација што неповратно го изгубивме? Дали се наруши амбиентот на депонии и чергарски населби кој владее во тој дел од градот?
 
 
Па и ја не сум за на кале, пред се затоа што амбасадава е на една од највидливите локации во скопје, и по некоја логика (ако веќе мора таму да се сместени политичари) таму би требало да биде нашиот државен врв а не странски (нејќам да навлегувам премногу во темава)
 
Највредно според мене е самата локација и токму тоа неповратно го изгубивме, а околу амбиентот, ај досега таму имаше депонии и чергарски населби ама сега добивме и еден огромен грд бункер/хангар, таман си се вклопија во една грда целина, супер! Roll%20eyes
 
 
 
 
 
 
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 26-Apr-2009 at 09:40
Па и ја не сум за на кале, пред се затоа што амбасадава е на една од највидливите локации во скопје, и по некоја логика (ако веќе мора таму да се сместени политичари) таму би требало да биде нашиот државен врв а не странски (нејќам да навлегувам премногу во темава)
 
Највредно според мене е самата локација и токму тоа неповратно го изгубивме, а околу амбиентот, ај досега таму имаше депонии и чергарски населби ама сега добивме и еден огромен грд бункер/хангар, таман си се вклопија во една грда целина, супер! Roll%20eyes

Se seoglasuvam so tebe, mesto damu da bide nasiot drzaven vrv a sega dobivme edna baza(ili jas kako go vikam centar na CIA ili PentagonSuicideSuicideSuicide)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 26-Apr-2009 at 11:05
Да требело нашиот државен врв да биде тамо, уште оддамна ќе се сместел тамо, ан ена други локации. Башка не е ова неолит кога владетелите се сместувале на највисоката точка од градот, па сега ние да го сместуваме државниот врв на такви локации. Единствено зашто е оваа локација одбрана за амбасада е лесната пристапност. 
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 27-Apr-2009 at 15:32
за локацијата единствено ми смета што фасадата не е којзнае што а е на многу видлива локација, но се согласувам со се што кажаа лсл и пбанкс

инаку што се однесува до сликите од канал 5, одблиску изгледа како некој магацин, иако оддалеку ми се допаѓа фасадата
(ако не ме разбравте објектот има убава фасада, но самиот објект не е ништо посебно )


Edited by zabegan - 27-Apr-2009 at 15:34
Back to Top
Srdjan Adamovic View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-Apr-2009
Location: Kragujevac
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Srdjan Adamovic Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 29-Apr-2009 at 14:14


Primetio sam radove na ulici do ambasade,kao i jos neke unutrasnje radove.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 29-Apr-2009 at 15:31
Многу пати кога сме дискутирале околу пристапноста на амбасадава сме заклучиле дека всушност има лесен пристап, но ако гледаме за пристапноста до останато Скопје воопшто не е решена. Освен северниот булевар објектов треба и да има добра конекција градот и да служи и на граќаните кои ќе имаат работа и за нашите дипломатски институции. Иделаниот пристап е всушност зацртан и во ГУП-от на Скопје, а доколку градот се заинтересира за изградбата на мостот и тунел/прекоп сигурен сум дека и на амбасадата ќе се вклучи со барем симболични средства, а и добри лобисти би биле за некој фонд само доколку направиме еден добар проект.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 24-May-2009 at 11:50
Еве една фотка од преку Вардар , од кеј сликано....
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 02-Jun-2009 at 16:47

Груевски и Црвенковски ја видоа новата амбасада на САД

Како симбол на почитување, амбасадорот Рикер на прет­се­да­те­лот Црвенковски му го подари американското знаме, кое се вееше пред ста­ра­та зграда на амбасадата на САД, а претседателот Црвенковски за возврат му по­да­ри на амбасадорот Рикер една убава статуета

Прет­се­да­те­лот на Македонија на заминување Бранко Црвенковски, завчера, на покана на американскиот амбасадор Филип Рикер, ја посети новата амбасада на САД, ло­ци­ра­на на скопско Кале. Претходно, штотуку вселената амбасада на Скопското кале ја обиколил премиерот Ни­ко­ла Груевски.
"Прет­се­да­те­лот Црвенковски направи обиколка на новата амбасада на САД во Скоп­је. Обиколката започна со воведна церемонија на американските маринци и продолжи со разгледување на комплексот. Како симбол на почитување, амбасадорот Рикер на прет­се­да­те­лот Црвенковски му го подари американското знаме, кое се вееше пред ста­ра­та зграда на амбасадата на САД, а претседателот Црвенковски за возврат му по­да­ри на амбасадорот Рикер една убава статуета. Претседателот Црвенковски беше им­пре­си­о­ни­ран од погледот и од современиот изглед на новата амбасада", стои во ин­фор­ма­ци­ја­та на сајтот на американската амбасада.
На сајтот е објавена и фотографија од обиколката на амбасадата на премиерот Гру­ев­ски во придружба на домаќинот Рикер. (С.К.Д.)


http://vest.com.mk/?ItemID=6F500D6781E35B47AFF3DC5644E160CA




Edited by гитардемон - 02-Jun-2009 at 16:49
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 03-Jun-2009 at 18:11
Еве овде имате информации за амбасадата а може да ја видите и внатрешноста

добро сеа на сликиве има и многу политичари али подобри не најдов Big%20smileBig%20smileBig%20smile








Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 03-Jun-2009 at 18:12
и пазете она дека амбасадава била од средна големина и дека во регионов планирале да градат и поголеми

не сум баш сосема убеден Laugh
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 14-Jun-2009 at 17:24
Не да свети !

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 14-Jun-2009 at 18:40
ја мислам дека осветленоста на амбасадата срами многу други капитални објекти во градов
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.