build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Демир Хисар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Демир Хисар
    Posted: 25-Mar-2011 at 14:39
За овој град јас како Скопјанец немам податоци, но најдов неколку стари фотки и би сакал некој што живее во близина на Охдир, или Битола да даде повеќе информации.

Еве најдов една стара слика со еден убав стар мост, и кула.Навистина прекрасен мост, се надевам дека сеуште постои мостот, и кулата.

Овие три слики се сликани во 2-рата светска војна

Пред војната :

Edited by mitatos - 25-Mar-2011 at 19:57
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Mar-2011 at 15:19
Овој град како и Македонски Брод ми е жива мистерија.А и на интернет нема бог знае каков материјал. Би било добро да имам малку повеќе слики.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 25-Mar-2011 at 15:28
PreviousVo makedonski brod sum bil nekolku pati koga bev mal i bese mnogu interesen grad, imase gore nekoj verski objekt(za posebni molitvi)a za da stasuvas tamu treba da se kaces po skali sto se mnogu dolgi, a tamu te cekaa makedonski muslimani, kade ti davaa voda da pies za da imas srekja ama spored muabetite, toj verski objekt ostanal crkva??...
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 725
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 25-Mar-2011 at 18:45


People you are mistaken, this photo is Demir Hisar in Serres-Drama region in Aegean Macedonia (the Greek name is Sidirokastro), this is not Demir Hisar in Republic of MacedoniaBack to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 25-Mar-2011 at 18:48

Аиии па грциве си го превеле.
Си имаме и ние Железара населба и село Железнец.


Има некои градови така што и мене ми се некако мистериозно-непознати. демир Хисар, Брод, Виница, Демир Капија, Делжево и слични.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 25-Mar-2011 at 19:58
Во право е за таа слика, сега дури видов, али на travel2macedonia го видов тој мостот што го постирав и ден денеска постои, некаде близу крушево е.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 25-Mar-2011 at 20:01
Mislam deka vo Makedonski brod ili Čaška ima takov most?!
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 25-Mar-2011 at 20:06
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Mar-2011 at 20:39
Тоа е мосто во Бучин, пред Крушево да.

Edited by Makedonij - 25-Mar-2011 at 20:39
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 25-May-2011 at 13:22
@mitatos
еве го мостот: http://maps.google.com/?ie=UTF8&hq=&hnear=Macedonia&ll=41.27781,21.312921&spn=0.00154,0.002411&t=h&z=19
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 25-May-2011 at 14:41
Да тој мост е, се надевам некој кога ке помине натаму ке ни направи една фото сесија, се потрудив да најдам нешто на интернет али нема многу слики.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-May-2011 at 17:33
Originally posted by lslcrew


Аиии па грциве си го превеле.
Си имаме и ние Железара населба и село Железнец.


Има некои градови така што и мене ми се некако мистериозно-непознати. демир Хисар, Брод, Виница, Демир Капија, Делжево и слични.


Грците се ретки РИТАРДС, они преведуваат се и се почнува од грчкиот збор тој и овој ...
Back to Top
Batispecela View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Jul-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Batispecela Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 26-May-2011 at 04:43
@Митатос Мостот шо се наоѓа во првата слика (старата) не мислам дека е истиот мост во сликата шо си постирал ти. Последната слика на мостот е од Бучин и е башка по лик.. Ќе биди добро ако некој можи да најди или да стави слика овде од оној стариот мост во првата слика шо мислиме дека е во Демир Хисар   
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 26-May-2011 at 13:44

Во непосредна близина на Бучин е Алкомена, засега сеуште мистичен антички град изграден на бучинското Кале кое според пишаните извори, датира од 4 век пр. н. е.


http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=457&PN=16&SID=d7z4935e94d91738bz8d31ae7166145f
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12603
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 18-Sep-2013 at 16:27
За сè има вторпат
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 25-Aug-2015 at 21:41

уште да излезеше некој урбан план од тоа времеBack to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 25-Aug-2015 at 23:24
кај има вакви карпи над градот???? да не е некоја грешка?
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 725
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 25-Aug-2015 at 23:39
Originally posted by gjoko

кај има вакви карпи над градот???? да не е некоја грешка?


This is Demir Hisar in Aegean Macedonia, also known as Valovishta in Macedonian or Sidirokastro in Greek. It's located near Serres
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.