build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зграда за јавна администрација и ФДУ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 14-Dec-2015 at 00:57
дали на некој му се допаѓа објектов воопшто?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 14-Dec-2015 at 01:15
Previous
 
Е зошто воопшто го постави прашањето ?
 
Секако дека му се допаѓа пред се, на нарачателот, оној несудениот архитект со говорна маана кој ги подготвува ваквите градежни глупости на Илинденска бр. 2, како и на сите партиски подлизурковци кои како клонови му се клањаат на неговиот личен анти-вкус.
 
Причекај уште неколку минути, сега ќе се појават од никаде, пардон - од штаб, со нивните пвеводбенички реплики на твоето прашање и на мојата реплика на твоето прашање.


Edited by Dexter26 - 14-Dec-2015 at 01:17
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 14-Dec-2015 at 01:18
Originally posted by Dexter26


Previous  Е зошто воопшто го постави прашањето ?  Секако дека му се допаѓа пред се, на нарачателот, оној несудениот архитект со говорна маана на Илинденска бр. 2, како и на сите останати партиски подлизурковци кои како клонови му се клањаат на неговиот личен анти-вкус.  Причекај уште неколку минути, сега ќе се појават од никаде, пардон - од штаб, со нивните пвеводбенички реплики на твоето прашање и на мојата реплика на твоето прашање.

се обраќам на вечните плукачи на изгледот на центарот на градов, и еве ги прашувам конкретно какво естетско оплеменување на просторот е овој објект, кој личи како Пикасо да почнал да се занимава со архитектура
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 14-Dec-2015 at 08:42
Аргументите во прилог:

1. Претходно поарно беше?
2. Туристи. Немилосрдни.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 14-Dec-2015 at 11:35
mene ovoj mi e 10 klasi nad AEK i MNR.

Edited by xnx - 14-Dec-2015 at 11:35
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13149
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 15-Dec-2015 at 13:08
ИДНИТЕ АКТЕРИ ЌЕ УЧАТ ВО БАРОК ОД СЕПТЕМВРИЗградата на Факултетот за драмски уметности веќе ја доби барокната фасада, останува уште да се уреди и опреми внатре

Деспина Траjковска-Димова

По речиси една година застој, продолжува изградбата на барокната седумкатница наменета за Факултетот за драмски уметности (ФДУ) и неколкуте државни агенции, која се гради во близина на црквата „Пресвета Богородица“.

Од владината Служба за општи и заеднички работи велат дека до Нова година треба да ги направат последните пресметки за да знаат отприлика уште колку пари се потребни за завршување на објектот. Васе Доневски, директор на Службата, вели дека во меѓувреме ќе се одржи и еден вид координација со управата на ФДУ, за да се утврди конечната листа на потребните содржини за опремување на кабинетите и слично.

„Наскоро ќе одржиме средба со надлежните од Факултетот, бидејќи е потребно да дефинираме што и колку ќе треба за опремување на кабинетите и слично. Ќе се вршат последните пресметки за завршување на објектот во секоја смисла. Инаку, останува да се изведе комплетното внатрешно опремување и уредување, да се набави мебел, опрема, изведба на системот за ладење и греење“, не' информираше Доневски додавајќи дека не сака да прогнозира кога објектот би бил оспособен за вселување. Но, се надева дека, сепак, ќе може да ги прими студентите од следната академска година.

Инаку, целиот проект доцни од финансиски причини. Доневски пред половина година, во изјава за „Утрински весник“, призна дека финансиите биле главна причина за пробивање на најавениот термин за изградба на зградата. Сега вели дека тие проблеми биле надминати.

Изминаа три и пол години од стартот на градежните зафати. Согласно со договорот, објектот требаше да биде готов пред две години. Милионското барокно здание е готово речиси до половина. Може да се забележи дека фасадата е завршена, а останува зградата да се уреди и опреми однатре. Покрај ФДУ, во седумкатницата е планирано да се сместат административците од Бирото за судско вештачење, Агенцијата за планирање на просторот, Државниот завод за индустриска сопственост, Националната агенција за европски образовни програми, Бирото за регионален развој, Дирекцијата за технолошки и индустриски зони, Агенцијата за цивилна воздушна пловидба, Државниот девизен инспекторат, Дирекцијата за спречување на перење пари и дел од Управата за јавни приходи.

Зградата се гради според идејното решение на архитектонското биро „Неимар инженеринг“, а надзорот над градежните работи го врши Градежниот институт „Македонија“.

Со првичниот договор за изведба на објектот, беше предвидено за изградбата да се потрошат околу 20 милиони евра. Во меѓувреме, со неколку анекси, трошоците се искачија на над 25 милиони евра. Објектот има приземје, 7 ката и потпокрив распослан на површина од 19.134 квадратни метри.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=E9608A782509BA46899FCE074F544F91
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 18-Dec-2015 at 04:31
„Покрај ФДУ, во седумкатницата е планирано да се сместат административците од Бирото за судско вештачење, Агенцијата за планирање на просторот, Државниот завод за индустриска сопственост, Националната агенција за европски образовни програми, Бирото за регионален развој, Дирекцијата за технолошки и индустриски зони, Агенцијата за цивилна воздушна пловидба, Државниот девизен инспекторат, Дирекцијата за спречување на перење пари и дел од Управата за јавни приходи.

