build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија > Ваши концепти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Концепт за плоштад „Карпошово востание“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Концепт за плоштад „Карпошово востание“
    Posted: 26-Mar-2011 at 17:26
Нели се планираше уредување на плоштадот?
Епа еве јас изработив нешто.
Сега ќе ви покажам само една слика, а подоцна ќе ви покажам повеќе детали.И дајте малку повеќе активирајте се и коментирајте.Јас и Фосил цртаме, се мачиме а вие ништо.

Edited by FT - 26-Mar-2011 at 17:27
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Mar-2011 at 17:32
FT,Cheers
Ama imas greski!
Ti si napravel nesto obratno.Teatarot i muzejot na mak borba ne se lepeni do kejot tuku arhioloskiot muzej, miisterstvo za nad. raboti i drugata zgrada a ti fali uste edna zgrada!
Eve ti go planot na opstina centar i nacrtaj se sto e pokraj vardarot posto site se gradat.
http://opstinacentar.gov.mk/resources/internal/file_views/888/7_-NACRT-6-SINTEZEN mal ring.jpg
Jas mnogu pati sakav da se vklucuvam no nikako da go naucam ova! Izvnini

Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Mar-2011 at 17:33
Добра забелешка, ама јас не внимавав на тоа биејќи не е толку важно.Така набрзинка го нацртав и мостот и објектите.

Edited by FT - 26-Mar-2011 at 17:34
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-Mar-2011 at 19:52
Во очекување сум...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Mar-2011 at 21:06
Одиме по Камениот мост и се вртиме да го видиме Судот.


Стигнуваме до плоштадот и ги разгледуваме спомениците и фонтаните околу нив.
Продолжуваме понатаму.


Игра со светилките.


Канделабрите.


Стигнуваме до главниот споменик.


Фонтаните околу него.


Малку тревичка.


Место за одмор со прекрсни клупи и дрвја.Слободен простор.


Уште малку трева.(Столпчињата се намерно накривени)


И за крај.

Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 26-Mar-2011 at 22:11
Објектите до театарот треба да се пониски по ДУП, некаде колку музејот на вмро. Инаку интересен приказ
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Mar-2011 at 22:38
Вие сите за нив се фативте.
Ви кажав дека онака безврска ги цртав.Дајте коментари за она другото.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 26-Mar-2011 at 22:43
AUU jako ama spomenikot so fontanite ne mi se dopagja nekako
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 197
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 26-Mar-2011 at 23:06
Интересен е распоредот на плочките  Cheers
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-Mar-2011 at 02:52
Ми се свиѓа, освен накосеноста на столбчињата, пошто тие со време и така самиот народ ќе ги искриви. Единствена забелешка ми се сијаличките, видовме дека тоа не функционира ни со плоштадот, едностано таков ни е менталитетот, затоа ќе бидат убави коа ќе се постават, а после тоа никој нема да се грижи за нив. Се на се добра изработка.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 27-Mar-2011 at 06:20
Добра замисла, ФТ ми се допаѓа осетот за архитектура и што имаш чувство за човечка природа и како се движи. Воопшто не ти паѓа на памет да се противиш на правите човечки коридори. Имаме ние едно чудо маала испроектирано од квази проектанти со некои неискоритени патеки, а разгазени тревници и после менталитетот ни е проблематичен, пази да не. Мислат дека им дале право да интервенираат во човечка свест и да ги диктираат коридорите, наспроти да ги предвидат. Со твојата замисла тоа не е случај. Јас не сум ни архитект ни студент на архитектура но приметувам и на тоа си пазел.

Edited by lslcrew - 27-Mar-2011 at 06:23
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.