build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стари мостови во Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 720
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 12-May-2013 at 13:38
Се работи за целосно нов мост со сличен облик како стариот, изграден во средината на 90-тите години. Стариот на сликата бил турнат уште во некаде 70-ти од големо надојдување на Стара река. Реката секојдневно е многу мала но некогаш знае да изненади и да однесе цел мост. Таков беше случајот лани кога во поплава беше турнат мост на влезот кај Радовиш.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 12-May-2013 at 21:21


Еве уште еден преубав мост во Јеловце (Гостиварско) некаде близу изворите во вруток,ова фотка е превземена од профилот на еден мој пријател.

Мала промоција на мостот навистина до сега никогаш никаде го немам видено низ интернет а вреди како културно наследство.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 12-May-2013 at 21:40


Чекај, ова треба да е Вардар на сликава или некоја негова притока?

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 12-May-2013 at 22:04
Грешка, вруток е, кај изворите на реката Вардар.

Edited by mitatos - 12-May-2013 at 22:13
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12621
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 17-May-2013 at 10:50
село Согле, река Бабуна

За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 17-May-2013 at 11:12
сум бил во Согле пред 30 години!!!имам таму фамилија,селото е на многу убаво место
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12621
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 18-May-2013 at 15:13
Смилов мост, Гевгелиско

Edited by Џоле - 18-May-2013 at 15:15
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12621
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 20-May-2013 at 09:24
Кратовофотографијата е преземена од ФБ профилот на Василка Димитровска, археолог

Edited by Џоле - 20-May-2013 at 09:24
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12621
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 24-May-2013 at 11:41
„Голем мост“, село Здуње (Гостиварско)преземено од Фејсбук
За сè има вторпат
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 24-May-2013 at 12:06
Незнам дали ова е стар мост, но сето ова изгледа многу убаво, го ставив на мапа да го посетам Согле најбрзо што можам.

Originally posted by Џоле

село Согле, река Бабуна


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12621
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 26-May-2013 at 16:09
кај село Бучинна линкот имате и поголема слика http://www.panoramio.com/photo_explorer#view=photo&position=119&with_photo_id=73823065&order=date_desc&user=4528989
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 31-May-2013 at 23:47
неможам да ја најдам темата за стари мостови,ако можат админите нека го пренесат постов.сликата ја најдов на гугл и мостот се наоѓа кај с.Долно Дивјаци,кое се наоѓа на половина пат на патот кој оди од с.цер(Кичево) кон Крушево(шумски пат)

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 16-Aug-2013 at 10:06

Мостот кај Белиот Рај (Миравци)

Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 24-May-2014 at 14:00
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.