некој тука изгледа обожава турлитава
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13149
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 18-Dec-2015 at 10:12
Богами, која е поентата ФДУ воопшто да биде сместен во оваа зграда? Подобро да изградат нова во комплексот факултети на УКИМ, кога веќе се тргнало во негово доуништување.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13149
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 26-Dec-2015 at 12:26
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 13-Mar-2016 at 10:56
zgradava veke nekolku dena e osvetlena navecer, i mozam da kazam deka e za nekolku nijansi podobra od MNR (poubavo osvetluvanje i nema samoubici na krov)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 14-Mar-2016 at 02:41
Originally posted by xnx

zgradava veke nekolku dena e osvetlena navecer, i mozam da kazam deka e za nekolku nijansi podobra od MNR (poubavo osvetluvanje i nema samoubici na krov)
све е супер... освен што личи како да го дизајнирал Пикасо
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 14-Mar-2016 at 08:58
Иако е замислена да биде со смирена пластика, а нејзиниот габарит да ја прати неправилната маркица, односно замислениот плоштад, сепак сметам дека ова е еден од најлошите објекти од СК 2014, во екстериерен поглед. Како ќе ја исползува      функцијата допрва треба да видиме. Се е проблематично на овој објект, почнувајќи од кубусите, анемичното расчленување на фасадата, непотребно јаките стреи во контекст на употребената пластика, дефинитивно аматерски употребена асиметрија...едноставно како некој да се вежбал на овој објект. Единствено што поминува е покоректната диспозиција во однос на реката и ќејот, но ова треба да биде само сегмент од ансамбл на објекти, па допрва ќе видиме што ќе испадне. Сликата погоре постирана е со едне квалитет во кадарот, а тоа е преостанатото околно зеленило, на кое што му се имаат намерачено со, мислам, новиот објект на НБ на РМ. Центар е но се оди во друга крајност, од неизорана паланка кон бетонирана џунгла. Никако да фатиме рамнотежа.

              
.....   .......
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 15-Mar-2016 at 03:09
Originally posted by Gradinarot

Иако е замислена да биде со смирена пластика, а нејзиниот габарит да ја прати неправилната маркица, односно замислениот плоштад, сепак сметам дека ова е еден од најлошите објекти од СК 2014, во екстериерен поглед. Како ќе ја исползува      функцијата допрва треба да видиме. Се е проблематично на овој објект, почнувајќи од кубусите, анемичното расчленување на фасадата, непотребно јаките стреи во контекст на употребената пластика, дефинитивно аматерски употребена асиметрија...едноставно како некој да се вежбал на овој објект. Единствено што поминува е покоректната диспозиција во однос на реката и ќејот, но ова треба да биде само сегмент од ансамбл на објекти, па допрва ќе видиме што ќе испадне. Сликата погоре постирана е со едне квалитет во кадарот, а тоа е преостанатото околно зеленило, на кое што му се имаат намерачено со, мислам, новиот објект на НБ на РМ. Центар е но се оди во друга крајност, од неизорана паланка кон бетонирана џунгла. Никако да фатиме рамнотежа.

              
фала што го искажа моево мислење на малце повисоко ниво
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 15-Mar-2016 at 17:06


Од “задна“ страна.

ЕДИТ: Некако сметаат дрвава, не се гледа објектот од нив. А и стари се може да паднат да направат беља. А и алергена е брезата...

Edited by Bojan10 - 15-Mar-2016 at 17:08
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13149
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 31-Mar-2016 at 21:32
Моментот кога ќе бапнеш екран на wannabe неокласична зграда


За сè има вторпат
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 01-Apr-2016 at 01:41


Ауууу неверојатно....па на кого му текнало вакво нешто и зошто би имало баш тука екран???
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6951
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 01-Apr-2016 at 05:52
Ne ja sfakam potrebata od ovoj ekran,od prozor go gledav nekolku dena ama ne ni pretpostavuvav deka tuka go bapnale.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 824
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 01-Apr-2016 at 07:11
Значи светски шампиони сме за ad hoc решенија. Како држава сме неспособни да ги испланираме нешто дури ни година две однапред.....без разлика на стилот, намената и дали треба или не.
А за да биде целата работа поапсурдна е дека тие што сакаат да крадат пари преку провизии нема да украдат ништо помалку ако вакви концептуални работи се испланирани однапред.
Само сетете се колку пати беше поправан и прошируван целиот проект СК2014
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13149
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 26-Apr-2016 at 07:57


фото: Ruzdi Ekenheim (500px.com)
За сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 26-Apr-2016 at 08:02
Џабе, Џоле „не чини“
Се настрана, локацијата може не е погодена, меѓутоа зградата ми се допаѓа посебно од оваа страна, од напред ја зезнаа со екранот...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.