build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 30-Nov-2016 at 22:48
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 23-May-2018 at 21:58
Оптовареност со сообраќај на руските федерални патишта (рути). Во кругчињата со бројка се наведени по редослед. Интересно е тоа што оптовареноста на сообраќајот помеѓу двата најголеми руски града (Москва-Санкт Петерсбург) е на дури шесто место.https://rg.ru/2018/01/21/mintrans-sostavil-rejting-samyh-zagruzhennyh-trass.html
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 24-May-2018 at 09:27
Тоа е можеби затоа што имаат брза железица од Москва до СтП.
Па така 700km се поминуваат за 3 и пол саати.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1710
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 24-May-2018 at 12:37
Originally posted by alexsend

Тоа е можеби затоа што имаат брза железица од Москва до СтП.
Па така 700km се поминуваат за 3 и пол саати.
... a patnata delnica uste ne e celosno pokriena so avtopat.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 08-Dec-2018 at 12:30
Детална мапа на патната мрежа во Словачка

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 10-Dec-2018 at 19:21

Hungary - completed and under construction and plannedmotorwaysCzechia aka Czech Republic - completed motorwaysPoland - completed and under construction motorways


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 10-Mar-2019 at 18:35
Холандија има околу 135.470 км патишта (податок од 2007 г.). Од нив 5.012 км се автопати.

За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 1374
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 02-Jan-2020 at 13:19

road collapse due to drainage failure или лошо истампониран сегмент, кога овасе случува сред сАд што пак другде, поука ет дека поарно е бетонски испусти да има него ваква ламарина! кај нас денес што им е поефтино на изведувачите? буични поплави има секаде, но не секаде извлекуваат поуки потоа, што бидна со скопската обиколница средија ли тоа речните корита општините?

бетонска, пластична и лимена дренажа ...

https://www.reddit.com/r/CatastrophicFailure/comments/5rrtjj/soil_erosion_collapses_road/
Edited by Zelenikovo - 02-Jan-2020 at 13:31
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.