build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Архитектура на 21-от век

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 24-Nov-2018 at 11:50на Кензо она што му фалело ет фокѕс и на ентериери, онаму каде вели Архитектура за Душа токму истата се брка повеќе внатре отколку надвор и како атмосфера и како движење, надворешноста како форма како фасад е сплет на на урбани ткива кои панорамски му оставаат на Човека впечаток за целото, но цело е нели кога има се', а бадијала добра фасада ако внатре ходниците артериите се полни бацили дури супер фино озвучена и осветлена е атмосфера, хигиената како хипохондрија е сигурно склетнзависност, но доколку истата е полирана од сите нема ни да треба голема предострожност, но конзумеризам та трешинг веј оф лајф си носи бацили во вијуги ако не по ходници, 21-век би значело до некаде стерилен ентерињр ако не екстериер, бидејќи екстериерно со мали интервенции може да се истера бар визуелно чиста фасада доколку материјалите и бои се така поставени да и тон прашина на нив да слегне тоа да се примети а првиот ветер вишоците да ги тргне, но внатре, дефинитивно тоа значи бар чиста централна климатизација [1] која доколку е надополнета така со ароми од есенцијални масла подзагорени во подрум како би се доопуштила работна или живејачка атмосфера та немало ни музика та било и ефтино срочен етериерото тоа е дово.но од хигиенско-свеж апект да го натера човека да се опушти и ужива, синдромот на болна зграда токму ај клматизација е особено присутен, но кога која и од големите компании во последните 5 години направила дезинфекција на централна климатизација, тоа филтри по еркондишни не менуваат а не пак сонди да пуштат да чиста вент канали, е чуди Народ како тоа после на Пошта се појавувале прозори на отварање кои транзициски гонискилавуваат цел фасаден впечаток, бреј со крпи ги затнуваат по кацеларии отворите од централното, не за друго да не им влезе некоја сподоба бидејќи откaко е крената зградата не е централното исчистено!

еве замислете убаво скоцкан алубонд ентериер во некое фоаје ко од видеово, а на тоа чосмила дека кај нас нема законска регулатива за јавни објекти ако не за приватни колку како мора да се одржува климатизација, седиш и ти капе кондензирана прашина врз глава теши се ти дека тоа е МСУ та од современо уетнички аспект и тоа е добредојдено како перформанс чија намера е што помалку гости да се маткаат наоколу за некој да не им украде некој експонат ако е гужва бидејќи обезбедување имаат само навечер во кјубот на Кале, камо музејски да размислуваме во однос и на хигиената, нелј сакале да разведрат пејсажно ентериер оп донеле саксија а во неа од пајаци или шкорпии ларви оди сетне истреби ги некогаш, просто стандардизацијата кај нас ниту во однос ХАСАП не се тера како добра кулинарска пракса, а не пак во однос ентериерите, тоа ние мака мачиме за да истераме естетска складност [2] а не пак да дотераме до стерилно чиста атмосфера неопходна заради напливот на скопски доселеници кои и да сакаат нема на што како тмосфера да се завозат а само постојината ја одискилавуваат во нејзината во најдобар случај просечност, што е Народ крив што удбалитичарите освен да го товарат со стандарди друго не знаат, стандардизацијата треба да е пречекана со насмевка а не со контра, што не е возможно доколку државата не интервенира во однос инерцијата ете кон почисти ентериери, та скине ддв и царина за соодетна опрема за чистење обејкти но во исто време условувајќи ги таквите компании да спуштат цена а да кренат услуга, хм битно само чуни буџет а квалитет на живеење нека му го мисли некој друг оти кубуриме со мала администрација според нивни удбалитичарско изборен аршин за спастрување Народ на државна цуцла бар еден член од фамилија ко што велеа предизборно некогаш, пракса која во недоглед си ја тераат само прашање е кога истата ќе им скрши буџетски кичма, онака ко во Хрватска да мора да се задолжува држава за да исплати пензии ...

ne mi vlegvit vo glzva samo kako se cuvstvuva kinez ili japonec na pominuvanje vo Makedonija, moze li da rece ubo et ne zgreshiv shto naminav!? gruevci pravea kampanji za ljubezni kelneri, a vprochem trebashe da teraat najnapred za chisti rabotni okolnosti, da im rechesh deka ima chare i za bespari da steriliziraat svoj prostor kje te proglasat za sluchajno zalutan [3]
Edited by Zelenikovo - 24-Nov-2018 at 11:55
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 28-Nov-2018 at 01:25

purl=https://www.canberratimes.com.au/video/it-pro/hong-kong-highrise-a-bad-model-for-sydney-20151107-45vb6]https://www.canberratimes.com.au/video/it-pro/hong-kong-highrise-a-bad-model-for-sydney-20151107-45vb6[/url]

https://www.adelaidenow.com.au/news/national/an-8-billion-boom-as-parramatta-reaches-for-the-sky-highrises-to-transform-the-wests-capital

https://www.buildsydney.com/10-skyscrapers-parramatta-cbd-skyline/Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.